Magabiztos szolnoki siker Kaposváron

A magyar bajnokság felsőházi középszakaszának utolsó előtti, 9. fordulójában a bajnoki címvédő és a tabellát jelenleg vezető Szolnoki Olaj KK a Kaposvári KK vendége volt. A somogyiak az alapszakaszban a legszorosabban vett élmezőnyhöz tartoztak, erejüket pedig ennek a meccsnek az elején is bizonyították, szinte végig vezették az első negyedet. Az Olaj nem túl nagy léptékben, de az első 10 perc végére átvette az irányítást, egy kisebb hullámvölgyet leszámítva pedig folyamatosan növelték előnyüket. Végül magabiztosan, 12 ponttal, 86-98 arányban diadalmaskodtak, ezzel továbbra is első helyen állnak a tabellán - hogy ott is maradjanak, elég hat pontnál kevesebbel kikapniuk szombaton, az Alba Fehérvár vendégeként!

NBI A-csoport, Felsőházi középszakasz, 9. forduló

Kaposvári KK (3-6) - Szolnoki Olaj KK (8-1) 86-98 (18-21, 22-25, 19-26, 27-25)

Kaposvári KK: Dunn 16/3, Szőke -, Swanston 29/9, Hendlein 7, Spica 22.
Csere: Dávid 5, Drahos 2, Kiss 5/3.

Szolnoki Olaj KK: Florence 12/6, Horváth 14/12, Kalve 16/3, Bell 19/12, Báder 15.
Csere: Szabó 4, Simon 9/3, Gay 7/3, Fodor 2, Trepák -.

A vendégeknél ezúttal is Szead Sehovics hiányzott sérülése miatt, Báder Márton viszont teljesen felépült, így a Körmend ellen látott kezdőcsapathoz képest annyi változás történt mindössze, hogy ő került be Trepák Zoltán helyére center poszton.

A mérkőzés eleje hatalmas adok-kapok volt - szerencsére csak a pontokat tekintve. Kyle Swanston duplájára Rashad Bell egy triplával felelt, a túloldalon aztán Christopher Dunn is betalált kintről, így Báder kettese annyit jelentett, hogy a második perc végén egál volt az állás - sőt, így álltak a felek a harmadik percet követően is két újabb trojkának köszönhetően (8-8). A negyedik percben lépett meg kicsit a Kaposvár Marko Spica, illetve az ekkor már hét pontos Swanston dupláival, Neno Ascserics időt is kért az ötödik perc legelején (12-8). Sikerült rendezni a sorokat, még mielőtt nagyobb lett volna a probléma az Olaj szempontjából - James Florence és Bell állt a vendégek élére, nekik köszönhetően a 6. perc végére már egál is lett az állás (14-14). Kiegyenlített folyt a pályán ebben a szakaszban, sem az eredményben, sem játékban nem tudott egyik csapat sem a másik fölé nőni. A vendégek a 8. perc végén egy Horváth Ákos által elsüllyesztett hármasnak köszönhetően újra vezettek (16-18), és Spica hiába egalizált ezután, a negyed utolsó pontjait Florence szerezte, így három pontos előnnyel zárta az Olaj az első 10 percet (18-21).

A második negyed elején komoly fordulat állt be a játékban. Swanston kosarára ugyan még válaszolt Florence a 11. perc végén, ám ezt követően három percig kosárképtelenek voltak a vendégek, ezt pedig kihasználta a hazai alakulat - igaz, csak három pontra tudtak elhúzni három pont hátrányból (26-23). Ami még nagyobb baj volt az Olaj szemszögéből nézve, hogy már ekkor megvolt a négy csapatfaultjuk, ez pedig igen komoly előny a másik csapatnak hat perccel a negyed vége előtt. A kocka azonban megint fordult. Előbb Simon Balázs 2+1-ével egalizáltak a szolnokiak, majd Kalve két büntetőjével és Gay duplájával már megint ők álltak három pontos előnyben. A somogyiak két perc alatt mindössze egyetlen Dávid Gergely büntetőt tudtak felmutatni, időt is kért Fekete Ádám a 17. perc elején (27-30). A különbség ezt követően hullámzott, de nagyjából ekörül a három pont körül mozgott folyamatosan. Előbb elhúzott öt pontra a Szolnok (27-32), aztán egalizáltak a hazaiak (34-34), aztán megint meglépett ellenfelétől az Olaj, a 19. percben Ernests Kalve triplája után például ezen a meccsen eddig nem látott nagyságú differencia, hat pont volt a két fél között (36-42), és ennyi volt a Szolnok előnye a félidőben is (40-46).

A nagyszünetben eléggé a szolnokiak felé billent a mérleg a statisztikákat tekintve. A vendégek jobban dobtak bentről (10/24 vs. 10/19) és kintről is (2/8 vs. 6/14) és jóval több pattanót is szedtek (13-20). Amivel helyzetben tudta tartani magát a hazai együttes az a faultok aránya (9-15), a büntetők (14/17 vs. 8/9), illetve az eladott labdák (2-6) voltak. Egyénileg egyértelműen a három külföldi emelkedett ki a Kaposvárból, nem túl nagy meglepetésre. Spica volt a leghasznosabb (10 pont, 6 pattanó, 3 szerzett labda, 5 kih. fault), Swanston a legponterősebb (14 pont), míg Dunn a legönzetlenebb (9 pont, 4 gólpassz, 4 kih. fault). A túloldalon Florence szerezte ekkor a legtöbb pontot (12 pont, 3 eladott labda), de nála sokkal hasznosabb volt Bell (11 pont, 3 pattanó, 3 kih. fault) és Báder is (8 pont, 7 pattanó).

A fordulást követően egyre magabiztosabbnak tűnt az Olaj, 9 pontra növelték előnyüket egy Simon Balázs triplával és ezt a fórt tartották a 22. perc végéig (43-52). A játékrész közepe aztán a hazaiaké volt, Kiss Kornél, Hendlein Roland és Dunn kosaraival megközelítették ellenfelüket egészen négy pontra, ám ennél közelebb kerülniük nem sikerült (49-53). Jött ugyanis a túloldalon Horváth, aki egymaga nyolc egységet szerzett kettő perc leforgása alatt. Tevékenységének köszönhetően a negyed félénél még ugyan mindig csak négy egység volt a vendégek előnye (52-56), ám a 26. perc végére már visszaállt a harmadik felvonás elején tapasztalt 9 pontos különbség a két alakulat között (52-61). A 28. perc közepéig maradt is ennyi a különbség (55-64), ám a negyedből hátralévő két és fél minutumot is jobban bírták a vendégek, kezdett nagyon kinyílni az olló és úgy tűnt, hogy 10 perccel a vége előtt el is dőlt a mérkőzés (59-73).

A negyedik negyed elején még rátett egy lapáttal a Szolnok, Kalve és Fodor Márton kosaraival már 18 pontos előnyük is volt a 31. percben, innen azonban még megpróbált felállni a Kaposvár. Swanston másfél perc alatt nyolc pontot dobott - két triplát és egy kettest -, ezzel a 34. perc végén 10 pontra hozta fel csapatát, Dunn 2+1-ének köszönhetően pedig nyolc pontra zárkóztak a hazaiak a 36. perc közepén (76-84). Ascserics mester azonban egy időkéréssel belenyúlt a meccsbe, ezzel megállította a kaposváriak próbálkozását. Hiába szereztek folyamatosan pontokat a hazaiak, a vendégeknek is sikerült ugyanez - előbb Báder, majd Kalve válaszolgatott -, így nyolc pontnál közelebb már nem értek Spicáék, sőt, a végén még egy Horváth triplának köszönhetően újra 10 fölé nőtt a távolság. 12 ponttal, 86-98 arányban nyert az Olaj, ezzel maradt a tabella élén. Hogy a középszakaszt ott is zárja, ahhoz vagy győznie kell Székesfehérváron, vagy hat pontnál kevesebbel kikapnia.

A meccs végi statisztikák arányaiban nagyban hasonlítottak a félidőben látottakhoz. A Szolnok sokkal jobban dobta a duplákat (22/45 vs. 22/37) és a triplákat is (5/18 vs. 13/25), és a lepattanócsatában is ők voltak fölényben (23-30). A túloldal sokkal több büntetőt dobhatott (27/32 vs. 15/19) és jóval kevesebb labdát adott el (15-6). Spica (22 pont, 9 pattanó, 5 szerzett labda, 8 kih. fault) az egész mezőny legjobb egyéni teljesítményét nyújtotta, Swanston lett a két csapat játékosai közül a legeredményesebb (29 pont, 4 pattanó, 5 kih. fault), Dunn pedig egy jó átlagot hozott (16 pont, 6 gólpassz, 3 szerzett labda, 8 kih. fault), de hárman kevesek voltak ma a több lábon álló Olaj ellen. A túloldalon ugyanis többen is jó teljesítményt nyújtottak, öten jutottak végül 10 pont fölé. Bell (19 pont, 4 pattanó), Báder (15 pont, 13 pattanó, 4 kih. fault) és Kalve (16 pont, 3 pattanó, 5 kih. fault) is kiváló produkciót raktak le a parkettre, de dicséret illeti Horváth-ot is (14 pont, 4/7 tripla, 5 gólpassz), aki főleg a második félidőben nyújtott maradandót.

A meccs teljes statisztikáját itt megtaláljátok!

Fekete Ádám: – Egy jobb csapattól kaptunk ki. Nem játszottunk jól, így nem tudtunk nyerési esélyt teremteni magunknak. Ettől függetlenül nem állunk le, hiszen nagyon nehéz meccsek várnak még ránk.

Nenad Ascserics: – Jó mérkőzést vívtunk a kaposváriakkal. Próbáltunk minél gyorsabban kosárlabdázni, amikor ez jól sikerült, akkor tudtunk előnyt szerezni. Örülök, hogy már az Alba elleni meccsre is tudtunk készülni, az dönt majd az első helyről.