Euroliga: Hanga ex-csapata kiütötte az Olympiakoszt

A Baskonia a második félidőben minden képzeletet felülmúló játékkal robogott át az Olympiakoszon, és küldte haza 32-es zakóval a tavalyi ezüstérmest. A sorozatban hatodszor nyerő Real is gálázott és árazta be saját arénájában a Himkit, Ulanovas és a Zalgiris egy drámai meccsen idézte meg a közelmúltat a Malaga ellen, az Efes és a Zvezda találkozója pedig 199 pontot és parádés egyéni teljesítményeket hozott.

Alapszakasz, 17. forduló

Himki Moszkva (orosz, 9-8) – Real Madrid (spanyol, 11-6) 78-95

Erődemonstrációt tartva vágott vissza a Real a Himki Moszkvának a Madridban elszenvedett vereségéért, amivel a zsinórban hatodik győzelmüket arató spanyolok megakadályozták, hogy az oroszok beérjék őket a tabellán, ráadásul még az egymás elleni összevetésben is sokkal jobbak lettek. Ezen a találkozón egyetlen percig sem volt esélye a Himkinek a győzelemre, a Real a meccs elején elsősorban Walter Tavares (11 pont, 8 lepattanó) révén remekül használta ki méretbeli előnyét a palánkok alatt, majd a mezőnyemberek is sebességet kapcsoltak, amit esélye sem volt lekövetni a hazai csapatnak. Luka Doncictól (10 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz) most sem kellett extra teljesítmény, mikor a szlovén szupertehetség pályára lépett az első negyed végén, már 17-26-ot mutatott az eredményjelző.

A Real aztán a folytatásban húzott el még csak igazán, hiszen egy 16-0-s rohamnak köszönhetően 22-43-nál már a 20 pontot is átlépte a különbség. A Real legeredményesebbje Rudy Fernandez (16/15 pont, 6/5 tripla) lett végül, aki mikor már eldőlt a meccs megvillantott valamit a régiből, a harmadik negyedben hét perc alatt rámolt be 5 hármast, amivel jelentősen hozzájárult csapata parádés, 25/14-es (56%) triplamutatójához. A Himkiben Tyler Honeycutt (17/12 pont, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés, 5/4 tripla) is csak a második félidőben tudott kozmetikázni az eredményen, ahogy Alexej Shved (23/12 pont, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) 23 pontjával sem voltak különösebben kisegítve a moszkvaiak, hiszen 22/9-es mezőnymutatóval érte el azt a legnagyobb orosz sztár.

A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 23/12, Honeycutt 17/12, Thomas 10/3
A Real Madrid legjobb dobói: Fernandez 16/15, Causeur 11/3, Tavares 11, Doncic 10, Carroll 10/6

Anadolu Efes (török, 5-12) – Crvena Zvezda mts (szerb, 7-10) 104-95

Egy igazán közönségszórakoztató meccset játszott egymással az Efes és a Crvena Zvezda, ahol csaknem elérte a 200 pontot a két csapat össztermése. A győzelem aztán végül a tabella aljáról menekülő törököké lett, méghozzá teljesen megérdemelten, hiszen rendre ők vezettek és helyeztek ezzel nyomást a szerbekre. A Zvezda is minden dicséretet megérdemel ettől függetlenül, hiszen mindig fel tudtak jönni pár pontra, ám a fordításhoz nem volt bennük elég erő. Ráadásul az Efes játékosai is egymást múlták felül, hiszen a most is vezérszerepet vállaló Errick McCollum (20/3 pont, 4 lepattanó) mellett Zoran Dragic (24/9 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó, 7/7 mezőnyből, 7/7 büntető) például még dobást sem hibázva jutott el 24 egységig és 34 indexpontig. Mellettük pedig még öten termeltek 10 és 13 pont között, így nem csoda ha nyerni tud egy csapat. A Zvezda legjobbja Milko Bjelica (15/3 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) volt.

Az Efes legjobb dobói: Dragic 24/9, McCollum 20/3, Dunston 13, Motum 12/6, Douglas 12/3, Simon 11/3, Brown 10
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Bjelica 15/3, Rochestie 14/3, Jovanovics 13, Lessort 11, Davidovac 10/3

Zalgiris Kaunas (litván, 11-6) – Unicaja Malaga (spanyol, 7-10) 79-77

Az őszi mérkőzésükhöz hasonlóan ezúttal sem szűkölködött izgalmakban a Zalgiris Kaunas és a Malaga találkozója, és ahogy akkor, úgy most is az andalúzok húzták a rövidebbet kettejük közül. Ráadásul kísérteties módon ismét Edgaras Ulanovas (11/3 pont) lett a litvánok hőse, aki a novemberi meccsnyerő dobása után most egy meccsnyerő sapkát osztott ki néhány másodperccel a vége előtt, hiszen McCallum közelije az egyenlítést és ezzel a hosszabbítást jelentette volna. A két csapat egyébként sem tudta elengedni egymás kezét a 40 percen át, hiszen a Malaga egy meglódulását (19-30) leszámítva végig csak 1-2 labdabirtoklásnyi volt valamelyik csapat előnye. Végül az utolsó támadást követően a Zalgiris örülhetett, amiben Ulanovas mellett a csapat két vezérének, Kevin Pangosnak (16/6 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó) és Paulius Jankunasnak (14 pont, 9 lepattanó, 3 labdaszerzés) újfent nagyon nagy szerepe volt. A Malagában James Augustine (12 pont, 9 lepattanó, 7/6 mezőnyből) hozta a legjobb számokat ezúttal.

A Zalgiris legjobb dobói: Pangos 16/6, Jankunas 14, White 11, Ulanovas 11/3
A Malaga legjobb dobói: Waczynski 14/9, Augustine 12, Nedovics 11/6, Diez 10/6

Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 8-9) – Olympiakosz (görög, 12-5) 86-54

A második félidőben lényegében mindenféle előzmény nélkül átrobogott az Olympiakoszon a Baskonia, végül 32 pontos zakóval hazaküldve az így a tabella második helyére lecsúszó görög sztárcsapatot. Az első negyedben még minden úgy alakult, ahogy arra számítani lehetett, Szpanuliszék 16-21 arányban vezettek az első negyed után, de félidőben is még 36-30 volt az állás. A folytatásban aztán a feje tetejére állt a világ, hiszen a Baskonia emelni tudott az addig sem gyenge védekezése színvonalán, és a második félidőben már csak 24 pontot engedélyeztek a pireusziaknak. A védekezésüknél jobban már csak a támadásuk javult fel jobban a baszkoknak, akik a harmadik negyedben szökőévente látható módon 36 ponttal terhelték meg az Olympiakosz gyűrűjét, ugyanannyi pontot dobtak tehát 10 perc alatt, mint előtte a teljes első félidőben. Mindezt ráadásul csupán egyetlen extra teljesítménnyel, Johannes Voigtmannéval (19/3 pont, 5 lepattanó) érték el, nagybetűs csapatként működött a vitoriai alakulat. Ezt a csapatszintű statisztikák is hűen bizonyítják, hiszen a lepattanócsatát hatalmas fölénnyel, 46-31-re nyerték az emellett még 19 gólpasszt egymásnak kiosztó, a labdát mindössze 6-szor eladó baszkok. Az Olympiakoszban végül egyedül Jorgosz Printezisz (13/3 pont, 6 lepattanó) jutott el a tízpontos határig, a többiek közül senki sem dobott többet 6 egységnél, így pedig elég nehéz idegenben eredményesnek lenni.

A Baskonia legjobb dobói: Voigtmann 19/3, Beaubois, Poirier 13-13
Az Olympiakosz legjobb dobója: Printezisz 13/3