Euroliga: A harmadik negyedben elsüllyedt a Barca Madridban

Hanga Ádámék az első félidő végén még vissza tudtak jönni a meccsbe a Real Madrid ellen, a fordulás után azonban hengereltek Doncicék. A Zalgiris újabb hatalmas bravúrt mutatott be a címvédő Fener otthonában, az Olympiakosz leadta előnyét és most sem tudott nyerni Bambergben, a Malaga pedig a Himkit kapta el.

Alapszakasz, 12. forduló

Real Madrid (spanyol, 6-6) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 4-8) 87-75

Az első negyedben fej-fej mellett haladt a két együttes, aztán a Real a második felvonásban Felipe Reyes és Luka Doncic vezetésével meglépett előbb 7, majd 8-9 ponttal. Az első félidő vége azonban a Barcáé volt, amely Juan Carlos Navarro büntetőinek köszönhetően egy 7-0-s rohanással zárta le a szakaszt, így 40-31 után 40-38-cal vonulhattak a nagyszünetre a csapatok. A fordulást követően azonban újfent a madriak irányítottak, akik Trey Thompkins vezetésével egy 8-0-val kezdték a felvonást, ezzel 10 pontosra növelték előnyüket pillanatok alatt, a játékrész végén pedig Luka Doncic egészpályás buzzer-hármasával már 16 pont volt a differencia a két együttes között (68-52) - ezen a linken megnézhetitek Doncic tripláját. A 32. percben már 21 pont volt a hazaiak előnye (75-54), itt azonban egy kicsit hamar nyugodtak meg - a gránátvörös-kékek nem adták fel, a 36. perc végére 9 pontra visszajöttek többek között Hanga és Pierre Oriola vezetésével (80-71). Szoros meccsre azonban már ennek ellenére sem volt esélye a vendégeknek, a Real Madrid 87-75-re győzött.

Hanga Ádám ezúttal kezdőként 31 percet töltött a parketten, 5 pontot (2/3 dupla, 0/3 tripla, 1/2 büntető), 7 pattanót, 1 gólpasszt, 2-2 szerzett és eladott labdát, 2 blokkot, valamint 4 beütött és 1 kiharcolt faultot jegyzett, ami 6 VAL-t ért.

A Real Madrid legjobb dobói: Doncic 16/9, Reyes 14, Thompkins 12/6.
A Barcelona legjobb dobói: Tomic 12, Oriola 11/6, Heurtel 11/3.

Fenerbahce Dogus (török, 8-4) – Zalgiris Kaunas (litván, 7-5) 89-90

Lassan elfogynak a jelzők a Zalgirisre, hiszen Saras Jasikevicius csapata az eddig is fényes szereplését meg tudta fejelni a létező legnagyobb skalp begyűjtésével, hiszen Isztambulban győzték le a címvédő Fenerbahcét. Méghozzá egy káprázatos mérkőzésen, ahol mindkét csapat mindent beleadva küzdött a sikerért. A meccs az elejétől kezdve roppant szoros volt, először a Zalgiris (5-11), majd a Fener (24-14) szerzett nagyobbacska előnyt, de aztán rögtön visszaállt a párpontos különbség. A 42-41-es félidő után szinte végig kosárra kosár volt a válasz, így érkeztünk el a végjátékhoz.

Jan Vesely (20 pont, 5 lepattanó, 4 blokk) cipelte a hátán a tavalyi bajnokot, majd kevesebb mint két perccel a vége előtt, Brad Wanamaker (19/9 pont, 4 labdaszerzés, 4 gólpassz) és Luigi Datome (8/6 pont) triplái után, 85-80-nál aztán úgy tűnt, hogy a Fener be fogja húzni sorozatban ötödik győzelmét is, a megtörhetetlen litvánok viszont máshogy gondolták. A Zalgiris két vezére, a negyedik tripláját bevágó, karriercsúcsot döntő Kevin Pangos (22/12 pont, 7 gólpassz, 5/4 tripla), illetve a 4/4 büntetőt értékesítő Paulius Jankunas (15 pont, 6 lepattanó) pontjaival ugyanis 86-87-nél már újra a vendégeknél volt az előny. A Zalgiris ezt követően kivédekezte a Fener utolsó (előtti) támadását is, majd a leindításból Arturas Milaknis (9/9 pont, 3 lepattanó) triplája megadta a kegyelemdöfést, így a legvégén Kosztasz Szlukasz (11/6 pont) hármasa már nem osztott vagy szorzott, óriási győzelmet ünnepelhettek a litvánok.

A Fenerbahce legjobb dobói: Vesely 20, Wanamaker 19/9, Melli 13/9, Szlukasz 11/6
A Zalgiris legjobb dobói: Pangos 22/12, Toupane 16/3, Jankunas 15, Davies 14

Brose Bamberg (német, 6-6) – Olympiakosz (görög, 9-3) 67-65

Most sem tudott átlépni saját árnyékán az Olympiakosz, és hiába állt nagyon sokáig nekik a zászló, a pireusziak most sem tudtak nyerni a Bamberg otthonában. A németek szurkolói most sem unatkoztak, hiszen ezúttal is egy valószínűtlenül nagy fordítást vitt véghez csupaszív csapatuk. Az első negyed még teljesen kiegyenlített küzdelmet hozott (15-14), a folytatásban azonban az Olympiakosz szépen lassan ráerőltette akaratát vendéglátóira, egy 11-0-s rohamnak köszönhetően pedig kialakult az a tízpontos különbség, ami egészen a hajráig elkísérte a csapatokat. Az utolsó hat percnek még mindig 52-62-es állásról futottak neki a felek, ekkor még szinte elképzelhetetlennek tűnt, hogy a pontszerzéssel hadilábon álló, addig mindössze egyetlen triplát bedobó hazaiak fordítani tudjanak, akiket szinte egymaga csak a sok nagy kosarat szerző Dorell Wright (20/3 pont, 7 lepattanó) tartott látótávolságon belül.

A folytatásban azonban valami megváltozott, az Olympiakosz megtorpant, hirtelen bedeszkázták a gyűrűt a pireusziaknak, a Bamberg pedig megérezte a lehetőséget, és nagy hittel és elszántsággal játszva elkezdtek felzárkózni. Wright mellé Daniel Hackett (13 pont, 6 lepattanó), Ricky Hickman (11/3 pont, 5 lepattanó) és Augustine Rubit (15/3 pont, 3 lepattanó) is feljavultak, előbbi büntetőivel kiegyenlített a német bajnok, utóbbi szezonbeli első triplájával pedig a vezetést is átvették. A tavalyi csapata ellen játszó Janis Strelnieks (8/6 pont) hármasa volt az Olympiakosz egyetlen kosara az utolsó hat percben, ám ennek sem volt jelentősége, hiszen bár ennek köszönhetően nyerhettek vagy kiegyenlíthettek volna még a görögök, ám ekkor már ez sem sikerülhetett nekik, és ünnepelhetett a hazai publikum.

A Bamberg legjobb dobói: Wright 20/3, Rubit 15/3, Hackett 13, Hickman 11/3
Az Olympiakosz legjobb dobói: Printezisz 12/3, Szpanulisz 11/6, Wiltjer 10/6

Unicaja Malaga (spanyol, 4-8) – Himki Moszkva (orosz, 7-5) 93-84

Egy roppant szórakoztató, sok zsákolással és triplával teletűzdelt meccset játszott egymással a Malaga és a Himki Moszkva, ahol végre nemcsak Adam Waczynskinek (15/9 pont, 3 lepattanó), hanem az egész andalúz csapatnak kiszakadt a zsák, akik így meg tudták szakítani ötmeccses vereségsorozatukat. A Malaga egyaránt szezoncsúcsot jelentő 93 pontot és 13 triplát pörkölt be, a Himki pedig még ezt is megfejelte ugyan a klubrekordot jelentő 16-tal, ám így sem sikerült nyerniük. Ehhez a 16 sikeres távolihoz ugyanis 37 kísérlet kellett, amiből Alexej Shved (28/15 pont) egymaga magára vállalt 17-et, ami az Euroliga történetének harmadik legtöbb eleresztett triplakísérlete. 28 pont és 5 tripla ide vagy oda tehát, nem volt hatékony az oroszok vezére, így pedig tartani tudta a lépést a Malaga. A rengeteg hármas ellenére az első három negyedben mindössze 4 pont volt a legnagyobb különbség a felek között, a meccset eldöntő szakasz pedig 75-78 után következett. Ekkor ugyanis egy 13-0-s rohammal lépett meg a Malaga, akiknél Waczynski, Nemanja Nedovics (21/9 pont, 7 gólpassz) és James Augustine (14 pont, 12 lepattanó, 5 labdaszerzés, 8/7 mezőnyből) mellé Daniel Diez (9/9 pont) lépett elő nyerőembernek. Diez ugyanis mind a három tripláját az utolsó négy és fél percben dobta, amire már nem volt válasza a Himkinek, akiknek Shved és Anthony Gill (17/6 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó) mellé kellett volna még valaki, aki előlép a végjátékban.

A Malaga legjobb dobói: Nedovics 21/9, Waczynski 15/9, Augustine 14, Shermadini 10
A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 28/15, Gill 17/6