Fehéroroszország - Magyarország (+LINK)

Ma este magyar idő szerint 18:00-kor megkezdi speciális Európa-bajnoki selejtezőit a férfi magyar válogatott, mely Fehéroroszországban lép fel elsőként, rögtön a hármas alap-csoport várhatóan legnehezebb mérkőzésén. A találkozóról élőképes közvetítést sajnos nem láthatunk, viszont az online statisztikák és partnerünk, a www.onlajnok.com portál szöveges élő tudósításának segítségével követhetjük nemzeti csapatunk produkcióját!

A 13 speciális selejtezős válogatottban az a közös, hogy mindannyian lemaradtak az idei nyári Eb 24-es "döntőjéről", most pedig ezen a "vigasz-sorozaton" a végső győztes a 2015-ös(!) kontinensviadalra kap kvótást. Az első lépcső az itteni hármas csoport megnyerése lenne Sztojan Ivkovics legénysége számára, ahol a fehéroroszokkal és a szlovákokkal is oda-vissza játszik a magyar válogatott, s amennyiben ezt a feladatot teljesítik hazánk fiai, úgy a legjobb négy közé jutnának, ahol az elődöntőben egy oda-vissza meccses párharc megnyerésével lehetne kiharcolni a döntőt, majd a fináléban is két találkozón dőlne el a 2015-ös kijutás.

Mielőtt ennyire előre szaladnánk, nézzük, hogy kikkel is állnak szemben Vojvoda Dávidék, akik Szombathelyen második helyen zárták a Pannon Kupát - Ausztria előtt, illetve Montenegró mögött. A legismerősebb név Mikhalaj Alekszejev lehetne a beloruszoknál, viszont náluk is egy fiatalítási folyamat megy éppen végbe, így a korábbi szombathelyi, illetve körmendi légiós már nem fér be a koncepcióba mai riválisunknál. A két legnagyobb klasszis ebben a fehérorosz válogatottban a nemzeti bajnok Minszk veteránja, a korábban az orosz élvonalban is szép karriert befutó Aliaksandr Pustahvar, valamint a korábban még az NBA-be is várt, de azóta kissé csalódást keltő pályát teljesítő Artsiom Parakhouski, aki a török Olin Edirne légiósa volt az előző szezonban.

Ruszlan Baidakov csapata, hazai pályán, Minszkben július elején kezdte a felkészülési mérkőzések sorozatát, méghozzá Hollandia ellen. Az első összecsapáson esélyt sem adtak ellenfelüknek a vendéglátók (82 - 58). 10-7-es állásról egy 15-6-os rohanással komoly előnyre tettek szert már az első tíz perc során. (25-13) A félidőig továbbra is domináltak a Baidakov-legények, s 25-10-es második negyedet produkálva 27 pontos fórral vonulhattak nagyszünetre. A török Olin Edrine 26 éves centere, Parakhouski vitte a prímet a hazaiaknál, 16 pontjával a mérkőzés legeredményesebb játékosaként zárt. Vendég részről senki sem ért el tíz pontig, annak ellenére sem, hogy a második félidőben már csak tartotta megérdemelt előnyét a vendéglátó alakulat.

A kedd esti "visszavágón" a mérkőzés kezdetén a hollandok akarata érvényesült. 20-17-re nyerték az első negyedet, majd a folytatásban további kilenc pontot vertek vendéglátójukra - 21-12-vel vitték a második tíz percet -, így 12 egységnyi fórral a hátuk mögött mentek pihenőre. A harmadik negyedben még fel tudtak zárkózni a fehéroroszok hat pontra (51-57), ám a hollandok nem engedték már kiénekelni a sajtot a szájukból és hét pontos különbségű győzelemmel vágtak vissza a hétfő esti vereségért (70 - 77).

Utána 81-68-ra kikaptak Portugáliában, majd jött a második meccs ugyanott a románok ellen 79-66-ra múlták felül a románokat, majd 71-67-re nyertek a portugálok elleni újabb összecsapásain - ekkor megint Parkhouski vitte a prímet a maga 16 egységével.

A fehéroroszok hétvégén Észtországban játszottak egy négyes tornán egy amerikai alkalmi alakulattal és a velünk egy selejtezőcsoportban szereplő Szlovákiával. 71-68-ra kikaptak az USA East Coast-tól Baidakov mester legényei, majd hosszabbítás után verték meg az észteket (87-77), a harmadik játéknapon pedig nagyon alaposan elverték a szlovákokat (91-57).

Magyar válogatott: Simon Balázs, Obie Trotter, Vojvoda Dávid, Tóth Norbert, Tóth Ádám, Keller Ákos, Wittmann Krisztián, Ferencz Csaba, Tóth Gergely, Lekli József, Szabó Zsolt, Roscio Allen.

Szövetségi kapitány: Sztojan Ivkovics