B csoport - Keleti sikerek a negyeddöntők első meccsein

A Keleti csoportból érkező csapatok győzelmével zárult mind a négy negyeddöntő, a Vásárhely és a DEAC idegenben aratott sikert, így ők odahaza tovább is léphetnek az elődöntőbe, míg a TF és a Salgótarján hazai környezetben küldte padlóra a két Nyugati éllovast, a Bonyhád és a Törökbálint gárdáját. Parázs csata a Dózsa György úton, menekül a Budafok.

Negyeddöntők

Motax-Concordia KC Pápa – DEAC 94-98 (26-36, 20-20, 22-26, 26-16)

Pontesővel nyitott a keleti második DEAC és a nyugati harmadik Pápa párharca. Vendég oldalon Takács Dani bizonyult tarthatatlannak, a center 38 ponttal terhelte meg a házigazdák gyűrűjét, tette mindezt egészen elképesztő, 76 %-os dobóteljesítménnyel, mellette Nagy Botond 21-et termelt irányító posztról és jól mozgatta csapatát (6 gólpassz), míg hazai oldalon Sömenek volt a gólkirály 19 egységgel. A harmadik negyed végére a hajdúságiak 14 pontos fórt szorgoskodtak össze – de volt már 18 is közte -, ám a záró játékrészt Simon László vezetésével  14-4-el kezdte a házigazda és egészen egy pontra megközelítette ellenfelét. Az egész meccsen jól büntetőző (86 % a vonalról) debrecenieknek azonban a hajrában sem remegett meg a kezük és elorozták a győzelmet a Pápa otthonából - melyből nagyon hiányzott Szanati ás Henrik jó teljesítménye -, így hazai pályán le is zárhatják a negyeddöntőt.

Pápa: Sömenek (19/12 pont, 5 lepattanó), Perák (10 pont, 6 lepattanó, 2 blokk), Simon L. (10 pont, 4 eladott labda, 4 gólpassz), Kutasi (16/6 pont, 4 eladott labda, 6 gólpassz), Horváth A. (10/6 pont)

DEAC: Takács D. (38 pont, 9 lepattanó, 44 VAL), Nagy Bo. (21/12 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz), Nagy Be. (12/12 pont)

A párharc állása: 1-0 a DEAC javára.

Tehetséges-Fiatalok Budapest – Metal-Work Bonyhádi KSE 61-44 (6-12, 21-10, 18-8, 16-14)

Pápán pontzuhatag, Budapesten viszont apály volt etéren a TF és a Bonyhád találkozóján, a végeredmény is elképesztően alacsony számot mutat, de a negyedenkénti bontás még elképesztőbb… Csaknem három percig kellett várni az első mezőnykosárra és a hatodik perc végén is még csak 4-5 volt az állás a vendégek javára, akik azért a nyitó etapot még be tudták húzni, de a gyenge dobószázalékuk miatt a másodikban már esélyük sem volt a játékát rendező házigazda ellen. A mezőnymutatójára egyik csapat sem lehet túl büszke, mert míg a tolnaiak 30 %-al tüzeltek, addig a végül győztes fővárosiak is csak 34 %-os hatékonysággal dobtak. Az első negyedet kivéve a többi játékrészt magabiztosan hozta a Beák-Katona-Szobi tengelyre építő Mehmedovics legénység, kiegészülve Moravcsik hasznos mezőnymunkájával. A címvédővel megesett az a szégyen, hogy egyetlen játékosuk sem jutott el tíz egységig, helyzetüket tovább nehezítette, hogy Rutkai mindössze hét perc alatt a kipontozódás sorsára jutott. Nagy arányú sikerével közel került a továbbjutáshoz a TF gárdája, hiszen ha Bonyhádon nem is esélyesek a győzelemre, a harmadik meccs megrendezésére annál inkább.

TF: Beák (17/15 pont, 10 lepattanó, 4 szerzett labda), Szobi (12/6 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz), Katona (17/9 pont), Moravcsik (6 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda)

Bonyhád: Tömösváry (5 pont, 8 lepattanó), Hegedűs (4/3 pont, 9 lepattanó, 2 blokk), Illés (9/3 pont 4 eladott labda)

A párharc állása: 1-0 a TF-Budapest javára.

Konecranes-Salgótarjáni KSE – MTK Törökbálint 100-80 (25-15, 26-17, 22-23, 27-25)

Egy félidő alatt eldöntötte a mérkőzést a Salgótarján együttese, a sérült Bódi nélkül felálló Törökbálintban Baross Kristóf nem tudta megállítani a palánk alatt közel 70 %-os dobóhatékonysággal dolgozó szerb centerpárost (Tutus, Vuletic), Bihari Máté pedig egyedül kevés volt ellenük, míg hátvédposzton Spiriev is elhalványult a Madár-Szabó duóhoz képest. Egyedül Wehner Zoli nyújtott rájátszáshoz méltó teljesítményt vendég oldalon, a rutinos bedobó 33 ponttal, közte nyolcból hat triplával jelezte, ő készen áll a playoff-ra, ám társa nem igazán akadt ezen az estén. Ahogy az előző, Bonyhád-TF párharcban, úgy itt is az esetleges harmadik találkozó miatt érdekes a nagy különbségű nógrádi győzelem, de még odahaza sem mehetnek biztosra Szarvas Gáborék ez ellen a roppant masszív Salgótarján ellen.

Salgótarján: Vuletic (24 pont, 12 lepattanó, 2 blokk), Madár (18/3 pont, 7 szerzett labda, 6 gólpassz), Tutus (19 pont, 11 lepattanó), Szabó P. (12/6 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 gólpassz), Pap I. (12/12 pont, 4 szerzett labda)

Törökbálint: Wehner (33/18 pont, 5 lepattanó), Bihari (13 pont, 9 lepattanó), Jakab P. (14/6 pont, 4 gólpassz)

A párharc állása: 1-0 a Salgótarján javára.

Bajai Bácska FKE – Vásárhelyi Kosársuli 80-91 (15-28, 19-25, 22-14, 24-24)

Nem bízta a véletlenre a párharc sorsát a Vásárhely, 0-15-el nyitottak a Vejinovicsot nélkülöző vendégek, a különbség pedig 20-ra is felkúszott a második negyed folyamán, azzal együtt is, hogy a bajaiak trióját nem tudták tartani Vas Petiék. A térfélcserét követően még visszajött egyszer a meccsbe a bácskai gárda, 11 pontra közelítette meg a Vásárhely együttesét, ennél közelebb viszont már nem tudott férkőzni Hosszú István legénysége, így odahaza le is zárhatja gyorsan a negyeddöntőt a keleti bajnok.

Baja: Ágfalvi (24/6 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz), Katyanszki (13 pont, 3 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 3 gólpassz), Mándity (17 pont, 5 lepattanó)

Vásárhely: Vas P. (25/15 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz), Czibere (21/9 pont, 5 lepattanó), Genal (16/3 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda), Varga D. (12 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Nyilas (6 pont, 10 lepattanó)

A párharc állása: 1-0 a Vásárhely javára.

Keresztbejátszás a 9-16. helyért

Falco II. – Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 88-65 (28-16, 15-11, 17-16, 28-22)

Két hiányzó kulcsjátékosa, Pöstényi és Magyar nélkül esélye sem volt egy szorosabb eredményre a borsodi együttesnek. A nagy arányban megnyert lepattanócsata (48-27) mellett még az is belefért a szombathelyieknek, hogy 27 labdát adjanak el, az 56 %-os dobóteljesítmény a 38 %-al szemben elegendőnek bizonyult a győzelemhez. Varga és Popgyákunik dupla-duplája mellett Karagity is nagy napot fogott ki (23 pont, 8 lepattanó), de Hódi is megszórta a maga 17 pontját, míg a vendégeknél Kóthay emelkedett ki 20 pontjával.

Falco: Karagity (23 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 4 gólpassz), Hódi (17/9 pont), Popgyákunik (14/3 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz), Varga M. (11 pont, 11 lepattanó, 4 eladott labda)

Tiszaújváros: Kóthay (20/6 pont, 6 gólpassz), Joó (10 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda), Varga Á. (13 pont, 7 lepattanó)

Budapesti Honvéd SE – OSE Lions 79-79 (25-13, 23-24, 11-15, 20-27)

Izzott a csarnok szombat délután a Dózsa György úton, a vendégek népes szurkolótábora felpaprikázta a jóval kisebb számú, de annál lelkesebb hazai drukkereket is, így félelmetes hangulat uralkodott az egykor rettegett Honvéd pályáján. A hazaiakat nem babonázta a remek atmoszféra, vitte előre a lendület Puskás Artúr fiait, elsősorban Robert Kwame villogott, az ifjú titán remeklésével 11 pontos fórt gyűjtött a nagyszünetre a Kiss Kornélt nélkülöző Oroszlánnyal szemben. Elsőszámú irányítóját azonban kiválóan ”pótolta” a tripla-dupláig jutó Ughy Albert, aki a mezőny legalacsonyabb játékosaként tudott odaérni 11 pattanóhoz, 13 pontja és 10 gólpassza mellett.

A harmadik negyedben Kwame villámgyorsan a kipontozódás sorsára jutott, alig egy perc alatt gyűjtött be három személyi hibát, de a hazaiak szerencséjére Máté Márk a helyébe tudott lépni és úgy tűnt, így is behúzza a derbit a Honvéd. Az utolsó percben azonban gyermeteg hibákat vétettek a fővárosi ifjak, rossz vállalások és eladott labdák sorozatából két triplával zárkózott az OSE, de hat másodperccel a vége előtt még így is három pontos előnyük és labdájuk volt a hazaiaknak. Csakhogy az előreívelt labdát lefülelték a vendégek rutinrókái, akiknek ennyi idő elegendő volt, hogy még egy triplát elengedjenek, Gorzsás hidegvérrel a helyére is küldte a távolit a dudaszó pillanatában, a sírból hozva vissza a meccset csapata számára. A kuparendszerű lebonyolítás miatt nem volt hosszabbítás, az jut tovább, aki győzni tud Oroszlányban.

Honvéd: Kwame (17 pont, 6 lepattanó), Máté M. (16/12 pont), Mácsai (11/3 pont, 5 lepattanó)

OSE: Ughy (13/9 pont, 11 lepattanó, 10 gólpassz), Gorzsás (16/9 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz), Tanács (22 pont, 9 lepattanó), Kiss K. (13 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda)

EKF-Eger-KOK SE – Pannon Egyetem Veszprém 71-79 (16-19, 17-16, 20-25, 18-19)

Hozta a papírformát a Veszprém gárdája, habár nem adta könnyen magát a középmezőnybe éppencsak becsúszó egri alakulat. A Kámán-Szabó-Vertetics trió hozta a meccset a vendégek számára, a csapat pontjainak több mint a felét ők hozták össze, míg a túloldalon csak Tóth Zoli és Jakab Zsolt termelt becsülettel, nagyon hiányzott az eddigi húzóember, Máté Balázs ponterős játéka.

Eger: Tóth Z. (14/6 pont), Frey (11/9 pont, 3 lepattanó), Jakab Zs. (15/3 pont)

Veszprém: Kámán (20 pont, 6 lepattanó), Szabó T. (12 pont, 8 lepattanó), Vertetics (13 pont)

Keresztbejátszás a 17-24. helyért

Szolnoki Olaj KKU23 – PVSK-Kronosz Kiadó 68-72 (14-13, 11-17, 19-12, 20-21, 5-9) – hosszabbítás után

A várt presztízs csatát hozta a fiatalok ütközete, nem is bírtak egymással a felek a rendes játékidőben. Mándoki és Bíró vitték a hátukon a csapatokat, hiába haladtak végig fej-fej mellett, a végén a pécsieknek kellett futniuk az eredmény után, de Czukor duplájával végül hosszabbításra tudták menteni a meccset. Ott 0-6-al kezdtek a vendégek, de hamar zárkózott a házigazda Szolnok, viszont az utolsó percekben megint a baranyaiaknak állt a zászló és végül győztesen távoztak a Tiszaligetből.

Szolnok: Mándoki (20/9 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda, 6 gólpassz), Pavlovic (10 pont, 8 lepattanó, 5 eladott labda, 7 gólpassz), Peringer (7 pont, 7 lepattanó, 3 blokk)

Pécs: Somogyfoki (9 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda) Bíró (20/12 pont, 13 lepattanó, 7 eladott labda, 6 gólpassz), Délity (15/12 pont, 4 szerzett labda, 3 eladott labda)

Budafok – Széchenyi Egyetem Győri KC 71-58 (29-15, 16-14, 13-11, 13-18)

Remekül indította a rájátszást az azt sereghajtóként kezdő Budafok, az előzetesen esélyesebb Győrt fektették két vállra, így beérték az előttük lévő Vasas-Szolnok duót. Jobban járatták a labdát Drevenkáék, aki Károly Mátéval kiegészülve állt csapata élére, de Vajda és Takács is jól mozogtak a találkozón, míg a vendégeknél a Horváth-Gombás-Baruta trión múlott a csapat sikere, az igen kevés 58 dobott pontból 40-et ők hárman kapartak össze. A záró szakasznak 18 pontos hátrányban futottak neki a győriek, de nem adták fel a mérkőzést, hét pontra sikerült megközelíteniük a házigazdát, ám ennél közelebb már nem jutottak, így kisebb meglepetésre, a Budafok könnyed győzelem kezdte az utószezont.

Budafok: Károly (15/12 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz), Drevenka (11/6 pont, 12 lepattanó, 6 gólpassz), Vajda (10 pont, 5 lepattanó), Takács (12 pont, 3 lepattanó)

Győr: Gombás (12/3 pont, 14 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda), Horváth G. (14/3 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 eladott labda), Baruta (14/3 pont, 7 lepattanó)

SMAFC-NYME – Mercedes-Benz Gyár KA 77-46 (23-18, 19-12, 20-3, 15-13)

Besültek a triplák Sopronban, a kecskemétiek 30 távolival kísérleteztek, de csak öt landolt a gyűrűben, ami a 49-27-re leveszített lepattanócsatával tetőzve végzetesnek bizonyult. Csak Jakab és Kovács jutottak tíz pont fölé a vendégek játékosok közül, de miután a harmadik negyedben csapatszinten mindössze három pontot tudtak összeszorgoskodni, 30 perc után el is dőlt a mérkőzés kimenetele. A hazaiaknál szépen eloszlottak a pontok, nem volt igazán kiugró teljesítmény, de mindenki hozzátette a magáét, ami elegendő volt az egydimenziós kecskeméti támadójáték ellen.

SMAFC: Balogh (18/6 pont), Török (11 pont, 8 lepattanó), Vesztergom (9 pont, 9 lepattanó), Szabó N. (10 pont, 3 szerzett labda)

Kecskemét: Kovács B. (16/6 pont, 7 lepattanó), Jakab P. (14/3 pont), Keller (7/3 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda)