Eurocup: Barovics nagy győzelemre vezette csapatát

Több nagyszerű meccset és meglepő eredményt is hozott a második forduló, melyek közül kiemelkedik a Filip Barovics vezette Buducsnoszt jeruzsálemi győzelme. Az esélyesek közül a Hapoel mellett lassan kezdett a két évvel ezelőtti bajnok Galata is, illetve a Gran Canaria is szomorúan hagyhatta el a parkettet, miközben az A-csoportban három csapat is jelentős hátrányból tudott fordítani.

Alapszakasz, 2. forduló

A-csoport

FIAT Torino (olasz, 2-0) – MoraBanc Andorra (spanyol, 0-2) 92-86

A Cedevita otthonában aratott siker után első hazai Eurocup-meccsét is meg tudta nyerni az újonc Torino, ezúttal az Andorra volt az olaszok áldozata. Pedig a másodszor is kikapó spanyolok főként Jaka Blazic (22/9 pont, 7 lepattanó) és Vladimir Jankovics (15/6 pont, 9 lepattanó) jóvoltából már 14 ponttal is vezettek a második negyedben (26-40). Innen aztán félidőre 4-re zárkózott, majd a harmadik etapban 33 pontot berámolva el is húzott és megnyerte a meccset a Torino, akiknek legjobbjai az előző héthez hasonlóan most is Lamar Patterson (19 pont, 4 lepattanó) és Trevor Mbakwe (15 pont, 11 lepattanó) voltak.

UNICS Kazany (orosz, 2-0) – Levallois Metropolitans (francia, 0-2) 76-68

A Torinóhoz hasonlóan a Kazany sem kezdett jól odahaza a Levallois ellen, a nagyszünetben is még 34-46-os vendégvezetést mutatott az eredményjelző. A folytatásban aztán összesen 22 pontra limitálta a gallokat a tatár had, ekkor már Klemen Prepelic (21/15 pont) sem tudott segíteni a vendégeken. Nem úgy a Kazanyon az egyaránt remeklő Jamar Smith (18/12 pont, 4 labdaszerzés), Stephane Lasme (17 pont, 4 lepattanó, 2 blokk), Melvin Ejim (14/3 pont, 4 lepattanó), Quino Colom (13 pont, 10 gólpassz, 5 lepattanó) négyesfogat, így a házigazdák végül átrobogtak vendégeiken.

Darüssafaka (török, 2-0) – Cedevita Zagreb (horvát, 0-2) 85-83

A Darüssafaka tökéletessé tette az A-csoport sormintáját, azaz ők is komoly hátrányból fordítottak vendégeik, a Cedevita ellen és maradtak hibátlanok két forduló után.  A horvátok ezzel egyidejűleg újra egy kemény vereségen vannak túl, hiszen hiába vezettek a harmadik negyed közepén még 11 ponttal (47-58) és támadhattak a legvégén is a győzelemért, újra kikaptak pár ponttal. A Darüssafakában most is nagyot játszó Scottie Wilbekin (23/12 pont, 5 gólpassz) mellett JaJuan Johnson (20/3 pont, 7 lepattanó, 2 blokk) volt az, aki nyerőembernek bizonyult, hiszen az utolsó támadásokban 6 pontot szerzett egymaga. A Cedevitában a legeredményesebb Kevin Murphy (17/12 pont, 5 lepattanó, 5/4 tripla) mindössze egy triplát hibázott, azt viszont pont a legrosszabbkor, a meccs utolsó támadásánál.

A csoport állása:

B-csoport

Hapoel Bank Yahav Jeruzsálem (izraeli, 0-2) – Buducsnoszt VOLI (montenegrói, 2-0) 81-86

Aligha gondolta volna bárki, hogy a Hapoel és a Buducsnoszt közül két forduló után az izraeliek fognak 0-2-vel, a montenegróiak pedig 2-0-lal állni. Pedig most pontosan ez a helyzet, miután a Magyarországon több szezont lehúzó Filip Barovics (13 pont, 9 lepattanó, 7/6 mezőnyből) hathatós közreműködésével borította a papírformát és Jeruzsálemben is nyert a Podgorica. A tavalyi elődöntős pocsék dobóformával kezdett távolról (12/1), ami meg is bosszulta magát, és elsősorban Barovics főszereplésével a Buducsnoszt már 16 ponttal is vezetett a harmadik negyedben (42-58). A folytatásban aztán Nikola Ivanovics (19/9 pont) lépett elő a vendégek legeredményesebbjeként, így hiába zárkózott fel a Jerome Dyson (21/3 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó) által húzott Hapoel, fordítaniuk nem sikerült.

Grissin Bon Reggio Emilia (olasz, 1-1) – Galatasaray Odeabank (török, 0-2) 74-71

Amadeo Della Valle (27/18 pont, 5 gólpassz) hősies játékával a főszerepben meg tudta nyerni a Reggio Emilia a Galatasaray elleni meccsét, így a két évvel ezelőtti bajnok a Hapoelhez hasonlóan eléggé gyászosan kezdte az idei sorozatot. A taljánok egyébként egy 15-2-es rohammal fordították a maguk javára a mérkőzést a végjátékban, amiből Della Valle egymást követő triplákkal vette ki a részét. A meccs hőse mellett Jalen Reynolds (23 pont, 14 lepattanó) hatalmas dupla-duplával tűnt ki a hazaiaktól, a Galata legjobb pontszerzője pedig Scotty Hopson (18/6 pont) volt.

FC Bayern München (német, 2-0) – Lietkabelis Panevezys (litván, 1-1) 93-57

Lorenzo Williamséknek ezúttal nem volt esélyük a győzelemre, a papírformának megfelelően ugyanis a Bayern München nem hagyott sanszot nekik. A második negyedet 32-9-re, a harmadikat pedig 21-9-re nyerték a bajorok, valamint az első félidőben volt egy egészen elképesztő, 28-0-s rohanásuk is, így robogtak át a Lietkabelisen. A Bayern számára a kiegyensúlyozott csapatjáték hozta meg a sikert, hiszen hét játékosuk termelt 8 és 15 pont között, akik közül Nihad Djedovics (15/6 pont) lett a legeredményesebb és leghatékonyabb is egyben.

C-csoport

Lokomotiv Kubany (orosz, 2-0) – ALBA Berlin (német, 1-1) 75-59

A múlt heti, Partizan elleni 111 pontos pontzuhataga után a Lokomotiv otthonában már csak 59 egységre futotta az ALBA Berlintől, így nem csoda, hogy a németek nem tudtak nyerni idegenben. Az ALBA játékosai közül csak Dennis Clifford (10 pont, 6 lepattanó) jutott el kétszámjegyű ponttermésig, és igaz, hogy a Lokóból is csak ketten, Chris Babb (20/15 pont, 5 lepattanó) és Joe Ragland (18/3 pont, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) mondhatják ezt el magukról, ám ez is bőven elég volt nekik a győzelemhez. A berliniek ugyanis a második félidőben lényegében már végig kétszámjegyű hátrányban játszottak és esélyük sem volt a győzelemre.

Partizan NIS (szerb, 0-2) – Lietuvos Rytas (litván, 1-1) 80-91

Egészen pocsék, 13%-os (23/3) triplázással, és mindössze egy, Patrick Millertől (24 pont) érkező kiemelkedő teljesítménnyel is komoly esélye volt nyernie a Partizannak a Lietuvos ellen, hiszen a szerbek bő három perccel a vége előtt még vezettek a találkozón. Végül aztán a pillanatnyi forma a jobb napot kifogó litvánok oldalára billentette a mérleg nyelvét, akiknél Rokas Giedraitis (28/15 pont, 7 lepattanó) és Lukasz Mavrokefalidisz (26/6 pont, 6 lepattanó) is extrát játszottak. A hajrára aztán még Jimmy Baron (11/9 pont, 4 gólpassz) is belelendült a vilniusiaknál, hiszen Mavrokefalidisszal ketten ők csinálták azt a 11-0-s rohamot, amivel eldöntötték a mérkőzést.

RETAbet Bilbao Basket (spanyol, 1-1) – Limoges CSP (francia, 1-1) 91-98

Lényegében végig vezetett és minden negyedet megnyert a Limoges a Bilbao vendégeként, de ennek ellenére is egy roppant szoros, jó meccset játszott egymással a két csapat. Végül aztán a franciák nem hagyták kiénekelni a sajtot a szájukból, így egy egyébként teljesen megérdemelt győzelmet arattak. Nehéz is lett volna levédekezni ezen az estén a vendégeket, hiszen hét játékosuk is eljutott 10 pont fölé, valaki rendre átsegítette közülük csapatát a holtpontokon. A legjobb számokat Mam Jaiteh (17 pont, 5 lepattanó, 3 blokk, 7/7 mezőnyből) hozta közülük, míg a Bilbaóban Dejan Todorovics (19/9 pont) játszott a legjobban.

D-csoport

Tofas Bursa (török, 1-1) – Herbalife Gran Canaria (spanyol, 1-1) 98-94

Óriási meccset játszott egymással a Tofas és a Gran Canaria, amit végül Tony Crocker nélkül is a törökök tudtak megnyerni, így kijavították az Ulm elleni botlásukat és megszerezték első győzelmüket a Eurocupban. A találkozó végig nagyon szoros volt, még 90-82-ről is felzárkózott 90-89-re a Gran Canaria, ám a múlt héttel ellentétben most nem omlott össze a Tofas és behúzta a győzelmet. Mindkét oldalon hemzsegtek a jobbnál jobb egyéni teljesítmények, hazai oldalon Yigit Arslan (21/21 pont, 8/7 tripla), Kenny Kadji (19/3 pont, 4 lepattanó) és Josh Owens (16 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz, 2 blokk, 7/7 mezőnyből), a vendégeknél pedig Anzejs Pasecniks (19/3 pont, 6 lepattanó, 11/9 mezőnyből), D.J. Seeley (18/6 pont, 4 gólpassz) és Gal Mekel (16/6 pont, 7 gólpassz) remekeltek.

ASVEL Villeurbanne (francia, 1-1) – ratiopharm Ulm (német, 1-1) 108-77

Két sérült játékosa nélkül is lehengerlően játszott az ASVEL az Ulm ellen, így a gallok is megszerezték első győzelmüket. A második félidőben egy 14-0-s rohammal elhúzó házigazdáknál hatan is kétszámjegyű pontot értek el, akik közül a Pakson is megfordult John Roberson (21/15 pont, 5 gólpassz) lett a legeredményesebb, de Justin Harper (19/9 pont, 8/8 mezőnyből), Nicolas Long (18/12 pont) és A.J. Slaughter (17/9 pont, 5 gólpassz) sem sokkal maradt el tőle. Ezzel egyidejűleg három Eurocup-klubrekordot is megdöntött az ASVEL a dobott pontok (108), a bedobott triplák (17) és az indexpontok (130) tekintetében.

Zenit Szentpétervár (orosz, 1-1) – Dolomiti Energia Trento (olasz, 1-1) 81-70

Arról, hogy két kör után teljesen kiegyenlített legyen a helyzet a D-csoportban a Zenit gondoskodott, miután a szentpéterváriak az egyaránt fantasztikusan játszó Demonte Harper (22/12 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó, 5/4 tripla) és Drew Gordon (16 pont, 14 lepattanó) főszereplésével legyőzték a Trentót, így mind a hat csapat 1-1-gyel áll ebben a négyesben. Pedig nem kezdtek túl fényesen az oroszok (21-31), valamint 71-70-nél is még csak egyetlen pont volt a különbség, ám a meccs utolsó 10 pontját a Zenit szerezte és megnyerte a mérkőzést. A vendégeknél csak Dominique Sutton (18/3 pont, 7 lepattanó, 2 blokk) és Shavon Shields (18/6 pont) játszottak jól, míg a túloldalon Harperéknek megfelelő támogatásuk is akadt.

A forduló MVP-je:
Rokas Giedraitis (28/15 pont, 7 lepattanó, 1 gólpassz, 15/11 mezőnyből, 31 index pont – Lietuvos Rytas) és Jalen Reynolds (23 pont, 14 lepattanó, 1 gólpassz, 15/11 mezőnyből, 31 index pont – Reggio Emilia) megosztva