NBI/B - 16. forduló: Hármas holtverseny a keleti élen

Beérte a két listavezetőt a DEAC, a miskolciak legyőzésével és a Vásárhely békési vereségével már hárman állnak ugyanannyi vereséggel a Keleti csoport első helyén, míg mögöttük a Nyíregyháza került lépéselőnybe vendéglátójával, a Honvéddal szemben. Nyugaton nyugisabb héten vagyunk túl, a TF és a Győr idegenbeli botlása kavarta meg kissé az állóvizet, de a tabellán nem történt érdemi változás.

Keleti csoport

Óbudai Kaszások - Nagykőrösi Sólymok KE 104-82 (28-21, 23-13, 19-22, 34-26)

Úgy tűnik jó vásárt csinált Joseph Prophettel a Kaszások gárdája, amerikai légiósa vezeti a pontdobó listát és elévülhetetlen érdemeket szerzett a Nagykőrös legyőzéséből is (30/12 pont, 9 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 7 gólpassz), pontjai nagy részét az első félidőben szerezte, amikor kiépítette tetemes előnyét a házigazda. Egy parádés alley-oop zsákolás is belefért a részéről, amikor is a Korona Zsolttól kapott passzt a védő feje fölött húzta be a gyűrűbe, talpra ugrasztva a helyi publikumot!! De Prophet nélkül is sült a kezük a fővárosiaknak, a lefújásig 21 triplát süllyesztettek el a vendégek kosarában, több mint kiváló, 62%-os hatékonysággal, stílszerűen a meccs utolsó két óbudai kosara is a 6,75-ön túlról érkezett. Nagy Szabi a 12 lepattanója mellett öt, a már említett Prophet és Vámos László négy, a Lakosa-Korona duó pedig három-három trojkával terhelte meg a nagykőrösieket. A Sólymok a második félidőben többször is visszajöttek a meccsbe, de hiába Tóth (22/6 pont, 4 szerzett labda, 8 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Molnár (22/3 pont, 9 kiharcolt fault, 5 gólpassz) és Mácsai (13/6 pont, 16 lepattanó) lendülete, rohamaikat folyamatosan visszaverte Nagy Bálint együttese, többnyire egy-egy gyilkos távolival…

Legjobb dobók:

Kaszások: Prophet 30/12, Nagy Sz. 19/15, Lakosa 18/9, Vámos 16/12, Korona 11/9
Nagykőrös: Tóth V. 22/6, Molnár M. 22/3, Fehér 16/12, Mácsai 13/6

Salgótarjáni KSE - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 72-75 (12-16, 25-17, 11-21, 24-21)

A klub és Madár András, valamint Debreceni Dániel útjai elváltak egymástól, így egy jelentősen átalakult Tiszaújváros utazott Salgótarjánba. A gyengülést viszont nem használhatjuk rájuk, hiszen egy egyre masszívabb csapat otthonából hozták el így is a két pontot Szendrey Zsombor tanítványai, köszönhetően a megtáltosodó Hill (22 pont, 20 lepattanó) és a fiatal Papp Bendegúz (20/6 pont, 7 kiharcolt fault) ihletett napjának. Hiába csak büntetőből tudott eredményes lenni a végjátékban a borsodi együttes (utolsó 11 pontjukat a vonalról szerezték), a nógrádiak nem tudtak élni a lehetőségeikkel, a 39%-os dobóforma a legrosszabbkor bosszulta meg magát. Pedig Harris megint tripla-dupla közelben mozgott (10 pont, 8 lepattanó, 5 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 7 gólpassz), viszont az utolsó percben már nem lehetett ott a pályán öt személyi hibája miatt, a Jakab-Blaskovits duó is összehozott 36 pontot, Béres majdnem egy dupla-duplát (9/3 pont, 11 lepattanó), ám a sok jó egyéni teljesítmény ezúttal nem volt elég a Tiszaújváros ellen.

Salgótarján: Jakab P. 21/9, Blaskovits 17/6, Harris 10, Csapai 10
Tiszaújváros: Hill 22, Papp B. 20/6, Benőcs 12/3

Calle Pubfood Békés - Vásárhelyi Kosársuli 82-76 (22-16, 27-16, 14-15, 19-29)

Nagy skalppal menekül a kieső zónából a Békés, már hetedik a viharsarki csapat, amely a tabella második helyén álló Vásárhelyt fektette két vállra. Koma Dani (33 pont, 69% mezőny, 92% büntető, 8 lepattanó, 10 kiharcolt fault) és Nagy Balázs (19/9 pont, 7 lepattanó) vezérletével uralta az első félidőt a házigazda, az ezerarcú Kertész (11/6 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 9 gólpassz) pedig ismét sokoldalú irányítójátékával tűnt ki a több sebből vérző csongrádiak ellen, akiknél Kelemen és Genal is kihagyni kényszerült a derbit. Távollétükben most is első számú vezérükhöz, Szabó Péterhez fordulhattak segítségért a társak (26/3 pont, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), a negyedik negyedben pedig jött is a nagy feltámadás, egészen három pontig megközelítette vendéglátóját Utasi Gábor együttese, ám a fordítás már elmaradt.

Békés: Koma 33, Nagy B. 19/9, Krstic 16/12, Kertész 11/6
Vásárhely: Szabó P. 26/3, Rostás 13, Varga Z. 10/3

Budapesti Honvéd SE - Nyíregyháza Blue Sharks 78-85 (15-21, 21-22, 22-11, 20-31)

Hiába vette ki az első félidőben remekül a Nyíregyháza amerikai centerét a Honvéd (4 pont), Czura Attila (24/6 pont, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz) már kevesebb figyelmet kapott, a fürgeléptű játékos pedig szezoncsúccsal keserítette meg riválisa életét. A nagyszünetig a nyírségiek kezében volt a mérkőzés, ám a térfélcserét követően egy átszellemült Honvéd esett neki a Kék Cápáknak, a Kováts (13 pont, 6 lepattanó, 3 blokk), Stefán (18 pont, 9 lepattanó) duó mellett nem volt könnyű kosár, Máté Márk (17/6 pont, 5 lepattanó) pedig támadásban adott ritmust a gárdának, vezetésükkel már kilenc ponttal is ment a házigazda. Csakhogy Gant felébredt (15 pont, 10 lepattanó), Czura tovább pörgött, Bus kiválóan osztogatott (10 pont, 4 szerzett labda, 5 kiharcolt fault, 12 gólpassz), Nagy Krisztián pedig a legjobbkor talált be (13/6 pont, 7 lepattanó), a zónavédekezés ellen pedig a végén már nem találta a réseket a fővárosi gárda, így a nyírségiek kevesebb hibával kosárlabdázva elhozták a felsőházi rájátszás szempontjából kulcsfontosságú derbit a Dózsa György útról.

Honvéd: Stefán 18, Máté M. 17/6, Kováts R. 13
Nyíregyháza: Czura 24/6, Gant 15, Nagy K. 13/6, Oláh 11/3, Bus 10

MAFC - EKE Eger KOK 105-98 (17-21, 23-25, 27-22, 19-18, 19-12) – hosszabbítás után

Csak a második negyedben tudott tíz pontnál többel meglépni egyszer az Eger, a találkozó többi része roppant szorosan alakulat, csakúgy, mint a végjáték. Itt 77-83-nál még a vendégek tűnhettek nyugodtabbnak, ám a MAFC fantasztikus hajrát vágott le, és 86-83-nál már a hevesieknek kellett támadniuk az egyenlítésért. Az egészen elképesztő, összesen 11 triplát (!!!) hintő Tóth Zoltán (45/33 pont, 5 szerzett labda, 15 kiharcolt fault, 56 VAL) keze nem remegett meg az utolsó másodpercekben sem és helyére küldte a távolit, hosszabbításra mentve a meccset csapatának. Ott viszont már ismét a házigazda irányított, Pápai (20/3 pont, 21 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Kucsora (29/9 pont, 6 lepattanó, 10 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Molnár (30/18 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz) és Siklós (13 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) nem engedték át újra a kezdeményezést az egrieknek, akiknél ki is szálltak a hajrában a kulcsemberek, Tóth mellett Csabák (11/6 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 gólpassz) és Varga (9 pont, 6 lepattanó) is beütötte az ötödiket, csak Jakab élte túl négy faulttal és 20 ponttal a lefújást.

MAFC: Molnár M. 30/18, Kucsora 29/9, Pápai 20/3, Siklós 13/6
Eger: Tóth Z. 45/33, Jakab Zs. 20/12, Csabák 11/6

DEAC Kamilla Gyógyfürdő - MEAFC 100-84 (20-20, 35-23, 26-21, 19-20)

A védekezés szerelemesei nem ezt a mérkőzést fogják unalomig kivesézni, de ettől függetlenül színvonalas meccset hozott a forduló rangadója. Az újjáalakult DEAC-nak egymás után másodszor kellett igazán nagyot küzdenie a győzelemért, ráadásul most hazai pályán szorongatta meg a Drahos-Máté duó fémjelezte MEAFC a bajnokaspiránst. A házigazdák nem tudtak átfutni a hasonló stílust előszeretettel alkalmazó borsodiakon, csak a második és a harmadik negyedben tudtak egy rövidebb szakaszban fölénybe kerülni, elsősorban a Szabó-Farkas-Lajsz centertengelynek köszönhetően. Az 58%-os dobóteljesítményük nagy segítség volt a gólgazdag derbin, hátvédposzton Jones és Molnár is produktív meccset hoztak, így pedig már hármas holtverseny van a Keleti csoport élén.

DEAC: Szabó 26/6, Molnár A. 18, Jones 17/3, Farkas 15/6
MEAFC: Drahos 18/9, Máté B. 15/12, Szögi 14/6, Szojka 10

Nyugati csoport

Motax-Pápai KC - Tehetséges Fiatalok-Budapest 69-65 (15-15, 23-19, 12-18, 19-13)

Az utolsó negyednek még hátrányban futott neki a Pápa együttese, ám 52-58-nál kivágtak egy 14-0-s etapot, amiben Kálmán (15/3 pont, 5 kiharcolt fault, 5 gólpassz) és Keresztes (9 pont, 8 lepattanó, 2 blokk) is főszerepet játszott. A TF nem adta fel, visszajött egy pontra, de az idejük egyre fogyott, így jöhettek a faultok, amiből a jól játszó Majic (18/3 pont, 5 kiharcolt fault) állíthatta be a végeredményt. A vendégeknél Franczva (18 pont, 4 lepattanó, 3 blokk), Beák (16/9 pont, 4 kiharcolt fault) és Szobi (12/3 pont, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) mellett Buzás (10/6 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda) is jó teljesítménnyel rukkolt elő, a végig kiegyenlített meccsen azonban a végjáték nem nekik kedvezett.

Pápa: Majic 18/3, Kálmán 15/3, Horváth G. 10/6
TF: Franczva 18, Beák 16/9, Szobi 12/3, Buzás 10/6

SMAFC-NYME - BUDAFOK 73-79 (20-20, 23-23, 14-17, 16-19)

Végig fej-fej mellett haladtak a felek az alsóházi rangadón, a Budafok csak a végére tudott előnyt kiépíteni, azt viszont már nem is engedte ki a kezéből ifjú vendéglátójának. Drevenka (20/9 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) mellett ezúttal Tóth Szabolcs (13 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault) és a fiatal Lados Erik (16 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 6 gólpassz) is remekeltek a Hűség városában, a jól elosztott terhek pedig kifizetődőnek bizonyultak a főleg két emberre támaszkodó (Berneczei-Rátvay) házigazdákkal szemben.

SMAFC: Berneczei 18/6, Rátvay T. 15/6, Forrai 10/6
Budafok: Drevenka 20/9, Lados 16, Tóth Sz. 13, Mészáros B. 12/9, Fehér 11/6

Bajai Bácska FKE - MTK Törökbálint 47-81 (12-19, 16-15, 7-19, 12-28)

Már az első félidőben is főleg az MTK akarata érvényesült, a fordulást követően pedig teljesen összeomlott a bajai alakulat, amely hazai pályán mindössze 35%-kal lőtt mezőnyből, és csak öt dobófaultot tudott kiharcolni. Ilyen számok és a Törökbálint jó védekezése mellett nem meglepő a sima vendég siker, akik a lepattanókat is óriási fölénnyel uralták (27-48), amiben a dupla-dupláig jutó Mohay járt az élen (16/6 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz). Horváth (20/12 pont) és Jakab (16/3 pont, 7 lepattanó, 5 szerzett labda) eredményes hátvédjátékán kívül Bihari (9 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda) őrzése is nehéz feladatot okozott Vukicevicéknek (15 pont, 10 lepattanó, 4 szerzett labda, 4 gólpassz).

Baja: Vukicevic 15, Nagy D. 14
MTK: Horváth K. 20/12, Mohay 16/6, Jakab P. 16/3

Alba Fehérvár - OSE Lions 48-79 (21-23, 4-17, 10-15, 13-24)

Egy negyedet engedélyezett vendéglátójának az OSE, a szorosabb nyitó tíz percet követően rendezte hátul sorait az Oroszlány, és amerikai légiósuk nélkül is könnyed sikerrel távoztak Székesfehérvárról. A játék szinte minden elemében jobb volt a Wehner-Kovács-Kiss-Burai tengely vezette sötétmezes együttes, 31%-on tartotta mezőnyből az Alba fiataljait, 26 eladott labdába kergette bele őket, és a palánk alatt 22-35 arányban múlta felül házigazdáját a lepattanókért folytatott csatában.

Fehérvár: Keller 15/6, Varga M. 10/6
OSE: Kiss K. 17/9, Wehner 15/3, Burai 14/3, Kovács G. 13/3

PVSK-Kronosz Kiadó - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 85-75 (23-18, 22-20, 24-23, 16-14)

Megvan az újabb nagy hal a PVSK horgán, a Győr a harmadik negyed hajrájában szedte össze a tíz pont körüli hátrányt, amit már a későbbiekben nem tudott lefaragni. A fantasztikusan játszó Demeter (21/3 pont, 10 lepattanó, 8 kiharcolt fault, 7 gólpassz, 2 blokk), Dragasevic (22/9 pont, 7 lepattanó, 5 kiharcolt fault) párost képtelen volt feltartóztatni a rutinosabb vendég gárda, ehelyett megpróbálták túldobni őket, de a triplák ezúttal nem ültek, 27 kísérletből mindössze öt ért célba. Gombás hozott egy masszív dupla-duplát (13 pont, 16 lepattanó), Kovács Soma (22/6 pont, 5 lepattanó) tartotta a lépést a pécsiek legjobb dobójával, Dragaseviccsel, és Ruják is agilisan mozgott (16 pont, 5 lepattanó, 8 kiharcolt fault), de a Nárai-Puszta duó halványabb napját nem bírta már el a gárda.

PVSK: Dragasevic 22/9, Demeter 21/3, Krnjajski 14, Antóni 11/9
Győr: Kovács S. 22/6, Ruják 16, Gombás 13, Hegedűs 12/9

Fotó (1): facebook.com/Békési-SZSK
Fotó (2, slide): debka.hu
Foót (3): mtkbasket.com