Egyetemi bajnokság: Két hosszabbítás a férfiaknál

Több együttes is meglehetősen udvariatlan vendégnek bizonyult a női Nemzeti Egyetemi Bajnokság heti fordulójában. A miskolci lányok Egerben, a TFSE játékosai Pécsett, a szombathelyiek pedig Veszprémben arattak 100 pont fölé jutva fölényes győzelmet. Két összecsapás is döntetlennel végződött a rendes játékidőben, s ezek egyike a férfi Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság csúcsrangadója, a tavalyi ezüstérmes Eger és a címvédő Debreceni Egyetem találkozója volt, amely nézőcsúcsot is hozott. Mindkét hosszabbításos meccsen hazai siker született, a Közgáz otthonában a MEAFC, a PTE-PEAC pályáján pedig a SMAFC nyert fontos összecsapást.

Női keleti csoport

Közgáz - DEAC 39-85 (13-15, 6-24, 7-21, 13-25)

Kinizsi u. Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női keleti csoport, 15 néző. V.: Szájer, Lázár.

Közgáz: Balogh E. 2, Kovács P. 4, Doktor 2, Abaházy 8, CSIKÁSZ 12. Cs.: Kis 6, Filipowicz 5/3.

DEAC: GÁL A. 9/3, Szabó R. 4, Szendrei 5, FOLTIN 38, FÖLDVÁRI 13. Cs.: ÚJ 6, Papp A. 7,  Gaszner 3/3.

Mindkét csapatból különböző okok miatt több meghatározó játékos is hiányzott. Az első negyed fordulatos játékot hozott, 6-2-vel kezdett a Közgáz, majd Gál Annamária triplájára alapozva egy 7-0-lal fordított a DEAC. A negyed hajrájában bár a hazaik visszaszerezték a vezetést egy 6-0-lal, ám közben "maradék" csapatuk talán legjobb játékosa, Doktor Anna lovaglóizom húzódást szenvedett. Nélküle a folytatásban már nem tudott felnőni a feladathoz, képtelen volt egyenrangú ellenfele lenni a Közgáz a debreceni együttesnek, amely a 38 ponttal, 20 lepattanóval és 6 szerzett labdával záró Foltin Blanka vezérletével, egyoldalú játék mellett fölényes győzelmet aratott.

EKE-EVSI - MEAFC 54-108 (19-32, 8-26, 8-23, 19-27)

Eger, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női, Keleti csoport, 15 néző. V.: Lónáth, Takács Z.

EKE EVSI: ZSOLDOS 16, Surmann 2, DRUZSBA 14, Zay 6, Szőllősi 2. Cs: Hriczó 2, Baráth 4, Domoszlai 8/6, Dohanics.

MEAFC: Bakos 10, KOVÁCS K. 17, CHVATAL 14, VASAS 25/3, SIKORA 20. Cs.: BENKŐ 18/6, Balogh 4.

A mérkőzés kezdetétől látszott, hogy a vendég miskolciak nagyobb játékerőt képviselnek, mint a lelkes hazai együttes. Az egri lányok azonban az első és a befejező negyedben ügyesen kombinálva, Zsoldos Mónika és Druzsba Dalma vezetésével több ügyes akciót vezetve időnként kiegyenlítetté tudták tenni a játékot. A miskolciak magabiztos sikere azonban egy pillanatig sem forgott veszélyben, a vendégek a Vasas Orsolya, Sikora Emőke, Benkő Glória, Kovács Kinga kvartett eredményes játékának köszönhetően 100 pont fölé jutottak.

Női nyugati csoport

PTE-PEAC - TFSE 56-104 (11-19, 14-20, 15-32, 16-33)

Pécs, Nemzeti Egyetemi bajnokság, női nyugati csoport, 25 néző.

PEAC: Herendi 5, Raus B. 5/3, RAUS V. 24/9, Késői 5/3, Rick 6/3. Cs.: Varga 3/3, Gyuricza, Balázs R. 3 , Vitári 5.

TFSE: MÁNYOKY 26/15, Gereben D. 5/3, KARLÓCAI 5/3, NÉMETH A. 21, VARGA B. 19. Cs.: SZELI 12, KOVÁTS G. 14, Czivinger 2, Fábián.

A pécsiek úgy a második negyed közepéig tudták tartani a lépést a címvédő TFSE csapatával. 19-16-os vendég vezetést követően egy 9-0-lal "tízen túli" előnyt szereztek a vendégek. A hazaiaknak még volt egy fellángolásuk, 6 pontra feljöttek, ám a rutinos fővárosiak egy 7-0-lal újra megugorva megnyugtató előnyt szereztek szünetre. Térfélcsere után az egységes csapatmunkát nyújtó TF már nyomasztó fölényben játszott, a hazaiak közül viszont gyakorlatilag csak Raus Vivien jelentett veszélyt a vendégek kosarára. A végén a 100 pontos is elérte a TFSE, s fölényes győzelmet aratott.

ELTE-BEAC - Széchenyi István Egyetem 58-67 (18-14, 15-14, 13-23, 12-16)

Tüskecsarnok, Nemzeti Egyetemi Bajnokság, női nyugati csoport, 10 néző. V.: Magyar Z., Németh P.

ELTE-BEAC: Gaál E. 8, HÁJER 15/3, KULCSÁR 21/6, FARKAS G. 8, Regedánszki 2. Cs.: Sall 2, Schaffer 2.

Győr: CHROMÉJ 10, Erős Cs., Horváth D. 3/3, Nagy R. 4, TÖRÖK B. 25. Cs.: Tóth T. 1, GYÖNGYÖSI 14, Gosztola 2, SZŰTS 8, Erős F.

Az első félidőben Kulcsár Bianka és Hájer Tamara pontjaira építve 5 pontos előnyt épített ki az ELTE csapata, amely Farkas Gabriella és Regdánszki Tamara révén jól semlegesítette a győri csapat magas embereit. A második félidőben a győri csapat ritmust váltott, melyet a kevés játékost forgató és ezért elfáradó ELTE csapata már nem tudott követni. Ebben az időszakban a Győr Török Barbara és Gyöngyösi Eszter révén jól használta ki magassági fölényét, az elkapkodott hazai támadásokat pedig a vendégek a játékot ügyesen szervező Chroméj Hajnalka vezérletével rendre leindítással büntették. Mindkét csapat játékosai gyengén büntetőztek, csak míg a hazaiak csupán 3 alkalommal - egyszer sikeresen - kísérletezhettek a vonalról, addig a vendégek mutatója 12/29 volt.

Veszprémi Egyetemi - Szombathelyi ESE 45-106 (14-26, 14-28, 9-29, 8-23)

Veszprém, Nemzeti Egyetemi Bajnokság, női nyugati csoport.

Veszprém: Szabó E. 12/6, Deák D. 6/6, Nagy V. 5/3, GERGÁCZ 7/3, Gutai 15.

Szombathely: SIMON C. 32/12, GUSZTAFIK 23/3, KOVÁCS K, 12, Uszkai 6, FEIGL 16/3. Cs.: Orsós-Bogdán 5/3, FEKETE T. 12.

Már az első félidőben látszott, hogy a vendég szombathelyi az erősebb, jobb csapat, ám ekkor még a hazaiak is vezettek több ügyes támadást, eredményes befejezésekkel. A második félidő már elég egyoldalú lett, a vendéglátó veszprémi lányok sok labdát eladtak, a vendégek pedig Simon Cintia, Gusztafik Lilla és Feigl Fanni vezérletével fokozatosan növelve előnyüket végül 100 pont fölé jutva fölényesen győztek.

Férfi keleti csoport

EKE Eger - DEAC 89-84 (11-15, 23-21, 20-22, 21-17, 14-9)

Eger, Nemzeti Egyetemi Bajnokság, férfi keleti csoport.Eger, 160 néző, V.: Lónáth, Takács

Eger: TÓTH Z. 34/15, Csabák 7, FÜLÖP 10, CSÁKVÁRI 19/6, Varga I. 7. Cs.: Veres 2, ILLÉS 9, Megyes 2, Szabó G.

DEAC: KOZÁK 17, JÁVOR 17/12, Szarka 9/3, Bak 9, OPRE 10. Cs.: Oláh  2, Pék 8/6, ASZTALOS 10, Szűcs 2.

Nézőcsúcs volt Egerben a tavalyi ezüst és aranyérmes csúcsrangadóján. A hazaiak számára a presztízs mellett a mérkőzés tétje az volt, hogy ha nyernek, megnyerik a Keleti csoportot is. A nagy tét miatt sok rontott dobás jellemezte a találkozó elejét, az 5. percben még 5-5-ös állást mutatott az eredményjelző. A vendégek kaptak előbb lábra, letámadásuk zavart okozott a hazaiaknál, és szerzett labdákból könnyű kosarakat szerezve előnnyel zárták az első játékrészt. A második negyedben sem javult a színvonal, sok volt a hiba mindkét oldalon. Az egriek cserékkel próbálták felpörgetni a játék iramát, de nem tudtak dominálni. Sőt a debreceniek, elsősorban Jávor Barna tripláinak köszönhetően, 13 pontosra növelték az előnyüket két perccel a félidő vége előtt. Innen viszont már csak az egriek dobtak pontot, és egy 11-0-ás hazai rohanás után újra nyílt lett a mérkőzés.

A nagyszünet után felváltva estek a kosarak. A szakasz közepén Tóth Zoltán hárompontosát, majd Varga Imre zsákolását követően a hazaiak a mérkőzésen először átvették a vezetést. A debreceniek nem jöttek zavarba, taktikusan játszottak, most övék volt a negyed hajrája, négy pont előnnyel várhatták a 4. negyedet. Feszült hangulatban indult az utolsó negyed, a debreceniek továbbra is jól, pontosan kosárlabdáztak, a játékukat ügyesen szervező Kozák Márton vezérletével mindig találtak üres embert, aki pontot dobhatott. A játékrész közepére 8 pontra növelték előnyüket. Eldőlni látszott a mérkőzés, de az egriek, a csúcslétszámú szurkolójuk biztatása mellett, a Tóth Z., Illés Balázs, Fülöp Gergő hármas vezetésével felzárkóztak. Fél perccel a vége előtt még 3 pont volt a vendégek előnye, amikor a hazaiaktól Tóth három büntetőt értékesített. A debrecenieknek ellentámadása egy időn túli kosárral fejeződött be, így jöhetett a hosszabbítás.

A ráadás Csákvári Csaba triplájával kezdődött, ami megadta a lélektani előnyt a hazaiaknak. A címvédő mindent megpróbált, de a ráadásban Tóth is beemelt egy triplát, a végén pedig az egriek biztos kézzel értékesítették a büntetőket, így megnyerték az extra menetet, és ezzel a keleti csoportot.

USC Szeged - DMSE 110-81 (29-17, 24-25, 25-15, 32-24)

Szeged, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 40 néző. V.: Márkus Tóth C.

USC Szeged: HORVÁTH R.11/3, BRENYÓ 6, FEHÉR Á. 22/6, KERESZTY 18, Liszkai 5 Cs.: Buj 2, HALÁSZ 16, Kamenik, KÉRI 9/3, SZEGEDI 21.

DMSE: PAPP 14, Mészáros 2, Gyalog 2, E. ASSAF . 28/3, A. ASSAF. 35/6.

Látványos kosáresőt hozott a két csapat összecsapása. A mindössze öt játékossal érkező medikus gárdát a két Assaf próbálta versenyben tartani. A játékosait folyamatosan frissítő szegedi együttes azonban nagy kedvvel, eredményesen kosarazva fokozatosan húzott el fáradó ellenfelétől, s végül 110 pontot szerezve, támadásban jó csapatjátékot nyújtva fölényes győzelmet aratott.

Közgáz - MEAFC 68-74 (22-22, 14-19, 16-16, 16-17)

Kinizsi u. Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport

Közgáz: Vörös M. 6, Lakosa Á. 8, VÁGVÖLGYI 14/12, Szatmári, Bános 3, DEBRECENI G. 16. Cs.: Nagy Sz. 9/6, Sebők 2, BEA 8, Hasányi 2, Papp G.

MEAFC: TAKÁCS D. 17/9, OROSZ B. 13/9, Szepesi 6/3, KOPASZ 20/3, Galló 8. Cs.: Orliczki B. 3, Lippai 7, Jurányi.

Kopasz Márton deoiralizáló, a támadóidő lejártát jelző dudaszó pillanatában dobott triplája nem törte meg a Közgázt. Váltott vezetéssel haladtak a felek, hazai részről az első 9 pontból 8 a két triplát gyorsan beemelő Vágvölgyi Ádám nevéhez fűződött, miskolci oldalon jobban megoszlottak a terhek. A második szakasz közepéig fej-fej mellett haladtak a felek, majd a hazaiak sorra adták el a labdákat, Orosz Bence triplája egy 9-0-s vendég rohamot indított útjára. A Közgáz csapatát Debreceni Gergő vette széles vállaira, s gyakorlatilag egymaga hozta vissza erőteljes centerjátékával a vendéglátókat, ám így is 5 pontos miskolci előnnyel kezdődhetett a második félidő.

Szünet után érdekes, izgalmas üldözőversenyt láthattak a nézők. A Közgáz többször is megközelítette ellenfelét, ám a folyamatos felzárkózás után, amikor egyenlíthetett vagy fordíthatott volna a hazai gárda, rendre becsúszott egy-két hiba, eladott labda, s e hibákat a miskolci együttes Takács Dániel, Kopasz és Orosz révén könyörtelenül büntetve végül nyert, s visszavágott az őszi 1 pontos hazai vereségért a Közgáznak, s a csoporton belüli végső helyezés szempontjából fontos győzelmet aratott.

NYFSE-BME-MAFC 46-119 (6-35; 17-19; 8-33; 15-32)

Nyíregyháza, Nemzeti Egyetemi Bajnokság, férfi keleti csoport, 30 néző. V..: Zalai, Tóth K.

NYFSE: Marin 10/6, Jánkfalvi 4, Szondi 2, Földesi 5, Kovács 23/3,. Cs.: Horányi 2, Szarvas.

MAFC-BME: DOBOS 18/6, SZÁLAS 19/9, Mihalics 13/3, KISS L.  23, TÓTH L.  18. BEDŐCS 6, Schaul 2, Adányi 6, Lukács 2, VARGA 9, Somodi 3/3.

A Nyíregyháza NBI/B-s csapata ugyanezen a napon játszott bajnokit, így az egyetemi bajnokságban szereplő gárda legjobbjai nélkül fogadták a műegyetemieket. Ez érződött is, a vendégek az első negyed után már közel 30 ponttal vezettek, s úgy is fölényes győzelmet arattak, hogy kiegészítő játékosai is sok lehetőséget kaptak, voltak, akik bizonyítottak is a szakvezetésnek, a hazai csapattól pedig tartalékos összetételben, legjobb játékosai nélkül ennyire futotta.

Nyugati csoport

Mosonmagyaróvár Széchenyi Egyetem MOGAAC - ELTE-BEAC 102-88 (19-25, 20-24, 24-27, 25-12, 14-0)

Mosonmagyaróvár, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 50 néző. V.: Sebesi, Vajda.

Mosonmagyaróvár: KÁLI 27/12, Iváncsics 2, KÁMÁN 17/9, Baruta 14/6, HORVÁTH Á, 24. Cs.: NAGY B. 9, ERŐS L. 6/6, Tompa G. 3/3.

ELTE-BEAC: Mokos 8, GYURCSÁNYI 33/15, BOGNÁR D. 20/6, CZIMER 14/3, Mayer 2. Cs.: Szentesi, JAKUCS 11/9.

A találkozó egy westernfilmre emlékeztetett, Mindenki "tüzelt" - főleg távolról -, célt nem találtak túl sokszor, de folyamatosan újra töltöttek és lőttek a résztvevők. Ebből a stílusból a harmadik negyed végéig a Gyurcsányi Péter, Bognár Domokos, Jakucs Balázs trió vezetésével az addig jobban célzó vendégek alakítottak ki stabil 10 pont körüli előnyt. A hazaiak nem adták fel, sokféle védekezéssel próbálták megállítani a budapestieket. Az utolsó etapra kezdtek elfogyni az "éles" töltények az ELTE-BEAC csapatánál, fokozatosan fogyott a vendég előny.

A magukra találó hazaiak az eredményessége mellett a játék szervezésében is nagyot alakító Káli Szabolcs (27 pont, 12 gólpassz) és a 8 másodperccel a rendes játékidő letelte előtt duplájával egyenlítő, s így a meccset hosszabbításra mentő Horváth Ádám (24 pont, 17 lepattanó) vezérletével ledolgozták hátrányukat. A hosszabbításban szinte minden sikerült a lélektani előnybe kerülő vidékieknek, ellenben semmi az "összeomló" fővárosiaknak, így a hazaiak "maradtak állva", s a vendégek "buktak el" a nagy dobópárbaj végén.

PTE-PEAC -SMAFC NYME 56-87 (10-22, 17-13, 12-24, 17-28)

Pécs, Nemzeti Egyetemi Bajnokság, férfi nyugati csoport. V: Fleischmann, Földvári.

PTE-PEAC: Nagy B., Popgyákunik 9, Farkas P. 7, KIS M. 14, Bödör 9. Cs.: Berkics 9/3, Füzy 1.

SMAFC: NAGY G. 27/9, HORVÁTH CS. 3/3, FORRAI 25/15, Berneczei 13/3, ÉLŐ 17/3. Cs.: Szegedi 2, Tukovits.

A csoportban elért helyezések szempontjából fontos összecsapáson a vendég soproniak már az első negyedben a pécsi csapat tudtára adták: győzni utaztak közel 300 kilométert. A hazaiak a második negyedre felpörögtek, s Kis Milán vezérletével 10 ponton belülre kerültek. A második félidőben egyértelműen a Nagy Gergő, Forrai Dániel, Élő Bálint "hármasfogat" húzta soproni együttes akarata érvényesült, Horváth Csaba pedig ügyesen dolgozott a pontokat szállító csapattársai "keze alá". Végeredményben meglepően nagy különbségű, de teljesen megérdemelt soproni siker született.

Veszprémi Egyetem - PTE ES Petőfi SE 91-47 (15-10, 26-12, 28-15, 22-10)

Veszprém, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 20 néző. V.: Sebesi, Rácz I.

VESC: SZŰCS 16/3, KÁLLÓ 32/15, NOVÁK 22/3, Frond 2, TAKÁCS 19/3.

PTE-Petőfi SE: Kovács, Mészáros 21/15, Szavai, GYŐR 11, Pungor 15/6.

Különleges meccs volt abból a szempontból, hogy mindkét fél 5-5 játékossal állt ki az összecsapásra. A vendégek csupán az első negyedben tudták tartani a lépést a Kálló Nándor (32/9 pont, 13 lepattanó), Novák Patrik (22/3 pont, 10 lepattanó) és Takács András (19/3 pont, 22 lepattanó) dupla-duplázó trió vezette veszprémi ötös fogattal. A gyengén dobó, a lepattanózást 58-37-re elveszítő Petőfi SE csapatából Győr Marcell (11 pont, 13 lepattanó) ért el dupla-duplát ezen a második negyedtől meglehetősen egyoldalú összecsapáson.