Tartalékosan kapott ki a női bajnok Szombathelyen

Tovább folytatódott a nagyüzem az egyetemi és főiskolai bajnokságban (MEFOB). A hölgyeknél megszerezte első győzelmét az NKE együttese, amely az egri lányokat verte a nyeretlenek összecsapásán, elszenvedte első vereségét viszont a bajnok Közgáz, amely tartalékos összeállításban Szombathelyen maradt alul. Ugyanott a férfi rangadón is vasi siker született. A szegedi fiúk a pályaválasztói jogot felcserélve négy meccset játszottak Debrecenben 2-2-es mérleggel. Jöjjenek a részletek!

Női keleti csoport

NKE KTK DSE - EKF-EVSI 108-48 (18-15, 22-12, 43-15, 25-6)

NKE: GLAVINICS 19, KOKAVECZ 19/3, URBÁN10, Tarnai 17/3, KARLÓCZAI 15. Cs: Szabó N. 7, BENEDA 15, NÉMETH R. 6, Bodnár.

Eger: Novák 13, TÓBIÁS 19/3, Kovács Zs. 2, Takács P. 10, Szöllősi 2. Cs: Mizser 2, Pócsik, Bódig, Sálek.

A két nyeretlen csapat összecsapását fölöttébb idegesen, görcsösen kezdték a hazaiak, Novák vezérletével hamar ellépett 6-0-ra az eddigi eredményeihez képest kifejezetten ügyes játékot mutató egri együttes. Sokat lendített az NKE kapkodó játékosain az első kosár, amelyet Karlóczai szerzett. Ezt követően kiegyenlített, küzdelmes volt a játék, a negyed hajrájáig tartotta pár pontos előnyét az Eger. 15-10-es vendég vezetés után azonban, a negyed hajrájában Szabó Nóra lépett elő főszereplővé, dobott 3 duplát, s vezérletével fordítottak a hazaiak.

A második negyedet a hazaiak kezdték jobban, megnyugodtak, szépen játszottak, s egy 10-0-s rohammal elléptek riválisuktól. A félidő hajrájában felváltva estek a kosarak, tartotta 10 és 15 pont közötti előnyét a NKE.

Térfélcsere után fáradni kezdtek az egriek kulcsjátékosai, egyre magabiztosabb lett s nagyobb fölénybe került az NKE csapata. A hazaiak egy 19-2-es rohammal kezdve a második félidőt, el is döntötték a meccset. A folytatásban ugyan az egrieknek is akadtak felvillanásai, az NKE viszont helyenként örömjátékot mutatott be.

Női nyugati csoport

SzOESE-Közgáz 79-54 (17-12, 17-13, 29-11, 16-18)

SzOESE: CZINDER 17/9, HANDLER 11, GYURICZA 13/3, GUSZTAFIK 16, USZKAI 10. Cs: Bauer 2, Tóth T. 7, Gősi 3.

Közgáz: Szőnyi 3/3, LÉGRÁDI 23/9, Filipowicz 7, KOVÁCS D. 12, Péter 6. Cs: Szabó Zs. 3/3.

Az első 15 perc kiegyenlített játékot hozott. Jobbára a remek csapatmunkát nyújtó hazai együttes vezetett, ám az erősen tartalékos, mondhatni legjobb játékosait nélkülöző bajnok Légrádi Réka eredményes játéka révén "tapadt" a hazai együttesre. A félidő végén egy 10-4-es szakasszal, nagy küzdelem mellett 9 pontosra növelte előnyét a Szombathely.

A második félidő elején állva hagyta a Közgázt a hazai együttes, ugyanis a budapestiek megálltak a félidőbeli 25 pontnál, a szombathelyiek pedig továbbra is a pontszerzés és a lepattanózás, valamint a "kiszolgálás" terheit szépen megosztva a negyed első felében 20 pontot dobtak. A különbség 9-ről 29 pontra nőtt, tehát a meccs ekkor lényegében eldőlt. A befejező 10 percet kötelességből még lejátszották a csapatok, a Közgáz a végén kicsit tudott "kozmetikázni" a vereségén, de a második félidő elejének mutatott remek játék révén megérdemelten nyert a Szombathely.

Férfi keleti csoport

DEAC-USC Szeged 100-77 (30-18, 26-13, 23-21, 21-25)

DEAC: NAGY BENEDEK 16/9, NAGY BOTOND 24/18, Pék 6, SZARKA 14/9, KISS L 11. Cs: BÁCS 17, Lippai 4, Gál 6, Szendrei, Bobek 2.

Szeged: GYURICSKÓ 16/9 , GREZSA 13, Takács 21/12, Varga 3, Szőke B. 3. Cs: Fehér 7/3, Jáhni 4, Horváth R. 3/3, Liszkai 1, Simon 4, Szőke T. 2.

A bajnok 6-3-as vezetése után egy 11-2-s futást bemutatva 5 pontos előnyt szerzett a negyed közepén a Szeged. A negyed második felére "belőtték" magukat a hazaiak, Szarka és a két Nagy fivér is triplát dobott, miközben a vendégek kísérletei kimaradtak, s több labdát el is adtak a szegedi fiúk. A DEAC egy 22-4-es rohamot "repsztve" megnyugtató, 12 pontos előnnyel zárta az első 10 percet.

Lendületben maradt, s a második negyed első 4 percét 13-2-re nyerve 20 pont fölé duzzasztotta előnyét a DEAC. A két Nagy fivér továbbra is szórta a triplákat, a négymeccses debreceni túrára - felcserélték a pályaválasztói jogot, s vasárnap és hétfőn is 2-2 meccset játszik az USC - érkező Szeged úgy tűnt, kissé energiatakarékos üzemmódban játszott.

A második félidő elején Gyuricskó és Takács tripláival 20 ponton belülre került a Szeged, de a DEAC újított. A második félidő összességében már kiegyenlített játékot hozott, Bács vezérletével tartotta 25 pont körüli előnyét a hazai együttes. Mindkét oldalon sokat játszottak a kiegészítő emberek, a DEAC az első félidő bajnokcsapathoz méltó játékával biztosan győzött, Szarka triplájával a 100 pontot is elérte.

DMSE­ - USC Szeged 76-­83 (22-­17, 13-­19, 18-­20, 23­-27)

DMSE: PALI14/12, HANZEL 13, Vidó 5/3,  OLÁH 14/3, MEZEI 22 Cs: Bartus , Dajka , Máté, Varnyú 5, File 3/3.

Szeged: GYURICSKÓ 14/3, Simon 2, TÁKÁCS 20/6, Szőke B. 2, JÁHNI 9/3 Cs: Horváth 2, FEHÉR 15/9, GREZSA 11/9, Szőke T. 8.

A szegediek egy DEAC elleni mérkőzéssel a lábukban léptek pályára a másik debreceni csapat ellen. Nehezen melegedtek be újra, ennek köszönhetően a hazaiak kezdtek jobban, és Mezei sikeres palánk alatti játékával a negyed végére 5 pontos előnyt szereztek. A vendégeknél szépen megoszlottak a pontok a pályára lépők között, azonban már ekkor látszott, hogy a sokat érhet a vendégeknek, hogy a magassági és fizikai fölényben vannak ellenfelükkel szemben.

A második negyedben változtatott a szegedi csapat a védekezésén, hamar utolérte a debrecenieket, elsősorban a sikeres tripláik révén. Gyuricskó és Fehér vezérletével szünetig megfordította az állást a Szeged, amely 1 pontos előnnyel fordulhatott.

A harmadik negyedben végig fej-­fej mellett haladtak a csapatok. Pali három egymás utáni távoli dobással rázta fel a hazaiakat, míg a vendégeknél továbbra is a Fehér­-Gyuricskó páros dominált támadásban. A szegediek egyre nagyobb fölényt harcoltak ki a palánk alatt, több támadó lepattanót is szereztek, azonban a DMSE gárdája szívósan tartotta magát.

A negyedik negyed nagy izgalmakat tartogatott. Az esélyesebb USC Szeged nem tudta leszakítani a vendéglátókat. A feljavuló Hanzel és a negyedben tíz pontot szerző Oláh vezette hazaiak végi tapadtak a vendégekre, akiknél Takács, Grezsa és Jáhni szállították a pontokat. Egy perccel a vége előtt 74-­76-­os állásnál felcsillant a remény a debreceni csapat előtt, hogy az ELTE legyőzése után újabb bravúrt érhet el. Az utolsó percben percben azonban a szegediek keze nem remegett meg a vonalon, hétből hat büntetőt értékesítve "behúzták" a derbit.

USC Szeged-DEAC 56-83 (20-14, 6-31, 14-19, 16-19)

Szeged: GYURICSKÓ 14/12, Fehér, Takács 8, VARGA 13, Szőke B. 2. Cs: JÁHNI 12/3, Simon 2, Horváth 4, Szőke T.

DEAC: Nagy Benedek 11/3, NAGY BOTOND 9/3, Szarka 9/9, BÁCS 9/3, REIZER 12. Cs: Szendrei 6, Lippai 7, ASZTALOS 11, ASSAF 7, Gál, Bobek 3/3.

Kényelmes, "matiné tempóban" kezdődött a hétfő délelőtti találkozó, aztán az első negyed közepén Varga vezérletével 8 ponttal megugrott a Szeged a tompán kezdő DEAC-cal szemben, időt is kért gyorsan dr. Nagy Ágoston, a bajnok edzője. Fel is jött 3 pontra a DEAC. A negyed végén Gyuricskó és Nagy Benedek váltott triplát, majd Varga újra betalált, 6 pontos szegedi vezetéssel zárult az első 10 perc.

A Tisza-parti előny gyorsan 10 pontosra nőtt a Gyuricskó-Varga duónak köszönhetően, a 12. percben már mindketten 10 pont fölött tartottak, hazai oldalon viszont a két Nagy fivérnek nem "sült" úgy a keze, mint előző nap. 26-16-os szegedi vezetésnél azonban új erőre kapott a DEAC, amely Asztalos Soma és Reizer Roland vezérletével fordított. Lehet, a szegedi srácoknál ekkor kezdett megmutatkozni az előző napi 2 meccs fáradtsága, a félidő utolsó 7 percében ugyanis a DEAC egy 29-0-s "száguldást" mutatott be.

Szünetben 19 ponttal vezetett a DEAC, a második félidőben mindkét szakvezető sokat cserélt. A különbség tovább nőtt, de hogy ne legyen 30 pont fölötti, azért szegedi részről elsősorban Jáhni tett sokat. Az első félidő végén döntésre vitte a dolgot a DEAC, amely másodszor is biztosan verte szegedi riválisát.

USC Szeged- DMSE 113-76 (22-21, 24-24, 33-13, 34-18)

Szeged: GYURICSKÓ 20/9, FEHÉR 26/18, TAKÁCS 25/12, VARGA D.15 , Szőke B. 6. Cs: JÁHNI 11, Szőke T. 2, Simon 6, Horváth, Liszkai 2.

DMSE: PALI 18/12, Hanzel 10/3, Oláh10, Vidó, MEZEI B. 15/3.  Cs: Dajka, Máté 2, Kőrösi 4, File 5/3,  VARNYÚ 9, Bartus 3/3, Kalas.

Az első percekben nem látszott a szegedieken, hogy rövid időn belül a negyedik meccsüket kezdték, gyorsan elléptek 8-2-re. Utána Mezei dobott duplát majd triplát, a következő DMSE akciót pedig Pali fejezte be triplával, fordult a kocka. Lendületben maradtak a hazaiak, Hanzel is betalált távolról, s a negyed hajrájában már 21-14-re vezettek. A szakasz végén Fehér vezérletével egy 8-0-lal fordított a Szeged.

Fehér és a Tisza-parti legénység lendületben maradt, s a 13. percben 8 ponttal vezetett az USC Szeged. A szakasz közepén Varga is megvillant néhányszor, s 42-30-ra elhúzott a szegedi gárda, a félidő végét azonban Mezei vezérletével nagyon "megnyomták" az orvostanhallgatók, s egy 15-4-es rohammal 1 pontra feljöttek a szünetig.

Ezt a 15-4-et "adta vissza" a Szeged a második félidő elején, éppen azt követően, hogy fitfy-fifty azaz 50-50 volt az állás. Erre már nem volt válasza a debreceni legénységnek. A Gyuricskó-Takács-Varga trióval szemben nem volt ellenszerük a medikusoknak, a Szeged a kiegyenlített első félidő után fölényes győzelmet aratott.

ELTE-BEAC - Nyíregyházi FSE 69-79 (12-18, 16-20, 20-12, 21-29)

ELTE-BEAC: Jakucs 7/3, Varga Zs. 3, SZABARI 29/12, Molnár B., MARJAY 23. Cs: KERESZTI 7/3, Vajda 9, Mayer.

NYFSE: CZURA 25/6, Szondi K. 2, OLÁH 24/6, GÁSPÁR 8, SZONDI Á. 13. Cs: Major 7, Soltész, Csernyi.

Ahogy szinte az egész szezon során, ezúttal is "lassan", tompán kezdett a továbbra is erősen tartalékos, sérülések miatt gyakorlatilag egy csapatra való játékosát nélkülöző ELTE. A vendégek a nyitó szakaszban szintén megszokott módon a Czura Attila-Oláh Zoltán kettős vezetésével haladtak előre, ezúttal oly hatékonyan, hogy 10-2-re vezettek az első negyed közepén. A folytatásban kiegyenlítetté tudta tenni a játékot a hazai csapat. A meccs elején szerzett 5 és 10 pont közötti előnyét lényegében az egész első félidőben tartani tudták a vendégek, akik a küzdelmes második negyed után kerek 10 ponttal vezettek.

Ahogy a miskolciak ellen, ezúttal is alaposan "megnyomta" a harmadik negyedet az ELTE-BEAC csapata. Szabari Krisztián és Marjay Ádám vette vállaira a patinás fővárosi intézmény együttesét, és a harmadik negyed közepére megfelezte szünetbeli hátrányát az ELTE. Sőt, a "fonalat vesztő" nyíregyháziak ellen fokozatosan átvette az irányítást, bár a miskolciak ellen nagyot alakító Varga-Vajda páros tagjai ezúttal nem tudtak olyan hatékonyak lenni, mint egy hete.

A záró szakasz előtt 2 pontra olvadt a nyírségi legénység előnye, sőt a befejező etap közepén már 62-61-re a hazaiak vezettek. A nyíregyházi főiskolás srácok azonban nem először hajráztak hatalmasat a szezon során. Köszönhetően többek között annak, hogy csapatuk két vezéregyénisége mellé ezúttal a dupla-duplát "villantó" Szondi Ákos (13 pont, 12 lepattanó) is felnőtt, és Gáspár Balázs is nagyon hasznosan kosarazott, a vendégek egy 18-7-es utolsó 5 percet produkálva végül igen értékes idegenbeli sikert értek el.

Egy kis "számszaki csemege": a harmadik negyed után 50-48-ra vezettek a vendégek, s éppen ennyire nyerték meg a lepattanó csatát.

NKE SE - EKF SE 54-83 (14-20, 12-22, 9-20-, 19-21)

NKE: Tulkán 5/3, Szőke 4, BALLA 23/9, Mikecz 4 FÜLÖP 14. Cs: Muzsik 2, Bozó 2, Szakács Á.

Eger: Szabó P. 15, FREY 5/3, CSABÁK 15/6, JAKAB 20/6, Varga I.  2. Cs: Szabó D. 2, Pongrácz 7/3, NEMES 16, Bürgés 3/3.

A mérkőzés elején meglepték a hazaiak az esélyesnek számító, de elég tompán kezdő egri együttest. A nyitó szakasz közepén 8-4-re még az NKE vezetett, de ezt követően "felpörgött" az egri csapat. Jó, szervezett csapatjátékkal a vendégek sok hibára tudták kényszeríteni a fővárosi legénységet, s a negyed második felét 16-6-ra nyerve fordítottak.

A második 10 percben már végig az egriek akarata érvényesült, többen is eredményesek voltak, fokozatosan léptek el ellenfelüktől a hevesiek. Hazai részről csak Balla és időnként Fülöp volt veszélyes a kosárra. Szünetben 16 pontos, megnyugtató előnyt szerzett az elsősorban a Csabák-Jakab-Nemes trió vezette vendég együttes.

Térélcsere után még rátettek egy lapáttal az egriek, s egy 12-5-ös 5 perccel nyitva a második félidőt, 20 pont fölé nőtt előnyük. Ezzel lényegében eldőlt a meccs, a záró szakaszban már mind a két oldalon sokat játszottak azok, akik kevesebbet szoktak.

Férfi nyugati csoport

Veszprémi Egyetemi SC - Szombathelyi ESE 65-92 (11-28, 15-17, 19-24, 20-23)

Veszprémi Egyetemi SC: Soós-Nagy B. 2; Gáll D. 5/3; Nagy M. 3; Kelemen B. 9/3; SIPOS Á. 21/3.  Cs: NOVÁK P. 19; Mónus P. 6/6.

Szombathelyi ESE: Tóth D. 8; Simon B. 2.; Mészáros M. 15/9; KARAGITY M. 17; SZABÓ B. 10;  Cs: FÖLDESI M. 18/3; Horváth A. 10/6; Bereczki M. -; Zsebe Á. 5/3; Perák D. 2; Kerekes G., Koszogovits M. 5/3.

A mérkőzést a szombathelyi csapat kezdte jobb ritmusban, a második percben 0-6 volt az eredmény. Ezután rendezte a sorokat a hazai csapat, és kiegyenlítettebb lett a játék, felváltva estek a kosarak. A negyed utolsó perceiben azonban Horváth és Földesi vezetésével egy 0-15-ös futást produkált a SZOESE, ennek következtében a negyed végén 11-28-at mutatott az eredményjelző. A második negyed kiegyenlített játékot hozott, de a Veszprém nem tudott közelebb kerülni a vendégekhez, akiknél ebben a szakaszban főleg Mészáros volt eredményes. A szünetre 26-45-ös állással vonultak a csapatok.

A második félidőben nem változott sokat a játék képe, a hazaiak a SZOESE jó védekezésének köszönhetően nem tudtak kibontakozni. Folyamatosan tovább nőtt a különbség, eldőlni látszott a találkozó. A záró játékrészt 24 pontos szombathelyi előnnyel kezdték a csaptok. Kéri Péter minden játékosát pályára tudta küldeni, és helyenként kimondottan látványos játékkal és jó védekezéssel megérdemelt győzelmet aratott az előző két kiírás nyugati bajnoka.

ÁOK-Petőfi SE – SMAFC-NYME 60-106 (10-30, 22-17, 18-27, 10-32)

ÁOK: SASHEGYI 13/6, Gustavson 8/3, Czétány 7/3,  J. Matthias 8, Damian. Cs.: C. Prieto 4, Tárkányi 6, KLEIN 9, Ragán 2, Szűcs 3.

SMAFC: Nagy 10, SZABÓ 13, JÁVOR 35/12,  TÖRÖK 10/3, BERNECZEI 30/9. Cs.: Szabó, Bali 2, Czeller 6.

Meggyőzően kezdett a SMAFC, a vendégek első 8 pontján 4 játékos osztozott. Fokozatosan húztak el a vendégek a megilletődötten és kissé kapkodva kezdő hazai csapat ellen. A negyed közepén volt egy 13-0-s Jávor és Berneczei vezette "száguldásuk" a soproniaknak, akik kerek 20 ponttal vezettek egy negyed után.

A második negyed elején kezdett összeállni a hazai csapat játéka, s ezzel egyidejűleg alaposan megtört a SMAFC lendülete. Gustavson és Sashegyi is betalált távolról, Szűcs pedig egy 2+1-es akciót mutatott be. A remek, 13-4-es kezdésével a 10 pontos lélektani határ közelébe küzdötte fel magát a pécsi csapat. A koncentrált játékkal elért felzárkózás azonban a jelek szerint sokat kivett a hazaiakból. A SMAFC elsősorban Berneczei vezérletével 15 pontra tornázta vissza vezetését szünetig.

A második félidőben négy perc elteltével végleg eldöntötte a mérkőzést a SMAFC, a vendégek 11-4-gyel indítva 20 pont fölé duzzasztották a különbséget. Ezzel a vendégek végleg megtörték a pécsi orvosegyetemisták ellenállását, Berneczei és Jávor szórták a kosarakat, Török és Czeller egy-egy zsákolással vétették magukat észre. A hajrában egész pályás letámadás utáni szerzett labdákkal, majd triplákkal és ziccerekkel a 100 pontot is elérte a SMAFC, amely ezzel első győzelmét szerezte a sorozatban.

Szombathelyi ESE - Közgáz 90-62 (26-13, 22-14, 24-13, 28-22)

Szombathelyi ESE: TÓTH D. 11; SIMON B. 8/6.; Mészáros M. 13/3; Karagity M. 13/3; SZABÓ B. 16/3;   Cs: Földesi M. 13/3; SIMON K. 6; Horváth A. 8/3; Bereczki M. -; Zsebe Á. -; Perak D. 2; Balogh R.

Közgáz: Sarp, SZALAY Á. 19/6; Korzistka B. 5; Teremy Zs. 9; Kardos Á. 11. Cs: Szatmáry 9/3, Németh P. 8/6, Tóth Sz., Fazekas, Papp G. 3/3.

A csapatok eddigi eredményei alapján rangadónak ígérkezett a mérkőzés a két veretlen csapat között. Az első néhány perc kiegyenlített játékát követően a SZOESE akarata kezdett érvényesülni. A hazai csapat agresszív védekezésre váltott, amit a KÖZGÁZ játékosai nehezen törtek fel. Elsősorban Kardos hatékony palánk alatti játékával tudták magukat a meccsben tartani a fővárosiak. A negyed végére azonban Szabó és Karagity vezetésével 13 pontos előnye volt a szombathelyi csapatnak.

A második negyedben nem változott sokat a játék képe, továbbra is jól védekezett a hazai csapat. Ebben a szakaszban Simon Kristóf hozott új színt a SZOESE játékába, látványos passzokkal hozta kihagyhatatlan helyzetbe csapattársait, és a dudaszó pillanatában egy látványos zsákolással zárta félidőt. Szünetben 48-27 volt az eredmény, és a játék képe alapján eldőlni látszott a mérkőzés.

A harmadik negyedben is akadozott a vendégek támadójátéka, míg a hazaiak látványos játékkal szórakoztatták a szombathelyi szurkolókat, akik szép számmal látogattak ki az egyetemi csarnokba. 30 pont feletti különbséggel várták a csapatok a záró játékrészt. Az utolsó negyedben Teremy és Szatmáry tartotta 40 pontos különbségen belül a vendégeket. Hazai oldalon minden játékos pályára lépett, és mindenki hozzá tudott tenni a csapat teljesítményéhez. A SZOESE megérdemelten szerezte meg harmadik győzelmét.

Fotó, Slide: Práczki Péter