NBI/B - Papírformát borított a DEAC és az OSE

A két csoportgyőztes magabiztosan hozta az első mérkőzéseket a felsőházi rájátszásban, míg az egyaránt második helyen végző Vasas-Békés duó kijózanító pofont kapott hazai környezetben a DEAC-tól és az OSE-tól, akik ezzel együtt a pályaelőnyt is elvették riválisaiktól.

Rájátszás az 1-8. helyért:

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Óbudai Kaszások 102-69 (30-16, 26-19, 21-10, 25-24)

Sérült magasemberei (Kováts, Szeleczky) nélkül esélyese sem volt a Kámánt pihentető Veszprém otthonában a rájátszásba utolsóként bejutó Kaszásoknak. Ha nem lett volna elég a belső poszt meggyengülése az óbudaiaknak, Sebők Tamás bokasérülését szenvedett az első félidőben, így három rutinos játékosára sem számíthatott ezek után Nagy Bálint vezetőedző. Amíg a vendég oldalra rájárt a rúd alaposan (a hiányzók mellett a játék is döcögött: 34%-os dobóteljesítmény, 45-23-ra elveszített lepattanóharc), addig a házigazdánál szinte minden összejött, Vertetics (16/6 pont, 9 lepattanó, 6 gólpassz), Körtélyesi (16/3 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 blokk), Simon (10 pont, 4 lepattanó, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz) és Takács (15/3 pont, 8 lepattanó, 2 blokk) is lubickolt a pályán, de hasznos produkcióval rukkolt elő Novák (12 pont, 5 lepattanó) és Sipos (13 pont, 7 lepattanó) is. A fővárosiaknál ezzel szemben csak Mondzinger dupla-duplája (16 pont, 10 lepattanó) emelkedik ki a mezőnyből, akik a sérültjeik felépülésében bízhatnak leginkább, ha még vissza szeretnének térni a veszprémi katlanba.

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Veszprém javára.

Konecranes-Salgótarjáni KSE - MTK Törökbálint 79-63 (23-14, 23-11, 18-18, 15-20)

Egy félidő alatt eldöntötte az első mérkőzés végkimenetelét a bajnoki címre pályázó Salgótarján együttese, a játékukat sokáig csak kereső Törökbálint megtörésében nagy szerepet játszott, hogy mind a két negyedet egy dudaszós triplával fejelte meg a nógrádi alakulat. A térfélcserét követően a Horváth (19/9 pont), Jakab (13 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 kiharcolt fault) duó vezette vendégek részéről tovább mélyült a szakadék, 60-32-es hazai vezetésnél úgy tűnt, nagy zakóval tér haza az MTK, de a záró játékrészre összekapta magát Szarvas Gábor legénysége, és 13 pontra is megközelítette vendéglátóját három perccel a vége előtt. A Helmeczi (20/9 pont, 4 gólpassz) és Madár (16/9 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz) tripláin kívül Tutus ponterős játékára (18/3 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda) építő Salgótarján azonban észnél volt a kisebb megingás ellenére is, és összességében magabiztos teljesítménnyel hozta a párharc első felvonását.

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a Salgótarján javára.

Vasas Akadémia - DEAC Kamilla Gyógyfürdő 62-76 (12-14, 15-17, 22-22, 13-23)

Nagy Botond (20/6 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 7 gólpassz) és Filip Patkovic (22/3 pont, 4 lepattanó, 6 kiharcolt fault) ihletett napjának köszönhetően elorozta a pályaelőnyt a remekül védekező DEAC együttese, amely 62 ponton tartotta a Nyugati csoport legjobb támadógépezetét. A feszült hangulatú találkozón csak a második félidő elején tudta igazán rákényszeríteni akaratát a vendégekre a pasaréti gárda, de egy gyors időkéréssel rendezte sorait a hajdúsági csapat, és a záró szakasznak már újra előnnyel futhattak neki. Garamvölgyi (16 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 kiharcolt fault) nagyot csatázott Patkovic-csal, de rajta kívül nem akadt átütő erő hazai oldalon, a kulcstámadásoknál pedig rendre rossz döntéseket hoztak a Vasas játékosai. A debrecenieknek sikerült tehát visszavágniuk a Hepp-kupa elődöntőjében elszenvedett vereségért, és vasárnap, hazai pályán akár le is zárhatják a párharcot.

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 a DEAC javára.

Békési SzSK - OSE Lions 63-76 (21-20, 14-24, 17-17, 11-15)

Egy jó második negyeddel el is döntötte az első mérkőzés sorsát a roppant koncentráltan kosárlabdázó OSE, a békésieknek szinte semmi nem jött össze ezen a találkozón, ráadásul kulcsembereiket is jól kapcsolták ki a játékból az oroszlányiak. A hazaiak legjobb dobója, Kertész is csak 13 pontig jutott, a lepattanócsatát pedig nagy különbséggel, 23-43-ra vesztették el, a két belső ember, Koma és Kovács összesen kilenc lecsorgót tudott csak megkaparintani. Ezzel szemben Vujovic (9 pont, 13 lepattanó, 6 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 2 blokk) és Wehner (20/3 pont, 6 kiharcolt fault) ellenszerét nem találta a házigazda, a vendégeknek így csak tartaniuk kellett az első félidőben megszerzett előnyüket az újítani már nem tudó Békés ellen, hogy pénteken hazai környezetben pontot tehessen a továbbjutás sorsára.

A két győzelemig tartó párharc állása: 1-0 az OSE javára.

Rájátszás a 17-24. helyért:

KTE-Duna Aszfalt - Alba Fehérvár-DKKA 74-59 (22-18, 20-12, 19-14, 13-15)

Filipovics, Brbaklic és Markovic nélkül nem volt sok keresnivalója az ezúttal Kellerre (23/3 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault, 6 gólpassz) és Pintérre (11/3 pont, 13 lepattanó, 6 szerzett labda) építő Kecskemét otthonában a fehérvári alakulatnak. Húzóembereik távollétében Mészáros András (16/6 pont, 7 lepattanó) és Czirbus József (14/6 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda, 2 blokk) tartották meccsben a vendégeket, de hiába dobtak jobban a házigazdánál (40% - 48%), majd 20-szal kevesebb dobáskísérletük volt a mezőnyben, amivel szépen lassan fel is őrölte őket a védekezésre nagy hangsúlyt fektető (13 szerzett labda és csak 6 eladott) Kecskemét.

EKF-Eger-KOK SE - Concordia Motax KC Pápa 58-79 (6-24, 17-19, 23-25, 12-11)

Rémálomrajtot vett az alsóház éllovasa, bár az egriek több kulcsembere is hiányzott sérülés miatt, sőt, az achilleszét fájlaló Tóth Zoltánnak is idejekorán kellett elhagynia a parkettát, így is meglepően simán lépett át a házigazdán már a feldobás után a pápai alakulat. A 6-24-es első negyed után már kiegyenlítettebb küzdelem folyt a pályán, amiben Jakab (19/12 pont, 6 lepattanó) és Nemes (15 pont, 8 lepattanó) jártak az élen, de a mérkőzés addigra már rég eldőlt. A rutinos vendég játékosok magabiztosan hozták első fellépésüket a rájátszásban, Vukolic (13/3 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) és Keresztes (16 pont, 4 lepattanó, 7 kiharcolt fault) tarthatatlan volt a palánk alatt, de a Puszta-Horváth-Németh trió is remekelt az egri derbin.

Fotó: mtkbasket.hu