Bajnokverés és újonc diadal

Megkezdődött a 2016/17-es egyetemi és főiskolai bajnokság. A férfiaknál a nyitányon "botlott" a címvédő, de jelentősen átalakuló Debrecen, nyert viszont az újonc Mosonmagyaróvár. Sopronban és Miskolcon is született egy-egy 17-17 pontos, lepattanós dupla-dupla, de elérői nem lehettek igazán boldogok, csapatuk ugyanis kikapott. Nézzük a részleteket!

Keleti csoport

Közgáz-Debreceni Egyetem 61-55 (12-18, 17-11, 20-23, 12-3)

Közgáz: VÖRÖS 9/6, Tóth Sz. 3/3, Szatmári 2, NAGY SZ. 20/6, Debreceni G. 3. Cs.: Gőczi, Teremy 2, LAKOSA Á 6, SEBŐK 12, Papp G., KOVÁTS B. 4.

Debrecen: Kozák 5/3, KÓSA 17/6, JÁVOR 10/6, OPRE 7/3, Szarka 8/6. Cs.: Bakk 2, Szűcs 4, Ben Kane 2.

Kezdetben nagyot otthon érezték magukat a debreceniek, akik Szarka, Kósa és Jávor egy-egy triplájával 9-0-lal indítottak. Nagy Szabolcs vezérletével a negyed közepén a Közgáz mutatott be egy 10-2-es "száguldást", majd a negyed vége a DEAC-é volt. Az üldözőverseny a második negyedben is folytatódott. Amikor igazán közel került a Közgáz a DEAC-hoz, mindig beesett egy vendég tripla, sőt a félidő hajrájában Jávor vezérletével 8 ponttal ellépett a címvédő. A félidő végén azonban Vörös két triplájára építve egy 8-0-lal ledolgozta hátrányát a Közgáz.

Térfélcsere után Kósa és Opre villanásaival egy 9-1-gyel indítva ismét elhúzott a vendég együttes. Nagy vezetésével újra kapaszkododtt a Közgáz, s a záró szakasz előtt 3 pontra feljött. A befejező negyedre a "hosszabb" kispaddal rendelkező hazaiak teljesen felőrölték a Debrecent, Kósa küzdött, hajtott, de elsősorban Lakosa hatalmas védőmunkát végzett vele szemben, s ekkor már a DEAC külső dobásai is célt tévesztettek. A hazaiak a két Bence, Sebők és Kováts találataival megfordították a meccset, s legyőzték a jelentősen átalakuló címvédőt, amelynek egyetlen kosarát a záró szakaszban 5 másodperccel a lefújás előtt dobta Jávor egy szép tripla formájában.

MEAFC-EKE Eger 55-71 (17-20, 11-12, 12-20, 15-19)

MEAFC: Takács D. 6, Orosz 9, SZEPESI 10/6, Kopasz 9/3, LIPPAI 17. Cs.: Orliczki, Galló 4.

Eger: TÓTH Z. 20/18, Szabó 9, Fülöp 4, Illés 4, CSÁKVÁRI 8. Cs.: Kathi 2, Veres 2, Megyes 6/3, CSABÁK 9/3, Ungi, VARGA 7

A hazaiak kezdtek jobban, de 6-3-as MEAFC vezetés után Tóth Zoltán két triplájára alapozva egy 10-0-s rohamot bemutatva "elvitte" az első negyedet az egyetemi ezüstérmes Eger. A szakasz hajrájában az előző szezonban a DEAC-cal egyetemi bajnoki címet nyerő Lippai Szabolcs vezetésével feljött a MEAFC. A második negyed kemény, "védekezős", küzdelmes játékot hozott, kevés kosárral.

A második félidő elején Tóth vezérletével alaposan "megszórták" triplákkal a MEAFC-ot, 33-30-as vezetése után egy 17-3-as rohammal közel 20 pontosra növelte előnyét, s ennek köszönhetően biztosan győzött az Eger. Bár a MEAFC 51-41-re megnyerte a lepattanóharcot, a vendégek elsősorban sokkal jobb triplamutatójuknak (10/24 41,6% ill. 3/17 17,6%) köszönhették magabiztos győzelmüket. Tóth Zoltán 6/10-es. 60%-os triplamutatója extra, miként Lippai Szabolcs 17 pontos és 17 lepattanós dupla-duplája is.

Nyugati csoport

SMAFC-NYME - TFSE 73-92 (17-21, 19-26, 24-21, 13-24)

SMAFC: NAGY G. 23/6, Oláh, Szőke 3/3, BERNECZEI 28/6, ÉLŐ 17/3. Cs.: Tukovits, Szegedi 2, Széplaki.

TFSE: Szollár 3/3, PETRUCSIK 11/6, KERKAI Á. 23/15, MOHAY 12, MÁCSAI 15. Cs.: FARAGÓ 5/3, Tóth D. 6/6, KARAGITY 15/3, Répási 2, Világi, Kathi.

Büntetőből a soproni Élő Bálint szerezte a 2016/17-es MEFOB-szezon első pontját. A mérkőzésen végig érződött a vendég csapat tudásbeli és fizikai fölénye. A hazaiknak csak néhány rövidebb periódusban sikerült felzárkózniuk. A harmadik negyed végéig 10 pont környékén tudott maradni a Sopron Nagy G., Berneczei és a dupla-duplát elérő Élő (17-17 pont és lepattanó) eredményessége révén. A 4. negyedre elfáradtak a hazaiak, szétesett a játékuk, így a "hosszabb" kispaddal rendelkező TF, amelyben öten is 10 pont fölött "termeltek", megérdemelten aratott magabiztos győzelmet.

ELTE-BEAC - Esély a Sportra Petőfi SE 51-53 10-9, 11-18, 17-11, 13-15)

ELTE-BEAC: Mokos 7/3, Bognár 3/3, SZEKERES 10/6, DÉVÉNYI 11/3, Mayer 4. Cs.: GYURCSÁNYI 13/12, Jakucs, Monok M., Szentesi Czimer 2, Szanthoffer 1.

ES Petőfi: FÖLDES 5/3, KOLLER 22/12, Győr 1, KŐVÁGÓ-LASKA 10, Sümegi. Cs.: SZÁVAI 10/6, Riskó 5.

Jobban kezdett a hazai csapat Szekeres Ábel és Dévényi Gábor vezérletével pár ponttal elment az ELTE. A küzdelmes, kevés kosarat hozó első negyedet 10-9-re hozták az ELTE-sek. A folytatás sem hozott kosarakban igazán gazdag játékot, Földes irányítása mellett Koller és a dupla-duplázó Kővágó-Laksa (10 pont, 12 lepattanó) eredményessége révén jobbára szűk Petőfi vezetés mellett zajlott a játék. A hazaiakat a 10 pontja mellett 9 gólpasszt kiosztó Szekeres, valamint a 11 pontja mellé 9 pattanót szerző Dévényi tartotta versenyben. A védekezés dominált mindkét oldalon, a jelek szerint felkészültek egymásból a felek.

A találkozó vége nem kis izgalmakat hozott, amikor az ELTE-BEAC kétszer is egyenlíthetett vagy fordíthatott volna. Gyurcsányi triplakísérleténél a játékvezetők vendég szabálytalanságot ítéltek, de a meccsen négy triplát is beemelő hazai játékos a háromból egy büntetőt dobott be, így a vendég csapat örülhetett.

Mosonmagyaróvár SZE-MOGAAC- Veszprémi Egyetem 92-87 (20-17, 27-29, 20-24, 25-17)

SZE-Mosonmagyaróvár:  JOAO  SILVA 14/9, KÁLI 22/12, Nagy, Palavics 4, HORVÁTH Á. 8. Cs.: Iváncsics, BARUTA 35/6, Guti, Kámán 9/3, Szlávik, Horváth Sz., Erdős.

Veszprém: Naményi 19/9, FARAGÓ 14, Kálló 9, NOVÁK 16/6, TAKÁCS 29. Cs: Fond.

A Mosonmagyaróváron újraszerveződő csapat a győri fiatal egyetemistákkal karöltve készült az első hazai mérkőzésre. Amíg Mosonmagyaróváron nem épül fel a csarnok, addig hazai meccseit a győri Széchenyi egyetemen játsszák a mosoniak. A hazaiak számbeli, ellenben a vendégek magassági fölényben érkeztek a mérkőzésre. Egyből "egymásnak estek" a csapatok, és szemmel láthatóan élvezték a játékot. A hazaiak kellemetlen letámadással próbálták nehezíteni a veszprémiek támadásszervezéseit, míg a vendégek egész mérkőzésen zónavédekezést alkalmaztak, tehát az edzők nagy taktikai csatát vívtak.

Baruta extra dobóformája, míg a másik oldalon Takács erős centerjátéka volt a meghatározó. A második félidőben is maradt az 5-6 pontos hazai előny, de ezt többször is pillanatok alatt képesek voltak ledolgozni a vendégek, ezzel mindig nyitottá téve a mérkőzést. A negyedik negyedre elfáradt a veszprémi ötös fogat, köszönhető ez a kellemetlen letámadásának amelyet a Káli, Kámán, Palavics trió szervezetten oldott meg. Színvonalas, magas tempójú meccsen győzött a szervezettebb csapatjátékot nyújtó hazai gárda.

Fotó: Botár László