Franciaország is kikapott - teljes körbeverés a női Eb-n

Törökország győzte le a franciákat - A görögök a csehek ellen tartották életben esélyeiket - Újra táncban Montenegró is.

Montenegró – Fehéroroszország 77-72 (21-14, 12-17, 23-18, 21-23)
Debrecen, női Eb középdöntő, 2. forduló

A középdöntő első körét mindkét csapat vereséggel zárta, a montenegróiak simán buktak a törökök ellen, míg a fehéroroszok dudaszós hármassal kaptak ki a csehektől. Úgy festett inkább utóbbiakat viselte meg mindez, hiszen Milica Jovanovics vezetésével hamar ellépett Montenegró (17-10). Borzasztó lassan tért magához Fehoroszország, a második negyed derekán viszont beakadt Sznicina hármasa, majd Leucsanka elkezdett betalálni, így 30-31-nél át is vették a vezetést.

Kiegyenlítetté vált a meccs, aztán a 25. percben 37-39 után fordult a kocka. Jovanovics bedobta negyedik tripláját, Robinson pedig már tíz fölé növelte a montenegróiak előnyét.

Elképesztően hullámzó volt a játék, a záró szakasz elejét most a fehéroroszok nyomták meg: Hardingnak nem ment a dobás, de már 8. gólpasszánál járt, Sznicina pedig továbbra is ponterős volt. A 35. percben Leucsanka ismét elérte a dupla-duplát, 58-60-nál pedig újfent náluk volt az előny. S mit jött ezután? „Természetesen” az, hogy innentől pedig uralta a meccset Montenegró: Az utolsó percbe fordulva Skerovics kosara után már 6 ponttal ők mentek. Mindössze 13 másodperc volt hátra, amikor 75-72-nél Troina hármasa leperdült, ez pedig eldöntötte a meccset. A végén Montenegró került magasabbra a hullámvasúton.

Montenegró: Jovanovics (20/12 pont, 8 lepattanó), Skerovics (19/6 pont, 7 assziszt), Robinson (15 pont, 17 lepattanó), Perovanovics (11 pont, 9 lepattanó).
Fehéroroszország: Sznicina (21/15 pont, 5 lepattanó), Leucsanka (15 pont, 13 lepattanó), Papova (12 pont), Veramejenka (12/3 pont, 5 lepattanó), Harding (8/3 pont, 3/14 FG, 9 assziszt).

Görögország – Csehország 74-71 (24-22, 19-26, 13-10, 18-15)

Ellentétes stílusú csapatok mérkőztek a nap második összecsapásán. A középdöntőben siker nélkül álló görögök számára ráadásul az utolsó szalmaszál volt mindez.

Az már az első percekben látszott, hogy bár a kőkemény védekezésükkel eddig mindenki – a franciákat is beleértve – dolgát megnehezítették a görögök, ezúttal inkább a csehek által kultivált gyors játék dominál. Utóbbiak ráadásul kiválóan dobtak távolról is, ám a nyitó negyed végén Sotiriou távolijával a görögök vezettek (24-22). Szinte hihetetlen volt, hogy Görögország eddig általában a harmadik negyedek közepén járt ennyi dobott pontnál… A görögöket ezúttal is Dimitrakou vitte a hátán, a túloldalon kicsit jobban megoszlottak a pontok – húsz perc után 43-48 állt a táblán.

A nagyszünet után aztán ismét úgy védekezett a görög válogatott, ahogy tette azt eddig az Eb-n: ennek eredményeként a cseheknek akadtak egy majd’ 4 perces gólcsendjüket. A záró szakasz elején Kaltsidou hármasával át is vette a vezetést Görögország (59-58).

Komoly izgalmakat tartogatott a végjáték: cseh részről természetesen Elhotova rámolt be egy kulcsfontosságú hármast, de ismét Kaltsidou-tól érkezett a válasz – 14 másodperccel a vége előtt 72-68 volt az állás. A legutóbb győztes triplát szerző Hanusová négy pontos mínusznál szórt hármast (mintha még faultolták is volna közben…), de Kaltsidou nem rontott a vonal mögül, a rutinos Bortelová a végén viszont igen, így Görögország életben tartotta reményeit – a csoport pedig tovább „bonyolódott”.

Görögország: Kaltsidou (20/6 pont, 7 lepattanó), Dimitrakou (15 pont), Spanou (12 pont, 9 lepattanó), Sotiriou (10/6 pont).
Csehország: Hanusová (16/6 pont, 8 lepattanó), Bortelová (15/9 pont, 6 assziszt), Elhotova (14/9 pont), Burgrová (10 pont, 9 lepattanó).

Franciaország – Törökország 56-66 (16-15, 17-15, 11-14, 12-22)

Mindkét csapat sikerélménnyel indította a középdöntőt, a franciák újabb győzelmük esetén már a negyeddöntőben érezhették magukat.

Rangadóhoz méltón indult a meccs, Gruda kihasználta, hogy lábbal gyorsabb Yilmaznál, de a törökök utóbbi rutinos kosarával 16-15-re jöttek fel a nyitó negyed végén.

Eleinte a folytatás is szorosan alakult, aztán elkezdett kellemetlenebbé válni a francia védekezés, így zsinórban jöttek a labdaszerzéseik és a könnyű ziccerek: Gruda találatával 33-24-re léptek meg.

A térfélcsere után sokáig nem találták a ritmust a felek, a Yilmaz, Sanders duó révén így is egy kosáron belülre zárkóztak a törökök, innentől fogva pedig egy kosárnyinál nem volt nagyobb a különbség. A záró szakasz 44-44-gyel zárult.

Gruda meglehetősen egyedül maradt francia részről, egész egyszerűen a török zónavédekezés megbénította a támadójátékukat. Az utolsó két percbe fordulva Vardarli a legjobbkor dobta meg első mezőnykosarát, amellyel – a meccs képét nézve – tetemesnek mondható 8 pontos előnybe kerültek (52-60). Teljesen tanácstalan volt támadásban Franciaország, az Alben, Sanders, Yilmaz trió pedig brillírozott török részről, így a török csapat győzött is!

Franciaország: Gruda (16 pont, 13 lepattanó), Yacoubou (8 pont, 7 lepattanó), Dumerc (6/6 pont, 4 assziszt), Tchatchouang (7 pont, 0/8 FG)
Törökország: Sanders (23 pont, 4 lepattanó), Yilmaz (13 pont, 7 lepattanó), Alben (9 pont, 4 assziszt), Vardarli (7/3 pont, 4 assziszt).

Az E-csoport állása: 1. Franciaország (3-1), 2. Törökország (3-1), 3. Fehéroroszország (2-2), 4. Montenegró (2-2), 5. Csehország (1-3), 6. Görögország (1-3)