A bravúros hajrá sem ért győzelmet

És akkor jöjjön az újabb feladat, jöjjön a Khimik Juzsnyij! Két hete az Atomerőmű SE óriási bravúrt végrehajtva legyőzte a Novgorod csapatát, és győzelemmel nyitotta az Eurochallenge szereplést. Pedig az előjelen nem voltak kedvezőek, hiszen a paksiak hazai pályán kapituláltak a Kecskemét ellenében, amely vereség messze nem tartozott a vállalható kategóriába. Aztán a múlt héten Lettországba, pontosabban Ventspilsbe utazott a csapat, hogy a második meccsen a helyiek ellen is megpróbálja megszerezni a győzelmet. Ugyan több alkalommal is vezetett, sőt a negyedik negyedeben is felzárkózott két pontra, végül mégis alulmaradtak, de szégyenkeznivalójuk nem volt. Nem úgy, mint a hétvégén, mikor Kaposvárra látogatván igen komoly zakóba szaladtak bele az esélytelenebbnek hazaiakkal szemben. Az előjelek tehát nem voltak a legkedvezőbbek a mai összecsapás előtt, de ha a Novgorod elleni találkozót vesszük alapul, akkor bármi megtörténhetett. Lássuk hát, hogyan alakult a mérkőzés!

A feldobásnál a vendégek hozták el a labdát, ám az első támadásukat elrontották, nem úgy, mint Tóth Ádám a túloldalon. Sőt, a forgatókönyv a következő, majd az azt követő támadásban is megismétlődött, így másfél perc elteltével már 6-0 volt az állás a hazaiak javára. Ezt követően aztán McGhee pillanatai következtek, aki fél perc alatt berámol két duplát, jelezvén, hogy nem adják olyan könnyen a bőrüket a vendégek. Érdekesség, hogy az ASE kezdőcsapatában idén első alkalommal nem kapott helyet Kámán Tamás, a helyét Körtélyesi Gergely foglalta el. A kezdeti ASE rohamok után kezdett magára találni az ukrán gárda, kicsit összeszedettebbé vált a védekezésük, ami meg is látszott a paksi támadásokon. A hazaiak szerencséjére a Khimik motorja, Mitchell hamar begyűjtött két hibát, és a padra kényszerült. Azért a helyettese, Vasiljevic sem gyenge játékos, ami az irányítói munkájában meg is mutatkozott. Sajnos az ASE külső kísérletei ismét nem ültek, és bár Tóth Ádám két alkalommal is sikerrel blokkolt, a visszatett labda mindkétszer ukrán kézbe került, és ami még sajnálatosabb, hogy kosár is követte mindkét alkalommal. Ezzel át is vette a vezetést a vendégcsapat, Völgyi Péter pedig kénytelen volt időt kérni. A hatás nem maradt el, egy szép kosárral és két sikeres büntetővel 12-10 arányban ismét az ASE vezetett. Felváltva estek a kosarak az ezt követő időszakban, bár védekezésben mintha a Paks harapott volna jobban. Jó mérkőzést láthattak a kilátogató nézők, amelyen a hazaiak teljesítményére sem lehetett panasz. Az utolsó percre fordulván aztán egy véleményes bírói ítélet, majd egy eladott labda borzolta a kedélyeket, át is vették a vezetést a vendégek. Ezt követően Kámán találatával előbb itt, majd Ikolevével ott volt az előny, végül Kovács büntetőjének köszönhetően egyenlő állással zárult az első negyed.

A váltott labdabirtoklásnak köszönhetően a második játékrészt az ASE kezdte, rögtön egy gyönyörű Cole triplával, ami megadta az alaphangot a negyedre. Egy jó védekezést követően sajnos ismét a vendégekhez került a labda, és Popov révén éltek is a lehetőséggel. Ezt követően mindkét oldalon elrontott támadások következtek, majd Zo Williams kígyózott át szemmel követhetetlen gyorsasággal az ellenfél védelmén, és tette helyére a ziccert. Sajnos Popov ebben az időszakban tarthatatlannak bizonyult, most egy 2+1-es akciót hajtott végre sikeresen. A negyedik percben egálra álltak a csapatok, mikor mindkét edző megkeverte egy kicsit a kártyákat, visszajött McGhee és Tóth Ádám is. Érdekes volt ekkor a bírói felfogás, az ASE már hat hibánál tartott 5 perc alatt, míg a vendégek ellen egy faultot sikerült befújnia a három játékvezetőnek. El is lépett négy egységgel a Khimik, és Völgyi Péter ismét időt kért, hogy rendezze a sorokat. Sajnos a triplák továbbra sem sültek hazai oldalon, hat kísérletből mindössze egyszer sikerült betalálniuk a vonalon túlról. Sajnos a túloldalon Miletic nem hibázott, így már hét pont volt a vendégek előnye. Félelmetesen jól védekeztek ekkor az ukránok, dobóhelyzetig eljutni is kihívás volt ez idő tájt. McGhee brillírozott, mondhatni akkor szerzett kosarat, amikor akart. Tette ezt annak ellenére, hogy Tóth Ádám mindent megpróbált. Az utolsó percbe lépve mindössze hét dobott pont állt az ASE neve mellett, míg a Juzsnyij eddigre már 18-nál járt. Végül aztán két alkalommal is büntetőhöz jutott a Paks, amelyek után Cole egy, Williams pedig két ponttal növelte a paksi össztermést, így alakult ki a félidei nyolc pontos vendég vezetés.

A második félidő sajnos ismét McGhee centerezésével kezdődött, akinek a semlegesítését továbbra sem tudták megoldani a hazaiak. A túloldalon azonban Tóth is eredményes tudott lenni, ám hiába jött azt követően egy jó paksi védekezés, a támadásba már hiba csúszott, így nem tudott közelebb zárkózni az ASE. Sőt, miután az ukránok kétszer is eredményesek voltak betörésből, tovább nőtt a hátrány. Ekkor azonban mintha beindult volna valami, Wilson, Cole és Williams is betalált és mivel a védelem is jól zárt, a hazaiak öt pontra zárkóztak. Ismét jöttek azonban a szokásos hibák, és ezeket a rutinos vendégek könyörtelenül kihasználták. A hóhér szerepét ezúttal Vasiljevic vállalta magára, aki két roppant demoralizáló triplát is elsüllyesztett a paksi gyűrűben. Állandósulni látszott a tíz pont körüli differencia, sajnos a hazaiak nem nagyon találták a kulcsot az ukrán reteszhez. Az előző negyedhez képest nem termeltek rosszul a atomos fiúk, ugyanakkor hiába találtak be, ha az ellentámadásból rögtön kosarat is kaptak. A legaktívabb talán Zo Williams volt, aki betöréseivel és kiharcolt faultjaival igyekezett életben tartani a csapata reményeit. Nem is eredménytelenül, hiszen kosarainak köszönhetően 46-53-ra feljött az Atomerőmű, és megmaradt az esélye, hogy egy nagy rohammal megnyerje a találkozót az utolsó játékrészben.

Sajnos ez a negyed sem úgy indult, ahogy eltervezték, hiszen Kámán Tamás kihagyott dobása után a vendégek szereztek kosarat, ám Körtélyesi Gergely két elképesztő triplát is bevarázsolt a gyűrűbe, szinte felrobbantva ezzel a csarnokot! A túloldalon azonban mint mindig, most is akadt válasz, ezúttal egy szép zsákolás formájában. Hét pont volt a csapatok között, ami csak nem akart csökkenni. Látszott, hogy nagyon jó csapat ez az ukrán gárda, amelyik csak extra teljesítménnyel győzhető le. Zo Williams meg is ezt próbálta, Wilson labdaszerzése után bemutatott zsákolásával ötre hozta fel az övéit. Tóth Ádám ekkorra felőrlődött a McGhee elleni csatában és a kipontozódás sorsára jutott, helyette Morgen volt a pályán. Az ukránok továbbra is nyugodtan szőtték a támadásaikat, és rendre eredményesek is voltak, őrizve a megszerzett előnyt. Hiába játszott extrát Zo Williams, és szerzett szinte minden támadásból káprázatos kosarat, ez sajnos csak az eredmény tartásához volt elég. Vasiljevic egy perc alatt két triplát is berámolt - összesen már négynél járt - a hátrány pedig tíz pontra nőtt két és fél perccel a vége előtt. Csodára lett volna szükség, hogy ez még megfordítható legyen. Völgyi Péter mindenesetre időt kért, hogy a hajrára még ellássa taktikai utasításokkal az övéit. Az eredmény nem maradt el, fél perc alatt négy pontot is szerzett a labda, majd egy jó védekezést követően labdához jutottak! A fiatal Morgen pedig gyönyörű triplát varázsolt be a gyűrűbe, így már csak három pont volt hátrány! Az utolsó percre fordulván beindult a büntetőpárbaj, amely révén egyelőre tartotta a három pontot az ukrán csapat. Ekkor jött egy jó védekezés, egy újabb Zo Williams kosár, és már csak egy volt a differencia! Williams faultolni kényszerült, Vasiljevic bedobta mindkettőt, Völgyi Péter pedig az utolsó 17 másodperc előtt ismét időt kért.  A végjáték azonban nem jött össze, a 28 pontig jutó Williams kihagyta a triplát, és a vendégek megnyerték a mérkőzést.

Atomerőmű SE - BC Khimik 73 - 76 (18-18, 10-18, 18-17,27-23)

Paks,1000 néző

Vezette: Karakatsounis (GRE), Rodriguez (GER), Stoica (ROM)

ASE: Williams 28, Wilson 5/3, Vojvoda 2, Körtélyesi 6/6, Tóth 8. Csere: Cole 15/3, Kámán 2, Morgen 6/3, Kovács Ák 1.

Khimik: Mitchell 9, Miletic 9/3, Prokopenko -, Terry 8, McGhee 16. Csere: Vasiljevic 19/14, Popov 7, Ikovlev 8, Pustovyi -, Zavadskyi -.

Völgyi Péter: Megint nagyot küzdött a csapat, voltak a mérkőzésnek olyan szakaszai amik or már a támadás szervezéssel is gondjaink voltak. Ebben a szakaszban ment el az ellenfelünk, hiszen az agresszív védekezéssel szemben nem mindig találtuk a megfelelő ritmust. Volt jópár extra teljesítmény a csapatban védekezésben és támadásban egyaránt, sajnos itt a végén, bár nagyon sok labdát szereztünk, mégsem volt elég az idő a fordításra. Azt hiszem, bár vereség lett a vége, emiatt a mérkőzés miatt nem kell szégyenkeznünk. Bízom benne, hogy maradt elég tartalékunk a hétvégére a folytatáshoz.