NBI/B - 21. forduló: Végig pályaelőnyben a Veszprém

Nyugaton a helyzet változatlan, minden felsőházi csapat elfoglalta végső pozícióját, az utolsó fordulótól függetlenül kialakult az első négy sorrendje. Keleten ezzel szemben még bármi előfordulhat, a 12 meccs után újra vesztő DEAC is lecsúszhat a nemrég elfoglalt első helyéről, a 2017-ben pedig még veretlen Nyíregyháza akár surranópályán még tovább kapaszkodhat a mostani harmadikról.

Keleti csoport

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub - Óbudai Kaszások 93-90 (26-29, 22-25, 24-15, 21-21)

Egy kezdőötösnyi hiányzóval (Korona, Lakosa, Gorzsás, Nagy, Zrínyi) sem illetődött meg Tiszaújvárosban a Kaszások, sőt, a borsodiakat lepte meg a nagy iramot és magas csapásszámot diktáló óbudaiak kezdése. Sültek is a kinti kosarak, valamint a gyorsindítások vendég oldalon, Vámos László szezonbeli legjobbjával állt az élre (28/18 pont, 6 lepattanó), Kollár Zsombor irányító poszton tűnt ki (7 pont, 6 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 7 gólpassz) sokoldalú játékával, a 44%-os triplamutatóval tartották is a lépést a házigazdákkal. Sőt, a második félidő elején már tíz fölé is nőtt az előnyük, a Tiszaújváros azonban Papp Bendegúz vezetésével (28/12 pont, 8 kiharcolt fault) fordítani tudott, a szoros végjátékban pedig már nekik estek be a fontos dobásaik, legyőzve a tartalékosan is nagyot küzdő Kaszásokat.

Legjobb dobók:

Tiszaújváros: Papp B. 28/12, Kovács Z. 18, Kilyén 15/6, Benőcs 14/6, Hill 12
Kaszások: Vámos 28/18, van der Meer 12/6, Reiter 10/6, Sebők 10

EKE Eger KOK - Budapesti Honvéd SE 48-61 (14-9, 6-16, 17-17, 11-19)

31%-os mezőnymutatóba és 19 eladott labdába hajszolni az odahaza csak a felsőházi DEAC-Nyíregyháza-Vásárhely trió ellen vesztő egrieket több mint megsüvegelendő teljesítmény a Honvéd részéről, amely sikerével be is biztosította az ötödik helyet a csoportban. Nem záporoztak a kosarak egyik oldalon sem, 61 kapott pont általában elég szokott lenni a győzelemhez, pláne hazai pályán, ráadásul a pontszegény hevesi produkció egyben azt is eredményezte, hogy Váczi Péter tanítványai az alsóházban kezdik majd meg a rájátszást.

Eger: Jakab Zs. 13/6, Csákvári 10/6
Honvéd: Stefán 15, Máté M. 12/3

Nyíregyháza Blue Sharks - Vásárhelyi Kosársuli 101-96 (29-18, 20-24, 23-30, 13-13, 16-11) – hosszabbítás után

Egerrel ellentétben Nyíregyházán nem volt hiány kosarakból, a védekezés kevésbé dominált a két felsőházi csapat ütközetén. A házigazdáknak legalább egy 15 pontos győzelem kellett volna, hogy az egymás elleni mérlegük is jobb legyen az utolsó fordulót követően, és a kezdés ezt is vetítette előre, 23-6-ra is vezetett már Siska János együttese, ám a záró felvonás előtt utolérte vetélytársát a Szabó-Pavlovic-Béres trió fémjelezte Vásárhely. A húzóemberek mind hozták magukat a vendéglátóknál, Gant, Bus, Nagy és Czura mellett Fazekas is remekelt, a szűk rotáció nem ütött vissza a hajrában sem, és ha a rendes játékidőben még nem is, a hosszabbításban már sikerült két vállra fektetniük a csongrádiakat. Izgalmas utolsó forduló elé néz a felsőház, még egyik bejutott csapat pozíciója sem tekinthető biztosnak, a sorozatban nyolcadik győzelmét szerző Nyíregyháza például könnyedén felléphet a második helyre is a hétvégén.

Nyíregyháza: Gant 29, Bus 21, Czura 20/9, Nagy K. 13/3, Fazekas 11/6
Vásárhely: Pavlovic 19/3, Szabó P. 17, Béres 15/9, Genal 14/6, Kelemen 13/9, Vas P. 11/3

Salgótarjáni KSE - DEAC Kamilla Gyógyfürdő 83-81 (19-26, 12-18, 20-22, 32-15)

Sérült kanadai légiósa, Jahmal Jones nélkül futott bele hosszú idő után első vereségébe a bajnoki címre pályázó DEAC együttese Salgótarjánban. Három negyedig úgy tűnt, ha nem is a szokásos diadalmenettel, de megszerzi újabb győzelmét a hajdúsági gárda, Molnár András (12/3 pont, 8 lepattanó, 9 gólpassz), Farkas Attila (20/12 pont, 8 lepattanó, 4 blokk) és Szabó Miklós (14/3 pont, 15 lepattanó, 7 eladott labda) vezetésével sokáig őrizték előnyüket, de a záró etapban feltámadt a házigazda, és vérszemet kapva araszolt egyre közelebb a DEAC-hoz. A fordítás csak idő kérdése volt, a lendületet kapó Salgótarján már kilenc ponttal is megugrott, Harris mellett (12 pont, 12 lepattanó, 3 szerzett labda, 10 kiharcolt fault), Jakab (19/9 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz), Csapai (13/3 pont, 11 lepattanó) és Béres (19 pont) is extrát hozott, és bár volt még egy labdája a győzelem megszerzéséhez a debrecenieknek, Velkey triplája lecsorgott a gyűrűről, a forduló meglepetését szolgáltatva ezzel.

Salgótarján: Jakab P. 19/9, Béres 19, Csapai 13/3, Harris 12, Blaskovits 10/3
DEAC: Farkas 20/12, Veleky 16/12, Szabó M. 14/3, Molnár A. 12/3

MAFC - Calle Pubfood Békés 76-89 (22-20, 20-23, 16-23, 18-23)

Fővárosi sikerével, valamint az Eger botlásával biztossá vált a Békés helye a középházban, papíron ugyan még mozdulhatnának előrébb, de ahhoz győzniük kellene Debrecenben, így gyakorlatilag már készülhetnek is a TF elleni párharcra. A 69%-os mezőnyszázaléka mellett 24 pont, 13 lepattanóig jutó Pápai Máté vezette házigazdák a félidőig tudtak fej-fej mellett haladni a rutinosabb vendégekkel, Kucsora is berámolt egy 20-ast, Molnár pedig 17-et, de a harmadik negyed végétől kezdve stabilizálódott a két csapat közti tízpontos különbség. Krsticnek sült a keze (34/18 pont, 8 gólpassz), Koma dupla-dupláig jutott (15 pont, 14 lepattanó), Nagy Balázs hozzárakott 19 pontot, és Gruda is lekapkodott 16 lecsorgót, a sok jó egyéni teljesítmény pedig elég volt a Békésnek legfontosabb győzelme begyűjtésében.

MAFC: Pápai 24, Kucsora 20/6, Molnár M. 17
Békés: Krstic 34/18, Nagy B. 19/12, Koma 15

Nagykőrösi Sólymok KE - MEAFC 73-95 (16-24, 16-22, 19-22, 22-27)

Nem engedett egy negyedet sem vendéglátójának a MEAFC gárdája, amely úgy is uralta a lepattanóharcot (21-38), hogy amerikai centere, Price szolidabb estét tudhatott maga mögött. Szögi (16 pont, 6 szerzett labda, 10 gólpassz) és Szojka (17 pont, 10 lepattanó) dupla-duplával rukkolt elő, Máté Balázs hibázni is alig tudott mezőnyből, 90%-os hatékonysággal jutott el 24 pontig, de Lippai is hozzárakta a maga 18 egységét. A nagykőrösieknél Molnár (18/6 pont) és Fehér (17/15 pont) mellett a Jurászik-Mácsai duó vitték a hátukon a csapatot, de ez csak egy tisztes helytálláshoz volt elegendő az esélyesebb miskolciakkal szemben.

Nagykőrös: Molnár M. 18/6, Fehér 17/15, Jurászik 10/3, Mácsai 10
MEAFC: Máté B. 24/9, Lippai 18, Szojka 17, Szögi 16

Nyugati csoport

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Motax-Pápai KC 84-64 (24-16, 26-17, 15-22, 19-9)

Nem csak a csoport, hanem a teljes mezőnyt figyelembe véve is abszolút első helyen zárta az alapszakaszt a Veszprém, amely így végig pályaelőnyben lehet a rájátszásban. A Pápa elleni magabiztos sikerben ismét a Körtélyesi-Pavlovic páros játszott főszerepet, előbbi egy 23 pont, 8 lepattanó performansszal, míg bosnyák társa tripla-dupla közeli produkcióval (24/6 pont, 12 lepattanó, 9 gólpassz) segítette egyhuzamban 19. sikeréhez a bakonyiakat. A mindössze 15 lepattanót megkaparintó pápaiaknál egyedül Szanati ért el legalább tíz pontot, hiányoztak a kiugró egyéni teljesítmények, így biztos nyugati nyolcadikként készülhetnek a Honvéd elleni első körös párharcra.

Veszprém: Pavlovic 24/6, Körtélyesi 23/12
Pápa: Szanati 14/3

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - SMAFC-NYME 89-68 (25-20, 12-19, 32-14, 20-15)

Megvan a harmadik pozíció a Győrnek, a SMAFC sokáig derekasan tartotta magát esélyesebb vendéglátója otthonában, de a fordulás után tudott még újítani a házigazda, és a végül magabiztos sikerrel tette érdektelenné a záró fordulót. A két Bence, Ruják (24/12 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) és Nárai (17 pont, 10 lepattanó) kiegyensúlyozott produkcióján kívül Kovács Soma 17 pontja is kellett a győzelemhez, míg a vesztes félnél Nagy Gergő tette a legtöbbet a tisztes helytállásért (14/6 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz), igaz a Berneczei-Rátvay-Kovács trió sem tétlenkedett a félidőben még vezető soproniaknál.

Győr: Ruják 24/12, Kovács S. 17/3, Nárai 17, Hegedűs 10/3
SMAFC: Rátvay 17/3, Nagy G. 14/6, Berneczei 13/3

Bonyhádi KSE - Alba Fehérvár 107-54 (43-15, 15-12, 33-13, 16-14)

A 29-4-es kezdés hamar meg is pecsételte a fehérváriak sorsát, a mérkőzés innentől csak formalitássá vált, a Bonyhád könnyedén zsebelte be sorozatban negyedik győzelmét, és készülhet a PVSK elleni, hatodik hely sorsáról döntő záró fordulós derbire. Legjobban Sömenek élt a kapott játékpercekkel, a Paksról érkezett magasember 39 pontja mellett 13 lepattanóval keserítette meg a vendégeket, Tömösváry csendes dupla-duplával (11 pont, 10 lepattanó, 6 gólpassz), míg Dumic 12 ponttal és 7 szerzett labdával tette le névjegyét. A dobás mellett (34% mezőnyből) az eladott labdákkal (27) is hadilábon állt a Fehérvár, és bár négy játékosa is két számjegyű pontmennyiséget ért el, rengeteg hibával tették mindezt.

Bonyhád: Sömenek 39/9, Gébert 16/12, Dumic 12/6, Baki 11/3, Tömösváry 11
Fehérvár: Somogyfoki P. 15/3, Nyulász 12/3, Konta 11, Bakos 10

Tehetséges Fiatalok-Budapest - OSE Lions 74-98 (13-20, 23-24, 12-31, 26-23)

Hazai pályán még 80 fölé sem jutott eddig senki a TF ellenfelei közül, és idegenben is csupán a Győr tudott 82-t berámolni a hátul mindig megbízhatóan teljesítő fővárosiaknak. Az OSE azonban mit sem törődött a statisztikával, már az első félidőben is uralta a mérkőzést, a másodikban pedig kihasználva a házigazdák zavarát támadásban, gyorsan dűlőre vitte a rangadónak várt találkozót, csak nem 100-zal meghintve a Mehmedovics-legényeket. A Beák-Szobi duó tette most is a legtöbbet hozzá a hazaiak játékához, de a bombaformában tüzelő Wehnerrel (29/18 pont, 83% mezőny, 100% büntető) még ők sem tudtak mit kezdeni, ráadásul a Rackley-Kiss hátvédpáros is ihletettebb napot fogott ki (31 pont együttes erővel). Győzelmével megszilárdította második helyét a csoportban az Oroszlány, és várhatja, hogy a nagy Keleti kavalkádból ki fut majd be a harmadik helyre szombat este.

TF: Beák 21/12, Szobi 13/3
OSE: Wehner 29/18, Kiss K. 16/12, Rackley 15/3, Burai 11/3

BUDAFOK - MTK Törökbálint 65-84 (17-26, 15-12, 21-20, 12-26)

A nagy különbségű végeredmény ellenére sokáig tudta tartani magát az MTK ellen a Budafok gárdája, Drevenka remekelt hazai oldalon (21/12 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda, 8 eladott labda), és csapatszinten is jól teljesített a hazai együttes, 58-62-nél még látótávolságon belül voltak a masszív törökbálintiakkal szemben. Ezután lépett el fokozatosan a Horváth-Jakab-Szabó-Boinitzer tengelyre építő vendég alakulat, egy 2-11-es szakasszal le is zárták a találkozót, és várhatják biztos negyedikként a Keleti csoport első helyezettjét (ami 99%-os valószínűséggel a DEAC lesz majd).

Budafok: Drevenka 21/12, Verbényi 10
MTK: Horváth K. 19/9, Bointizer 18/3, Szabó T. 17, Jakab P. 12

PVSK-Kronosz Kiadó – Bajai Bácska FKE 79-72 (14-13, 26-24, 22-22, 17-13)

Mándity Mátéval (22 pont, 7 kiharcolt fault) a fedélzetén már korántsem olyan könnyű falat a Baja, mint volt a bajnokság korábbi szakaszában, Vukiceviccsel kiegészülve (7 pont, 16 lepattanó) ütős kis párost alkotnak a csapat vezéreiként. A PVSK is megszenvedett ellenük, de végül esélyhez méltón behúzták a hazai derbit az Antóni Csanád (24/15 pont), Demeter Attila (13/3 pont, 13 lepattanó, 5 gólpassz) vezette baranyaiak, akik így harcba szállhatnak a hatodik helyért szombaton a Bonyhád elleni ki-ki meccsen.

PVSK: Antóni 24/15, Dragasevic 16, Demeter 13/3
Baja: Mándity 22, Délity 12/12, Piukovics 10/6

Fotó (1., slide): honvedkosar.hu
Fotó (2.): szon.hu - Pusztai Sándor
Fotó (3.): veszpremkosar.hu - foto24.hu