Döntő triplával kapott ki a Paks

A szurkolók kifejtették véleményüket a mérkőzés kezdetekor. A bemutatáskor magasba lendülő táblákkal az elmúlt hetek gyengébb teljesítményére reagáltak a paksi drukkerek, rá akarván ébreszteni kedvenceiket arra, hogy veszíteni lehet, de alibizni nem. Így kezdődött tehát a meccs, amelynek feldobásakor paksi oldalon a régi-új légiós, Nick Williams egyelőre csak a kispadon foglalt helyet, míg a vendégeknél az amerikai Young, az első találkozó legjobbja a mérkőzésre sem került benevezésre. Az első kosarat éppen az ő helyén kezdő Gray jegyezte, majd egy elrontott támadás után Berzins is eredményes volt. Válaszul az elmúlt hetekben sokat kritizált Kámán hintett egy triplát, ám Gray rögtön válaszolt, szintén három pontot érően. Ezután Vojvoda pillanatai következtek, aki előbb két büntetőt, majd egy triplát is elsüllyesztet a lett gyűrűben. Az ellenfél azonban magyar pályákon ritkán látható magabiztossággal tüzelt, így egy szép középtávoli után ismét náluk volt az előny. Igazi adok-kapok alakult ki a meccs elején, ám egyelőre hazai vezetéssel, miután Williams és Cole is betermelt három-három pontot. Az ötödik percben aztán a hazai nézők tapsától kísérve Nick Williams is pályára lépett, Vojvodát váltotta. Öt pont volt ekkor a paksi előny, ám két sikeres Ventspils támadást követően ez pillanatok alatt semmivé foszlott. Völgyi Péter gyorsan időt is kért, és beküldte a Pécs ellen is remekül kosarazó Morgen Ferdinándot. Több elrontott támadás következett ezután mindkét fél részéről, mígnem Bakic révén újabb triplát szerzett a vendégcsapat. Kovács Ákos büntetői révén előbb válaszolt az ASE, majd Morgen duplájával a vezetést is megszerezte a negyed végére.

A második negyed Nick Williams elrontott triplájával indult, szerencsére azonban a túloldalon sem volt pontosabb a célberendezés. Pillanatnyi megingás volt ez mindössze, hiszen Meiers, Tóth, Gray és Kovács révén a következő négy mezőnydobás célba talált, sőt a paksi irányító még a plusz büntetőt is sikerrel értékesítette. A támadóoldalon mindkét fél remekelt, azonban a védőfeladatokkal akadtak gondok a csapatok részéről. Sajnos a paksi játékosok kezdtek el előbb hibázni, így a kimaradt dobásoknak köszönhetően meglépett egy kicsit az ellen, így Körtélyesi parádés zsákolása a legjobbkor jött. Sajnos Nick Williams nagyon nem találta magát, bármilyen tiszta helyzetből is emelte rá, nem sikerült kosarat szereznie. Völgyi Péter ismét időkéréssel próbálkozott, amelyet követően két támadást is sikerrel védekezett ki csapata, és ki is egyenlített. Sőt, Vojvoda betörése után az előny is a piros-kékekhez került, így nem is volt meglepő, hogy Gundars Ventra is magához rendelte az övéit. Egy baráti triplaváltás után maradt a két pontos előny, amely Cole buta támadóhibája miatt nem nőtt tovább. A negyedbe még belefért egy Abernethy büntető, a slusszpoén azonban a dudaszónál betaláló Vojvodáé volt, akinek kosarával 37-34 arányban az ASE vezetett.

A szünet után a Ventspils kezdte a játékot, mégpedig Gray egy újabb triplájával, aki képtelen volt hibázni. Ezzel rögtön egál lett az állás, ám ez az áldatlan állapot szerencsére csak Cole hármasáig tartott. Az első félidőhöz hasonlóan most is potyogtak a kosarak, és bár az ASE őrizgette szűk előnyét, az üdvösséget jelentő 14 pont nagyon messze volt. Látszott, hogy a védekezésén szigorítania kell a Völgyi-legénységnek, ha nagyobb előnyt akarnak kiharcolni, mert hiába szereztek időnként élményszámba menő, bravúros kosarakat, ha rögtön jött is rá a felelet. Szerencsére Zo Williams ismét a nemzetközi meccseken mutatott játékával örvendeztette meg a nagyérdeműt, így a remény élt. A lettek azonban nem nyaralni jöttek Paksra, és minden egyes kíméletlen triplájukkal közelebb is kerültek a céljukhoz, ami csoportelsőként természetesen csak a győzelem, és a továbbjutás lehetett. Völgyi Péter ismét időt kért, majd egy újabb szép dupla után pihenőt engedélyezett csapata legjobbjának, akit Kovács Ákos váltott. A hátralévő szűk egy percben még két pontot faragtak a vendégek a hátrányból, így a záró játékrész előtt 52-50 állt a táblán.

Az utolsó felvonásra aztán mindent beleadva érkezett vissza a Paks, és két perc alatt termelt is hét pontot, ám ekkor újfent jött Gray, és egy 2+1-es akcióval ismét lelohasztotta a kedélyeket. Sőt, Bakic triplájával előbb egyenlítettek, majd Bernzis szintén hármat érő találatával a vezetést is megszerezték. Egy perc alatt kilenc pont, felfoghatatlan. Természetesen a menetrendszerű időkérés nem maradt el, utána pedig végre Nick Williams is megtalálta a gyűrűhöz vezető utat. A lett triplák ellen azonban ezután sem volt ellenszer, most újfent Gray volt soron. Hihetetlennek tűnő, 46 százalékos teljesítménnyel tüzeltek ekkor a vonalon túlról az északiak. A meccs most már egyértelműen nem a 14 pontos előny, hanem a győzelem megszerzéséről szólt, és a magyar csapat nem állt túl jól. Nick Williams is elkezdte ekkorra a mérkőzést, kosarai révén meccsben volt az ASE, azonban az újabb és újabb lett trojkák érkeztek, mindig a legrosszabb pillanatban. Az utolsó két percre fordulván aztán még egyszer megrázta magát az Atomerőmű, és egy pontra felkapaszkodott. Sőt, Zo Wiliams indulásból szerzett gólja, és az azt követő büntető után már a Paks kezében volt a vezetés! Sajnos a hideg zuhany a végére maradt, és egy 3 másodperccel a vége előtt értékesített triplával a Ventspils megnyerte a találkozót.

Atomerőmű SE - BK Ventspils 78-79 (20-19,17-15, 15-16, 26-29)

Paks, 800 néző

ASE: L. Williams 27/9, Vojvoda 14/6, Kámán 3/3, Cole 8/6, Tóth 5. Csere: N. Williams 9, Körtélyesi 4, Morgen 4, Kovács Ák. 3.

Ventspils: Abernethy 8/3, Gray 26/15, Strelnieks 2, Berzins 21/9, Meiers 6. Csere: Bakics 14/12, Laksa -, Zakis 2.

Völgyi Péter: A mérkőzés nagy részében nem játszottunk rosszul, sajnos az ellenfelünknél volt egy extra dobó, akit nem tudtunk semlegesíteni, és a palánk alatt is sok pontot kaptunk. Továbbra is nehéz helyzetben vagyunk, de meg kell próbálnunk kikecmeregni a gödörből.

Gundars Ventra: Sok problémát okozott Lorenzo Williams, nem igazán tudtuk tartani. A kezdeti emberfogást zónavédekezésre cseréltük, amellyel lelassítottuk a Paksot. Sok extra dobásunk bement, szerencsére az utolsó is, amellyel meg is nyertük ezt a nagyon fontos találkozót.