NBI/B - 12. forduló: Bukott a Keleti éllovas

Egerben szaladt bele újabb váratlan vereségbe a Keleti csoportot vezető MEAFC, így a Tiszaújvárosban nyerő Vásárhellyel holtversenyben vezetik már csak a tabellát. A DEAC 79 pontos győzelemmel jelentkezett be újra a bajnoki címért folyó versenyfutásba, míg Nyugaton a Veszprémet az MTK sem tudta megállítani, így a bakonyiak immár tíz meccs óta őrzik veretlenségüket.

Keleti csoport

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub - Vásárhelyi Kosársuli 80-83 (22-20, 23-20, 19-17, 16-26)

Végig vezető Tiszaújváros, nagyot hajrázó Vásárhely, utolsó perces büntetőpárbaj. A rövid lenyomata a feldobás előtt a két felsőházi helyen álló csapat találkozójának, melyből a kevesebbet hibázó csongrádiak jöttek ki szerencsésebben a remeklő Szabó Péternek (28/9 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 kiharcolt fault) köszönhetően, aki meccsben tartotta társait a borsodiak tízpontos vezetésénél is. Szép lassan a végére megérkezett Kelemen (12/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault) és Genal (13 pont, 4 lepattanó) is a meccsbe a villámléptű játékmester mellé, így előnnyel fordulhattak a vásárhelyiek az utolsó percre, ahol még az is belefért, hogy öt büntetőt hibázzanak, a Madár (30/12 pont, 6 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Debreceni (17 pont, 11 lepattanó, 6 gólpassz) kettős vezette házigazdák nem tudtak élni a lehetőségeikkel.

Legjobb dobók:

Tiszaújváros: Madár 30/12, Debreceni 17
Vásárhely: Szabó P. 28/9, Genal, 13, Kelemen 12/3

Salgótarjáni KSE - Budapesti Honvéd SE 71-60 (13-13, 10-6, 25-24, 23-17)

Több mint szerénynek mondható első félidei pontteremést követően belelendültek a mérkőző felek, a Salgótarjánnak pedig a két új szerzeménye Blakosvitssal (22/9 pont, 8 lepattanó) kiegészülve lehozta a hazai derbit a sérülésekkel küzdő Honvéd ellen. Bár Harris szenvedett a dobásaival (3/15, 20%), bemutatkozásként egy tripla-duplát így is ”összekapart” (11/3 pont, 12 lepattanó, 11 gólpassz, 3 szerzett labda, 8 kiharcolt fault), Jakab pedig 18 ponttal debütált új állomáshelyén, amire a nagyot hajrázó Honvédnak nem volt válasza. Pedig tízpontos hátrányból még felállt a fővárosi alakulat, és kétszer is labdája volt mínusz háromnál az egyenlítéshez, de egyik lehetőséggel sem tudott élni. Borsodi riválisa, a Tiszaújváros vereségének köszönhetően azonban még így is őrzi negyedik helyét az élmezőnyben, a Salgótarján pedig megkezdheti a felzárkózást többre hivatott keretével az alsóházból.

Salgótarján: Blaskovits 22/9, Jakab P. 18/6, Harris 11/3
Honvéd: Pintér 13/6, Kerpel-Fronius 10/6, Szalay 10, Stefán 10

Calle Pubfood Békés - Nyíregyháza Blue Sharks 79-88 (20-20, 29-21, 12-18, 18-29)

Két és fél negyedig irányította a mérkőzést a főleg a kezdőire támaszkodó békési együttes, a harmadik etapban 12 pontos vezetésüknél azonban 9-0-val zárkózott a tarthatatlan Gant (25 pont, 12 lepattanó, 6 kiharcolt fault) fémjelezte Nyíregyháza, hogy aztán a záró felvonásban átrohanjon egyre fáradó vendéglátóján. Még az utolsó szakaszban is volt hat pont előnye a házigazdának, de hiába Koma (20 pont, 9 lepattanó, 8 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Krstic (28/12 pont, 4 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Nagy Balázs (14/3 pont, 9 lepattanó) és Kertész (8 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 7 gólpassz) ihletettebb napja, a frissebb lábú nyírségi alakulat a végén robbantotta a legnagyobbat, egyik legjobbja, Bus Iván kiválását is elbírva. Czura (19/6 pont, 8 lepattanó) jól lépett a játékmester helyébe, de a Fazekas-Oláh duó is ponterősen pattogatott az élmezőnyre továbbra is tapadó Kék Cápáknál.

Békés: Krstic 28/12, Koma 20, Nagy B. 14/3
Nyíregyháza: Gant 25, Czura 19/6, Fazekas 16/6, Oláh 11/3, Bus 10

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - Nagykőrösi Sólymok KE 121-42 (40-14, 29-6, 27-13, 25-9)

Először tartott erődemonstrációt a szezonban az új edzői stábbal és új játékosokkal felálló DEAC, amely az idei év meglepetéscsapatát, a Nagykőröst fektette imponáló magabiztossággal két vállra. Az első percekben még be-betalált a vendég együttes, ám már ekkor is nehezen bírta tartani a lépést a gyorsindításokra építő házigazdákkal, amelynél Szabó Miklós (28/6 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) egészen elképesztő, 92%-os dobószázalékkal tért haza alma materéhez, de az új légiós, Jahmal Jones (16/3 pont, 7 lepattanó, 6 szerzett labda, 8 kiharcolt fault, 7 gólpassz) játéka sem volt kevésbé imponáló, csakúgy, mint a Farkas-Velkey-Molnár trió remeklése. A debreceniek győzelmi érdemeit nem kisebbítve, zárójelben tegyük hozzá, hogy egy profi körülmények között készülő, bajnoki címre hajtó csapat és egy abszolút amatőr, heti két edzéssel operáló gárda között valahol ez reális különbség is lehet. Egy dolog biztos, ez a DEAC már abszolút esélyes lehet a feljutásra.

DEAC: Szabó M. 28/6, Farkas 23/3, Velkey 16/6, Jones 16/3, Molnár A. 12/6
Nagykőrös: Kovács S. 9/9, Jurászik 7/6, Tóth V. 7

EKE Eger KOK - MEAFC 73-65 (13-21, 22-16, 24-19, 14-9)

Hat perc és 0-11 után kevesen hittek benne, hogy a három hiányzóval küzdő (Ungi, Szabó, illetve Varga lesérült három perc után) Eger ismét meglepi a mezőnyt és legyőzi a listavezetőt. Tóth Zoltán (27/12 pont, 5 eladott labda, 10 kiharcolt fault) és Csákvári Csaba (12 pont, 14 lepattanó, 4 blokk) azonban másként gondolták ezt, a duó kiváló formában mozgott a pályán, a félidőben már csak kettő volt a hátrányuk, a fordulást követően pedig a vezetést is átvették, igaz, csak kis időre. A MEAFC-nál Lippai (15 pont, 9 lepattanó), Szögi (15/3 pont, 8 szerzett labda, 6 eladott labda) és Drahos (13/3 pont, 3 szerzett labda, 5 eladott labda) gondokoskodott róla, hogy ismét a miskolciak kezébe kerüljön az irányítás, de 50-50-után már nekik kellett a hevesieket üldözniük. 61-61-et követően Máté Balázs rámolt be egy triplát egykori harcostársainak (61-64), de talán még a borsodiak sem hitték volna, hogy ez volt az utolsó érdemi megmozdulásuk támadásban a hátralévő nyolc percben. Váczi Péter fiai repesztettek egy 12-0-t, amire már csak egyetlen Endrész büntető érkezett válaszul, az Eger pedig újabb nagy skalpot zsebelt be és tovább tapad a középmezőnyhöz.

Eger: Tóth Z. 27/12, Illés 15, Csákvári 12, Jakab Zs. 11/9
MEAFC: Szögi 15/3, Lippai 15, Drahos 13/3

MAFC - Óbudai Kaszások 103-81 (21-22, 21-17, 29-18, 32-24)

Bordács nélkül és Pápai csendesebb estéjével is meglepően simán intézte el fővárosi riválisát a MAFC gárdája, köszönhetően a Molnár-Siklós-Kucsora trió remeklésének. A palánk alatti csatát nagy fölénnyel nyerte a hazai alakulat a légiósa nélkül felálló Kaszásokkal szemben, amelyet leginkább a Lakosa-Nagy-Korona hármas ponttermése tartott meccsben, de csak a félidőig. 12-2-vel nyitott ugyanis a MAFC a nagyszünetet követően, innentől pedig kilenc pontnál közelebb nem is tudott férkőzni a vendég gárda. Sikerével az alsóházat is izgalmassá tette Bors Miklós együttese, hárman állnak három győzelemmel, jelenlegi formájával pedig - hiába sereghajtó továbbra is – jelenleg nekik van a legjobb esélyük feljebb kúszni a tabellán.

MAFC: Molnár M. 25/3, Kucsora 20/12, Siklós 20/3, Király 10
Kaszások: Lakosa 22/6, Nagy Sz. 19/3, Korona 16/12

Nyugati csoport

Bonyhádi KSE - SMAFC-NYME 83-80 (12-19, 30-21, 24-19, 17-21)

Nagy csatát hozott a Bonyhád és a tartalékos SMAFC összecsapása, csak az utolsó percben dőlt el, hogy a tolnaiak behúzzák sorozatban a negyedik sikerüket is. A végig hullámzó mérkőzésen inkább a hazaiak jártak mindig egy gondolattal (meg pár ponttal) előrébb, de a Werner (17 pont, 7 lepattanó), Berneczei (17/6 pont, 9 lepattanó) duó vezette soproniak kiegészülve a Forrai-Nagy párossal egyszer sem engedték tíz ponton kívülre a házigazdákat, így esély nyílt a végjátékban a fordításra is. A büntetőknél azonban Braun (15 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault) bevágott négyből hármat, míg a túloldal elpuskázta a lehetőségeit, a Tömösváry (23 pont, 17 pont, 5 kiharcolt fault, 2 blokk), Baki (14/3 pont, 8 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz) vezette Bonyhád pedig ha a vártnál nehezebben is, de hozta hazai bajnokiját.

Bonyhád: Tömösváry 23, Braun 15, Baki 14/3
SMAFC: Berneczei 17/6, Werner 17, Nagy G. 12, Forrai 11/6

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - MTK Törökbálint 77-69 (20-17, 19-20, 22-14, 16-18)

A kiegyensúlyozottabban teljesítő Veszprémé lett a rangadó, az MTK-nak csak a harmadik negyedben volt egy kisebb rövidzárlata, de az el is döntötte a mérkőzés sorsát. Addig főleg a palánk alatt tudott dominálni a vendég együttes, a lepattanóharc megnyerésével (25-34) sorra szerezhették második esélyből is a kosaraikat, ebben főleg Szabó Tibor (18 pont, 7 lepattanó) járt az élen, míg kintről Horváth Kristóf (26/6 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda, 7 kiharcolt fault) veszélyeztetett folyamatosan. A bakonyiak azonban jobban elosztották a terheket, Körtélyesi (14 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Helmeczi (12 pont, 5 kiharcolt fault) volt talán a két legbiztosabb pont az egymásnak 20 gólpasszt kiosztó (a túloldalon csupán öt) győztes félnél.

Veszprém: Körtélyesi 14, Pavlovic 13/3, Helmeczi 12, Jilling 10/3
MTK: Horváth K. 26/6, Szabó T. 18

PVSK-Kronosz Kiadó - Motax-Pápai KC 78-64 (26-15, 19-19, 19-14, 14-16)

Elmaradtak az izgalmak Pécsen, a hazaiak rajt-cél győzelmet arattak a Kálmán nélkül felálló pápaiak felett. Az első negyed után kialakult 11 pontos különbséget szinte végig meg tudta tartani a PVSK, csak egyszer engedték tízen belülre később a vendégeket, de a záró játékrész elején már a 20-at verdeste a vezetésük. Szanati (20/6 pont, 4 lepattanó, 8 kiharcolt fault) és Keresztes (18 pont, 4 lepattanó, 5 kiharcolt fault) nagyon egyedül maradtak a vesztes oldalon, a társaktól kevés segítség jött, míg a házigazdáknál Kővágó-Laska dupla-duplázott (15 pont, 14 lepattanó), Demeter közel járt a tripla-duplához (16/3 pont, 7 lepattanó, 7 gólpassz), de Krnjajski (12 pont, 4 lepattanó) és Dragasevic (15/6 pont, 6 lepattanó) is jó teljesítménnyel rukkoltak elő.

PVSK: Demeter 16/3, Dragasevic 15/6, Kővágó-Laska 15, Krnjajski 12
Pápa: Szanati 20/6, Keresztes 18

Bajai Bácska FKE - BUDAFOK 78-67 (17-22, 25-9, 22-14, 14-22)

Jobban kapra el a rajtot a Budafok gárdája, egy negyedet követően vezettek is a vendégek, de 28-29-es vezetésüknél megálltak egy kicsit, ami végzetesnek bizonyult a meccs hátralévő szakaszára, mivel az ekkor bekapott 14-2-es hazai mini etapot nem tudták már később sem korrigálni. A Baja ellenben rá tudott még tenni a félidei előnyére, és az utolsó felvonás előtt majd 20 ponttal járt már előrébb. A Drevenka (16/6 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) fémjelezte vendégek 9-0-ával fújtak ébresztőt, de tíz pontnál közelebb nem tudtak már lopózni, így az ismét extrát nyújtó Vukicevic (26/6 pont, 14 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 kiharcolt fault) hajtotta bácskaiak hét vereség után szerezték meg idei második győzelmüket.

Baja: Vukicevic 26/6, Piukovics B. 19/3, Nagy D. 14, Pálkerti 10
Budafok: Drevenka 16/6, Mészáros B. 10/6, Tóth Sz. 10

Alba Fehérvár - Tehetséges Fiatalok-Budapest 51-84 (14-22, 10-28, 7-25, 20-9)

Nem kegyelmezett vendéglátójának a TF, a félidőben 24 ponton tartva a fehérváriakat, a fordulás után a 26 pontos előnyére még 18-at rápakolva könnyedén gázolt át fiatal kihívóján a fővárosi alakulat. Nem kellett senkitől kiemelkedő teljesítmény vendég oldalon, a Somogyfoki testvérek villoghattak mindkét oldalon, és bár a dobópárbajt a hazai színeket képviselő Péter (19/9 pont, 6 lepattanó, 7 eladott labda) nyerte, a lefújáskor bátyja, Szabolcs (11 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) örülhetett. A Fehérvánál Nshimba Joel először lépett pályára a másodosztályban, ő egyből egy masszív dupla-duplával (15/6 pont, 13 lepattanó, 4 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 2 blokk) tette le a névjeygét.

Fehérvár: Somogyfoki P. 19/9, Nshimba 15/6
TF: Beák 12/12, Buzás 12/6, Somogyfoki Sz. 11, Kerkai 10

Fotó (1.): vasarhelyikosarsuli.hu
Fotó (2., slide): sport.uni-eger.hu
Fotó (3.): veol.hu