Célzóvizet ittak a szünetben

Az idén még nyeretlen Szeged egy igen gyatra dobószázalékot hozó első félidő után faképnél hagyta a korántsem bajnokesélyeshez méltó formát bemutató Körmendet az Újszegedi Sportcsarnokban szombaton este. Jó darabig úgy tűnt, hogy a két rosszul célzó gárda közül az időközben English-sel és Eilingsfelddel is megerősített vasiak örülhetnek majd a végén, ám a nagyszünet után szegedi feltámadásnak lehetett szemtanúja a hatalmas hangulatot teremtő publikum. A Körmend első félidei letámadása bejött, de idővel lett erre válasza a hazaiaknak, ráadásul jelentősen feljavult a dobáspontosságuk is Kiss Zsoltéknak. A 34. percben Townes hepciáskodott egy sort, ami után zsinórban 6 büntetőt dobhatott a Szeged, ezzel végleg eldöntve a mérkőzést.

A Szeged első 2012-es győzelmére hajtott szombaton este, s azért, hogy eddigi 5 diadalát növelje eggyel, amire nagy szüksége lett volna, mivel ugyanennyit számlált a forduló előtt a Jászberény, s csak eggyel kevesebbet a Factum Sport, s a bajnoki alapszakasz vége felé közeledve minden egyes siker hatalmas jelentőséggel bír. A vendég körmendiek ugyanakkor nyilván folytatni szerették volna a debreceniek ellen egy hete elkezdett remek játékot. A Körmend akkor két fájó vereség után adott csattanós választ azoknak, akik már-már temetni kezdték.

A Szedeák otthonában a vasiak szereztek vezetést Ferencz Csaba révén, ám rövidesen fordult a kocka, s a hazaiak 4-2-re fordítottak két légiósuk, Levy és Dukic duplájával. A harmadik percben aztán Ferencz helyett pályára lépett a körmendiek új reménysége Mike English is, s ez mintha lendületet adott volna Zoran Martic legénységének, legalábbis Bell elkezdett iparkodni (6-9). English debütáló körmendi pontjaira sem kellett sokat várni, még az első negyedben „elkövette” őket (meglepő módon meg is állt ennyinél), a hazaiak pedig kapaszkodtak csak, ám tették ezt sikerrel, így egállal mehettek pihenni a csapatok az első negyed végén, holott már 11-17 is volt az állás egy perccel korábban.

A folytatásban újra magához ragadta a kezdeményezést a látogatók csapata, míg a szegediek a távoli dobások kihagyásában remekeltek. A másik szerzemény, a Pécsről Körmendre cuccoló Eilingsfeld János is lehetőséget kapott piros-feketében még mielőtt a nagyszünetre vonulhattak volna a felek, s ha már így esett be is jegyeztette magát a mérkőzés pontszerzői közé. Az ő kosarával már kilenccel mentek a vendégek, ám jobban jött ki a végjátékból a Szeged. Történt, hogy az utolsó másodpercekben a vasiak trénere időt kért – egy negyed végi sikeres támadás lebeghetett a szeme előtt –, de Sonyák triplája csak kísérlet maradt, ám Dukic még lepattanót szedett aztán Levy elsüllyesztett egy ellenfelet demoralizáló trojkát (29-35). Csak érdekességképpen: tíz, sorozatban kihagyott távoli dobás után ez volt az első szegedi hármas, ráadásul szinte futtából dobta a hazaiak hátvédje.

A szegediek szinte végig a kezdőötöst játszatták, ám igen gyengén dobták a hárompontosokat (1/11). Igaz, a Körmend is csupán egyszer volt eredményes ilyen távról (1/5), de az biztos volt, hogy valamilyen legális célzóvizet kell Fodor Péternek itatnia fiaival, ha partiban akarja tartani csapatát a második félidőben is.

A harmadik játékrészben aztán robbant a szegedi bomba! A csarnokban lévő idősebbik Fodor (Péter, a hazai tréner) örülhetett ennek, míg fia, Gergely odaát csak leshette, ahogy Levy és Drahos egy pontra hozza fel a Szedeákot. Ez azonban nem volt elég, mert Nebojsa Dukic és a kétszer is betaláló Kiss Zsolt megtalálta távoli dobóformáját, és rövidesen már hattal, majd a negyed zárása előtt tizenkettővel mentek a hazaiak. Micsoda fordulat!

Az utolsó negyedet Ivosev kosara indította el, aki azért ezen mérkőzésen közel sem fickándozott eddig úgy, ahogy szokott. Rashad Bell válasza sem késett, ám a Körmend bajban volt, nem is vitás. Molnár Miklós is távolról szerzett hazai kosarat, amire Bell szintén felelt (hasonló módon), de látszott, a Szeged elkapta a fonalat. Aztán Townes, a Körmend nagyembere addig magyarázott, míg technikai hibát kapott, amivel még nagyobb gödörbe került együttese. Ivosev először az ellene elkövetett szabálytalanság után kettőből egy, majd a technikaikért Kiss Zsolt – lám, ha előnyben van a csapat, biztos a kéz is – mind a négyet értékesítette. Ez így már sok volt, 68-50-nél időt kellett kérnie Martic edzőnek, hátha még kisüthet valamit a hátralévő 5 percre.

Innen azonban nem volt már visszaút. Tanács és Drahos még mélyebbre döfték a kést a vasiakba (74-50 a 37. percben), s a vége szegedi gála lett. A nagyszünetig borzasztóan dobó hazaiak valóban megihatták azt a bizonyos célzóvizet, mert utána viszont elképesztően pontosak voltak a Szedeák kosarasai. Meglepő, ám megérdemelt Szeged siker született.

Naturtex-SZTE Szedeák – Fortress-Lami Véd Körmend
Szeged, Újszegedi Sportcsarnok, 1000 néző
Vezette: Földházi T., Ádám J., Pozsonyi L. (Szaniszló)

84-61 (17-17, 12-18, 27-9, 28-17)

Szeged: Drahos 11, Levy 22/9, László 5, Ivosev 11, Dukic 13/3. Csere: Csorvási L. Kiss Zs. 13/9, Molnár 5/3 M., Tanács A. 4. Vezetőedző: Fodor Péter.

Körmend: Ruják 1, Fodor G. 4, Ferencz 12/6, Bell 25/3, Townes 8. Csere: English 2, Mladenovic 1, Sonyák 3/3, Eilingsfeld 5/3, Cseh Gy. Vezetőedző: Zoran Martic.

Kipontozódott: Ivosev (40), ill. Townes (34).

Fodor Péter: - A szünetben sikerült rendet teremteni a fejekben. Amit előzetesen megbeszéltünk, a 23. perctől kezdve meg is valósult a pályán. Arra kértem a fiúkat, hogy ne egyénieskedjenek, illetve húzzuk szét a játékteret. A védekezésünk összeállt és a távoli dobásaink is sikerültek a második félidőben. Korábban sok idő telt el a labdafelhozásaink során – a körmendi letámadás miatt -, de ezt is jól kezeltük innentől kezdve. Fizikailag nagyon igénybevett minket ez a meccs, így sokat kellett forgatnom a csapatot. Szerencsére most a kispadról is jól jöttek a pontok. A közönségünknek pedig köszönöm ezt a csodálatos hangulatot!

Zoran Martic: - Gratulálok a Szegednek! A harmadik negyed egyszerűen szörnyű volt. Sem támadásban, sem védekezésben nem voltunk képesek összeállni.