Egyetemi bajnokság: Két ponton múlt a rájátszásba jutás

Végéhez közeledik a 2016-17-es Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság alapszakasza, csoportköre. A héten Debrecenben férfi vonalon egy végsőkig kiélezett, ki-ki meccset játszott egymással a címvédő Debreceni Egyetem csapata a MAFC-BME-vel. A felsőházi rájátszásba jutásról döntő összecsapáson egy dupla döntött a hazaiak javára. A hölgyeknél is különleges mérkőzést játszottak a cívis városban, de egészen más jellegűt, mint a férfiaknál: az erősen tartalékos nyíregyházi együttes 40 perc alatt mindössze 4 pontra volt képes.

Női keleti csoport

MAFC-BME - Nyíregyházi FSE 84-32 (17-10, 20-9, 19-5, 28-8)

Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női keleti csoport 15 néző.

MAFC-BME: MIHÁCZI 6/3, HORVÁTH A. 16,  VÁGVÖLGYI 11, FÜLEP 11/3, Szabó V. 6. Cs.: TARNAI K. 10/6, Bacsárdi 10, Smudla 2, ÉDER 6, Starkbauer 6.

Nyíregyháza: Szabó Zs., Deák E., Papp A., FEKETE D. 28/12, Moldován 4. Cs.: Beck, Tóth B., Tóth S.

Amíg a vendégek kiemelkedően legjobb játékosa, a dupla-duplát elérő Fekete Dóra (28 pont, 10 lepattanó) erővel bírta, addig tudták a vendégek úgy-ahogy tartani a lépést a MAFC-BME együttesével. Attól kezdve, hogy ő fáradni kezdett egyre nyomasztóbbá vált a több képzett játékost felvonultató műegyetemi együttes fölénye, amely végül magabiztosan nyerte a találkozót.

DEAC - Nyíregyházi FSE 147-4 (36-0, 34-4, 39-0, 38-0)

Debrecen, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női keleti csoport, 15 néző.

DEAC: GASZNER 12/6, Stekler 9/3, GYULAI 27/3, FOLTIN 26, FÖLDVÁRI 18. Cs.: SZENDREI 13/3,  Szabó R. 8, ÚJ E. 20/6. Gál 4, PAPP A. 10/6.

Nyíregyháza: Szabó Zs., Deák, Papp 4, Tóth S., Moldován. Cs.: Tóth B., Beck.

Az ezúttal erősen tartalékosan, legjobbjai nélkül felálló nyíregyházi együttes szinte semmilyen ellenállást nem tudott kifejteni a nagy különbség ellenére végig maximális koncentrációval és lelkesedéssel játszó debreceni lányokkal szemben.

USC Szeged - MAFC-BME 70-59 (16-22; 18-8; 24-12; 12-17)

Szeged, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női keleti csoport, 30 néző

USC Szeged: Nagy 8, Kőházi 11/3, Horváth 7, FÖLDI 11/6, KECSKÉS 15 Cs.: Fodor 3, JÁHNI 11, Karlóczai, Zsíros 4.

MAFC-BME: Tarnai 8, MIHÁCZI 20, Fülep 9/3, VÁGVÖLGYI 9/3, Szabó 9/3 Cs.: Éder 0, Smudla 2, Starkbauer 2.

A játékhét kiemelkedően legjobb női összecsapásán a vendégek kezdtek jobban, pontosabban, s az első negyed közepén 13-8-ra vezettek. A szakasz második felében kiegyenlített lett a játék, a szakasz a hatalmas mezőnymunkát végző Miháczi Diána (20 pont, 13 lepattanó, 6 szerzett labda, 3 gólpassz) vezette fővárosi együttes 6 pontos előnyével zárult. A második negyedet védekezésben "szigorított eljárással" kezdő hazai együttes a Miháczihoz hasonlóan szintén dupla-dupláig jutó Kecskés Fanny (15 pont, 11 lepattanó) vezérletével, 11-4-gyel kezdve a negyedet fordított, s félidőben már 4 pontos hazai vezetést mutatott az eredményjelző.

Térfélcsere után még rátett egy lapáttal a hazai együttes, a második félidőt koncentrált, pontos játékkal, s egy 14-6-os rohammal kezdve 10 pont fölötti előnyt szerzett. A záró negyedet megelőzően megnyugtató, 16 pontos előnye volt a szegedi együttesnek. A fővárosiak nem adták olcsón a bőrüket, az utolsó pillanatig küzdöttek. Lelkes, helyenként ügyes játékuknak köszönhetően csökkentették is hátrányukat, de a hazai együttes sikerét nem tudták kétségessé tenni.

Férfi keleti csoport

DEAC - MAFC-BME 78-76 (17-18, 22-19, 17-16, 22-23)

Debrecen, Nemzeti Egyetemi Bajnokság, férfi keleti csoport

DEAC: KÓSA 12/3, PÉK 18/12, Szarka 2, OPRE 15/9, BAK 17. Cs.: Szűcs 2, Kozák, Jávor 8/6, Asztalos 4, Törköly.

MAFC-BME: Dobos 8/6, SZÁLAS 14/3, MIHALICS 20/12, KISS L. 18, Tóth L. 2. Cs.: Bedőcs, SCHAUL 10/6, Varga E. 4.

Gyakorlatilag ki-ki mérkőzéssé lépett elő az összecsapás, amelynek óriási volt a tétje: a győztes bejut a négy közé a felsőházi rájátszásba, a vesztes viszont elbúcsúzhat négyes döntős álmaitól. Ennek megfelelően az összecsapás végig izgalmas, szoros és kiélezett volt, nagyobb előnyt egyik együttes sem tudott szerezni. Mindkét oldalon akadtak extra egyéni teljesítmények, hazai részről Bak Márton (17 pont 15 lepattanó), a fővárosiaktól pedig az egyébként debreceni nevelésű Kiss Lajos (18 pont, 14 lepattanó) ért el igen szép dupla-duplát e kiemelkedően fontossá vált találkozón. Pék Dávid, illetve Mihalics Gábor 4-4 triplával vétette észre magát, előbbi mellé 5 lepattanót kaparintott meg, utóbbi pedig 5 gólpasszt "kézbesített" társainak.

Érdekesen alakult a végjáték, a záró szakasz közepén még a fővárosiak vezettek 4 ponttal, ám ekkor a címvédő debreceni együttes Pék, valamint Opre Roland egy-egy triplájára építve egy 9-0-lal fordított, s 5 ponttal vezetett. Fővárosi pillanatok következtek, s Mihalics hármasra alapozva egy 5-0-s "műszakis részhajrá" után ismét fordult a kocka. A 39. percben aztán Kósa Tamás villant kétszer hazai részről, visszavették a vezetést a vendéglátók. A hihetetlen izgalmakat hozó utolsó percben nem esett kosár, így a debreceniek örülhettek.

USC Szeged - EKE Eger 71-62 (9-16; 18-15; 24-12; 20-19)

Szeged, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 40 néző. V: dr. Varga, Márkus.

USC Szeged: HORVÁTH 12/6, BRENYÓ 11, FEHÉR 20/18, Szegedi 7, Liszkai 9 Cs.: GRUDA 12, Halász 0, Kéri 0.

EKE Eger: SZABÓ G. 23/12, FÜLÖP 22/6, Ungi 5, Megyes 0, Szicsák 8 Cs.: Beák 4.

Az egriek már mint a keleti csoport győztesei utaztak Szegedre, és Váczi Péter vezetőedző - tekintve, hogy csapata számára már tét nélküli az összecsapás - több kulcsemberét pihentette, otthon hagyta, s lehetőséget adott néhány eddig kevesebb szerepet kapó játékosának. Lehet, ez zavarta meg a pontatlanul, sok hibával kezdő hazaiakat, a felszabadult, nyomás nélkül játszó, Szabó Gábor és Fülöp Gergő vezette egri legénység 7 ponttal vezetett az első negyed után. A hazaiak fokozatosan melegedtek be, s lendültek játékba, a félidő végéig szorossá tették a meccset.

A második félidő eleje óriási fordulatot hozott. A tripla-dupla közelében teljesítő Fehér Ádám (20/9 pont, 10 lepattanó, 9 gólpassz) és a dupla-duplát elérő Brenyó Dániel (11-11 pont és lepattanó) vezérletével huszáros, 17-8-as rohammal kezdve a második félidőt fordított a hazai gárda, amely a negyed végén 9 ponttal vezetett, és ezt a 10 pont körüli előnyét a záró szakaszban is megtartotta.

Férfi nyugati csoport

PTE ES Petőfi SE - Szombathelyi ESE 66-95 (9-30, 21-18, 16-28, 20-19)

Pécs, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság férfi nyugati csoport. V.: Fleischmann, dr. Danka.

Petőfi SE: Riskó 14, MÉSZÁROS MÁRTON 20, Kovács D. 7/3, Pungor 6, GYŐR 7. Cs.: Szavai P. 6/3, Szavai B. 6.

Szombathely: Kovács B. 6, Gábor 5, NÉMETH A. 16/12, FÖLDESI M. 21/3, MÉSZÁROS MÁTÉ 21/9. Cs.: KOZMA N. 10/6, HORVÁTH B. 13/9, Láng, Balogh R. 2, Bereczki 2.

Az első negyedben érződött, melyik csapat számára van tétje a meccsnek. A szombathelyiek koncentrált, lendületes, gyors és pontos játékkal 20 pont fölötti előnyre szert téve az első 10 percben, a Földesi Marcell, Mészáros Máté, Németh Armand trió vezérletével lényegében ekkor el is döntötték a találkozót. A folytatásban a Mészáros Márton, Riskó Dávid, Győr Marcell hármas jóvoltából a hazaiak egyes időszakokban felnőttek a feladathoz és kiegyenlítetté tették a játékot, de a jól játszó szombathelyi együttes fölényes győzelmét nem tudták megakadályozni.

Fotó: Práczki Péter