NBI/B - 13. forduló: éled a címvédő

Pontszegény rangadók mindkét csoportban, a Békés és a Bonyhád is idegenben győzte le riválisát, előbbi Vásárhelyről, míg a címvédő a TF pályájáról hozta el a két pontot.

Keleti csoport

MEAFC - EKF-Eger-KOK SE 88-54 (21-23, 24-14, 18-10, 25-7)

Másfél negyedig élt a remény az egrieknél, 25-30-as vezetésüknél állt meg a tudomány végleg, szinte egyidőben Máté Balázs parádés kezdésének végeztével. A vendégek rutinos bedobójának ugyanis ennyi idő kellett 18 pont összehozásához, utána viszont egyetlen egyre sem volt már képes a mérkőzés hátralevő részében. A túloldalon eközben Drahos (23/3 pont, 5 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 8 gólpassz) és Szojka (18 pont, 12 lepattanó) is begyújtotta a rakétáit, a miskolciak védekezése pedig egyre szorosabbá vált hátul, ami odáig vezetett, hogy a hevesieket végül 34 %-os mezőnymutatóba és 55 %-os büntetőzésbe kergették bele a megyeszomszédok.

Legjobb dobók:

MEAFC: Drahos 23/3, Szojka 18, Kiss B. 9/3
Eger: Máté B. 18/3, Tóth Z. 12/3

Vásárhelyi Kosársuli - Békési SzSK 60-68 (18-19, 21-20, 13-14, 8-15)

Kevés pontot, de legalább izgalmakat tartogatott a forduló Keleti rangadója, amely csak az utolsó negyedben dőlt el a békésiek javára. Ekkor tudtak ugyanis végleg meglépni pár ponttal Kertészék vendéglátójuktól, akik több időkérésük ellenére sem találtak a gyűrűig vezető utat. Igaz, Varga Danin kívül (15 pont, 11 lepattanó) csak Vas Peti (14/12 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda) produkciója lett volna elegendő a tabella második helyezettjének legyőzéséhez, a többiek messze elmaradtak a várakozásoktól, egyedül még talán a kipontozódás sorsára jutott Mócsai igyekezete dicsérhető (6 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 5 kiharcolt fault). A Békésnél sem ment minden húzóembernek, Koma és Kovács önmagukhoz képest jóval haloványabbak voltak ezen a derbin, inkább a Kertész (19/9 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Krstic (15/9 pont, 5 lepattanó, 7 kiharcolt fault) hátvédpáros hozta a meccset a vendégeknek, kiegészülve Béres Nándor hatékony játékával (12/3 pont, 4 lepattanó)

Vásárhely: Varga D. 15, Vas P. 14/12
Békés: Kertész 19/9, Krstic 15/9, Béres N. 12/3

Budapesti Honvéd SE – DEAC Kamilla Gyógyfürdő 71-94 (15-19, 26-32, 14-27, 16-16)

Szoros derbinek indult, parázs hangulatú csatát is hozott, de csak egy félidőig lett izgalmas a DEAC Dózsa György úti látogatása. Az elején még úgy ahogy tudta tartani a lépést a debreceniekkel a jól tüzelő és a szerzett labdáiból gyorsindításokat is vezető házigazda Honvéd, de a palánk alatt már ekkor is meggyűlt a bajuk Puskás Artúr fiainak a Takács-Patkovic kettőssel, a fordulást követően pedig a Nagy-fivérek is belemelegedtek. A ritmusváltás már nem tudta lekövetni az egyre kapkodóbban és idegesebben játszó fehér mezes együttes, sokasodtak a hibák, a rossz döntések és az elrontott dobóhelyzetek, míg a túloldal magas fordulatszámon pörögve átrohant vendéglátóján. A már említett Takács (24 pont, 6 lepattanó), Patkovic (19/3 pont, 8 lepattanó, 9 kiharcolt fault, 4 gólpassz) duó mellett a Nagy-fiúkból Benedek ezúttal a mezőnymunkából vette ki jobban a részét (5/3 pont, 6 lepattanó, 9 gólpassz), míg bátyja, Botond a pontgyártásban jeleskedett (22/15 pont), de néhány látványos gólpasszra futotta az ő erejéből is. A végére teljesen széteső házigazdáknál Szollár Gergő pörgött jól (15/9 pont, 3 gólpassz), amíg ki nem pontozódott, mellette Stefán Dávid (15 pont, 6 lepattanó, 8 kiharcolt fault) és Máté Márk (14/6 pont, 4 gólpassz) próbálták még meccsben tartani társaikat, de igazán hatékonyak ők sem tudtak lenni a csapatként jobban funkcionáló DEAC-al szemben.

Honvéd: Szollár 15/9, Stefán 15, Máté M. 14/6
DEAC: Takács D. 24, Nagy Bo. 22/15, Patkovic 19, Pék 10/6

MAFC II. - Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK 68-82 (24-18, 13-30, 15-13, 16-21)

Nem várta jó előjelekkel a találkozót a Tiszaújváros gárdája, Mohay és Czura eltiltásukat töltötték (a Honvéd elleni győzelem alkalmával jutottak a kiállítás sorsára), Benőcs a bokájával bajlódott, míg ukrán légiósuk, Osnach hazautazott a derekát kezeltetni. Szerencséjükre a MAFC sem vetett be mindenkit, Mócsánék ezúttal nem húztak szerelést, így az Iványi (19/3 pont, 4 lepattanó), Boldog (17 pont, 8 kiharcolt fault) kettősre támaszkodó házigazdák csak az első negyedben tudtak partiban lenni. A palánk alatt uralta a mérkőzést a vendég alakulat (lepattanó: 24-45), az ifjú Joó Tamás dulpa-duplázott (10 pont, 11 lepattanó) a hirtelen jött játéklehetőséget kihasználva, de ugyanígy tett a rutinos Pöstényi is (12 pont, 11 lepattanó), míg Varga Ádám sokoldalú játékával (22/12 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) volt csapata vezére.

MAFC: Iványi 19/3, Boldog 17
Tiszaújváros: Varga Á. 22/12, Pöstényi 12, Magyar L. 11/3, Joó 10

Microsec-BUDAFOK - Konecranes-Salgótarjáni KSE 70-103 (25-25, 17-27, 12-22, 16-29)

Alaposan megnehezítette a listavezető dolgát a Mészáros Csabát nélkülöző budafoki legénység, Tiba (16 pont, 5 kiharcolt fault) és Drevenka (12/3 pont, 6 lepattanó, 6 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 10 gólpassz) kosaraival sokáig az ő hátukat nézte a nógrádi együttes, amíg az első negyed végén utol nem érték őket. Még a második etapban is fej-fej mellett haladtak a felek, de aztán a Madár-Szabó-Tutus trió vezérletével egy 2-16-os rohamot vágott ki a vendég gárda, amellyel lélegzetvételnyi előnyre tudtak szert tenni a nagyszünetre. A fordulás után váltott igazán agresszív védekezésre a Salgótarján, a meccsről-meccsre bemelegedő Sömenek is elkapta a fonalat (13/3 pont, 11 lepattanó), míg a házigazdák elvesztették az addig jól játszó Fehér Csabát (16/6 pont) és a palánk alatt erős támasznak számító Vajda Pétert (2 pont, 8 lepattanó) is a harmadik periódusban. A hajrában Madár (24/6 pont, 4 szerzett labda, 6 kiharcolt fault) és Szabó (22/6 pont) vezetésével még egy kisebb rohanásra futotta a vendégek erejéből, amivel végül egy újabb magabiztos győzelemnek örülhettek a tarjániak.

Budafok: Fehér Cs. 16/6, Tiba 16, Drevenka 12/3
Salgótarján: Madár 24/6, Szabó P. 22/6, Tutus 14, Sömenek 13/3

KTE-Duna Aszfalt - Óbudai Kaszások 75-98 (17-23, 23-24, 19-28, 16-23)

Magabiztosan hozta idegenbeli fellépését az óbudai együttes, a vendégek minden negyedben uralták a mérkőzést, újabb és újabb rohamaikkal pedig felőrölték rutintalan házigazdájukat. Ismét csapatként tudott meccset nyerni a fővárosi együttes, hatan értek el legalább tíz pontot, emellé egészen kiválónak mondható, 58 %-os mezőnymutatót és 94 %-os büntetőzést produkáltak, szemben a kecskemétiek 47 %-os tüzelési hatékonyságával. A sérült Kovács nélkül felálló vendéglátóknál Jakab vitte a prímet 35 pontjával, de a palánk alatt, illetve kintről és gyorsindításokból is eredményes óbudaiakkal szemben egy fecske nem tudott nyarat (tavaszt) csinálni. A többi mérkőzés szerencsés alakulása folytán a Kaszások már a negyedik helyig kúsztak fel ebben a fordulóban.

Kecskemét: Jakab P. 35/21, Pintér D. 12/3, Keller I. 10/3
Kaszások: Takács D. 19/9, Sebők 15/3, Szeleczky 15, Tóth B. 12/6, Kováts R. 10, Mondzinger 10

Nyugati csoport

PVSK-Kronosz Kiadó - Metal-Work Bonyhádi KSE 71-83 (13-20, 16-22, 20-16, 22-25)

A hatodik fordulóból elmaradt mérkőzésen sem lehetett megállítani a Bonyhádot, mely végig vezetve hozta a nem éppen habkönnyű pécsi túráját. A sikerben ezúttal is minden tolnai kulcsember fontos szerepet játszott, Tömösváry 25 pontjával lett a mezőny legeredményesebbje, de még Baki 20 egységénél sem tudott senki többet produkálni a túloldalon, ami viszont mindezeket háttérbe szorította, az Hegedűs rendhagyó dupla-duplája, melyet 10 lepattanóval és 10 blokkal hozott össze! A hátvédek sem tétlenkedtek, Jilling 14 pontja mellé kiosztott 5 gólpasszt, de az új igazolás Jan Pavlik 14 pontja is említésre, pláne, hogy a rutinos játékos mindezt 12 játékperc alatt érte el. A hazaiaknál hiába zártak négyen is tíz egység felett, a 38 %-os mezőnymutatóval nem sok keresnivalójuk volt, amiben azért nagy szerepet játszott, hogy Hegedűs ”terror” alatt tartotta a szigorított területet.

PVSK: Krnjajski 19/3, Antóni 12/6, Demeter 12, Berkics 11/3
Bonyhád: Tömösváry 25/9, Baki 20, Jilling 14/9, Pavlik 14/6

SMAFC-NYME - MTK Törökbálint 63-66 (19-9, 20-25, 13-10, 11-22)

Közel járt a bravúrhoz a soproni alakulat, de az utolsó percben több hiba is csúszott a védekezésükbe, amit végül Jakab Péter büntetett meg egy sorsdöntő triplával. Történt ugyanis, hogy 63-63-nál a vendégek támadhattak a győzelem megszerzéséért, de három kísérletük is célt tévesztett a végjátékban, viszont mindhárom alkalommal visszakerült hozzájuk a játékszer, 3.8 másodperccel a vége előtt pedig Jakab nem hibázott a 6,75-ön túlról. Egy jó Berneczei nagyon hiányzott a házigazdáknál, de az ifjú Werner sem tudott ezúttal nagyon beleszólni a mérkőzésbe, a Nagy-Balogh-Török trió vitte el a hátán a csapatot főleg. Vendég oldalon a győztes kosarat jegyző Jakabon (13/3 pont, 5 lepattanó, 7 szerzett labda, 5 kiharcolt fault) kívül Bihari (19 pont, 10 lepattanó, 5 kiharcolt fault) mozgott nagyon agilisan és Horváth Kristóf (18/9 pont) is szállította a pontokat a végjátékban szerencsésebb törökbálintiaknak.

SMAFC: Nagy G. 18/9, Balogh G. 15/3, Török B. 10
MTK: Bihari 19, Horváth 18/9, Jakab 13/3

OSE Lions - PVSK-Kronosz Kiadó 89-66 (20-19, 28-17, 21-17, 20-13)

Nem kellett extra produkció senkitől hazai részről, mégis a mérkőzést végig kézben tartva hozta a kötelezőt az Oroszlány gárdája. Öten is tíz fölött zártak a hosszabb kispad minden előnyét kihasználó házigazdáknál, a legeredményesebb a csapathoz januárban csatlakozó Sonyák Béla lett, aki 17 egységével eddigi legjobb meccsét tudhatja maga mögött az OSE színeiben. A baranyaiak a palánk alatt voltak kevesebbek sokkal, a lepattanócsatát 37-22-re vesztették el Vujovicékkel szemben, de a közeli helyzeteknél sem remekeltek, ugyanannyi helyzetet értékesítettek a gyűrű közelében (13), mint középtávolról (6) és a triplavonalon túlról összesen (7).

OSE: Sonyák 17/9, Kiss K. 14/6, Gorzsás 13, Wehner 11/9, Vujovic 11
PVSK: Sértő 14/9, Antóni 14/3, Demeter 12, Kővágó-Laska 10

Tehetséges Fiatalok-Budapest - Metal-Work Bonyhádi KSE 60-64 (19-16, 7-10, 16-18, 18-20)

Kemény, hajtós, brusztolós meccset játszott egymással a két rivális, főleg a védekezés dominált a találkozón. Jobban kezdett a vendég együttes és 13-14-nél még vezettek is, de ezután a harmadik negyed hajrájáig Tömösváryéknak (22 pont, 14 lepattanó) kellett futniuk az eredmény után, ekkor egy Hegedűs (12/6 pont, 15 lepattanó, 4 gólpassz, 4 blokk) triplával tudtak fordítani 40-42-re, az előny pedig meg is maradt a szakasz végéig. Olyannyira, hogy a záró felvonásban már a Beák (18/6, 4 lepattanó), Szobi (11/6 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda) páros fémjelezte TF nézte végig a bonyhádiak hátát, akik higgadt büntetőzésüknek köszönhetően be is tudták húzni az összecsapást a végjátékban sokat hibázó fővárosiak pályáján. Sikerével a címvédő már hét sikernél jár legutóbbi nyolc fellépésén és kúszik egyre feljebb az élboly nyakára.

TF: Beák 18/6, Szobi 11/6, Tóth Sz. 10
Bonyhád: Tömösváry 22, Hegedűs 12/6, Baki 10

Bajai Bácska FKE - Concordia Motax KC Pápa 80-79 (19-16, 30-25, 21-20, 10-18)

Futott-futott az eredmény után, de kevés idő maradt a fordításra, így csak egy minimális vereség lett a Pápa bajai kiruccanásából. A bácskaiaknál ezúttal Mándity (26 pont, 11 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Délity (23/15 pont, 6 gólpassz) és Nagy Dániel (15/3 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 6 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 4 gólpassz) voltak a sikerkovácsok, Ágfalvi is kivette azért a részét a győzelemből (6 pont, 10 lepattanó), de a főszerepet ezúttal másra hagyta a végig vezető házigazdáknál. A vendégek csak a végjátékban kapcsoltak igazán, a bombaformában lévő Keresztes (24 pont, 8 lepattanó, 5 szerzet labda, 6 kiharcolt fault, 4 blokk) mellett ezúttal Kutasi (27/15 pont) ébresztette a társakat, a zárkózás pedig olyan jól sikerült, hogy a végén még labdájuk is volt a hosszabbítás kiharcolásához, de három pontos hátárnyban Horváth triplája célt tévesztett, így csak szépíteni tudott a Pápa.

Baja: Mándity 26, Délity 23/15, Nagy D. 15/3
Pápa: Kutasi 27/15, Keresztes 24

Alba Fehérvár-DKKA - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 76-86 (24-19, 12-23, 23-18, 11-10, 6-16) – hosszabbítás után

Hullámzó mérkőzés, váltakozó vezetés, megremegő kezek és a végén higgadtabb győriek. Brbaklic (21/6 pont, 9 lepattanó, 5 szerzett labda, 5 eladott labda, 11 kiharcolt fault) és Filipovics (27/15 pont, 10 lepattanó, 6 eladott labda) parádéját Kovács Soma extrája (30/9 pont, 15 lepattanó, 3 szerzett labda) és a Hajmásy-Márkus-Nárai-Gombás tengely kompenzálta, de még így is csak a ráadásban tudtak felülkerekedni a látogatók. Ott jobban kezdett egyébként a Filipovics triplájával nyitó Fehérvár, de Kovács és Hajmásy gyorsan válaszoltak egy-egy távolival, ami után már nem volt visszaút a házigazdák számára.

Fehérvár: Filipovics 27/15, Brbaklic 21/6, Molnár D. 11/3
Győr: Kovács S. 30/9, Hajmásy 20/15, Márkus 14/6, Nárai 11

Fotó (slide, 1): meafc.hu
Fotó (2.): vasarhelyikosarsuli.hu
Fotó (3.): mtkbasket.com
Fotó (4.): oselions.hu