Hatalmas meccs után az Alba az első kiemelt a PO-ban

A magyar bajnokság felsőházi középszakaszának 10., utolsó fordulójában a címvédő és listavezető Szolnoki Olaj KK legnagyobb riválisához, a kupagyőztes és tabella-második Alba Fehérvárhoz látogatott. A mérkőzés a tétnek megfelelően hatalmas csatát hozott, folyamatosan 2-3 ponton belül mozgott a különbség, 4-5 pontokra egyszer-egyszer engedték el egymást a csapatok. A negyedik negyed elején aztán Ronald Moore kitűnő egy percének köszönhetően elhúzott ellenfelétől a székesfehérvári alakulat, egy nagyon kapkodós időszak végén pedig az Alba nyugodott meg először sikeresen, és egy kitűnő színvonalú, hangulatú és izgalmakkal teli találkozón 72-63-ra, 9 ponttal nyertek, ezzel pedig első helyen zárták a középszakaszt.

NBI A-csoport, Felsőházi középszakasz, 10. forduló

Alba Fehérvár (8-2) - Szolnoki Olaj KK (8-2) 72-63 (17-16, 16-16, 22-21, 17-10)

Alba Fehérvár: Moore 11/3, Wood 9/6, Hollis 12/3, Szabó Zs. 6/3, Keller 16.
Csere: Juhos 3/3, Jones 5, Bódi 6/6, Supola 4.

Szolnoki Olaj KK: Florence 8/3, Horváth 4, Kalve 3/3, Bell 12/6, Báder 20.
Csere: Szabó M. 6, Sehovics 5, Simon 5/3, Fodor M -.

A két csapatból ezúttal Kevin Smith, illetve Brandon Gay maradtak ki. A találkozó tétje kifejezetten érződött a mérkőzés elején, hiszen az első percben esett 2-2 pontot követően kettő percnyi kosárcsend következett, a harmadik perc végén Neno Ascserics rögtön úgy is gondolta, hogy nem az történik a parketten, amit ő látni szeretne, így jött az első időkérés a vendégek részéről (2-2). Be is indult a henger, de nemcsak szolnoki részről, a következő három és fél percben ugyanis alig-alig maradt ki dobás a két oldalon. Előbb Rashad Bell kosárnak köszönhetően az Olaj vezetett, majd mivel James Florence és Horváth Ákos is kihagytak egy-egy kísérletet, a túloldalról viszont senki nem tette meg ezt a szívességet - Damian Hollis, Ronald Moore és Brandon Wood is középtávolról voltak eredményesek -, így a 6. perc végén már a hazaiak voltak előnyben (10-7). Elhúzni nekik sem sikerült, hiszen az Olaj egy Ernests Kalve által elsüllyesztett triplának, illetve egy Báder Márton duplának köszönhetően két támadás alatt fordított, amit azonnal egalizált is Keller Ákos (12-12), nagyon egyenlő erők küzdelmét hozta ez a mai meccs. A negyedből hátralévő három és fél percben visszavettek jócskán a felek, két-két kosárra futotta mindössze erejükből, így a 10. perc legelején dobott Juhos Levente triplának köszönhetően egyetlen egységgel a székesfehérváriak álltak jobban 10 perc játékot követően (10-10).

A második negyed elején bekezdett a Székesfehérvár, a 12. perc közepére két triplának köszönhetően ezen a meccsen hatalmas előnyre, öt pontra húztak el ellenfelüktől (23-18), ám azonnal lépett erre a bajnoki címvédő - előbb Szabó Miklós erőszakolt be szinte szó szerint egy palánk alatti helyzetet, majd a 13. perc végén a "hazatérő" Simon Balázs hármasának köszönhetően már egyenlő is volt megint az állás (23-23), ez az ellépési kísérlet sem sikerült. Egy Supola Zoltán által értékesített kettes még a helyére került a 14. perc elején, de ezután megint egy nagyon csendes, sok hibával tarkított rész következett, a 16. perc végéig egyetlen pontot sem sikerült szereznie a csapatoknak, pedig a szolnokiaknak büntetőből is volt lehetőségük, de folyamatosan kihagyták ezeket a könnyű kosárszerzési lehetőségeket - Szead Sehovics a 16. percben dobta csapata első egypontosát, az volt a hatodik kísérlete az Olajnak. A mérkőzés ezt követően is nagyon szorosan alakult, a 17. perc végén egy sportszerűtlen hibának köszönhetően elhúzhatott volna megint a hazai alakult, de csak négy pontra tudta megtenni mindezt (30-26), ezt követően pedig teljesen megálltak támadásban a fehérváriak, Báder pontjaival előbb egyenlített a Szolnok, majd Florence kosarával már náluk volt az előny. Hollis triplája kellett 19 másodperccel a nagyszünet előtt, hogy egyáltalán megmaradjon az első negyedben megszerzett egy pontos hazai fór (33-32).

A félidei statisztikák nagyon hasonlóan alakultak a két oldalon. A szolnokiak jóval jobban sáfárkodtak a kétpontos kísérletekkel (9/26 vs. 10/17), nagyjából hasonlóan dobták a triplákat (4/10 vs. 3/9), a büntetőket viszont a hazaik értékesítették jobban, igaz, mindkét oldal pocsék százalékot hozott önmagában (3/6 vs. 3/10). A több mezőnybeli lehetősége két dologból adódott az Albának. Egyrészt némileg több pattanójuk volt (20-18, támadópattanóknál 7-3), másrészt sokkal kevesebb eladott labdával játszott (3-6). Mindkét oldalon szépen eloszlottak a pontok, és mindkét oldalon egy-egy játékost lehet kiemelni hasznossága miatt - a hazaiaknál Keller (6 pont, 6 pattanó, 1 blokk, 1 szerzett labda), míg a vendégeknél Báder (7 pont, 6 pattanó, 1 blokk, 1 szerzett labda, 3 kih. fault) volt a vezér, mindkét együttes tehát kezdőcenterére támaszkodhatott leginkább.

A harmadik negyed is kitűnően, ponterősen kezdődött, hiszen kosárra kosár volt a válasz, így a 22. perc végén egált mutatott az eredményjelző (37-37). Bell nagy pillanatai következtek, két kosarat szerzett a honosított magyar-amerikai kettős állampolgár, így öt pontra megugrott az Olaj - ez volt a szolnokiak legnagyobb előnye ekkor -, időt is kért Dzunics Braniszláv, hogy megtörje a lendületbe kerülő vendégeket. Próbálkozása sikeres is volt, kettő támadás alatt egalizált az Alba - egy fantasztikus Keller alley-oopot követően Wood nem sokat gondolkodott, azonnal dobott kintről az első lehetséges alkalommal (42-42). A harmadik negyed hátralévő része ugyanazt a fordulatos kosárlabdát hozta, amit az eddigi kettő és fél felvonás. Előbb az Olajnál volt a minimális előny, majd Bódi Ferenc és Wood tripláinak köszönhetően fordult a kocka, hogy aztán Florence öt pontos szakasza miatt újfent a vendégek legyenek előnyben (51-53). Az utolsó két percben aztán pont nélkül maradtak Báderék, így előbb Moore egy középtávolival egalizált, majd az utolsó perc kezdetén Supola ziccerével újra a hazaiké volt a két pontos fór, ez is maradt az eredmény 30 perc játékot követően (55-53).

A negyedik negyed úgy indult, hogy még legalább három pontot rá kellett vernie a hazaiaknak a Szolnokra, ha első helyen akarták zárni a középszakaszt. A felvonás nagyon nem ennek megfelelően indult, hiszen Bell és Szabó Miklós pontjaival megint fordult a kocka és változott a vezető csapat személye, a fehérváriak irányítója, Moore viszont úgy gondolta, hogy ideje előlépnie. Előbb Kellernek adott egy passzt, amelyet zsákolás követett, majd egy ziccert rakott fel sikeresen, és igazi lélekölő momentumként bevágott egy hármast, nem is teljesen tiszta helyzetből, ezzel öt ponttal vezetett a fehérvári alakulat, jött is a vendég időkérés (62-57). Teljesen megálltak a szolnokiak támadásban, az egy perces szünet sem hozott semmi pozitívat ebben a szegmensben számukra, az Alba pedig tovább növelte előnyét, Keller kitűnő centermunkájának köszönhetően már 8 pont volt az előnye a hazaiaknak (65-57). Nagy kapkodás lett úrrá ezután a meccsen, mindkét oldalon érdekes jelenetek zajlottak le. A hazaiak megkapták azt a palánkot, ami az első félidőben a vendégeken is kifogott büntetőügyben, most ők dobták borzalmasan az egypontosokat, míg a túloldalon nagyon megállt az addig jól működő csapatjáték. Három perc alatt összesen egy Báder 2+1 esett be a gyűrűbe, ezzel összesítésben egál volt az állás két és fél perccel a vége előtt (65-60).

A meccs ezen a ponton dőlt el, ugyanis az Alba előbb nyugodott meg - Jones zsákolt egyet, Hollis pedig sikeresen értékesített két büntetőt, egy perccel a vége előtt 9-cel vezetett így a hazai alakulat (69-60). Két kihagyott felzárkózási kísérletet követően úgy tűnt, hogy vége van a meccsnek, fél perccel a vége előtt ugyanis az Alba támadhatott, Moore viszont eladta a labdát, úgyhogy vissza tudott jönni hét egységre az Olaj. Hazai időkérést követően Wood csak egy büntetőt dobott be, ezzel lehetősége nyílt a szolnokiaknak arra, hogy összesítésben egalizáljanak, de a túloldalon Báder második, direkt mellédobott egypontosa a palánk tetejére pörgött, így a lepattanóharc helyett jöhetett az Alba Fehérvár 1.3 másodperccel a vége előtt. Hollis már bedobta mindkét neki megítélt büntetőt, így a végén 72-63-ra, 9 ponttal győzött a hazai alakulat, ezzel pedig ők nyerték a középszakaszt, és első helyen kezdhetik a rájátszást.

A meccs teljes statisztikáját itt megtaláljátok!