Egyetemi bajnokság: Kettős Közgáz siker Miskolcon

Jövő hétre egyetlen mérkőzés maradt, a héten a csapatok többsége befejezte szereplését 2016-ra a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokságban. Az "évzáró" a Közgáznak kimondottan jól sikerült, hiszen mind női, mind férfi együttese nyerni tudott Miskolcon. Meglepetés még az ELTE-BEAC női csapatának magabiztos pécsi sikere. Értékes győzelmet aratott a nyíregyházi férfi alakulat, amely két vállra tudta fektetni az előző kiírás ezüstérmesét, az Eger csapatát.

Női keleti csoport

MEAFC-Közgáz 44-59 (11-15, 10-16, 14-11, 9-17)

MEAFC: Kostyó, Papp 4, Sikora 8, Kovács K. 6, VASAS 14. Cs.: Chvatal 6, Bakos 6, Juhász.

Közgáz: Kovács P. 5/3, Doktor 8, SHIRIAN 16/3, Donkó 4, ABAHÁZY 20. Cs.: Szabó B. 2, Szekeres 4, Hargitai.

6-1-gyel kezdtek a vendégek, és az első percekben szerzett előnyüket küzdelmes játék mellett végig tartani tudták az első negyedben. A második szakasz első felében továbbra is állandósult az 5 pont körüli Közgáz előny, amely a félidő hajrájában az Abaházy Anna (20 pomt, 16 lepattanó), Shirian Fatime (16 pont, 16 lepattanó) kettős jóvoltából a szünetig 10-re nőtt. Szünet után védekezésén szigorítva, Vasas Orsolya eredményessége révén feljött a MEAFC, a harmadik negyed első felét 10-2-re nyerve. A Közgázt Kovács Petra triplája lendítette át a hullámvölgyön, s bár a hazaiak "tapadtak" a fővárosiakra, fordítani nem tudtak. A szakasz hajrájában, ismét 2 pontos vendég vezetésnél Shirian is beemelt egy hármast. Ez nagy lökést adott a vendégeknek, akik a 3. negyed utolsó, s a 4. negyed első 2 percében összesen egy 11-2-es rohamot bemutatva végleg lerázták a szívósan küzdő vendéglátókat.

Női nyugati csoport

PTE-PEAC - ELTE-BEAC 39-72 (11-12, 12-18, 10-12, 6-25)

Pécs, nemzeti egyetemi bajnokság, női nyugati csoport. 25 néző

PEAC: Herendi, Oros 2, Raus 7/3, Késői, SZABÓ 14/3, Cs.: Rick 12, Balázs 2, Gyuró, Vitári 1, Krikler 1.

ELTE-BEAC: Gaál 6, KOKAVECZ 14, KULCSÁR 20/12, Farkas 6, GUNDEL-TAKÁCS 16. Cs.: Regdánszki 10, Sall.

Raus Barbara révén 7-2-vel kezdett a hazai csapat, majd rendezte sorait a fővárosi együttes, amely Kulcsár Bianka eredményessége révén tartani tudta a lépést a hazaikkal, sőt Gundel Takács Anna találataival 6 ponttal meg is ugrott. A folytatásban, bár Szabó mindent megtett a hátrány csökkentése érdekében, a Gundel-Takács, Kulcsár kettős révén rendre visszaverte a hazai felzárkózási kísérleteket az ELTE-BEAC. A záró szakaszra a hazaiak belefáradtak ellenfelük üldözésébe, a fővárosiaktól Kokavecz Anna is belelendült, így váratlan(ul fölényes), de teljesen megérdemelt vendég siker született.

Férfi keleti csoport

BME-MAFC - DMSE 94-27 (29-7; 22-5; 26-7; 17-8)

Tüskecsarnok, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 15 néző. V.: Lázár Zs., Pohánka G.

BME-MAFC: Dobos 6, Schaul 4, SZÁLAS 17/9, KISS 19, SZÁNTÓ 20/3. Cs.: MIHÁCZI 12, Bedőcs 2, Somodi 6, Lukács 6/6, Balogh 2.

DMSE: Gyalog 3/3, Mászlé 7, Bogdán 6, Rácz 2, MEZEI 9.

Tartalékosan érkezett a Debrecen, bár a hazaiak sem a megszokott formációban álltak fel. Szálas Gábornak újabban szokásává vált triplákkal köszönteni a Budapestre érkezőket. A "műszaki alakulat" egy 15-2-es első 5 perccel tudatta, abszolút komolyan veszi a mindössze 5 játékossal érkező debreceni medikus csapatot. A két  palánk alatti területet Kiss Lajos (19 pont, 20 lepattanó) és Szántó (20/3 pont, 15 lepattanó) vezetésével végig "uralta" a hazai gárda, 40 perc alatt összesen 84 pattanót szereztek meg a vendéglátók. Kiss Schaul Leventével az oldalán gólpasszok (7, ill. 5) kiosztásában is jeleskedett. A MAFC-BME csapatában mindenki lehetőséghez jutott és pontot is szerzett. A debreceni alakulatból Mezei László jutott el majdnem dupla-dupláig (9 pont, 11 lepattanó), neki ehhez egyetlen pont hiányzott. A BME-sek végig fegyelmezetten játszottak, a lelkes, csere nélkül játszó debreceniek pedig mindent kiadtak magukból.

Nyíregyházi FSE - EKE Eger 90-79 (29-23, 23-22, 17-18, 21-16)

Nyíregyháza, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 30 néző. V.: Káré, Makai.

Nyíregyháza: BUS 23/12, CZURA 24/9, OLÁH Z. 23/3, KOVÁCS Z. 14, Gáspár 2. Cs.: Jánkfalvi, Földesi  4.

EKE Eger: Fülöp G. 7/3, CSABÁK 19/3, Ungi 11/3, VARGA 12, CSÁKVÁRI 23/3. Cs.: Illés, Veres, Szabó G. 3/3, Megyes 2, Kathi, Koroknai 2.

Nagy iramú, remek, parázs hangulatú csatát vívott egymással a két együttes. Az első negyed óriási dobópárbajából a hazaiak jöttek ki jobban, és az ekkor szerzett 6 pontos előnyüket változatlanul nagy iram, s feszült légkörű játék mellett tartani tudták a "motorját", Tóth Zoltánt a debreceni meccsen történt kiállítása miatt ezúttal nélkülöző egri legénységgel szemben. A második félidőt egy 11-4-gyel kezdve fordított, s átvette a vezetést a Csabák-Csákvári duó vezette vendég együttes, de a Bus-Czura-Oláh trió "húzta" nyíregyháziak, triplákkal alaposan megszórva az előző kiírás ezüstérmesét, a harmadik negyed végére visszaállították 6 pontos előnyüket. Az összecsapás a záró szakasz elején dőlt el, a 4. negyed első felét 16-4-re nyerve közel 20 pontosra növelte előnyét a Nyíregyháza, amely egy kemény, feszült légkörű, színvonalas találkozón fektette két vállra az előző kiírás ezüstérmesét.

MEAFC-Közgáz 70-71 (13-26, 11-10, 22-22, 24-13)

Miskolc, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 50 néző. V.: Lengyel Á., Vaszi Á.

MEAFC: Takács 6/3, Orosz 9/6, SZEPESI 10/3, KOPASZ 14/6, LIPPAI 15. Cs: GALLÓ 10, Horváth M. 6, Sörlei, Orliczki.

Közgáz: VÖRÖS 31/15, Papp 4, Kováts 3, NAGY Sz. 14/6, DEBRECENI 8. Cs: BEA 4, Bános 4, Sebők 3, Gőczi, Szathmári, Harsányi, Tóth.

9-0-lal indított a Közgáz a tompán kezdő hazaiakkal szemben, s első lépésben a gyors és érthető időkérés sem segített a hazaiaknak, a 4. percben 2-13-at mutatott az eredményjelző. Kopasz triplája egy 6-0-s hazai "részhajrá" kezdetét jelentette a negyed közepén, de a szakasz második felében Vörös Miklós vezetésével ismét "tízen túli" előnyt szerzett a Közgáz. A második negyedben jobban figyeltek a védekezésre a hazaiak, de ez támadójátékuk rovására ment, kintről semmi nem sikerült a MEAFC-nak, amely a Lippai-Galló centerpáros eredményessége révén maradt versenyben.

"Vörös-varázslattal" kezdődött a második félidő, a Közgáz "fonalat elkapó" irányítója a szünet utáni első percekben alaposan megszórta triplákkal a hazaiakat. Eredményessége révén a szakasz közepén csaknem 20 ponttal vezettek a vendégek. Hazai időkérés után egy 9-0-lal 10 pontra "visszajött" a MEAFC, a záró negyed előtt 12-vel vezettek a vendégek. Kezdetben apránként faragott hátrányából a MEAFC, de a szakasz közepén még 7-tel "ment" a Közgáz. A hajrában a távolról addig gyengén dobó hazaiak közül Takácsnak és Szepesinek is beesett 1-1 tripla. A végjátékban Nagy Szabolcs kihagyott büntetői után fordítani is volt esélye a nagyot hajrázó hazai gárdának, de ez nem sikerült, a Közgáz végig vezetve nyerni tudott Miskolcon.

Férfi nyugati csoport

PTE-PEAC - Szombathelyi ESE 89-72 (18-18, 23-18, 23-21, 25-15)

Pécs, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport. 30 néző, V.: Mintál, Földvári.

PTE-PEAC: NAGY B. 11, DRAGASEVIC 9/3, FARKAS 19, Kis M. 5, BÖDÖR 18.  Cs.: Bíró 9/3, Bokor 5/3, Füzy 7/3, Berkics, Soós 6.

Szombathely: Horváth B. 2, FÖLDESI 22/6, Mészáros 5, Novák 9, PERÁK 13. Cs.: NÉMETH A. 15/9, Bereczki 6, Kozma 3, Balogh.

Farkas és Bödör vezérletével a meccs elején állva hagyta a nyugati bajnokot a PEAC, ám 16-5-ös hazai vezetés után Németh Armand két triplával "fújt ébresztőt" a vendégeknek, s két távoli találata egy fordítást jelentő 13-0-s szombathelyi "száguldás" kezdetét jelentette. A fordulatos negyed döntetlennel ért véget. A második szakasz elején Földesi és Németh jóvoltából inkább a vendégek vezettek, de a szakasz közepén fordult a kocka, s Fűzy villanásaira építve egy 9-0-lal 7 ponttal ellépett a pécsi csapat. A félidő hajrájában állandósult az 5 pont körüli hazai vezetés.

Térfélcsere után Földesi triplájával 2 pontra feljött a SzoESE. Erre egy 7-0-lal felelt a PTE-PEAC, majd állandósult az 5 és 10 pont közötti pécsi vezetés. Egy szombathelyi technikai után 12 pontra nőtt a hazai előny, de volt tartásuk a vendégeknek, a szakasz végén 7 pontosra faragták hátrányukat. hazai részről Farkas, a szombathelyiektől Perák villogott leginkább. A találkozó a záró szakasz első felében dőlt el, amikor Bödör vezérletével egy 9-2-vel megduplázta előnyét a PTE-PEAC, amely alaposan megdolgozott a végül simának tűnő 17 pontos sikeréért.