Bajnokok Ligája, 13. forduló - Öten már a legjobb 16 között

Még csak a 24 közé jutás a tét a Bajnokok Ligája csoportkörében, de öt együttes már most biztosította helyét a legjobb 16 között is, összesen pedig 5 hely kiadó még - a B-csoport negyedik pozícióján végző csapat mellett a négy legjobb csoportötödik kiléte kérdéses. Lássuk, mi történt ebben a körben!

Az E-csoportban a Szolnoki Olaj KK kiváló teljesítményéről beszámoltunk már külön, Kmézics Zorán csapata csak hosszabbítás után kapott ki a csoportot megnyerő Besiktastól (91-96) - a törökök ezzel elérték, hogy az egyenes kieséses rendszer első körében nem kell játszaniuk, rögtön a legjobb 16 közé jutottak. Az AEK fontos meccset nyert a Partizan otthonában (65-69) - az első negyedben megszerzett előnyükből gazdálkodtak jól, és bár a harmadik negyed végétől fej-fej mellett haladt a két gárda, vezetni egyszer sem vezetett ebben a szakaszban a Partizan. Mindkét gárda 8-5-tel áll, az AEK az egymás elleniben jobb, de jó esély van rá, hogy nekik sem ér továbbjutást a második helyük.

A Ludwigsburgot a Sassari győzte le hazai parketten (75-78) - egál első félidő után a harmadik negyed döntött, hiába hajrázott nagyot a német együttes. A Ludwigsburg így 8-5-tel áll, de minimális esélye van arra, hogy egyrészt második, másrészt Top3-as második legyen, a Sassari viszont jó helyzetbe hozta magát 6-7-tel az ötödik helyen - ha nyernek az utolsó körben, biztosan továbbmennek. A Spirou Charleroi nagy meccset nyert a Zielona Gora otthonában, ráadásul hosszabbítás után (83-86) - a James Florence vezette (17 pont, 7 gólpassz, 16 VAL) vezette lengyelek futottak az eredmény után a második negyed felétől, majd a negyedik felvonást 11 ponttal megnyerve egyenlítettek. A hazaiak aztán vezettek a hosszabbításban is, de a belgák fordítottak, győztek, így 5-8-cel már ők a hatodikok, a Zielona Gora pedig 4-9-cel a hetedik - mindkét gárdának van esélye a FIBA Europe Cupra, a BL-re már a Charleroi-nak sincs.

13. forduló

Szolnoki Olaj KK (2-11) - Besiktas Sompo Japan (11-2)  91-96 h.u.
MHP Riesen Ludwigsburg (8-5) - Banco di Sardegna Sassari (6-7)  75-78
Stelmet Zielona Gora (4-9) - Proximus Spirou Charleroi (5-8)  83-86 h.u.
Partizan (8-5) - AEK Athén (8-5)  65-69

Tabella

1. Besiktas Sompo Japan        11-2  +125 (továbbjutott a 16 közé)
4. AEK Athén                            8-5    +108 (továbbjutott)
3. Partizan                                8-5    +6 (továbbjutott)
2. MHP Riesen Ludwigsburg     8-5    +95 (továbbjutott)
5. Banco di Sardegna Sassari  6-7     -23
7. Proximus Spirou Charleroi    5-8     -78
6. Stelmet Zielona Gora           4-9     -57
8. Szolnoki Olaj KK                  2-11   -176

Az A-csoportban a CEZ Nymburk megverte a Monacót (76-66) - a franciák lényegében csak a harmadik negyed végén tudták szorossá tenni a mérkőzést, egyébként magabiztosan vezettek a csehek. A gallok így is biztos továbbjutók a legjobb 16-ba, mert ha a Banvit meg is előzi őket az utolsó körben, 11 győzelemmel biztosan ott vannak a három legjobb csoportmásodik között, a csehek pedig 9-4-gyel harmadikok, még megelőzhetik a Banvitot a második helyen, ők is erőnyerők lehetnek adott esetben. A Banvit simán verte a Helios Sunst (74-56) főleg a 19-4-re megnyert utolsó játékrésznek köszönhetően - a törökök 10-3-mal másodikok, de azért nem biztos még, hogy erőnyerők ennyi győzelemmel, mert még lecsúszhatnak a harmadik helyre, a szlovének már a FIBA Europe Cupról is lemondhatnak a 2-11-es mutatójukkal.

Az Ironi Nahariya már az első félidőben leiskolázta a Bakken Bearst, végül majd' 40 ponttal győztek (101-62) - a hazaiknál Nick Faust kiemelkedő volt (30 pont, 6 pattanó, 32 VAL). Az izraeliek 5-8-cal a hatodikok, de ha legyőzik az utolsó körben idegenben a Frankfurtot, akkor még továbbmehetnek a BL-ben is - a dánok már rég elszálltak 1-12-es mérlegükkel. A Frankfurt hozott egy fontos győzelmet az Arisz otthonában (58-64) - az első félidőben hátrányban játszottak, aztán a harmadik negyed kezdetétől már végig ők vezettek. A németek így 6-7-tel az ötödikek, és egy győzelemmel biztosan ott vannak a BL legjobb 24 csapata között, a görögök pedig 8-5-tel a negyedikek, az utolsó kör már lényegtelen számukra.

13. forduló

Banvit (10-3) - Helios Suns (2-10)  74-56
CEZ Nymburk (9-4) - AS Monaco (11-2)  76-66
Ironi Nahariya (5-8) - Bakken Bears (1-12)  101-62
Arisz (8-5) - Fraport Skyliners Frankfurt (6-7)  58-64

Tabella

1. AS Monaco                          11-2  +101 (továbbjutott a 16 közé)
2. Banvit                                   10-3    +96 (továbbjutott)
3. CEZ Nymburk                       9-4    +109 (továbbjutott)
4. Arisz                                      8-5   +100 (továbbjutott)
5. Fraport Skyliners Frankfurt  6-7     -22
6. Ironi Nahariya                       5-8     -5
7. Helios Suns                         2-11    -103
8. Bakken Bears                      1-12   -276

A B-csoportban az Avtodor Szaratov Vince Hunter (18 pont, 9 pattanó, 30 VAL) vezetésével hozott egy 35 pontos győzelmet a Venezia ellen (102-67), amiben azért nagy része volt a 32-15-ös utolsó felvonásnak, de addig is végig az oroszok vezettek. A Szaratov így 6-7-tel ott van a sűrűjében - annyi biztos csak, hogy a FIBA Europe Cupban már legalább ott lesznek, de a 4-7. helyeken négy csapatnak van azonos mérlege, lehetetlen jósolni az utolsó kör előtt. Az olaszok 8-5-tel harmadikok, kevés esélyük van arra, hogy erőnyerő másodikok legyenek a végén. A Pinar Karsiyaka hozta a kötelezőt a Himik Juzsnyij ellen (77-70), lényegében izgalmak nélkül. A törökök 8-5-tel a másodikok, de ahogy az AEK-nek az E-csoportban, úgy nekik is nézegetni kell majd a többi csoport eredményét az utolsó körben a legjobb 16-hoz, hiába nyernek. A Himik 3-10-zel csoportutolsó biztosan.

A Nagyvárad óriási meccset játszott és nyert meg a Kataja Basket ellen hosszabbításban (101-91) - végig szoros volt a találkozó, a finnek a végén egyenlítettek, de a románok a ráadás nagy részében vezettek, és a végén egész nagy különbséggel is győztek a forduló MVP-jének választott Martin Zeno vezetésével (42 pont, 40 VAL). Mindkét gárda 6-7-tel áll a 4-7. helyeken. A Maccabi Rand Media szintén fontos sikert aratott a francia Le Mans ellen (73-65) - 12 ponttal vezettek a vendégek a félidőben, de már a harmadik negyedben ledolgozta hátrányát az izraeli gárda, aztán 65-65 után, az utolsó két és fél percben már csak egy csapatnak jöttek össze a dolgai. A vendégeknél Ryan Pearson (11 pont, 4 pattanó, 13 VAL) megint jó volt, a Le Mans pedig így is erőnyerő lett, mert az egymás elleni eredményekben jobbak a Karsiyakánál és a Veneziánál is, tehát megnyerték a csoportot, a Maccabi pedig a 6-7-es "csoport" tagja a 4-7. helyeken.

13. forduló

Avtodor Szaratov (6-7) - Umana Reyer Venezia (8-5)  102-67
Pinar Karsiyaka (8-5) - Himik Juzsnyij (3-10)  77-70
CSM CSU Oradea (6-7) - Kataja Basket (6-7)  101-91 h.u.
Maccabi Rand Media (6-7) - Le Mans Sarthe Basket (9-4)  73-65

Tabella

1. Le Mans Sarthe Basket   9-4   +95 (továbbjutott a 16 közé)
2. Pinar Karsiyaka               8-5    +73 (továbbjutott)
3. Umana Reyer Venezia     8-5    -8 (továbbjutott)
4. CSM CSU Oradea           6-7     -77
5. Avtodor Szaratov             6-7     +39
6. Kataja Basket                  6-7     -30
7. Maccabi Rand Media       6-7     -5
8. Himik Juzsnyij                  3-10    -87

A C-csoportban az ASVEL nagyon könnyedén győzte le a Rosa Radomot (87-67) - már az első negyedet 13 ponttal nyertek a franciák, akik végig magabiztosan tartották és növelték fórjukat. Az ASVEL még nem nyerte meg ugyan a csoportot, de van 10 győzelme, már csak a Neptunas előzheti meg, így biztosan a legjobb 16 közé jutott, legrosszabb esetben a három legjobb csoportmásodik tagjaként. A Rosa Radom 3-10-zel áll és már biztosan csoportutolsó, mert sem a Muratbey Usak Sportifot, sem a Varesét nem tudja megelőzni az egymás elleni eredményekkel. Az Oldenburg fontos sikert aratott a PAOK otthonában (79-82) - a görögök a végén nagyot hajráztak, 10 pontot lefaragtak lemaradásukból, de 2 pontnál közelebb nem értek a vendégekhez. A németek jó helyzetben vannak, mert ha nyernek, akkor csak a hármas holtverseny nem jó nekik - abban harmadikok lennének, egyébként győzelemmel erőnyerők. A PAOK-nak saját kezében a sorsa - ha nyer az utolsó körben, csoportnegyedikként továbbmegy.

A Neptunas három negyedig nem tudta igazán dűlőre vinni a Ventspils elleni mérkőzést, aztán a negyedik felvonást megnyomták, és így magabiztosan nyertek (84-68). A litvánok 9-4-gyel csoportharmadikok, és akkor lehetnek erőnyerők, ha győznek az utolsó körben, és az ASVEL vagy az Oldenburg kikap - ha a másik két csapat nyer, akkor harmadikok maradnak. A Ventspils továbbjutott, mert ha az utolsó körben ki is kapnak a PAOK-tól, a négy legjobb csoportötödikben biztosan ott vannak már, hiszen 7-6-tal állnak most is. A Varese kulcsfontosságú sikert aratott az Usak Sportif ellen (85-77) - végig az olaszok vezettek a meccsen. Mindkét gárda 4-8-cal áll a 6-7. helyeken, az egymás elleni így is a törököknek kedvez, de ha győz a két együttes az utolsó körben, mindkettő továbbmehet 5 győzelemmel.

13. forduló

ASVEL Lyon-Villeurbanne (10-3) - Rosa Radom (3-10)  87-67
PAOK (6-7) - EWE Baskets Oldenburg (7-6)  79-82
Neptunas Klaipeda (9-4) - Ventspils (7-6)  84-68
Openjobmetis Varese (4-8) - Muratbey Usak Sportif (4-8)  85-77

Tabella

1. ASVEL Lyon-Villeurbanne  10-3   +98 (továbbjutott a 16 közé)
2. EWE Baskets Oldenburg   9-4   +62 (továbbjutott)
3. Neptunas Klaipeda            9-4   +87 (továbbjutott)
4. Ventspils                           7-6   +34 (továbbjutott)
5. PAOK                                6-7   +11
6. Muratbey Usak Sportif      4-8    -48
7. Openjobmetis Varese        4-9   -117
8. Rosa Radom                    3-10   -127

A D-csoportban az Avellino megágyazott az erőnyerő státuszának, miután idegenben legyőzte a Tenerife együttesét úgy, hogy 11 ponttal elbukták az első negyedet, aztán az első 10 perc után összesen 38 pontot kaptak (66-78). A spanyolok 10-3-mal még mindig csoportelsők, az olaszok 9-4-gyel másodikok, ráadásul az egymás elleni eredmény utóbbiaknak kedvez, de a Tenerife már így is erőnyerő az egyenes kieséses rendszer első körében, mert 10 győzelemmel biztosan legalább a három legjobb csoportmásodikban vannak - az Avellino is rögtön a 16 közé jut, ha nyer az utolsó kanyarban. A Telenet Oostende az első negyed után átvette a Mega Leksz elleni találkozó irányítását, végül nyertek a belgák (82-74). 5-8-cal ötödik az Oostende, de ők a leggyengébb csoportötödikek jelenleg, nézniük kell majd a többi csoportot is, hiába nyernek esetleg egy hét múlva - a Mega Leksz 4-9-cel hetedik, még a FIBA Europe Cupba továbbjuthatnak.

A Juventus Utena hozta a kötelezőt a Mornar Bar ellen (82-74) - az első félidő nagy részében hátrányban voltak a litvánok, aztán a második félidőben jórészt nagy arányban vezettek 1-2 percet leszámítva. A litvánok 8-5-tel negyedikek a csoportban, a Mornar Bar pedig 3-10-zel csoportutolsó, és a bosnyákok lényegében elszálltak a FIBA Europe Cuptól is. A Strasbourg is megverte a Cibonát, ahogy azt lehetett is várni (71-56), itt nem is nagyon volt kérdés egy pillanatig sem a győztes kiléte. A franciák 8-5-tel harmadikok, és most már biztosan ott vannak az egyenes kieséses rendszerben, a horvátok pedig 5-8-cal hatodikok, ők még akár tovább is mehetnek a BL egyenes kieséses részére, de az Oostende-vel egyetemben azért nagyon sok minden mástól is függ ez esetükben, nemcsak a saját meccsük eredményétől.