Euroliga: Egypontos Fener-győzelem az eheti csúcsmeccsen

Az utolsó másodpercben dőlt csak el a Fenerbahce és a Real Madrid roppant színvonalas csúcsrangadója, de a CSZKA Moszkva számára is dudaszóra dobott kosár és újabb Teodoszics-varázslat kellett a 19 pontos hátrányból felálló Bamberg ellen. Honeycutt és Brown nagy győzelemre vezették az Efest Tel-Avivban, a Kazany pedig klubcsúcsot dobva hengerelt a Milano ellen.

Alapszakasz, 10. forduló

UNICS Kazany (orosz, 3-7) – EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 4-6) 100-79

Három vereség után a Milano ellen visszatért a győzelem útjára a Kazany a Basket Hallban, ahol ráadásul Euroliga-klubrekordot jelentő 100 dobott pontnak is tapsolhattak a nézők. Ezt a csúcsdöntést már az első negyedben megalapozták a tatárok, akik remekül kihasználták a Milano gyatra védekezését, és egy 16-2-es futásnak köszönhetően 35-24-re nyerték meg a nyitó játékrészt. Keith Langford (25/3 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó) korábbi csapata ellen is nagyot játszott, Quino Colom (9/3 pont, 12 gólpassz, 6 lepattanó) újfent nagyszerű karmester volt, ahogy Art Parakhoszki (16 pont, 5 lepattanó, 2 blokk, 9/8 mezőnyből) is roppant hatékonyan játszott, Vadim Panyin (18/12 pont, 5 lepattanó, 5/4 tripla) pedig váratlan extrát hozott új karriercsúcsával. Nem csoda hát, ha ilyen teljesítményekkel a Kazany vissza tudta verni a vezér nélküli Milano összes felzárkózási kísérletét, a taljánok 73-69-es állásnál kerültek legközelebb vendéglátóikhoz, ám a tatárok 27-10-re megnyerték az utolsó negyedet és nagy különbséget alakítottak ki.

A Kazany legjobb dobói: Langford 25/3, Panyin 18/12, Parakhoszki 16, Johnson 14
A Milano legjobb dobói: McLean 16, Hickman 12/3, Sanders 10/6, Dragic 10/3

Fenerbahce (török, 7-3) – Real Madrid (spanyol, 7-3) 78-77

A várakozásoknak maximálisan megfelelt a két sztárcsapat, a Fenerbahce és a Real Madrid csúcsrangadója, ami csak az utolsó másodpercben, Fener-mezben az eddigi legjobbját nyújtó James Nunnally (18/9 pont, 5 lepattanó) büntetőjével dőlt el. Úgy kezdődött a meccs, ahogy arra számítani lehetett, fantasztikus volt a hangulat, mindkét gárda megvillantotta oroszlánkörmeit, és bár javarészt a Fener vezetett, a nagyszünetben mégis a Real állt minimálisan jobban (39-40). A meccs első felét is magas színvonal jellemezte, a második félidő – elsősorban a negyedik negyed – azonban valódi csúcskosárlabdát hozott.

Ahogy a dobott pontok eloszlásából is látszik mindkét félnél, magas szintű csapatjáték jellemezte a csapatokat, tisztára játszott helyzetek, és nagyszerű egyéni teljesítmények sorát láthatta a nagyérdemű. Utóbbi tekintetben a törököknél elsősorban a palánkok alatt domináló Ekpe Udoh (14 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) a vendégeknél pedig az ezúttal inkább kintről operáló Anthony Randolph (16/12 pont, 4 lepattanó, 6/6 mezőnyből) emelhető ki, utóbbi például hiba nélkül dobott zsinórban 11 pontot, amivel 71-71-re módosult az állás. Alakult tehát az egylabdás végjáték, amiben nem is kellett csalódnunk, kosárra kosár, hibára hiba volt a válasz mindkét oldalon. 75-77 után Bobby Dixon (10/3 pont, 6 gólpassz) egalizált egy gyönyörű betörés után, majd Sergio Llull (14 pont, 8 gólpassz, 3 lepattanó) nyerhette volna meg a meccset egy, az ő szintjén könnyűnek minősülő középtávolival a Real számára. Ezt azonban nem tette meg november hónap MVP-je, a lepattanó pedig Nunnallyé lett, aki ellen egy könnyű síppal befújt faultot követtek el, olyat, amilyet a Fenerbahcén kívül nem sok csapat kapna meg. Az amerikai az első büntetőjét bedobta, a másodikat pedig szándékosan kihagyta, így az isztambuliak örülhettek a végső dudaszó elhangzásakor.

A Fenerbahce legjobb dobói: Nunnally 18/9, Udoh 14, Vesely 11, Szlukasz 11/6, Kalinics 10/6, Dixon 10/3
A Real Madrid legjobb dobói: Randolph 16/12, Llull 14, Ayon, Hunter 12-12, Maciulis 10/6

Brose Baskets Bamberg (német, 2-8) – CSZKA Moszkva (orosz, 9-1) 88-90

Milos Teodoszics (31/21 pont, 8 gólpassz) újabb embertelen nagy meccsére és Vitalij Fridzon (9 pont, 4 labdaszerzés) dudaszóra dobott duplájára volt szüksége a CSZKA Moszkvának, hogy megnyerje a Bamberg elleni fellépését. A németeket már nem lehet eléggé sajnálni ebben a szezonban, sokadik vereségüket szenvedték el hasonló körülmények között. A hazaiak ráadásul tetemes, 19 pontos hátrányból, 32-51 után tudtak felállni ezúttal, köszönhetően elsősorban a két magasember, Nicolo Melli (26/9 pont, 5 lepattanó, 3 blokk, 10/8 mezőnyből) és Daniel Theis (19 pont, 9 lepattanó, 8/7 mezőnyből) roppant hatékony játékának, illetve a feljavuló mezőnysoruktól érkező tripláknak. 67-67-nél érték be a germánok a moszkvaiakat, ami után még vezetniük is sikerült, ám a negyedik negyedben 15 pontot szóró Teodoszicsnak köszönhetően nem tudott ellépni a Bamberg. A meccsvégi büntetőpárbaj után aztán maradt még egy bedobásra ideje a CSZKA-nak, a volt csapata ellen pályára lépő Kyle Hines (9 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) remek blokkot adott Fridzonnak, aki nem is rontotta el az így kialakult üres alapvonali tempóját, ami így a meccsnyerő dobás lett végül.

A Bamberg legjobb dobói: Melli 26/9, Theis 19, Causeur 12/6, Strelnieks 11/3
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Teodoszics 31/21, Voroncevics 15/6

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 5-5) – Anadolu Efes (török, 5-5) 77-86

Nagy győzelmet aratott a szezont három vereséggel kezdő Efes a Maccabi otthonában, így a törökök beérték riválisukat és a szezon során először állnak nem negatív mérleggel. Teljesen megérdemelt a vendégek sikere, hiszen a meccs nagy részében ők játszottak előnyben, nagyszerűen védekeztek, 9 labdát szereztek és összességében 21 eladott labdába kergették az izraelieket. Mindemellett két fantasztikus egyéni teljesítmény is akadt náluk, hiszen a múlt héthez hasonlóan most is 38 indexpontig jutott Derrick Brown (22/6 pont, 12 lepattanó, 3 gólpassz, 2 labdaszerzés), illetve még talán nála is sokoldalúbb volt Tyler Honeycutt (21/6 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés, 1 blokk). Hozzájuk fogható teljesítmény nem akadt a Maccabinál, ezúttal senki nem volt a tel-aviviaknál, aki át tudta volna lendíteni őket a nehéz helyzeteken, így pedig ezen az estén nem nyerhettek.

A Maccabi legjobb dobói: Smith 13/6, Zirbes 13, Seeley 12/6, Rudd 11/3, Goudelock 10/6
Az Efes legjobb dobói: Brown 22/6, Honeycutt 21/6, Dunston 14, Heurtel, Osman 11/3-11/3