Nehéz kezdet után simán nyert az Olaj

Ma este elkezdődtek a Magyar Kupa nyolcaddöntőinek első mérkőzései. A második keddi találkozón a címvédő Szolnoki Olaj KK együttese fogadta a Naturex-SZTE-Szedeák gárdáját a Tisza-parti gárdák párosításában. Az Olaj a hétvégi, Adria Ligában elszenvedett vereséget követően nem kezdett jól ezen a meccsen sem, de hét és fél perc után teljesen átvette a kezdeményezést és a második negyedben el is döntötte a találkozó sorsát. A harmadik negyedben ugyan nagyot kapaszkodott a Szeged, de a negyedik negyed megint a hazaiaké volt, két utolsó perben esett kosárnak köszönhetően azonban mindössze 14 pontos előnyt harcoltak ki a holnapi visszavágóra.

Magyar Kupa, nyolcaddöntő, első meccs
Szolnoki Olaj KK - Naturex-SZTE-Szedeák 81-67 (25-20, 24-13, 16-21, 16-13)

Szolnoki Olaj KK: Simon 9/3, Németh 8, Sehovics 10, Bell 19, Báder 12.
Csere: Fodor 10/6, Szabó 6, Horváth 5/3, Trepák 2, Grebenár -.

Naturex-SZTE-Szedeák: Fekete 3, Kiss 11/9, Jones 10/3, Tanács 8, Dukics 11/3.
Csere: Csorvási L. 18/6, Vida 4, Jakab 2, Varga -.

Láthatóan kicsit rozsdásan kezdett az előzetesen sokkal esélyesebbnek tartott Szolnok, ez érthető is volt, hiszen hétvégén kulcsmeccset játszottak az Adria Ligában, ráadásul el is veszítették azt. Hét és fél percig szinte folyamatosan vezetett az esélytelenek nyugalmával játszó Szeged, ráadásul nem is kevés pontot szerezve (13-17). A vendégektől Csorvási Levente nagyon hasznos volt ebben a periódusban - pedig csak négy és fél perc után került pályára Nebojsa Dukics helyett -, amihez hozzányúlt, az kis túlzással arannyá vált. A túloldalon nem nagyon volt ekkor még kiemelhető teljesítmény. A fordulat a 8. percben következett be, ekkor a Szeged nagyon megállt támadásban, míg a hazaiak elkezdtek faultokat kiharcolni - ebben Szead Sehovics -, valamint könnyű kosarakat szerezni - ebben pedig Szabó Miklós jeleskedett -, és fordítottak is az első negyed végére, 25-20 volt az állás az első 10 perc után.

A második felvonásban egy ideig nem nagyon változott a különbség, hiszen négy és fél perc elteltével még mindig csak 29-25-re vezetett a Szolnok - találkozó ezen periódusa volt talán a leggyengébb a 40 perc során -, ám ezután beindult a hazai henger. Előbb Báder Márton és Németh István, majd az utolsó két percben Báder mellett Fodor Márton vezérletével már majdnem 20 pontra is elszakadt az Olaj, gyakorlatilag el is dőlt a találkozó. Ebben a szakaszban a Szegedet egyértelműen amerikai légiósa, Jones tartotta életben - már amennyire ez sikerült neki -, hiszen a félidő utolsó öt percében a vendégek által szerzett nyolc pont háromnegyedét szerezte a légiós. A nagyszünet előtt is ő talált be legutoljára, duplájával 49-33-ra vezetett a szolnoki alakulat a mérkőzés felénél.

A félidőben nem volt nagy különbség a statisztikákban. Az Olaj két három kategóriát nyert meg nagyon: a pattanózást (18-12), az eladott labdákat (3-7) és a kettesmutatót (17/24 vs. 6/14). A triplákat nagyjából hasonló arányban és mértékben értékesítették, ahogyan a büntetőket is. Az Olajnál nagyon sok játékost lehetett kiemelni a statisztikák alapján, a legjobb közülük Sehovics volt (10 pont, 2 gólpassz, 4 kih. fault). A túloldalon Csorvási Levente vitte a prímet ekkor (9 pont, 3 pattanó, 3 kih. fault), de jóval kevesebb jó teljesítmény érkezett a vendégektől - igaz, ez a két klub lehetőségeit és játékosállományát nézve nem is volt meglepő.

A fordulást követően látszódott, hogy nem nyugodtak azért még meg a hazaiak, le akarták ma zárni a lényegi kérdéseket a holnapi visszavágó előtt és Rashad Bell vezérletével próbálták továbbnövelni előnyüket - a szolnokiak első öt második félidei pontját szerezte a hazaiak új, magyar-amerikai játékosa. A túloldalon is tudták viszont, hogy ha holnap nem akarnak teljesen edzőmeccset játszani már a feldobástól, akkor nem szabad elengedniük a Szolnokot és leginkább Kiss Zsolt két triplájának köszönhetően jól tartották magukat a harmadik negyed első felében, Csorvási faulttal együtt beerőszakolt duplája után pedig időt is kért Neno Ascserics a 27. perc legvégén (59-48), mert kezdett eltűnni a szolnokiak második negyedben látott magabiztossága. Sokkal pontosabb nem lett az Olaj, de a támadópattanókat jól szedték, ennek, illetve a sok második esélyből szerzett pontnak köszönhetően tartották előnyüket, 65-54-re vezettek az utolsó 10 perc előtt.

Hiába azonban a vendégek erőn felüli, szimpatikus játéka a harmadik felvonás során, a záró játékrészt pocsékul kezdték, az első három percben az eddig a pillanatig pont nélkül álló Horváth Ákos vezetésével egy 7-0-ás futással kezdett a Szolnok, úgyhogy újra 18 pont volt az előnyük (72-54). A második negyed eleje után ismét egy gyenge periódus következett mindkét együttes számára, alig tudtak pontot szerezni a felek. Az Olaj láthatóan megelégedett ekkora előnyével, a túloldal pedig talán kicsit el is fáradt, illetve a negyedik negyedbeli rossz kezdés a morálnak sem tett jót, hiába dolgoztak az ezt megelőző 10 perc során, hogy kicsit feljebb kússzanak. A végén még Bell és Csorvási harcoltak egyet a "meccs legeredményesebb játékosa" címért, amelyet a szolnokiak játékosa nyert meg, illetve az utolsó percben Jakab és Tanács is kihasználták a hazaiak figyelmetlenségeit, Két kosarukkal azért jóval barátibban néz ki a 81-67-es végeredmény a Szeged számára is, holnap tehát 14 pontos hátrányból indulnak Dukicsék.

A második félidőben még jobban pattanózott az Olaj, 43-29-re nyerték végül ezt az összevetést, viszont ugyanannyi eladott labdájuk volt a második 20 perc alatt, mint a Szegednek, 9-13 lett a vége ilyen szempontból. Mindkét csapat sokat hibázott a büntetőkben, de a Szolnok jóval többet dobhatott végül (21/28 vs. 14/21), cserébe a triplákat sokkal jobban dobták a vendégek (4/26 vs. 7/22). Nem véletlenül volt azonban szoros a második félidő - sőt, a szegediek meg is nyerték azt két ponttal -, a magyar bajnok nagyon visszaesett a duplákat tekintve, voltak gondok a befejezésekkel (24/39 vs. 16/31). Bell (19 pont, 8 pattanó, 6 kih. fault) egyértelműen átvette a központi szerepet Sehovicstól a győztesnél, de heten is elértek legalább 11 VAL-t és hatan legalább 8 pontot. Csorvási Levente ugyanúgy a legjobb maradt a Szegednél (18 pont, 6 pattanó, 3 gólpassz, 6 kih. fault), mellette Kiss (11 pont, 5 pattanó) is igen hasznosan játszott, de a többiek elmaradtak ettől a szinttől, ennyi ember pedig kevés a Szolnok ellen.

Foto(1): kosarsport.hu
Foto (2,3): olajkk.hu, Kakó Zsolt
Slide: szoljon.hu, Illyés Csaba