Egyetemi bajnokság: Tripla-dupla Egerben és Szombathelyen

Megszerezte első győzelmét az egri női együttes a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokságban. Az egriek játékosa, Druzsba Dalma, valamint a szombathelyi Gusztafik Lilla egyaránt tripla-duplát ért el - gratulálunk nekik! A férfiaknál idegenben nyert a tavalyi bajnok Debrecen és az ezüstérmes Eger - amelynek játékosai 15 triplát dobtak a Közgáz otthonában. A bronzérmes TFSE erősen tartalékos összeállításban is nyerni tudott Mosonmagyaróváron. A baranyai házi rangadón fölényes PEAC-siker született. Az idén eddig jól szereplő szombathelyi együttes "botlott" Sopronban.

Női keleti csoport

Közgáz - EKE EVSI 129-37 (31-5, 33-6, 30-13, 35-13)

Kinizsi u. Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női keleti csoport, 10 néző. V.: Nagy Z., Kozma.

Közgáz: KOVÁCS P. 15/9, SZEKERES 17/3, DOKTOR 29, DONKÓ 23, ABAHÁZY 27. Cs.: Kocsis, BALOGH E. 18.

Eger: Zsoldos 6, Hriczó 1, DOMOSZLAI 11, Druzsba 7, Szöllösi 6. Cs.: Zay, Surmann 6, Pócsik, Baráth.

A papírformának megfelelően végig nagy fölényben játszott a lepattanózást 60-28-ra nyerő Közgáz a lelkes egri együttes ellen. Az összecsapás nagyon hamar eldőlt, hazai részről Abaházy Anna 27 pontos, 20 lepattanós. Kovács Petra pedig 15 pontos, 10 gólpasszos dupla-duplát ért el.

BME-MAFC - USC Szeged 51-60 (8-16, 3-21, 16-12, 24-11)

Tüskecsarnok, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női keleti csoport, 10 néző. V.: Lövei, Nagy I.

BME-MAFC: Miháczi 4, Horváth A. 1, TARNAI 14/6, Fülep 9/3, SZABÓ V. 8. Cs.: Bacsárdi 1, Éder 2, Kanik, VÁGVÖLGYI 10/9, Stéger, Kékesi 2.

Szeged: Kőházi, KECSKÉS 9/6, HORVÁTH ZS. 10/6, Földi 10/3, JÁHNI 13/3. Cs.:  Balog E. 2, KÁLLÓ 10/6, Fodor F., Zsíros 4.

A második negyedben "lefagyott", leblokkolt a műegyetemi együttes, semmi nem sikerült a hazaiaknak. Az első félidőben jól játszó szegedi csapat fölényesen, 37-11-re vezetett a szünetben. Térfélcsere után ugyan magukra találtak a vendéglátók, de ez csak arra volt elég, hogy felzárkózzanak, tegyük hozzá, a vendégeknél a végén már a kiegészítő játékosok kaptak lehetőséget.. Végül 10 ponton belülre kerültek a műegyetemista lányok, de igazán szorossá tenni a találkozót nem volt esélyük. A vendégeknél Jáhni Zsófia 13 pontos, 12 lepattanós, Horváth Zsanett pedig 10-10 pontos és lepattanós dupla-duplával zárta a találkozót.

EKE EVSI - Nyíregyházi FSE 84-25 (23-2, 24-4, 23-10, 14-9)

Eger, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női keleti csoport

Eger: SURMANN 26, ZSOLDOS 28/6, Domoszlai 3, DRUZSBA 14, Szöllősi 7. Cs.: Hriczó 4, Baráth 2, Zay.

Nyíregyháza: Papp 9, Fekete, Beck, TÓTH S. 6, Deák. Cs.: Páll 6, Bakó, Szabó, Zajácz 4.

A nyeretlen egriek végig nagy fölényben játszottak a tartalékos nyíregyházi csapat ellen. Három kiemelkedő egyéni teljesítmény is akadt a vendéglátóknál. Zsoldos Mónika és Surmann Dorottya közel 30 pontig jutott, Druzsba Dalma pedig ritka bravúrt ért el: 14 pontos, 18 lepattanós és 10 gólpasszos tripla-duplával járult hozzá az első egri diadalhoz.

Női nyugati csoport

SzoESE - ELTE-BEAC 75-41 (20-13, 14-9, 21-9, 20-10)

Szombathely, Nemzeti Egyetemi Bajnokság, női nyugati csoport

SzoESE: Orsós-Bogdán, SIMON 23, GUSZTAFIK 19, Uszkai 5, FEIGL 14. Cs.: PLÓZER 12, Fekete 2.

ELTE-BEAC: GAÁL 14/3, Sall, KULCSÁR 18/6, Farkas 5, Regedánszki 2. Cs.: Schaffer 2, Fodor.

Bár végig a hazai együttes akarata érvényesült, az első félidőben még jól tartották magukat a tartalékos vendégek. A lepattanózást 45-35-re megnyerő, ugyanakkor távolról teljesen "hatástalan" (0/17 tripla) szombathelyi együttes a harmadik negyedben mérte a "döntő csapást" ellenfelére, végül magabiztosan győzelmet aratott. Ki kell emelni Gusztafik Lilla játékát, aki 19 pontos, 12 lepattanós és 10 gólpasszos tripla-duplával járult hozzá csapata fölényes győzelméhez.

Széchenyi Egyetem Győr - TFSE 56-88 (10-11, 13-29, 17-28, 16-20)

Győr, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női nyugati csoport, 30 néző. V: Surányi, Nagy.

Győr: Balla 5/3, Szűts 9, NAGY R. 13/3, Gyöngyösi 4, TÖRÖK B. 16. Cs.: Viniczai, Boronkay S. 2, Tóth T. 3, Erős C. 4, Erős F.

TFSE: MÁNYOKY 28/24, Gereben 5/3, SZELI 13, NÉMETH A. 14, VARGA B. 17. Cs.: Fábián, Czivinger 11.

Nehezen melegedett be a két tartalékos csapat, a nyitó szakasz közepén 5-2-re vezetett a hazai együttes. A kiegyenlített első szakaszt követően az ezúttal nem egyszerűen csak sok triplát "vágó" - szokása -, hanem remek hatékonysággal is célzó (8/13 tripla, 61,5%) Mányoky Judit, valamint az igencsak "izmos", 17 pontos, 14 lepattanós - mellé 5-5 gólpassz és szerzett, illetve 8 eladott labda - dupla duplát elérő Varga Barbara vezérletével fokozatosan fölénybe került a címvédő, s végül fölényes győzelmet aratott.

PTE-PEAC Veszprémi ESC 95-15 (31-0, 17-4, 29-2, 18-9)

Pécs, Nemzeti Egyetemi Bajnokság, női nyugati csoport, 20 néző.

PTE-PEAC: Herendi 2, RAUS V. 18/3, RAUS B. 13/9, Balázs R., KÉSŐI 9/3,. 9, Cs.: Varga, MOLITOR 14/6, Vitári 4, GYURICZA 24/6, Grijalvo L. 2.

Veszprém: Deák D. 1, Szabó E. 4, Gergácz E. 2, Gutai F. 2, Takács A. 4, Cs.: Nagy V. , Frank T. 2.

Az első negyedben "lenullázta", azaz nem engedte pontot dobni ellenfelét a pécsi együttes. A folytatásban is nagy fölényben játszottak a hazaiak, a vendégektől egy-egy villanásra futotta, a pécsiek végig nagy akarással, koncentrált játékkal ilyen különbséggel is megérdemelten nyertek.

Keleti csoport

USC Szeged - Debreceni Egyetem 65-95 (21-30, 18-22, 9-30, 17-13)

Szeged, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 60 néző. V: Nyilas, Márkus.

USC Szeged: HORVÁTH 20/6, Masa, KERESZTY 15/3, Halász 5/3, GRUDA 12 Cs.: Fehér 2, Kamenik, Kéri, Szegedi 2, Liszkai 9.

DEAC: KÓSA 16/6,JÁVOR 24/12, PÉK 12/6, Szarka 8, OPRE 10, Cs.: BAK 13, KOZÁK 6, Szűcs 4/3, Törköly 2.

Az első félidőben még Horváth, Kereszty, valamint a 12 pontos, 14 lepattanós dupla-duplát elérő Gruda jóvoltából a házigazda szegedi együttes tartani tudta a lépést a címvédő debreceni gárdával. A meccs a második félidő elején dőlt el, a vendégek Kósa, Jávor és Opre vezetésével egy 17-2-es 2 és fél percet "repesztve" állva hagyták az ekkor elég zavartan, sok hibával játszó szegedi csapatot, s e rohamra építve végül fölényes győzelmet arattak.

Közgáz - EKE Eger 78-83 (19-19, 19-18, 19-26, 21-20)

Kinizsi u., Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 20 néző. V.: Józsa, Lázár.

Közgáz: VÖRÖS 17/9, LAKOSA Á. 11/3, VÁGVÖLGYI Á. 17/6, Debreceni G. 6, NAGY SZ. 21/3. Cs.: Papp 2, Szatmári, Harsányi 4, Gőczi.

Eger: TÓTH Z. 17/9, CSABÁK 12/9, Fülöp, VARGA I. 20/6, CSÁKVÁRI 15/3. Cs.: SZABÓ G. 18/18, Megyes, Illés, Veres.

Remek, változatos, fordulatos találkozón kezdetben a centerek villogtak mindkét oldalon. Fej-fej mellett, váltott vezetéssel haladtak a felek, Lakosa hatékonyan őrizte a vendégek "dobógépét", Tóth Zoltánt, aki azonban mihelyst lecserélték őrzőjét, gyorsan beemelt két triplát. Ennek ellenére az első félidő nagy részében a hazaiak vezettek, a félidő végén a center, Varhga triplájával jött föl 1 pontra az Eger.

A harmadik negyed valóságos triplaesőt hozott, s a távoli találatok szerzésében a vendégek jártak élen. Szabó és Csabák triplái révén 9 ponttal elléptek a vendégek, de a szakasz hajrájában Vágvölgyi és Vörös "visszahozta" a Közgázt, ám így is 6 pontos hátrányban volt a vendéglátó. A záró szakasz elején továbbra is pontosan célzott  az egri "nehéztüzérség", Szabó és a bravúros triplát szerző Tóth mellett a center, Csákvári is betalált távolról. Eldőlni látszott a meccs, a szakasz közepén 12 ponttal vezetett az ezüstérmes. Vörös és Vágvölgyi azonban nem így gondolták, vezetésükkel megnyitotta a hosszú hajrát a Közgáz, amely másfél perccel a lefújás előtt egy 12-4-gyel 4 pontra feljött.  A végjátékban azonban 4 büntetőből hármat értékesítettek a vendégek, akik egy remek meccsen diadalmaskodtak. Döntő volt, hogy a vendégek jobban (15/33, 45,45%) dobták a triplákat, mint a hazaiak (7/25, 28%).

Miskolci Egyetem - MAFC-BME 80-71 (26-20, 19-15, 18-17, 17-19)

Miskolc, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 30 néző. V.: Vaszi, Lónáth.

Miskolc: TAKÁCS 13, OROSZ 15, Szepesi 12/6, KOPASZ 19/9, GALLÓ 19. Cs.: Orliczki 2, Horváth M.

MAFC-BME: Dobos 9, SZÁLAS 19/12, MIHALICS 11/6, Fekete 2, KISS L. 27. Cs.: Horváth M., Varga E. 3, Schaul.

Remek hírverése volt ez a végig szoros, kiegyenlített, izgalmas találkozó az egyetemi kosárlabdának. Jobbára az egyik kulcsjátékosukat, a sérült Lippai Szabolcsot nélkülöző hazaiak vezettek, akiknél Galló Márk 19 pontos, 18 lepattanós dupla-duplával zárta a találkozót. A fővárosiak azonban a szintén dupla-duplát elérő Kiss Lajos (27 pont, 12 lepattanó) és Mihalics Gábor (11-11 pont és lepattanó) vezérletével tapadtak a miskolci gárdára. A szívósan küzdő műegyetemi alakulat másfél perccel a befejezés előtt 2 pontra zárkózott föl, ám Orosz Bence három büntetőjével bebiztosította a hazai csapat győzelmét.

Férfi nyugati csoport

SMAFC-NYME - SzoESE 70-63 (17-17, 10-13, 21-14, 22-19)

Sopron, Nemzeti Egyetemi Bajnokság, férfi nyugati csoport, 50 néző. V.: Hernicz, Rokob.

SMAFC: NAGY G. 21/3, HORVÁTH CS. 7, FORRAI 21/9,  BERNECZEI 15/6,  Tukovits 6. Cs.: Széplaki, Szegedi, Hídvégi.

SzoESE: KOZMA 12/9, Gábor 4, FÖLDESI 19/3, MÉSZÁROS 13/3, Perák 6. Cs.: NÉMETH A. 9/3,  Balogh, Bereczki.

A küzdelmes, kiegyenlített első félidőt követően 3 ponttal elsősorban Földesi eredményességének köszönhetően az idén remekül menetelő szombathelyi gárda vezetett. A második félidőt a Nagy-Forrai-Berneczei trió vezérletével 10-0-lal kezdve fordított a SMAFC, a vendég szombathelyiek 4 perc elteltével szerezték szünet utáni első pontjaikat, ám Németh és Kozma révén felzárkóztak a vendégek. A záró szakaszban a szombathelyiek nem tudtak igazán közel kerülni a SMAFC együtteséhez, a negyed közepén 10 pontos előnyre tett szert a vendéglátó soproni alakulat, amelynek győzelmét a hajrában már nem tudta kétségessé tenni a SzoESE.

Mosonmagyaróvár SzE MOGAAC - TFSE 77-87 (9-25, 26-13, 23-26, 19-23)

Mosonmagyaróvár, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 60 néző. V.: Vajda, Sebesi.

Mosonmagyaróvár: KÁLI 21/9, Guti 1, Kámán 10/6, BARUTA 21/9, HORVÁTH Á. 10. Cs.: Erős L., Tompa 4, NAGY B. 8, Iváncsics.

TFSE: SINKOVITS 21/9, JÓKAI 16, FARAGÓ 9/9, KARAGITY 26, VILÁGI 11/3. Cs.: Németh K. 4.

Erősen tartalékosan érkezett Mosonmagyaróvárra a TF csapata. Ennek ellenére a Sinkovits által remekül "mozgatott" vendég együttes parádés első negyedet produkált, s a negyed második felében Jókai vezérletével, egy 11-0-lal tetemes előnyt szerzett a kapkodó hazaiakkal szemben. A folytatásban Káli Szabolcs (21 pont, 10 gólpassz) irányításával feljött a hazai csapat, amelynél ekkor Baruta is elkapta a fonalat. Szünetben 3 ponttal vezetett a TF.

Térfélcsere után remek, színvonalas játékot láthatott a népes közönség. Fordítottak a hazaiak, de a kritikus időszakban  Karagity vette széles vállaira a TF csapatát, a szakasz végén Sinkovits két triplájának köszönhetően 6 ponttal vezetett a TF. A záró szakasz elején feljött 1 pontra a mosonmagyaróvári gárda. A TF korábban kevesebb lehetőséghez jutó játékosai, Faragó Ede (9/9 pont, 6 lepattanó) és Világi Kristóf (11/3 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz) is igen hasznos, eredményes játékkal rukkoltak ki. Másfél perccel a vége előtt 5 pontra még feljött a hazai együttes, de a vége a vendégeké volt, akik 10 ponttal győztek - de ezért a sikerért nagyon meg is dolgozott a tartalékos TF.

PTE-PEAC - PTE ES Petőfi SE 78-45 (22-8, 16-15, 19-10, 21-12)

Pécs, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda bajnokság. férfi nyugati csoport, 20 néző. V.: Gelencsér, Fleischmann

PTE-PEAC: BÍRÓ L. 4, Nagy B. 5/3, BERKICS 19/9, KIS M. 13, BÖDÖR 18. Cs.: Soós, Farkas 6, Füzy M. 3.

Petőfi SE: Szavai P. 3/3, Mészáros 7, Riskó 5/3, PUNGOR 17/9, Győr 6. Cs.: Kovács D. 7/3.

Az erősen tartalékos összeállításban pályára lépő Petőfi ellen lényegében az első negyedben eldöntötte a baranyai házi rangadót a PEAC. A 10 gólpasszt "kézbesítő" Bíró Levente remekül szervezte a PEAC játékát, Berkics Bence pedig 19 pontos, 12 lepattanós dupla-duplával zárta a találkozót. Bár a két középső negyedet egyedül átlagon felül teljesítő játékosa, Pungor Szabolcs vezérletével kiegyenlítetté tudta tenni a Petőfi SE, végül a vártnál jóval könnyebben nyert a PEAC.

ELTE-BEAC - Veszprémi ESC 77-66 (21-12, 18-22, 23-15, 15-17)

Tüskecsarnok, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 20 néző. V.: Gyurka, Oláh.

ELTE-BEAC: SZEKERES, Jakucs 8/6, Bognár 2, CZIMER 20/3, Dévényi 10. Cs.: GYURCSÁNYI 14/12, Debreceni 6, Mokos 5/3, KONCZ P. 7/3, Sterczer, Mayer 2, Soós-Nagy 3/3.

Veszprém: NOVÁK 25/3, Frond, SZŰCS P. 18/3, Kálló 2, TAKÁCS 21/6.

Az ismét 5 játékossal felálló Veszprém ellen végig vezetve győzött az ELTE-BEAC. Az első 15 percben remek dobóformát mutató hazai együttes  - amelynek Szekeres Ábel ügyesen szervezte játékát -  Gyurcsányi vezérletével 10 pont körüli előnyt állandósított. A félidő hajrájában a Novák-Takács kettős jóvoltából - utóbbi 21 pontos, 15 lepattanós dupla-duplát ért el - 5 pontra feljött a Veszprém. A harmadik negyed ismét az ELTE-BEAC csapatáé volt, amely szép fokozatosan lépett el ellenfelétől. A záró szakasz közepén 15 ponttal vezettek a vendéglátók. A végén kicsit "kozmetikázott" vereségén a Veszprém, de nem tudta kétségessé tenni a hazai gárda sikerét.

Fotó: Práczki Péter