Első vereségébe szaladt bele az U16

Nagyon rossz rajt után a harmadik negyedben vette át először a vezetést a magyar U16-os fiú válogatott Portugália ellen, de végül a sokkal jobban lepattanózó ellenfél begyűjtötte harmadik sikerét, míg a mieink először kaptak ki a bukaresti Eb-n.

A magyar válogatott számára rosszul kezdődött a meccs. A portugálok ugyanis – bár nem ontották a kosarakat – szépen sorban szerezték pontjaikat, viszont a mieink képtelenek voltak erre, egészen a 6. perc végéig, amikor már 8-0-ra mentek a luzitánok.

Ekkor végre a csereként beálló Nagy Levente volt eredményes, ám ezután sem voltunk túl acélosak, így a közte tíz meglett még ebben a negyedben. Igaz, ezután újra Nagy, majd egy hármas révén Hódi Patrik is betalált, így hamar megfeleződött hátrányunk. Ezek után szinte csoda, hogy az első negyedet végül csak hárommal nyerték meg a portugálok, nekünk viszont volt okunk a reménykedésre, s bízni abban, hogy csak átmeneti álmosság uralkodott eleinte a magyarokon, s később megfordítják a meccs alakulását. (Dicsérjük meg Pungor Szabolcsot, aki egy kihagyott Hódi-próbálkozás után támadólepattanót szedett, visszapasszolta a labdát Hódinak, s ő másodjára már nem hibázott, ez pedig még éppen belefért az első tíz percbe, így lett csak mínusz három.)

A második játékrészben aztán megint a portugál csapat volt jobb egy darabig. Lucas és társai újra tíz fölé tornázták az előnyüket (25-14), vagyis a magyar srácoknak újra kapaszkodniuk kellett. Ez azonban nem túlzottan sikerült, s a félidőig kevés ponton tartott Golomán György és a többi magyar fiú csak tisztes, de biztos távolból haladt a portugálok nyomában. A félidőben regisztrálhattuk, hogy mindkét gárda kevés triplát dobott, a lepattanókat azonban valamivel jobban szedte ellenfelünk. A kétpontosok terén pedig volt elmaradásunk Portugáliával szemben.

A harmadik negyed aztán meghozta a várt gyökeres változást. A center Zrínyi Viktor, majd Nagy és Golomán révén 32-30-ra zárkóztunk, vagyis nyílttá vált gyorsan a meccs. Igaz, ezután megint Amielék percei következtek, s távolodott az ibériai alakulat, de még idejében megindította második ezen negyedbeli nyomulását a magyar csapat, s ennek köszönhetően 42-43-nál (Hódi hárompontosa után) először a meccsen vezettünk!

Egészen 21 másodpercig, ám innentől kezdve a harmadik negyed lefújásáig fej-fej mellett haladtak a csapatok, s mínusz eggyel fordultunk a záró etapra.

A negyedik játékrészben aztán sajnos újra beragadtunk. Da Silva és Amiel egy-egy triplát szórt, sőt, előbbi egy duplát is, így hirtelen 46-45-ről 54-45 lett. Hidegzuhany a javából!

Ezután aztán hihetetlen módon besült mindkét alakulat. A keményedő küzdelemben perceken át nem dobott senki sem kosarat, s ez a portugáloknak volt jobb, hiszen kilenccel mentek. A mieink hármast is, kettest is hibáztak, Araujo és Da Silva pedig csak szedte le a lepattanókat (mindketten elérték már eddigre a 10-et a meccsen, sőt Amiel is, ami rámutat az egyik fő okra, miért tartott előrébb Portugália Magyarországnál).

A 4 és fél perc (!) általános kosárcsendet Da Silva két jó büntetője törte meg a lefújás előtt három perccel, s ez igen rossz végkifejletet vetített elénk. Antóni Csanád is betalált (majdnem 7 percig nem dobtak kosarat a mieink), ám Da Silva kontrázott rá megint (a 191 centis hátvéd immár 19 pontnál járt – ez a 10 lepattanóval igen komoly teljesítmény egy mezőnyembertől).

Innentől kezdve pedig a portugálok tartották fórjukat. Ha például mi hármast dobtunk (Pungor volt a tettes), akkor utána ők is. A portugál válogatott nyert, s így 3/3 a mérlege három kör után, míg a magyar csapat 3/2-vel áll, hiszen elszenvedte első vereségét.

Nagyon kár érte, mert az előzetes eredmények alapján úgy véltük, hogy lehet sanszunk ezen a derbin is. Persze ettől még jó a helyzetünk, s legközelebb vasárnap azokkal a hollandokkal játszunk magyar idő szerint 10:30-tól, akik eddig kétszer kikaptak (Portugáliától 8 ponttal, Svájctól 11-gyel), míg Ausztriát 12-vel verték. Meglátjuk! Hajrá, magyarok!

B divíziós fiú U16-os Európa-bajnokság, harmadik csoportmeccs
2012. július 21. Bukarest

Portugália U16 – Magyarország U16
64-54 (14-11, 18-10, 14-24, 18-9)

Portugália U16: Amiel 15/6, Da Silva 19/6, Salamanca 11, Araújo 2, Mendes 6.  Csere: Lucas 2, Oliveira 2, Brito 2, Camara 2, Neves 3/3. Vezetőedző: Rui Alves.

Magyarország U16: Kovács Be., Antóni 6, Hódi 14/6, Golomán 11, Zrínyi 4. Csere: Nagy Le. 12, Pungor 3/3, Ács B., Kovács M., Mészáros B. 4/3. Vezetőedző: Peresztegi Nagy Ákos.

Kipontozódott: -.

RÉSZLETES STATISZTIKA IDE KATTINTVA!

AKTUALITÁS

A csoportban a magyaroknak még van egy meccse vasárnap 10:30-tól (magyar idő) Hollandia ellen, illetve hétfőn szintén 10:30-tól Svájc ellen. Kijelenthető, hogy az utóbbi meccs ígérkezik nehezebbnek, bár a hollandok ellen sem lesz könnyű dolga a mieinknek.

A D jelű csoportban az első két hely valamelyikének megszerzése igen nehéz lesz, igazából mindkét hátralévő összecsapáson győzni kéne hozzá, hogy ez biztos legyen. Portugália és Svájc egyelőre még veretlen, Hollandiának egy veresége van. Most már Magyarországnak is van egy veresége. Ám Svájc még a cikk felrakásának pillanatáig csak két alkalommal lépett pályára, tehát elvileg kikaphat ma. Erre azonban igen csekély esély van, hiszen azokkal a norvégokkal találkoznak késő délután, akiket mi az első körben 49 ponttal legyűrtünk, tehát elég sanszos, hogy a helvétek is túljutnak rajtuk. Ez esetben - ha ma nyer Svájc - kijelenthető, hogy a portugálok, a svájciak és a magyarok osztozhatnak (elvileg) az első két helyen, netán a hollandoknak lehet még ebbe beleszólásuk. Reméljük, nem ellenünk "szólnak" majd bele sikeresen ebbe a harcba!