Elrontotta a végét az U20-as válogatott

Verséggel rajtolt az U20-as fiú válogatott a Bulgáriában zajló B-divíziós Európa-bajnokságon. A mieink sokáig jól tartották magukat Svájc ellen, sőt vezettek is még a negyedik negyed közepén, ám az ellenfél legjobbja, Brian Savoy (23/9) túl nagy falatnak bizonyult az utolsó percekben, és egy nyerhető meccset buktak el a fiúk. Lásuk hogyan alakult a mérkőzés negyedről negyedre!

Rosszul kezdődött a találkozó Völgyi Péter fiai számára, 14 másodperc után máris Svájc volt előnyben. Ezután azonban Mészáros triplájával és a nagyon aktívan kezdő Polyák jó játékával sikerült hamar fordítanunk még a negyed elején (6-2). Mladjan és Bozovic húzták a svájciak szekerét ekkor, egymást kiszolgálva szállították a pontokat, majd a két támadó hiba miatt a padra kényszerülő Gruda kiválását követően az ellenfél egyik legjobbjának tartott Savoy is életjelet adott magáról, máris oda lett az előnyünk (6-8). Völgyi mester időkéréssel próbált rendet rakni a fejekben, de a pályán továbbra is fejetlenség uralkodott, a dobásaink rendre lecsorogtak a gyűrűről, és ami ennél is nagyobb probléma, hogy a büntetőkkel komoly hadilábon álltunk, 3/8-nál jártunk ekkor. Bozovic és Savoy pedig nem kegyelmeztek, hosszú gólcsend után előbbi egy duplával, utóbbi egy triplával terhelte meg a gyűrűnket, de a csereként érkező Jakab révén nekünk is sikerült pontot tennünk a majd hat perces gól nélküli periódusunk végre (8-13), kár, hogy a bónuszként megítélt büntető ezúttal is kimaradt. Kovács Ádámnak sikerült valamelyest javítani azonban a negyed végén ezen a mutatón, így egy pontszegény etap után minimális hátárnyból várhattuk a folytatást (10-13).

A nyíregyházi Jakab beállítása jó húzásnak bizonyult, bár mi kezdtük a második tíz percet, egy gyorsan eladott labda után a fiatal irányító visszacsente a játékszert és gyorsindításból felzárkóztatta csapatát egy pontra (12-13). Sajnos centerposzton nem igazán ment a játék, Gruda, Czinger és Csapai sem tudtak hozzátenni a mérkőzéshez, de mezőnyben tudtuk ezt ellensúlyozni. Gyors ”ütésváltás” Mladjan és Polyák között, egy-egy sikeres tripla után nem változott a különbség, majd két jó svájci büntető után, ismét a nyírségi fiú volt eredményes távolról, ami egyből időkérésre is késztette Aleksic mestert (18-18). Hetedik eladott labdánkból Mladjan a második hárompontosát szerezte a rövid pauza után, de ekkor ismét villant Polyák Laci! Harmadik tripláját beverve továbbra is versenyben tartotta a csapatot, ekkor a 21 pontunkból 12 fűződött az ő nevéhez! (21-21) Két Atcho duplára Mészáros válaszolt a 6,75-ön túlról, majd sikerült kivédekeznünk az utolsó svájci támadást, így csak egy pontos hátárnyban vonultak a fiúk a nagyszünetre (24-25).

Fordulás után egyedül a három személyi hibánál járó Mladjan hiányzott a két kezdőötösből a pályáról, de a forgatókönyv ugyanaz volt, mint az első félidő elején, gyors svájci kosár után a csapatkapitány Mészáros Máté válaszolt az ellentámadásból (26-27). Centereink mély hallgatását Csapai duplája törte meg a legjobbkor, a körmendi magasember kosarával hosszú idő után vettük át újra a vezetést (29-28). A svájciak Bozovic negyed elejei kettese után csak büntetőből tudtak eredményesek lenni, míg nálunk Csapai ráérzett a kosárszerzés örömére, így gyorsan bevágott egy triplát is, majd négy percnyi mezőnygólmentes időszak után Savoy szépített az ellenfél részéről (35-31). A bicskájáról (is) híres nemzet legjobb dobója, Mladjan ekkor tért vissza újra a pályára, de Mészáros labdaszerzése és gólpassza után Polyák volt még eredményes gyorsindításból, mielőtt a svájciak húzóembere beköszönt volna a triplavonalon túlról (37-34). Atcho sokadszor bizonyult áthatolhatatlan akadálynak előttünk, a játékrész derekán már a negyedik sapkáját osztotta ki, de ez nem törte meg a lendületünket és a paksi Kerpel-Fornius Balázs első pontjaival (egyből egy hárompontos) ezen a meccsen ”tetemesnek” mondaható előny kovácsoltunk össze (40-34). A svájci időkérés után Mladjan egy jó és egy rossz megmozdulással vétette észre magát, újabb két pont után Jakabot faultolta dobás közben, a nyírségi fiú pedig értékesítve a kosarat és a plusz egy büntetőt tovább növelte előnyünket (47-40). Magunkra húztak még a negyed végén egyszer a svájciakat, de Bödör duplájával így is mi zárhattuk lélegzetvételnyi előnnyel a harmadik etapot (45-40).

A svájciak nyerőembere, SavoyÓriási tűzijátékkal és kapkodással kezdődött az utolsó felvonás, szerencsére mi tudtunk hamarabb megnyugodni és Jakab révén ismét a 6,75-ön túlról voltunk eredményesek (48-40). Savoy (a képen) ekkor azonban a hátára vette csapatát, az ő hét pontjával, valamint Atcho duplájával megkezdték a svájciak a felzárkózást, mi pedig csak Kerpel-Fronius révén tudtunk egy triplával közbeszólni, így nem is csoda, hogy a negyed közepén Völgyi Péter magához rendelte a fiúkat (51-49). Az időkérés után Savoy értékesítette a plusz egyként megítélt büntetőt, majd Sömenek kosarára Bozovic felelt a túloldalon, így következtek az öldöklő utolsó percek. Másfél perccel a vége előtt jött a hidegzuhany, a parádésan játszó Savoy beköszönt távolról, amivel két pontos előnyhöz jutatta Svájcot (53-55). A végjátékot nagyon elrontották a mieink, lejárt ugyanis a 24 másodperces támadóidőnk, a megszerzett labda után pedig ismét az Argentínában született Savoy volt eredményes, végleg megpecsételve a sorsunkat (53-57). Faultoltunk ugyan, hogy ne menjen az idő, ekkor már annyira kevés volt hátra, hogy ennek se volt túl sok haszna, így az utolsó négy és fél percben gól nélkül maradt magyar csapat verséggel kezdte az Európa-bajnokságot Svájc ellen.

Magyarország – Svájc  53:60 (10-13, 14-12, 21-15,8-20)

Szófia, Bulgária, B-divíziós Európa-bajnokság

Magyarország: Csapai 5/3, Polyák 14/9, Mészáros 11/9, Gruda -, Kovács Á. 3 Csere: Kerpel-Fronius 6/6, Czinger -, Jakab 10/3, Bödör 2, Sömenek 2, Tursics -

Svájc: Mladjan 15/9, Murati -, Savoy 23/9, Bozovic 10, Atcho 6 Csere: Stalder -, Manz -, Ladnenbergue 6, Brekalo -, Affolter -

A mérkőzés statisztikája az alábbi linkre kattintva érhető el.

Fotó (1.): szon.hu