TBL 27. forduló: Az élen a helyzet változatlan

A török bajnokság 27. fordulójában az első helyeken tanyázó Banvit, Fener és Efes is simán nyert. Jó köre volt a Besiktasnak, ám a Galata elmaradt meccsei miatt a negyedik helyért zajló csata állásáról még nem kaphatunk pontos képet. Háromszori hosszabbítás után még érdekes lehet a nyolcadik hely sorsa is. Íme a részletek:

Banvit BK (26-1) – Olin Edirne (8-19) 101-58
Az előző két forduló majd 60 illetve 40 pontos zakói után az Olin Edirne félve érkezhetett az alapszakaszt már biztosan megnyerő Banvit otthonába. A 40 pontos különbség itt is meglett, a zsinórban immár tizenkilencedszer nyerő Banvit mindenféle megerőltetés nélkül húzta be a mérkőzést. A házigazdák 8-0-lal kezdték a meccset, az első negyedben pedig mindössze 7 pontot engedélyeztek riválisuknak (20-7). A folytatásban aztán inkább a támadójátékának erősségét villantotta meg a ligaelső, 34 pontot szereztek a második tízpercben, félidőre minden lényegi kérdés eldőlt (54-27). Az egyik legjobbja, Sammy Mejia nélkül felálló Banvitban mindenki bőven kapott játékidőt, 11-en is pályára léptek, a legeredményesebb a kiválóan triplázó Klemen Prepelic (23/21 pont, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés, 12/7 tripla) lett. A Olin Edirne-ben a pontkirályi címét biztosan őrző Darius Washington (24/9 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) volt kiemelkedő.

Fenerbahce Ülker (21-6) – Trabzonspor Medical Park (10-16) 84-62
Másfél negyeden keresztül szépen tartotta magát a Trabzonspor a Fenerbahce otthonában, végül azonban magabiztos különbséggel nyertek az isztambuliak. 7-0-lal kezdtek a vendégek, erre 8 megválaszolatlan ponttal felet a Fener, ám jó darabig ez volt az első és egyetlen pillanata a mérkőzésnek, mikor hazai eredményt mutatott az eredményjelző. 18-24-es állásnál aztán ismét összekapta magát a sztárcsapat, 14-2-es futással fordították meg a mérkőzést a második negyed derekán. Innentől már nem is adták ki a kezükből az irányítást, egyértelműen dominálták az összecsapást, félidő után a 20 pontot is elérte a különbség mértéke (57-37), a hátralévő idő már csak formalitás volt. Nemanja Bjelica (16/12 pont, 8 lepattanó, 4/4 tripla) és Oguz Savas (15 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz, 8/7 mezőnyből) kiválóan játszottak, az újoncnál pedig egyedül Jerome Randle (21/3 pont) érte el a 10 pontos határt.

Tofas Bursa (13-14) – Anadolu Efes (20-7) 78-84
Végig vezetve, a végeredmény ellenére is simán nyert az Efes Bursában, így továbbra is tapad a második helyen álló Fenerre, a Tofas pedig továbbra sem lehet nyugodt a playoffot illetően. A találkozón egyetlen másodpercig sem vezettek a hazaiak, 5-5-nél volt utoljára döntetlen az állás, a továbbiakban végig az Efes akarata érvényesült. 10 pont körüli előnyét végig tartani tudta a vendégcsapat, a második félidőben pedig tartósan is e felett a lélektani határ felett mozgott az eredmény, 58-74-nél alakult ki a legnagyobb különbség. A végén kozmetikázott még az eredményen a Tofas, de ez már nem osztott-szorzott. Birkan Batuk (22/18 pont, 4 gólpassz), Dusko Szavanovics (15/3 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Jamon Lucas Gordon (14 pont, 8 gólpassz, 4 labdaszerzés) hozták a meccset az Efesnek.

Galatasaray Liv Hospital (15-10) – Usak Sportif (16-10)
Elhalasztva a Galatasaray Euroliga szereplése miatt, későbbi időpontban rendezik majd.

Aliaga Petkim (3-24) – Besiktas Integral Forex (17-10) 50-91
Formalitás volt csupán a Besiktas és az Aliaga összecsapása. A múlt héten eldőlt, hogy a mindössze három győzelemmel szerénykedő Aliaga kiesett az első osztályból, a Besiktas viszont a negyedik helyért küzd, csodaszámba ment volna, ha most botlottak volna meg a fekete-fehérek. A Besiktas zsinórban kilencedik győzelmét aratta a bajnokságban, a hátralévő Galata-Usak mérkőzés és a Karsiyaka veresége miatt pedig két riválisát is biztosan leszakította magáról, így nagyon jó helyzetbe került a pályaelőnyért vívott harcban. Ezen a mérkőzésen az égvilágon semmi különös nem történt, pontról pontra, negyedről negyedre növelte előnyét a vendégcsapat, a 40 pontos különbség reális a felek között. Hatan is kétszámjegyű pontot értek el a sokat rotáló Besiktas játékosai közül, Colton Iverson (14 pont) lett a legeredményesebb,

Royal Hali Gaziantep BSB. (12-15) – Pinar Karsiyaka Izmir (16-11) 95-92 3 h.u.
Drámai csatát nyert meg az EuroChallenge döntőre készülő Gaziantep a Pinar Karsiyaka ellen, három hosszabbítás után dőlt el csupán a két pont sorsa. A nem mindennapi izgalmak után a hazaiak örülhettek, így a Tofas bukásával ismét felcsillant számukra a remény a rájátszás elérésére. Változatosan alakult ez a remek mérkőzés, kezdetben a Gaziantep, a folytatásban a Karsiyaka, a mérkőzés második felében pedig többnyire ismét a vendéglátók vezettek. A rendes játékidőt 7-0-lal tudták befejezni az izmiriek, így 73-73-as döntetlennél jöhetett a hosszabbítás. A vendégek ekkor is szívósan küzdöttek, nem tudtak előnybe kerülni, ám még két extra periódust is kiharcoltak az utolsó másodpercekben. A harmadikban aztán már meg tudta tartani vezetését a Gaziantep, a nagy küzdelem végén ők örülhettek. Mikko Koivisto (22/18 pont, 5 lepattanó, 9/8 mezőnyből, 7/6 tripla) szinte tökéletes triplamutatóval lett a győztes fél és a mezőny legeredményesebbje, mellette Can Ögüt (18/12 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) és Ernest Bremer (18/15 pont) is szépen megterhelték kintről a Karsiyaka kosarát. A túloldalon Jon Diebler (20/2 pont, 4 lepattanó), Jawad Williams (16 pont, 5 lepattanó, 9/7 dupla) és Esteban Batista (15 pont, 9 lepattanó) emelkedtek ki csapatukból.

Türk Telekom (11-16) – Mersin BSB. (7-20) 79-74
A Türk Telekom és a Mersin találkozója inkább csak a vendégeknek volt fontos, akik próbálnak menekülni a kiesés elől. A győzelem azonban nem jött össze nekik, hiába vezettek szinte végig a mérkőzésen, végül az ankaraiak örülhettek. A meghatározó fordulat a harmadik negyed derekán következett be, ekkor 47-40-es vendégvezetésnél a Türk Telekom 15-0-s rohanással fordította a maga javára az állást. Ezek után még többször is visszavette a vezetést az Ali Karadeniz (14 pont, 10 lepattanó) és Antwain Barbour (16/3 pont, 5 lepattanó) vezette Mersin, ám ekkor már csak 2-3 pont volt a maximum különbség. A Türk Telekom egy újabb, ezúttal 9-1-es rohammal zárta le a meccset, a Mersin nagyon sajnálhatja ezt az elszalasztott győzelmi lehetőséget. A hazaiak legjobbjai Manny Harris (24/9 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) és Joshua Shipp (20/9 pont) voltak.

Torku Konya Selcuk Universitesi (8-19) – Aykon TED Ankara Kolejliler (11-16) 98-75
A Konyának sikerült, ami a Mersinnek nem, azaz győzelmével lépéselőnybe kerülni a kiesés elleni harcban. A szezon végére széteső Ankarának az utolsó szalmaszálat jelentette ez a mérkőzés, a fővárosiaknak ezek után lényegében semmi esélyük nincs a nem is olyan rég még biztosnak tűnő playoff szereplésre. Nagyon sima mérkőzés volt ez, 10-11 után végig a Konya kezében volt az irányítás, egyetlen másodpercre sem vezetett már az Ankara, a végén pedig a 20 pontot is meghaladta a csapatok közti differencia mértéke. Troy De Vries (30/18 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) és Yunus Akcay (26/6 pont, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) végezték ki az Ankarát, akiknél Clay Tucker (21/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) volt a legjobb.