A Paks kiütötte a Factumot

A Paks szépen odatette magát és nyert. Nem is kevéssel. A Factum egy nagyon rossz második negyedbe belehalt gyakorlatilag, s nem volt esélye a szoros meccsre sem. A hazaiaknál hatan is két számjegyű pontot dobtak, a vendégeknél viszont nem működött a tréner által előzetesen kulcsfontosságúnak tartott csapatvédekezés és a hármasaik is rendre célt tévesztettek.

NBI A 18. forduló

2013. 01. 26. Paks, 600 néző

Vezette: Farkas G., Gelencsér, Vida (Parádi)

Atomerőmű SE Paks – Factum Sport

104-60 (19-6, 35-15, 29-18, 21-21)

Paks: L. Williams 9, Levy 13, Vojvoda 18/9, Kámán 18/18, Tóth Á. Csere: Idlet 11, Kovács Á. 10, Eilingsfeld 19/3, Kerpel-Fronius 2, Czinger 4. Vezetőedző: García Gutiérrez.

Factum: Helmeczi 4, Smith 23, Stafford 14/6, Cseh Gy., Izzo 2. Csere: Pék 2, Kovács I. 7/3, Vas 5, Benőcs 3/3.Vezetőedző: Jason Okrzesik.

Kipontozódott: Izzo

STATISZTIKA ÉS PONTDOBÓK ITT!

ELSŐ NEGYED

A papíron egyértelműen esélyesebbnek tartott Paks otthonában (s furamód egy tolnai illetőségű vezetőbíróval a sípok egyike mögött…) egy Stafford-kosárral rajtolt a Factum. Igaz, erre elég hamar kaptak 7 pontot a vendégek, ám mivel a távolról kiváló amerikai játékos triplát is szórt, tartotta magát a debreceni egylet (7-5). A hazaiaknál Vojvoda Dávid tartott ugyanitt, hiszen ő is távolról és közelről szerzett előtte pontokat.

Amikor Kevin Smith is értékesített egy büntetőt a kettőből, beállt Steve Idlet is Tóth helyére, aki nem volt teljesen egészséges, így nem erőltették a játékát, tehát posztra cserélt a spanyol edző. A kevés ponton csordogáló találkozóba ekkor a Szombathelyről érkező Levy szólt bele három ponttal, majd Vojvoda kettővel, így 12-6-ra meglépett valamelyest az Atom a 7. percben. A Factum edzője, Jason Okrzesik lehozta az egyelőre nem túl hatékony Smith-t, és a fiatal Pék Dávidot küldte a helyére, aki egyre több lehetőséget kap idén, és sokszor él is vele. Ugyanakkor időt is kért, hiszen nem szerette volna, ha elszalad a Paks.

Érdekes, hogy támadólepattanóhoz eddig egyáltalán nem jutott a Factum, védőből viszont ugyanannyit szedett, mint a Paks. Az újabb kosarat azonban ismét a tolnaiak érték el, nem is egyszer. Idlet jó cserének bizonyult, Vojvoda meg folytatta, ahol tartott. Ketten már az első negyedben tíz pont fölé vitték az ASE előnyét (19-6). A Factum pedig igazából dobóhelyzetbe is kevésszer került, közelről legalábbis nem sokat tudott veszélyeztetni, távolról meg most az egyetlen hármasukon kívül a többi öt próbálkozás kimaradt.

MÁSODIK NEGYED

A nem túl magas színvonalú mérkőzésen a hazaiak egyre inkább beindultak, a vendégek meg szenvedtek. A tripláik továbbra is kimaradtak, és Smith, valamint Stafford kosarai mellett egyedül Pék dobott két pontot, más senki. A Paks meg kihasználva palánk alatti fölényét, jóval hosszabb padját és rutinját, folyamatosan növelte a hazai fórt. Williams, Kámán és Vojvoda voltak a legtöbbet a parketten, de rajtuk kívül bevetette embereit Gutiérrez edző, s mégis, a negyed zárása előtt már 30 (!) pontra nőtt a különbség, ami elképesztő (51-21). A húszas határon egyébként Vas Viktor duplájával vánszorgott át a Factum Sport, de Vojvoda egy utolsó pillanatokban elengedett hármassal még megforgatta a kést a debreceni szívekben (54-21, ez önmagáért beszél).

A Paks kombinatívabban játszva, egy híján mindenkit pályára küldve is lelépte ellenfelét egy félidő alatt.

HARMADIK ÉS NEGYEDIK NEGYED

A Paks szinte ki sem zökkent a ritmusból. Az előző negyed nagy-nagy attakja után (35-15 lett, szinte lemásolva a majdnem egy időben zajló JKSE – SZOVA meccs első negyedét, amely 31-11—et hozott) is termelték a tolnai srácok a kosarakat. A Factum meg lábadozott.

Kovács Imre is beszállt a Factum oldaláról a ponttermelésbe, de ez csak csepp volt a tengerben. Az ASE egyszerűen sokkal jobb volt ezen a napon, s a vendégeknek nem sok esélye volt még arra sem, hogy szoros legyen a mérkőzés. Kámán Tamás (vagy éppen Eilingsfeld János) lubickolt az elég sok kapott játékpercben, kedvére hajigálhatta a triplákat, és összesen 6 paksi jutott 10 pontig vagy fölé, ami szintén sokat mondó adat.

Igazából a komplett második félidőt egybe lehet venni. A Factum egy idő után azért hajthatott, hogy becsülettel játssza le a meccset és hogy ne dobjon kétszer annyi pontot a hazai alakulat, mint ők. Ezt legalább elérték...

A Paks ezen a mérkőzésen más szinten játszott, mint vendége, a Factum Sport, amely a túlélésért küzd...