20 év alatti játékosok az NBI/B Nyugati csoportban (2016-17)

Értékelő sorozatunk harmadik, befejező részében a másodosztály Nyugati Csoportjában vitézkedő fiatalok teljesítményét vettük számba

Győr: Horváth Ádám (1998), Nagy Tamás (1999), Kámán Bálint (1997), Varga Roland (1999).

Horváth Ádám kapta a legtöbb lehetőséget, az alapszakaszban 18 meccsen átlagban több, mint 10 percet, a rájátszásban pedig 15 percet, és több 10 VAL feletti mérkőzése is akadt. Nagy Tamás az alapszakaszban nem sok meccsen léphetett pályára, a rájátszásban viszont kétszer is kezdő volt és 30 perc felett játszott – a Vásárhely elleni győztes helyosztón 19 pontos egyéni csúcsot állított fel. Kámán Bálint 12 mérkőzésen szerzett tapasztalatokat, Varga Roland 3 összecsapáson léphetett fel.

Alba: Adegbite Denis (1997), Papp István (1999), Nshimba Joel (1998), Seyi Awogbemi Sodiq (2003), Bakos Miklós (1997), Heinrich Zsombor (2000), Csernavölgyi István (2000), Lukács Norbert (2001), Nagy Zsombor (2001), Somogyfoki Péter (1997), Varga Máté (1997), Darázs Máté (2000), Lévi Kevin (1999), Körmöczi Miklós (1999), Nyulász Barnabás (1998), Hingyi Péter (2000), Takács Martin (2000), Konta Balázs (2000), Takács Milán (2000), Horváth Richárd (1997), Pávay Kornél (2000).

Az Alba második csapatában összesen 14 játékos lépett pályára legalább 10 alkalommal, az A-csoportos kerettel sokat készülő Nshimba Joel pedig 9-szer. A szintén A-s kerettag Somogyfoki Péter és Varga Máté 19, illetve 18 alapszakasz-meccsen szerepelt, a rájátszásban már a felnőtt csapat keretében voltak – Somogyfoki 190, Varga 251 VAL-t gyűjtött, amikor játszottak, alapemberek voltak. Nshimba 9 meccsen 189 VAL-lal igazolta, hogy nem véletlenül került be huzamosabb időre az A-s keretbe.

A legtöbb mérkőzésen Bakos Miklós szerepelt (28), mellette akadtak kiemelkedő meccsei Adegbite Denisnek (19), Papp Istvánnak (14), Nyulász Barnabásnak (25), illetve a Takács-ikreknek, Milánnak (17), és Martinnak (15) valamint az alig 13 éves, nigériai származású Seyi Awogbemi Sodiq-nak (13).

Rajtuk kívül Konta Balázs (20), Pávay Kornél és Lévi Kevin (14), Darázs Máté (11), Heinrich Zsombor (10), Csernavölgyi István (7), Körmöczi Miklós (6), Hingyi Péter (5), Horváth Richárd és Lukács Norbert (2), valamint Nagy Zsombor (1) is belekóstolhatott a B-csoportos kosárlabdába.

Baja: Forgács Gábor (1998), Goldring József (1999), Rozsi Norman (1998), Schubert Bence (1998), Adebayo Osiyemi (1997), Pálkerti Tamás (1998), Piukovits Patrik (1999).

A Baja színeiben Pálkerti Tamás nyújtotta a legjobb teljesítményt, 22 alapszakasz-meccsen átlag 19 perc alatt 8.4 VAL-t hozott össze, a rájátszásban is négy mérkőzésen kapott szerepet. Goldring József 14 alapszakasz- és 5 playoff-összecsapáson játszott, a szezon vége felé egyre jobban teljesített. Mellettük Adebayo Ojiyemi csak ősszel játszott 9 mérkőzést, Forgács Gábor (17) pedig januártól léphetett pályára folyamatosan. Rajtuk kívül Schubert Bence (5), Piukovics Patrik (4) és Rozsi Norman (2) került parkettre a B-csoportban.

Bonyhád: Dávid Róbert (1997), Gulyás Milán (1998)

Az Atomerőmű SE-nél már említettük Gulyás Milánt, aki a B-csoportban kiválóan teljesített: februártól játszhatott Bonyhádon, az alapszakaszban és a playoffban is 7-7 meccsen. Fokozatosan lendült bele, a rájátszásban átlagban 21 feletti VAL-t hozott, nála kiemelkedett a Békés elleni meccs, ahol 32-ig jutott, illetve a Honvéd elleni 26 pontja is figyelemre méltó. Dávid Róbert kevesebb lehetőséget kapott, összesen 10 alkalommal cserélték be.

Budafok: Lados Erik (2000), Szőke Olivér (1997).

Lados Erik még csak idén augusztusban lesz 17 éves, de a tavalyi szezont rögtön egy 35 VAL-os meccsel kezdte, és bár utána lassított, így is 12.4-es átlagértékkel zárt. Közel 27 percet volt pályán, kerek 10 pontot átlagolt, és Nyugaton az ötödik legjobb labdaszerzőként zárt. 21 alapszakasz-mérkőzés után hét playoff-találkozón is játszott, nem is akárhogy: a Kaszások elleni győzelemből 37 VAL-lal vette ki a részét, a Salgótarján ellen pedig kerek 40 (!) pontot hintett (45 VAL). Szőke Olivérre kiegészítő-szerepkörben számítottak, 12 mérkőzésen.

Veszprém: Szeifert Zalán (1997), Kálló Nándor (1998), Naményi Márk (1997), Szűcs Péter (2000).

A Veszprémnél Kálló Nándor volt a legfoglalkoztatottabb fiatal, 21 meccsből 20-szor volt kezdő, 25 perc alatt 9.7 VAL-t átlagolt, megbízhatóan és stabilan játszott, nála érdemes kiemelni, hogy (kevés kísérletből, de) 44 százalékkal triplázott. A playoffban még nagyobb terhet pakoltak rá, a Vásárhely elleni első meccs kivételével szinte végig pályán volt a bajnoki címért folyó küzdelmek során, a DEAC elleni döntő első meccsén például 40 percig – négyszer is kétszámjegyű VAL-értékkel zárt.

Szeifert Zalán összesen 12 meccsen jutott szóhoz, Naményi Márk hat alkalommal léphetett pályára, a nagyon fiatal Szűcs Péter pedig az alapszakaszban hét, a playoffban hat meccsen edződhetett komoly ellenfelek ellen.

Pápa: Szanati Gergő (1997), Domján Ádám (1998), Schveighoffer Péter (1998), Presing Áron (1999).

Pápán Szanati Gergő 18 alapszakasz-meccsen játszhatott, a playoffban hétszer számítottak rá, hasznos kiegészítő munkát végzett. Schweighoffer Péter az alapszakaszban kilencszer kapott kis szerepet, a playoffban viszont szintén kilenc meccsen már jobban foglalkoztatták. Mellettük Domján Ádám (7) és Presing Áron (3) is megtapasztalhatta a B-csoportot.

MTK: Nagy Adrián (1998), Horváth Kristóf (1997), Dobos Márk (1997), Máriás Gergely (1998), Bagi Donát (1998), Bognár Mátyás (1998).

Horváth Kristóffal illik kezdenünk, a fiatal hátvéd kiváló szezont futott: közel 33 perc alatt 20.1 VAL-t teljesített, ez Nyugaton a 10. legjobb érték volt. Emellett  42%-os triplázással és 76%-os büntetőzéssel 19.3 pontot termelt, amivel Nyugaton a 2. legjobb pontszerző volt. A playoffban is lehetett rá számítani, 18 pont felett átlagolt, és hibátlanul (13/13) büntetőzött.

A többi fiatal kiegészítő szerepkörben játszott, Máriás Gergely 20, Dobos Márk 17, Bagi Donát 14, Nagy Adrián 10 mérkőzésen lépett pályára. Bognár Mátyást érdemes kiemelni, aki 15 meccsen játszott, a szezon végén pedig bekerült a kezdőcsapatba, a Vásárhely elleni, hetedik helyért folyó párharc első meccsén 14, a másodikon 25 ponttal (és 35 VAL-lal) jelentkezett.

OSE: Kovács Gábor (1998), Joó Tamás (1998), Zrinyi Viktor (1997)

Zrínyi Viktor februárban váltott, addig az OSE-t erősítette, majd átigazolt a Kaszásokhoz. AZ OSE-nál 14 alapszakasz-meccsen 70 VAL-t gyűjtött a magasember, de nem igazán tudta beverekedni magát a szűkebb rotációba. A Kaszásoknál már több lehetőséget kapott, a playoffban pedig volt egy 23 pont-29 VAL-os mérkőzése is. Joó Tamás fordított útvonalat járt be, ő a MAFC-tól érkezett szezon közben, sok játékpercet viszont nem tudott magának kiharcolni.

Az állandóságot a szezon végén szerződést is hosszabbító Kovács Gábor jelentette, az egykori Olaj-nevelés 21 mérkőzésen 9-szer volt kezdő, 21 perc alatt 12.3 VAL-t átlagolt. Ő a rájátszásban is villantott: A Nyíregyháza és a DEAC ellen is volt 15-17 VAL-os mérkőzése, a MEAFC elleni bronzcsatában pedig egy 17pont-10 pattanós teljesítményt tett le az asztalra.

PVSK II.: Dragasevic Veljko (1997), Bíró Levente (1998), Riskó Dávid (1998), Soós Balázs (1998), Kövecs Martin (1998), Demeter Attila (1997), Sütő Attila (1997), Krnjajski Boris (1998), Kozári István (1997).

A PVSK-ban egyértelműen a Demeter-Krnjajski-Dragasevic trió vitte a prímet a fiatalok között. Demeter Attila közülük is kiemelkedett, a szezon végén már az A-csoportban is szerepet kapó egykori szegedi nevelés egész szezonban parádézott a B-csoportban: 22.2 VAL (7. Nyugaton), 16 pont (9.), 8.2 pattanó (4.) és 3.3 gólpassz (11.) jelzi, hogy mennyire sokoldalú játékot nyújtott. A rájátszásban is extra volt, 35, 30 és 27 VAL-os mérkőzése is akadt.

A hátvéd Krnjajski Boris is remek szezonon van túl, közel 30 perc alatt 17.1 VAL-t hozott össze, 11.2 pontot átlagolva, és a playoffban neki is volt három 20 VAL feletti teljesítménye. Dragasevic Veljko 25 perc alatt 16.4 VAL-lal jelentkezett, 13.1 pontjánál érdemes megjegyezni, hogy 86%-kal büntetőzött.

A 20 év alatti korosztályban Bíró Levente (24) és Riskó Dávid (20) kapott még értékelhető mennyiségű játékidőt, rajtuk kívül Kövecs Martin és Kozári István (6), illetve Soós Balázs és Sütő Attila (5) ismerkedhetett meg a B-csoportos küzdelmekkel.

SMAFC: Rátvay Balázs (2000), Werner Viktor (1999), Papp Barna (1999), Füzi Róbert (1999), Németh Márk (1999), Polgárdy Ádám (1999), Horváth Csaba (1998).

A SMAFC fiataljai közül Werner Viktor emelkedett ki, 21 mérkőzésen 25.7 percet kapott, ez alatt 9 VAL-t átlagolt, míg a rájátszásban hét meccsen szerepelt, négyszer jutott el legalább 10 VAL-ig, a Salgótarján ellen 27-et szedett össze.

Mellettük Papp Barnának a reguláris szakaszban is voltak 10 VAL feletti meccsei, a playoffban viszont két összecsapáson összesen 42 VAL-t teljesített. Füzi Róbert 23-szor került pályára, az alapszakaszban remekelt az Alba fiataljai ellen (26 VAL), a playoffban pedig a MAFC II. ellen (14 VAL). Polgárdy Ádám szintén 23 meccsen játszott, a rájátszásban négyszer ment 10 VAL fölé, egyéni legjobbja 21 volt a MAFC ellen. Rajtuk kívül Horváth Csaba 15, Németh Márk 10, a 2000-es születésű Rátvay Balázs 20 mérkőzésen kapott komolyabb perceket.

TF-Budapest: Buzás Bence (1997), Perényi Domonkos (1998), Filipovic Stefan (1998), Pável Dániel (1997), Szekeres Zalán (1997), Telegdy Dániel (1998).

A Tehetséges Fiataloknál Buzás Bence közel 24 percet tölthetett a pályán átlagban, 8.6 VAL-lal hálálta meg a bizalmat. A playoffban szintet lépett, hat meccsen 104 VAL-ig jutott, kétszer is 25-öt szorgoskodott össze. Rajta kívül Filipovic Stefan kapott még markáns perceket, a center is elsősorban a rájátszásban villogott, kétszer is volt 18 pontos mérkőzése. Mellettük Perényi Miklós (5), Pável Dániel és Telegdy Dániel (2), valamint Szekeres Zalán (1) kapott lehetőséget, hogy megmutassa magát.

fotó: MTK.hu