Euroliga: Billy kapitány a régi fényében tündököl

Életben tartotta reményeit a Malaga, Szpanulisz extraklasszis teljesítménye kellett az Olympiakosz győzelméhez a Valencia ellen.

A Maccabi legyőzésével visszahozta playoff-reményeit a Malaga, Vaszilisz Szpanulisz extraklasszis teljesítménye kellett az Olympiakosz sikeréhez a Valencia ellen, a CSZKA is megszenvedett a Baskoniával, a címvédő viszont lesimázta a Milanót.

Alapszakasz, 23. forduló

CSZKA Moszkva (orosz, 18-5) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 10-13) 93-86

Alaposan megizzasztotta és lényegében három negyeden keresztül vezetett a Baskonia a CSZKA Moszkva otthonában, ám az oroszok ismét megvillantották klasszisukat a hajrában és behúzták a győzelmet, amivel első csapatként matematikailag is biztosították playoff-szereplésüket. A Baskonia Jayson Granger (26/18 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó, 7/6 tripla) és Matt Janning (10/6 pont) tripláival nagyon jól kezdett (6-11), ez a magabiztosság pedig a folytatásban is jellemezte őket. A végül 7/6-os triplamutatóval záró Granger hármasai a folytatásban sem fogytak el, Toko Shengelia (12 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) ismét nagyon komplett teljesítményt nyújtott, és a társak közül is rendre megvillant valaki, így az elsősorban Will Clyburn (19/6 pont, 5 lepattanó) és Sergio Rodriguez (17/6 pont, 3 gólpassz) kosaraira építő CSZKA kénytelen volt az eredmény után futni az egész első félidőben (46-49). A harmadik negyed aztán már sokkal kiegyenlítettebb volt, ekkor már a hazaiak is át tudták venni olykor a vezetést, de a záró felvonásnak még mindig egálról futottak neki a felek (71-71). Itt aztán már nem volt pardon, a CSZKA szigorított védekezésén, és a Clyburn-Rodriguez páros mellé 10 negyedik negyedben szerzett ponttal Cory Higgins (14/6 pont) is fellépett, ez pedig döntőnek bizonyult. A moszkvaiak 12-2-vel kezdték a játékrészt, majd 15 pont is volt már közte (92-77), a Baskonia nem bírta erővel a hajrát.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Clyburn 19/6, Rodriguez 17/6, Higgins 14/6, Kurbanov 11/3
A Baskonia legjobb dobói: Granger 26/18, Shengelia 12, Beaubois 12/3, Janning 10/6, Poirier 10

Fenerbahce Dogus (török, 16-7) – AX Armani Exchange Milano (olasz, 7-16) 89-70

Tükörsimán győzte le a Fenerbahce a Milanót, az olaszok szinte semmilyen komoly ellenállást nem tanúsítottak a címvédővel szemben, akik így továbbra is a liga második legjobb mérlegével rendelkeznek. További jó hír a Fener számára, hogy visszatért a 16. fordulóban ijesztő sérülést szenvedő James Nunnally (11/6 pont, 3 lepattanó) is ezen a mérkőzésen. Méghozzá nem is rosszul, rögtön a kezdőben kapott helyet az amerikai, és az ő kosarainak is köszönhetően rögtön kézbe vette az irányítást az Obradovics-legénység. A Milano főként Vladimir Micov (19/6 pont, 4 gólpassz) 8 pontjával ekkor még tartotta magát, a 23-20-as első negyed után azonban repesztett egy 19-4-es szakaszt a Fener, így az előnyük 46-26-nál már kereken 20 pontos volt. A meccs hátralévő része innentől formalitás volt csupán, a törökök gond nélkül őrizték az ekkor megszerzett előnyüket egészen a lefújásig. A kiegyensúlyozott csapatteljesítményt nyújtó hazaiaktól Jason Thompson (15 pont, 4 lepattanó, 8/7 mezőnyből), Kosztasz Szlukasz 13/9 pont, 6 gólpassz, 3/3 tripla) és Brad Wanamaker (11/3 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) hozták a legjobb számokat.

A Fenerbahce legjobb dobói: Thompson 15, Szlukasz 13/9, Wanamaker 11/3, Nunnally 11/6
A Milano legjobb dobói: Micov 19/6, Kuzminskas 11/6

Olympiakosz (görög, 16-7) – Valencia Basket (spanyol, 8-15) 80-70

Nem akart lemaradni a Fener mögött az Olympiakosz sem, és a régi szép (vagy csak még szebb) időket idéző Vaszilisz Szpanulisz (25/3 pont, 9 gólpassz) extraklasszis produkciójával le is tudták győzni a pireusziak a Valenciát. A görögöknek azért jóval nehezebb dolguk volt, mint a velük holtversenyben álló Fenernek, de lényegében ők is végig vezetve tudtak diadalmaskodni. Szpanulisz már a legelején magához ragadta a karmesteri pálcát, 7 pontjával és 4 gólpasszával csapata szinte minden kosarában benne volt, és az első negyedet 22-11-re meg is nyerte az Olympiakosz. A folytatásban azonban megváltozott a játék képe, a spanyolok veteránja, Fernando San Emeterio (19/9 pont, 3 lepattanó) is kitett magáért, az ő vezérletével egyetlen pontra zárkózott fel félidőre a nagyszerű mentalitással játszó Valencia (40-39). A második félidőt aztán Szpanulisznak köszönhetően 8-0-lal kezdte az Olympiakosz, és így ment ez egészen a hajráig, a Valencia szorongatott, de a hazaiak mindig meglógtak előlük. A spanyolok 62-61-nél és 68-67-nél is feljöttek még egy pontra, de ki más, mint Szpanulisz kosaraival rendre újítani tudott az Olympiakosz, akik nem adták ki a vezetést a kezükből egyetlen pillanatra sem, és végül 80-70 arányban diadalmaskodtak. Billy kapitány mellett az elsősorban az ő gólpasszaiból profitáló Nikola Milutinov (15 pont, 6 lepattanó, 8/7 mezőnyből) és a dupla-duplázó Kosztasz Papanikolau (11/3 pont, 10 lepattanó) emelhetők még ki a hazaiaktól.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Szpanulisz 25/3, Milutinov 15, Mancarisz, Papanikolau 11/3-11/3
A Valencia legjobb dobói: San Emeterio 19/9, Green 13, Thomas 11

Unicaja Malaga (spanyol, 10-13) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 12-11) 83-69

Nagyszerű győzelemmel ajándékozta meg csapata a 302 meccsével a Malaga rekorder edzőjévé avanzsáló Joan Plazát a Maccabi ellen. Az andalúzok ezzel ugyanis a szezon során másodszor is legyőzték az előttük álló izraelieket, így életben tartották rájátszás-álmaikat, ennek eléréséhez így már „mindössze” annyit kell tenniük, hogy a hátralévő hét fordulóban kettővel több meccset nyerjenek meg, mint a tel-aviviak. Ezen a találkozón a Malaga hátvédjei, Nemanja Nedovics (15/9 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó) és Ray McCallum (14 pont, 3 gólpassz, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó) vitték a hátukon csapatukat, illetve a palánkok alatt James Augustine (12 pont, 9 lepattanó) is stabil pont volt. A meccs egyébként egyetlen szakasztól eltekintve nagyon kiegyenlített volt, ez a közel négyperces rövidzárlat azonban végzetesnek bizonyult a Maccabi számára. A második félidő eleji zaklatott hangulatban a Malaga tudott megnyugodni előbb, így egy 12-0-s rohamot tudtak produkálni a hazaiak, amiből Dragan Miloszavljevics (7/3 pont, 4 lepattanó) 7 ponttal vette ki a részét, és amivel 42-45-ről 54-45-re húzott el az Unicaja. A negyedik negyed elején aztán kiállították a már 8 gólpassznál tartó Pierre Jacksont (5 pont, 8 gólpassz, 5 lepattanó), így pedig nem lehetett esélye a fordításra a Maccabinak, akiknél honosított játékosunk, DeAndre Kane (15 pont, 9/7 mezőnyből) lett a legeredményesebb végül.

A Malaga legjobb dobói: Nedovics 15/9, McCallum 14, Augustine 12
A Maccabi legjobb dobói: Kane 15, Thomas 14/3, Parakhoszki 12