NBI/B - 14. forduló: sűrösödik a mezőny mindkét csoportban

Keleten elmaradtak az izgalmas csaták, csak a Honvéd egri vendégeskedése hozott némi körömrágást, melynek végén a fővárosiak a csoport egyetlen idegenbeli sikerét aratták. Nyugat ellenben kárpótolt bennünket mindenért, a Győr ismét hosszabbításban győzött, ezúttal a TF vendégeként, míg a Veszprém nagy csatában tudta csak elhozni a két pontot Törökbálintról.

Keleti csoport

Békési SzSK - KTE-Duna Aszfalt 94-58 (20-16, 21-16, 28-13, 25-13)

A második félidőre esett szét az ismét a triplákra építő Kecskemét játéka, addig tisztességesen tartották magukat a mezőnyből pocsékul célzó (30 %), de a lepattanózásban méltó vetélytársnak bizonyuló (44-42) bácskaiak. Koma ellenszerét nem találta a vendég alakulat, a hazaiak rutinos játékosa 29 ponttal és 8 lepattanóval zárta a mérkőzést, de a másik magas poszton játszó békésit, Kovács Benedeket sem tudták feltartóztatni, ő 9 pontja mellett 10 lecsorgót kaparintott meg. A hátvédektől így nem kellett kiugró teljesítmény, Krstic ismét inkább a pontokért (13/6 pont), míg Kertész a játék többi eleméért felelt (6 pont, 5 lepattanó, 3 szerzet labda, 6 gólpassz), a fiatalok közül pedig ezúttal Vámos tudott a legtöbbet hozzá tenni (16/12 pont, 5 lepattanó). Pintér lepattanói ugyan aranyat értek (2 pont, 16 lepattanó), de a legponterősebbnek bizonyuló Jakab-Piukovics-Fehér trió eredményességéből sokat levon, hogy a csapat 38 triplájából 30-at ők hárman emelték rá és csak 8 talált célba…

Legjobb dobók:

Békés: Koma 29, Vámos 16/12, Krstic 13/6, Kovács B. 9
Kecskemét: Piukovics 21/12, Jakab P. 18/6, Fehér P. 10/6

Konecranes-Salgótarjáni KSE - MEAFC 98-69 (32-22, 28-15, 24-17, 14-15)

Magabiztos játékkal, a mérkőzést végig kontrollálva nyerte meg sorozatban ötödik találkozóját is a listavezető Salgótarján együttese, amely ezzel visszavágott egyik legfájóbb vereségéért a miskolciaknak. A második negyedben robbantott a parádés támadójátékkal előrukkoló hazai gárda, az ekkor kivágott 14-2-s etap pecsételte meg végleg az egykori acélvárosiak sorsát, akik innentől már nem találták meg a saját játékukat. Sömenek (19/3 pont, 10 lepattanó) és Tutus (20/3 pont) megállíthatatlan volt a palánkok alatt, a sérült Szabó Pétert pedig jól pótolta a Madár (10/6 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 7 gólpassz), Helmeczi (13/9 pont), Büki (14/3 pont) trió a mezőnyben, a tarjániak már a félidőben 60 pontnál jártak. Vendég oldalon Tóth (11/3 pont) és Szojka Gábor (14 pont, 7 lepattanó) próbálta menteni a mundér becsületét, de Drahos csak a második félidőre melegedett be (12/6 pont, 7 eladott labda, 8 gólpassz), egy félidőnyi előnyt pedig nem szabad adni a bajnokesélyes nógrádiaknak.

Salgótarján: Tutus 20/3, Sömenek 19/3, Büki 14/3, Helmeczi 13/9, Madár 10/6
MEAFC: Szojka 14, Drahos 12/6, Tóth G. 11/3

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - Microsec-BUDAFOK 116-52 (26-8, 21-10, 23-19, 46-15)

Több kulcsemberét (Tiba János, Mészáros Csaba, Csernák Ádám) is kénytelen volt nélkülözni Károly Máté, a budafokiak mestere, így az TF-től újonnan érkező Debreceni Gergővel kiegészülve sem volt esélye az odahaza a mérkőzéseit biztosan hozó Tiszaújvárossal szemben. Ráadásul az eltiltásukból visszatérő Mohay-Czura páros parádés meccsel rukkolt elő, előbbi 25 pontja mellé 14 lepattanót és 7 szerzett labdát hozott össze, míg utóbbi 31 pontot és 6 szerzett labdát írt fel a táblára. Varga Ádám ”átlagos” produkciója (18/6 pont, 6 szerzett labda) így már el is halványul mellettük, csak úgy, mint az ifjú Vida Zoltán 15 pontos szezoncsúcsa. Drevenka (9/3 pont, 7 lepattanó, 7 eladott labda, 6 kiharcolt fault), Debreceni (15 pont) és Fehér (7 pont, 4 szerzett labda) hárman kevesek voltak ezen a játéknapon, ráadásul mindegyikük a kipontozódás sorsára jutott a végjátékban, ami egy nagyobb arányban elveszített záró negyedet eredményezett.

Tiszaújváros: Czura 31/6, Mohay 25, Varga Á. 18/6, Vida 15/15
Budafok: Debreceni 15, Drevenka 9/3

EKF-Eger-KOK SE - Budapesti Honvéd SE 82-86 (15-17, 23-23, 20-24, 24-22)

Hagyományosan nagy derbiket játszik egymással a két együttes, és noha mostani helyezésük nem is predesztinált hasonlóan szoros összecsapást a feldobást megelőzően, az egri találkozóból mégis ki-ki meccs lett a végére. Fej-fej mellett haladtak végig a felek, a végjátékra is egál körüli eredménnyel fordultak, ahol a Honvéd tudott egy picit koncentráltabb lenni a befejezéseknél (büntetők, triplák), ez pedig elég volt rossz sorozatuk (3 vereség zsinórban) lezárásához. A két ”korelnök”, Máté Márk (26/15 pont, 3 szerzett labda) és Stefán Dávid (13 pont, 14 lepattanó, 6 kiharcolt fault) ismét nyerőemberek tudtak lenni a fővárosiaknál, ahol szinte minden pályára lépő hozzá tette a magáét a győzelem elérésben. Hazai részről Csákvári (15/3 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda) és Tóth (17/6 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda) vitték a prímet, de jól mozgott Máté Balázs (11/3 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda) és Ungi Keve (14/9 pont) is, de a hajrá nem a hevesiek szája íze szerint alakult, így továbbra is az alsóház tetején tanyáznak.

Eger: Tóth Z: 17/6, Csákvári 15/3, Ungi 14/9, Máté B: 11/3
Honvéd: Máté M. 26/15, Stefán 13, Haris 11/3, Kerpel-Fronius 10/3, Szalay 10

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - Vásárhelyi Kosársuli 87-75 (22-20, 11-13, 28-15, 26-27)

Az első félidőben tudta megnehezítetni a bajnokaspiráns házigazda dolgát a három kulcsjátékosát (Vejinovics, Wirth, Csorvási) is nélkülöző Vásárhely, a harmadik negyedben már nem bírta lekövetni a Nagy Botond (17/12 pont, 3 szerzett labda, 5 gólpassz) diktálta ritmusváltást a vendég alakulat, ami el is döntötte a derbit. A hazaiak játékmesterével együtt egy kezdő ötösnyi remek produkciónak tapsolhatott a debreceni publikum, testvére Benedek (11/9 pont, 5 lepattan, 4 szerzett labda, 6 gólpassz) is kitett magáért, csak úgy, mint a légiós Patkovic (17 pont, 7 lepattanó) és a rangidős Takács (10 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz), Erdei (13/9 pont) páros. Vas Peti ponterős játéka (24/9) ugyan sokáig esélyt adott a derekasan küzdő csongrádiaknak, sőt, Varga Dani, Pavlovic Vuk és Rostás Imre 14-14 egysége is sokat segített a tisztes helytállásban, de ilyen tartalékos felállásban a nagyobb zakó elkerülése is bravúr volt Dr. Elek András fiaitól.

DEAC: Nagy Bo. 17/12, Patkovic 17, Erdei 13/9, Nagy Be. 11/9, Takács D. 10
Vásárhely: Vas P. 24/9, Pavlovic 14/6, Varga D. 14, Rostás I. 14

Nyugati csoport

Tehetséges Fiatalok-Budapest - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 81-83 (15-16, 23-13, 15-20, 20-24, 8-10) – hosszabbítás után

Újabb idegenbeli siker, ismét a hosszabbításban, ami egyben zsinórban a harmadik sikere is volt a Győr csapatának. A szűk rotációt alkalmazó vendég gárdának nagy hajrá kellett a végjátékban, a két alapemberére építő (Beák 32 ponttal, Szobi pedig 27-el zárt) TF ugyanis 73-66-ra vezetett két perccel a lefújás előtt, de Kovács Soma (22/6 pont, 13 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 kiharcolt fault) begyújtotta a rakétáit, öt ponttal zárkóztatta a társakat, majd Gombás (18/3 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault) bevágta az egyenlítést jelentő duplát. A ráadásban Márkus Tamás (27/3 pont, 12 kiharcolt fault) vette a hátára a győrieket, az extra öt percben szerzett tíz vendég pontból hatot a játékmester jegyzett, a négy kulcsjátékosát is elveszítő (kipontozódott: Szobi, Buzás, Tóth Szabi, Tóth Dávid) fővárosiak pedig tehetetlenek voltak a végjátékban.

TF: Beák 32/18, Szobi 27/3
Győr: Márkus 27/3, Kovács S. 22/6, Gombás 18/3, Nárai 9

SMAFC-NYME - Concordia Motax KC Pápa 89-75 (20-19, 18-23, 14-19, 37-14)

A szezont még Oroszlányban kezdő, ám onnan két meccs után távozó új igazolás, Vukolic (9/3 pont, 12 lepattanó), és a sérüléséből visszatérő Puszta (18/3 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz) sem tudta megakadályozni a Pápa negyedik negyedbeli leolvadását, a vendégek ugyanis 52-61-es vezetésről vághattak neki a záró felvonásnak, mégsem sikerült behúzniuk a soproni derbit. A Berneczeit nélkülöző, Balogh-Török-Nagy trióra támaszkodó SMAFC a negyedik negyedet egy Kutasi büntetőt követően 16-0-val nyitotta, majd a hajrában is repesztett egy 9-2-et, amiből még a továbbra is bombaformában pattogtató Keresztes Rafael (23 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda) sem tudta kirángatni csapatát.

SMAFC: Balogh G. 26/3, Török B. 20, Papp B. 15/6, Nagy G. 13
Pápa: Keresztes 23, Puszta 18/3, Vukolic 9/3, Bereczki 9

Vasas Akadémia - OSE Lions 76-62 (25-17, 23-17, 19-16, 9-12)

Remek hangulatú derbin, végig vezetve aratott magabiztos győzelmet riválisa felett a Vasas gárdája, amelynél ezúttal nem volt szükség kiugró teljesítményre, az egész csapat működött hatékonyan ismét. Garamvölgyi (19 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda) és Faragó (13/6 pont, 7 lepattanó, 8 kiharcolt fault, 5 gólpassz) jártak kicsit a többiek előtt, de az Andrássy (10 pont, 9 lepattanó), Boros (10 pont) páros is jól mozgott, sőt, a rutinos Zsemlye Sanyi (4 pont, 8 lepattanó) is villantott valamit régi fényéből. A győzelem kulcsa mégis a pasarétiek remek védekezése volt, Vujovic (16 pont, 11 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz, 2 blokk) és Tanács (16/3 pont) kivételével ugyanis a kulcsemberek nem tudtak eredményesek lenni, a vajkezű Wehner Zolit például egy ponton tartották.

Vasas: Garamvölgyi 19, Faragó 13/6, Andrássy 10, Boros 10
OSE: TZanács 16/3, Vujovic 16, Sonyák 9/6

MTK Törökbálint - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 63-68 (20-20, 15-17, 12-12, 16-19)

Csak a végjátékban dőlt a törökbálinti rangadó, amely színvonalában ugyan hagyott kívánnivalót maga után, de a küzdésre nem lehetett panasz. Kevés pont, kiváló védekezés jellemezte az összecsapást, melyen a végén a kevesebbet hibázó és egy extrát nyújtó Körtélyesivel (26/9 pont, 6 lepattanó, 5 szerzett labda, 7 kiharcolt fault) több Veszprém örülhetett. A hajrában még volt labdája az egyenlítéshez a házigazda MTK-nak, de vitatott körülmények között még a dobásig sem jutottak el, utána pedig már faultolniuk kellett, hogy álljon az óra. A listavezetőnek azonban helyén volt a szíve és a keze, sorsdöntő helyzetekben nem hibáztak a vonalról, így ha nem is játszottak jól, de sikerült megőrizniük első helyüket Nyugaton.

MTK: Jakab P. 16/6, Horváth K. 11/6, Mészáros B. 10/6, Trepák 10
Veszprém: Körtélyesi 26/9, Kámán 13/6, Simon 13

PVSK-Kronosz Kiadó - Alba Fehérvár-DKKA 82-79 (24-22, 17-21, 20-19, 21-17)

Bár a 14 pontos fehérvári verség után csak hárommal tudta legyőzni korosztályos riválisát a pécsi együttes, egyelőre nem kell aggódnia az egymás elleni mérleg miatt, mivel kettővel több sikert számol a baranyai együttes a sereghajtó Albánál. Hazai oldalon Kővágó-Laska szállított dupla-duplát (19 pont, 10 lepattanó, 6 kiharcolt fault), míg Krnjajski a pontokért felelt (20 pont), de kellett Bíró Olivér (14/6 pont, 7 lepattanó) és Antóni Csanád (11/6 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda) teljesítménye is a végjátékra már kevesebb izgalmat hozó derbi behúzásához. A fehérváriaknál öten is elévülhetetlen érdemeket szereztek a pécsiek megszorításában (Varga, Filipovics, Molnár, Czirbus, Brbaklic), de a már említett végjátékban nem tudtak elég közel lenni házigazdájukhoz, hogy legyen esélyük a győzelemre, csak kozmetikázni tudtak az eredményen.ű

PVSK: Krnjajski 20, Kővágó-Laska 19, Bíró 14/6, Antóni 11/6
Fehérvár: Filipovics 24/6, Varga M. 20/12, Molnár D. 10/6, Czirbus 9/3

Metal-Work Bonyhádi KSE - Bajai Bácska FKE 95-82 (27-22, 21-18, 20-21, 27-21)

Kilencedik mérkőzésén a nyolcadik sikerét aratta a kétszeres címvédő, amely legutóbbi öt fellépésén nem talált legyőzőre. A Baja ellen végig kézben tartva a mérkőzést, bentről és kintről is dominálva a találkozót húzta be az újabb hazai rangadót. A palánk alatt a Tömösváry (17/3 pont, 12 lepattanó), Hegedűs (18/3 pont, 7 lepattanó) duó vitte a hátán a csapatot, míg mezőnyben a Baki-Pavlik páros rámolt be egy 40-est, testvériesen osztozva a pontokon (20-20). Az Ágfalvi nélkül felálló bácskaiaknál Mándity (26 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda 5 kiharcolt fault), Braun (12/3 pont, 9 lepattanó), Nagy Dániel (16/3 pont, 4 gólpassz), Katyanszki (15/3 pont, 4 lepattanó, 5 kiharcolt fault) és Délity (13/9 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz) is remekeltek, a vereség okát így talán az átlagosnál gyengébb büntetőzésükben (57 %), és a védekezés gyengeségét jelző két, árva szerzett labdában kereshetjük.

Bonyhád: Pavlik 20/6, Baki 20, Hegedűs 18/3, Tömösváry 17/3, Jilling 11/6
Baja: Mándity 26, Nagy D. 16/3, Katyanszki 15/3, Délity 13/9, Braun 12/3

Fotó (1.): meafc.hu
Fotó (2., slide): debka.hu
Fotó (3.): facebook.com
Fotó (4.): mtkbasket.com