NBI/A: Szombathelyen nyert a Szolnok, győzni tudott az Egis Körmend

Visszavágtak az Albának Thamesék, Oroszlányban nyert a Pécs, Nikola Lazics győzelemmel debütált a Kaposvár kispadján. Ez történt a szerdai NBI/A-s fordulóban.

fotó: hunbasket.hu

Duna Aszfalt-DTKH Kecskemét - DEAC 72-67 (17-19, 19-9, 23-21, 16-18)

Kontrollálta a meccset a KTE. Az első negyedben még voltak hibák a hazaiak produkciójában, azt a játékrészt meg is nyerte a Debrecen, ezt követően azonban magasabb sebességi fokozatba kapcsolt Váradi Kornél alakulata és tökéletesen lebontotta ellenfele játékát. A második negyedben összesen kilenc pontot engedtek a DEAC-nak, itt át is vették a vezetést és innentől a meccs végéig előrébb jártak, egy pillanatra sem engedték ki a kezükből az előnyt - volt jelentősebb, kétszámjegyű is a különbség, de összességében végig kézben tartották az eseményeket. A lepattanózásban ugyan alulmaradtak, de jobban dobtak, nagyon vigyáztak a labdára és egyetlen komolyabb futást sem engedtek a Debrecennek - 15 perc alatt 12 debütált az új légiós, Jaramaz, a "régiek" közül pedig Dramicsanyin dobott egy 20-ast 4/6 triplával, Thomas 14-5-5-tel zárt 2/2 jó távoli dobással, de Djeraszimovics is tíz fölé jutott. Ezúttal az is belefért, hogy Wittmann Krisztián pont nélkül (de 6 gólpasszal) zárjon - ő is abszolút beletette a munkát a csapatvédekezésbe, így végül "klasszikusabb" kecskeméti siker született, amivel megvan a negyedik győzelmük, otthon pedig 4-1-re állnak eddig.

Erőtlen volt a DEAC. Az első negyed után pocsék támadójátékot mutattak be a vendégek, akik elsősorban a 3/24 triplájuk miatt kaptak ki - 70 pont alatt maradva azért elég nehéz mérkőzést nyerni, abszolút elvesztették a ritmust. A 48-33-ra megnyert lepattanózás tartotta őket közel, 15-4 lett a támadópattanók aránya a javukra, de ennyi lehetőség sem volt elég ahhoz, hogy belendüljenek, így sem tudtak elég pontot szerezni - két győzelem után ez most egy fájdalmas vereség, főleg úgy, hogy igazából végig futottak az eredmény után és abszolút a Kecskemét akarata érvényesült.

A KTE legjobb dobói: Dramicsanyin 20/12, Thomas 14/6, Djeraszimovics 13/3
A DEAC legjobb dobói: Tóth Á. 17/3, Drenovac 17, Hines 16/3

Atomerőmű SE - Zalakerámia ZTE KK 83-75 (17-11, 22-24, 21-21, 23-19)

Otthon foghatatatlan az ASE. Nyolcadik hazai meccséből a nyolcadik győzelmét pipálhatta ki Dzunics Braniszlav együttese, így abszolút élcsapatként zárhatja le a 2020-as naptári évet annak ellenére, hogy idegenben csak 2-4-et hozott eddig. A megint Lóránt Péter nélkül kiálló paksiaknál voltak hullámvölgyek, a harmadik negyedben még hátrányban voltak (a 6/22-es triplázás nem segített), de aztán 53-56 után egy 9-0-val fordítottak, majd az utolsó bő öt percben több nagyon fontos dobást is elsüllyesztve megőrizték az előnyüket. A palánk alatt nagyon hatékonyan dolgoztak és összességében 50% felett céloztak mezőnyből, nyolcan dobtak náluk legalább nyolc pontot, úgyhogy több dologgal is elégedettek lehetnek - várják a szezon második felét, ahol több idegenbeli mérkőzésen kell majd helytállniuk.

Nem tudott igazán lendületbe jönni a ZTE. A változtatások idején úgy tűnt, hogy elindulhat felfelé az Egerszeg, nyert gyorsan kettőt, de aztán kikapott Fehérváron, majd legutóbb otthon a DEAC ellen, most pedig Pakson - mindhárom meccs vállalható önmagában, csak így egymás után megint egy negatív szériát eredményeztek. A védekezés ezúttal sem volt az igazi a zalaiaknak és ők sem dobtak jól kintről (8/27), rosszabbul büntetőztek, több labdát adtak el és bár náluk is volt hat olyan játékos, aki legalább kilenc pontot szerzett, de most ez sem volt elég az idegenbeli sikerhez - jelenleg csak a Jászberényt előzik meg a tabellán, illetve a Kaposvárral vannak egálban, innen remélik a sokkal sikeresebb 2021-es folytatást.

Az ASE legjobb dobói: Baker 14/3, Shepard 14, Eilingsfeld 10, Capers 10/3, Kovács A. 10/3
A ZTE legjobb dobói: Duren 17/6, Gleen 13, Vuko 11/3, Donaldson 11/6, Szabó 11/6

Sopron KC - Naturtex-SZTE-Szedeák 70-80 (17-17, 17-23, 18-23, 18-17)

Fokozatosan lépett el a Szedeák. Fej-fej mellett haladtak az első negyedben a felek, egyik csapat sem tudott komolyabb előnyt kiépíteni, sokáig nem is volt 5 pontnál nagyobb különbség a meccsen. 29-24 után robbantott a Szedeák, és egy 4-16-os futásnak köszönhetően ők mehettek előnnyel a nagyszünetre. A második félidőben próbált közelíteni a Sopron, de egy 5-13-as periódus végén 11 pontos hátrányban találták magukat, és ezekben a percekben egyértelmű fölényben játszott a Szedeák. Az utolsó negyedben nem tudott hajrázni a Sopron, így az maradt az egyetlen lényegi kérdés, hogy hány ponton sikerül tartaniuk a végig remeklő Govenst. A válasz végül 28 lett, és így nagyobb izgalmak nélkül aratott 10 pontos győzelmet a Szedeák. Jelentős különbségnek bizonyult, hogy csak 15/38 kétpontos kísérlete talált célt a hazaiaknál, míg a Szedeák 23/35-tel célzott a triplavonalon belülről.

Govens megállíthatatlan volt. Több jó teljesítmény is akadt a vendégeknél, és közülük is kiemelkedik a kevés rontott dobással 28 pontig (7/8 kétpontos, 3/5 hárompontos) és 7 lepattanóig jutó Govens. Vele nagyon nem tudtak mit kezdeni a soproniak, ráadásul többen is felnőttek mellé. Az egyaránt 6-6 gólpasszt kiosztó Dzeletovic (17 pont, 8 lepattanó) és Dickey (15 pont, 11 lepattanó) jól mozgatták a vendégek támadásait, és az is belefért, hogy előbbi 1/7 triplát dobott, míg utóbbi 1/8 büntetőt küldött a helyére. A Sopronnál Jogela (15 pont, 9 lepattanó) volt a legaktívabb a kipontozódásáig, mellette pedig a 4/14-es mezőnymutatóval záró Thompson (14 pont, 5 gólpassz) próbálkozott a leginkább.

A Sopron legjobb dobói: Jogela 15/3, Thompson 14/3, Jackson 11/6, Borisov 11/6
A Szedeák legjobb dobói: Govens 28/9, Dzeletovic 17/3, Brown 15/9, Dickey 15

OSE Lions - PVSK-VEOLIA 71-88 (15-21, 19-27, 16-18, 21-22)

Végig futott az eredmény után az OSE. Egy 0-6-os etappal kezdődött az összecsapás, majd az ezt követő időszakban nagyságrendileg maradt is ez a különbség a két csapat között. Az OSE igyekezett közelebb zárkózni, de a kispadról beszálló Brkic gyors 8 pontjának is köszönhetően őrizte az előnyét a PVSK az első negyed végéig. A második 10 perc egy 12-5-ös periódussal indult, és 27-26-nál először vette át a vezetést az Oroszlány. A hullámzó első félidő vége a pécsieknek sikerült jobban, köszönhetően az ekkor 3 triplát is bevágó Dragasevicnek. 2 másodperccel a vége előtt Bíró is betalált kintről, így magabiztos, 14 pontos előnnyel mehettek pihenőre a vendégek. Fordulás után sem változott a játék képe, az OSE próbált zárkózni, de a PVSK minden próbálkozásukra reagálni tudott. Az utolsó negyedben egyszer be tudott még menni 10 pont alá az OSE, de a vendégek győzelme ekkor már nem forgott veszélyben, sőt, végül minden negyedet behúzott a PVSK.

Ültek a pécsi triplák. Hiába nyerte 47-31-re a lepattanózást az OSE, ezzel nem tudták ellensúlyozni, hogy csak 5/29 triplát dobtak be, szemben a PVSK 13/26-jával. A vendégeknél végül Dragasevic lett a legeredményesebb a maga 16 pontjával (4/7 hárompontos), de a 14 pontos Lewis (3/3 hárompontos), valamint a több fontos kosarat szerző Ruják (11 pont, 3/4 hárompontos, 7 gólpassz) is állandó veszélyt jelentett távolról, őket pedig jól egészítette ki a 15 ponttal, 6 lepattanóval és 3 labdaszerzéssel záró Brkic. Az Oroszlánynál ugyan 6 játékos is 8 és 14 pont között zárt, de senki sem tudott igazán a csapat élére állni. Bailey 5/7 jó dobással jutott 13 pontig, emellett leszedett 12 lepattanót is, de mellette hiába volt hasonlóan ponterős Bíró és Kucsora is, ketten együtt 4/15-öt dobtak a triplavonalon túlról, és más sem tudta elkapni a fonalat kintről.

Az OSE legjobb dobói: Bíró 14/6, Bailey 13, Kucsora 12/6,
A PVSK legjobb dobói: Dragasevic 16/12, Brkic 15, Lewis 14/9

Jászberényi KSE - Kaposvári KK 67-101 (19-24, 17-29, 15-19, 16-29)

Lazics győzelemmel nyitott. Kicsit döcögősebben indult a meccs a Nikola Laziccsal a kispadon most először felálló Kaposvár számára, de az első negyed végén egy 7-0-s futással került előnybe a vendégcsapat és innentől már "irányba állt" a gárda. A KKK a második negyedben már 15 pont fölé növelte az előnyét és itt egyértelművé vált, hogy képes irányítani a meccset, a Curry-Rivers páros tarthatatlannak bizonyult, a nagyszünetig 24-9-re nyerték a lepattanózást és 63%-kal dobtak mezőnyből - csak az volt a kérdés, hogy hasonló intenzitással végig tudják-e csinálni a mérkőzést. A harmadik játékrészben kicsit azért visszaestek, de veszélyben nem forgott a győzelmük, sőt, a záró etapban még rátettek egy lapáttal és kiütésessé tették sikerüket - a legvégén a száz pontot is átlépték, igazából nem volt kérdés. Az említett Curry (27 pont, 3/5 tripla) és Rivers (32 pont, 6/7 tripla) extrája megadta az alapot, de Miliszavljevics és Hendlein is tíz fölé jutott, csapatszinten végig 60% felett tartották a mezőnymutatójukat és végül 48-20-ra nyerték a lepattanózást - Lazics szép győzelemmel debütált a klubnál és a somogyiak sorozatban öt vereség után tudtak újra nyerni.

Javult a Berény, de nem eleget. Most már Williams és Primorac is bemutatkozhatott a JKSE-nél, így hosszú idő után újra volt három bevethető légiósuk, igaz, Coleman visszatérésére még várniuk kell. Az első negyedben kicsit talán rá is ijesztettek a Kaposvárra, hiszen vezettek, de aztán a játékrész végétől már érvényesült a papírforma - Williams 22 ponttal nyitott, ami mindenképpen biztató, Kinney 18-at szórt 6 gólpasszal, de kell még idő, mire összeérik ez a megújított keret, onnantól minden bizonnyal már harcban lehetnek a győzelmekért.

A Jászberény legjobb dobói: Williams 22/6, Kinney 18/3, Brbaklics 10
A Kaposvár legjobb dobói: Rivers 32/18, Curry 27/9, Miliszavjlevics 12/3

Egis Körmend - Alba Fehérvár 75-70 (24-16, 20-21, 16-15, 15-18)

Visszavágott a Körmend. Két hete is jól játszottak a vasiak Fehérváron, de akkor nagyon elrontották a negyedik negyedet és végül kikaptak, most viszont nagyon felszívták magukat és ezúttal nem adták ki a kezükből a győzelmet. A meccs elején 2-6 után egy 11-0-val ragadták magukhoz a gyeplőt és onnantól végig ők vezettek, ugyan nem dobtak extrán, de parádésan védekeztek és ennek köszönhetően végig limitálták az Albát - megfojtották a fehérváriak alapjátékait, amennyire ez lehet, annyira levették Vojvodát, rengeteget lábmunkáztak, fegyelmezetten váltottak és nagyon keveset hibáztak. A nagyszünetben hét ponttal vezettek Mócsán dobásaival, aztán a harmadik negyedben volt már közte 15 is a javukra, mielőtt az Alba még egy rohammal közelebb jött, de igazán komoly veszélyben nem forgott a hazai siker. Taylor nagy meccset játszott (22 pont, 14 lepattanó, ebből 6 támadó), Thames is beszórt 16 egységet 4/6 triplával, Mócsán főleg az első félidőben remekelt, de emeljük ki a végig nagyot védekező fiatal Takácsot is, aki kulcsszereplő volt most ezen a meccsen. A sorozatban három vereség után nagyon rájuk fért már ez a siker, következőleg a Pécsnek is visszavághatnak.

Nem találta a ritmust az Alba. Az utóbbi időszakban rendszeresen "pusztítottak" a Fehérvár kulcsemberei, ezen a mérkőzésen azonban csak Curry volt az, aki felnőtt a feladathoz, ő is csak a második félidőben - ott egymaga próbálta húzni övéit, végül 22 ponttal és 9/13 jó dobással zárt. Vojvodát azonban nagyon kibillentette a Körmend (11 pont 12 dobásból, 3 gólpasszra 4 eladott labda), Turner megállt 8 pontnál és 2 gólpassznál, Ahmad a villámgyorsan beszórt 6 pontja (ezzel volt 2-6) után összesen ötöt tett hozzá az egész meccsen, csapatszinten 15 percet kellett várni az első jó triplájukra és igazából egyszer sem tudták igazán átvenni az irányítást. Voltak rohamaik, fellángolásaik, de ezt a meccset azért inkább a Körmend irányította, az Alba pedig csak kereste a megszokott játékát, de nem igazán tudott megbirkózni a hazaiak agressziv védekezésével - ennek 70 dobott pont és vereség lett a vége, így 7-3-mal várhatják a folytatást.

A Körmend legjobb dobóI: Taylor 22, Thames 16/12, Mócsán 14/6
Az Alba legjobb dobói: Curry 22/9, Davis 12, Vojvoda 11/6, Ahamd 11

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely - Szolnoki Olajbányász 75-80 (24-23, 12-11, 8-24, 31-22)

Furcsa meccs lett a rangadóból. Subotic gyors 4 pontjának is köszönhetően 9-3-mal indított a Szolnok, kicsivel később pedig 7 ponttal is mentek a vendégek, mielőtt a kispadról beszálló Perl vezetésével egy 11-3-as rohammal fordított volna a Falco az első negyed végéig. A rövid pihenőt követően további 6 ponttal toldotta meg a futását a hazai csapat, mielőtt Badzim triplája elállította volna a vérzést. Perl közelijével 32-28 lett szűk 13 perc elteltével, ezt követően viszont közel 9 percet kellett várni a következő mezőnykosárra. A fordulás után sem kelt életre a Falco támadójátéka, ellenben a szolnokiak elkezdték termelni a pontokat, és 40-50-nél már 10 ponttal is vezettek a vendégek. Úgy tűnt, hogy végleg padlóra kerültek a szombathelyiek, viszont az utolsó 10 percet egy 12-3-as futással indították, és ezzel felzárkóztak 5 pontra. Egy időkérést követően rendezni tudta a sorait a Szolnok, és ennél közelebb már nem is engedték ellenfelüket, így végül ők nyerték meg a változatosan alakuló rangadót.

Több lábon állt a Szolnok. A Falconál egyedül Perl Zoltán játszott igazán jól, ő viszont 26 pontjával (10/14 kétpontos, 0/3 hárompontos) az egész mezőnyből kiemelkedett. Noha 4 csapattársa is eljutott legalább 10 pontig, senki sem tudott hosszabb ideig fellépni mellé, és a 2/5 triplát elsüllyesztő Benkét leszámítva a kinti dobások sem ültek a hazaiaknál, 4/20-szal zártak távolról. Ezzel szemben a Szolnok 11/29 kinti dobását elsüllyesztette, de nemcsak ennek köszönhetik sikerüket, hanem annak is, hogy Subotic (16 pont, 6/9 mezőnyből, 3/3 büntetőből, 9 lepattanó), Warner (16 pont, 5/11 mezőnyből, 5/5 büntetőből), Cakuran (16 pont, 5/9 mezőnyből, 6/6 büntetőből) és Badzim (15 pont, 5/9 hárompontos) egyaránt megbízható és hatékony opciónak bizonyult támadásban, és nekik csak egy igazán gyenge negyedük volt, szemben a Falco kettőjével. Hozzá kell tenni, hogy a második negyedben Anderson dőlt ki combsérüléssel, majd a záró etapban Benke kipontozódott.

A Falco legjobb dobói: Perl 26, Benke 12/6, Bruinsma 12
A Szolnok legjobb dobói: Subotic 16/3, Warner 16/3, Cakarun 16