Euroliga: Meglepetések nélküli csütörtök

Az Euroliga alapszakaszának második fordulójában a rangadónak induló CSZKA-Maccabi és a Milano-Barca derbi is idejekorán eldőlt. Simán nyert a két török sztárcsapat, a Galata és a Fener is, a Pana müncheni fellépése viszont izgalmasan alakult. Megszerezte első győzelmét a sorozatban a Neptunas, a Zvezda látta kárát. Íme a részletek!

(A mérkőzések statisztikái az eredményekre kattintva elérhetők)

Alapszakasz, 2. forduló

B-csoport

CSZKA Moszkva (orosz, 2-0) – Maccabi Tel-Aviv (izraeli, 1-1) 99-80

Helyenként iskolajátékot bemutatva simázta le a CSZKA a Maccabit, óriási különbség volt a csapatok között. Pedig nem így indult a mérkőzés, a Moszkvába visszatérő régi-új Maccabi irányító, Jeremy Pargo gyönyörű passzokkal és egy hatalmas triplával adott lökést csapatának, akik 11-4-re léptek meg.

Az izraelieknél a pozitívumok viszont jó darabig ebben ki is merültek, a folytatásban Pargot remekül kivették a játékból a hazaiak, illetve érkezett a padról beszállva Milos Teodoszics (15/9 pont, 11 gólpassz) is. Egészen elképesztő, hogy mekkora lökést tud adni csapatának a szerb klasszis, ezúttal is ez történt, teljesen megváltozott a következő percekben a CSZKA játéka. A félidőre már majdnem dupla-duplázó Andrej Voroncevics (13/3 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz, 3 blokk) védekezésben adott extrát csapatának, Teodoszics pedig ha kellett maga talált be, de Sonny Weemset (18/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), illetve főleg a második félidőben Szasa Kaunt (17 pont, 8 lepattanó) is alaposan megdobatta. Az elején még Brian Randle (18 pont, 6 lepattanó) bravúros megmozdulásokkal tartotta a Maccabit, ám fordulás után ő sem segíthetett, már 80-54-re is vezettek az oroszok. Kiütéses volt a különbség nemcsak az eredményben, de a játék képében is, egészen meggyőző játékkal menetel tehát tovább a moszkvai gárda.

A CSZKA legjobb dobói: Weems 18/6, Kaun 17, Teodoszics 15/9, Voroncevics 13/3
A Maccabi legjobb dobói: Randle 18, Landesberg 14/6, Pnini 12/6

C-csoport

FC Bayern München (német, 1-1) – Panathinaikosz (görög, 1-1) 81-75

Nem adta könnyen magát a Pana Münchenben, csak nagy csata után tudott diadalmaskodni a Bayern. Három és fél negyeden át teljesen egál volt a mérkőzés, sőt, a görögök néhány szemre is tetszetős játékkal többnyire vezettek is. Az első félidőben Esteban Batistával (18 pont, 7 lepattanó, 11/9 dupla) nem tudtak mit kezdeni a palánk alatt a németek, a másodikban pedig a feljavuló kisemberek is hozzátették a magukét a csapat teljesítményéhez.

A Bayern azonban nagy tartásról tett tanúbizonyságot, hiszen nem engedték leszakítani magukat, rendre válaszoltak egy-egy kisebb, néhány pontos rohammal. Főként Nihad Djedovics (14/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Dusko Szavanovics (20/15 pont, 6 lepattanó, 7/5 tripla) voltak kíméletlenek, amint meglépett volna a Pana, elsősorban ők pörköltek be egy-egy nehéz dobást. A végét fizikailag jobban bírta a Bayern, 70-68-nál néhány jó védekezés után a fent említett Djedovics és Szavanovics sorozatban dobott három triplájával dőlt el a meccs.

A Bayern legjobb dobói: Szavanovics 20/15, Djedovics 14/6, Gavel 13, Stimac 11, Jagla 10/3
A Panathinaikosz legjobb dobói: Batista 18, Jankovics 17/3, Focisz 15/12, Slaughter 13/3

PGE Turow (lengyel, 0-2) – Fenerbahce Ülker (török, 2-0) 76-91

Nem tudta megnehezíteni a Turow a Fener dolgát, a vendégek gond nélkül tudták le lengyelországi túrájukat. Nem bízta a véletlenre a dolgokat a török sztárcsapat, 13-0-s kezdéssel nyomatékosították a hazaiakban, hogy ezúttal nem lesz esélyük a bravúrra. A dicséretet mindenesetre így is megérdemli a Turow, az ismét nagyon jól játszó Mardy Collins (20/3 pont, 4 lepattanó, 4 labdaszerzés) és a szintén parádés Damian Kulig (23/9 pont, 8 lepattanó, 3 blokk) vezérletével elérték azt, hogy a különbség legalább nem nőtt tovább. Sőt, a végén még 73-78-re felzárkóztak a hazaiak, de ekkor ismét megrázta magát a Fener, elsősorban a jó kezdésben is főszerepet vállaló Andrew Goudelock (27/3 pont, 3 labdaszerzés) javítgatta még a statisztikáját a meccs végén.

A Turow legjobb dobói: Kulig 23/9, Collins 20/3, Taylor 12/3
A Fenerbahce legjobb dobói: Goudelock 27/3, Preldzic 16/6, Hickman 10, Savas 10

EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 0-2) – FC Barcelona (spanyol, 2-0) 63-78

A játéknap egyik legjobban várt rangadója volt a Milano-Barca ütközet, ám a meccs végül nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Nem volt egy szinten a két csapat, míg a katalánok Navarro nélkül is gördülékenyen, erőlködés nélkül szőtték támadásaikat, addig a házigazdák szinte csak 1-1-ekre építettek, a csapatjáték hiánycikk volt náluk. Egy 15-1-es rohanás után a Barca már 40-22-re vezetett, minden tekintetben hatalmas volt a különbség a csapatok között. Fordulás után aztán már összeszedettebb volt a Milano, de Alex Abrines (21/15 pont, 8/7 mezőnyből, 5/5 tripla) és Tibor Pleiss (16/3 pont, 6 lepattanó, 6/6 mezőnyből) mindent bedobtak, szinte ők ketten verték vissza a taljánok felzárkózási kísérleteit. Nemcsak Abrines, hanem a hazaiakkal ellentétben a teljes Barca nagyon jól triplázott (21/3, 14% - 21/11, 52%), ez volt a kulcs a mérkőzésen.

A Milano legjobb dobói: Hackett 15/3, Gentile 11, Samuels 11. Kleiza 10/3
A Barcelona legjobb dobói: Abrines 21/15, Pleiss 16/3, Thomas 12/9

D-csoport

Neptunas Klaipeda (litván, 1-1) – Crvena Zvezda Telekom (szerb, 1-1) 83-81

Drámát csinált a Neptunas a Zvezda elleni mérkőzésből, ám végül ha nehezen is, de megszületett a litván kiscsapat történetének első Euroliga győzelme. Ahogy az várható volt, hazai pályán sokkal jobban dobta a triplákat a Neptunas, mint tette azt múlt héten Vitoriában (26/4, 15%). Az első negyedben 5-ször, az első félidőben pedig 9-szer voltak eredményesek a vonalon túlról, ennek eredményeképp Deividas Gailius (19/12 pont, 7 lepattanó) vezetésével már 15 pontos előnyben is voltak (40-25).

A Marcus Williams – Boban Marjanovics páros semlegesítése is kulcsfontosságú volt a litvánok számára, akik ezt félig meg is valósították. Azért csak félig, mert Marjanoviccsal ellentétben Williams (23/12 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) nagyon jó volt, ő és Jaka Blazic (16/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) termelték a pontokat a szerbeknek, akik több határozatlan hazai támadás után 81 pontnál kiegyenlítettek. Luka Mitrovics viszont a kettőből csak az egyik büntetőjét dobta be, így támadhatott a győzelemért a Neptunas. A kalandos támadás végén Valdas Vasylius egylábas, egykezes, palánkos dobása behullott, Williams viszont kihagyta a triplát, így robbant az addig is nagyon jó hangulatú Svyturio Arena. A Neptunas nagyot küzdött és megérdemelten nyert, ezzel nagy örömet szerezve a mintegy 5500 lelkes szurkolójának.

A Neptunas legjobb dobói: Gailius 19/12, Shakur 11, Zavackas 10/3
A Zvezda legjobb dobói: Williams 23/12, Blazic 16/6, Marjanovics 11

Galatasaray (török, 1-1) – Valencia Basket (spanyol, 0-2) 71-64

Az első félidőben átfutott a Galata a Valencián, semmi esélye nem volt a spanyoloknak a győzelem megszerzésére. 10-10 után folyamatosan szórta mellé a legjobb lehetőségeit is a Valencia, pedig megvoltak a tiszta dobóhelyzetei a vendégeknek. Ezekkel azonban nem éltek, így folyamatosan leindította őket a Galata, a törökök kedvükre érhették el kosaraikat. Carlos Arroyo (16/6 pont, 5 gólpassz) remekül vezérelte csapatát, Furkan Aldemir (10 pont, 12 lepattanó, 3 blokk) pedig uralta a palánkokat. 45-17-nél már szakadéknyi volt a különbség a csapatok között, bár beharangozó írásunkban még szoros ütközetet vizionáltunk. Ha a játék képében nem is, de a végeredményben legalább tényleg így lett, köszönhetően annak, hogy nagy előnye birtokában – ahogy az ilyenkor lenni szokott – leállt a házigazda, a Valencia pedig kozmetikázni tudott, de a hazai siker nem forgott veszélyben.

A Galatasaray legjobb dobói: Arroyo 16/6, Erceg 12/3, Micov 10, Aldemir 10
A Valencia legjobb dobói: Harangody 16/6, Van Rossom 11/6, Buycks 11/3