Nem lehet egy percre sem kihagyni

Pór Péter, a Szolnok vezetőedzője szerint akartak, hajtottak a fiúk a lett Ventspils csarnokában kedden az Euro Challenge negyeddöntőben, ám egyszerűen így sikerült most ez a meccs. A távoli dobásokra készülő Olaj ezúttal éppen a hármasok terén maradt el a várttól, ezért nem tudott közelebb férkőzni ellenfeléhez, valamint a második negyed 2-3 perces üresjárata okozta Báderék vesztét. Pór Pétert, az Olaj vezetőedzőjét értük utol telefonon, miután a hazafelé tartó csapat gépe leszállt Ferihegyen, s az autóbuszon ülve gurultak a fiúk Szolnok felé.

A Szolnoki Olaj vereséget szenvedett a jó játékerőt képviselő lett BK Ventspils gárdájától az Euro Challenge küzdelemsorozatának negyeddöntőjében. A két győztes találkozóig tartó párharcban tehát a baltiak szereztek előnyt, ám rögvest, vagyis most csütörtökön következik a második derbi a Tiszaligeti Sportcsarnokban, s ott a szolnokiak kiharcolhatják a harmadik meccset, ami végleg dönt majd a továbbjutásról. Ha azonban Berzinsék aratnak újabb diadalt, Trotterék búcsút mondhatnak az egyébként már eddig is pompás nemzetközi szereplésnek erre az idényre nézve.

BK Ventspils - Szolnoki Olaj 82-63 (13-13, 27-18, 18-14, 24-18)

- Péter, először is hogy szolgál az egészséged?

Pór Péter: - Köszönöm, már alakulgatok, de még nem az igazi.

- Előzetesen nyilván feltérképeztétek a lett ellenfelet, ám a puding próbája az evés. Most, hogy lejátszottátok az első mérkőzést, mit gondolsz a BK Ventspilsről?

PP: - Nagyon szervezett, egységes csapat, öt légiósa mellett, pedig kinézetre is jó, atletikus lett srácokkal van megerősítve a kerete, amely egyébként igen fiatal, az átlagéletkor ugyanis 23 év.

- A meccs kevés ponttal indult, aztán belelendült mindkét gárda, végül azonban, mondhatni magabiztosan nyert a hazai együttes. Mi volt az, ami esetleg meglepett titeket vagy ami nem úgy működött, ahogy szerettétek volna?

PP: - Az első negyedben mindkét csapat elég ideges volt, s puhatolózott. Ez a kevés kosárból is látszik. Érezhető volt, hogy amelyik fél hamarabb megnyugszik, az nagyot lép a siker felé. S ezek a lettek lettek. A második negyedben volt egy két-három perces kihagyásunk, ezt pedig rendesen megtorolta a Ventspils. A harmadik negyedre védekezést váltottunk, ekkor a zónánkkal elég jól megfogtuk őket. Ám hiába védekeztünk hatékonyan, mert több esetben is visszaszedték a támadólepattanókat a hazaiak, és bizony extra hármasokat is dobtak. A Gray nevű srác például számukra jókor tüzelt pontosan távolról.

- Visszafogott lepattanózás a saját palánk alatt, kulcsfontosságú pillanatokban: vagyis akkor mondhatjuk azt, hogy a magas emberek terén volt egyértelműen jobb a Ventspils, mint a Szolnok? Vagy nem ilyen egyszerű a történet?

PP: - Nem, ez nem ilyen egyértelmű. A zónában a tolódások miatt van, hogy a kisebb emberek kerülnek pozícióba, s esetleg ők mozognak rosszul, tehát a mezőnyembereknek is lehetnek hibái abban, ha a lepattanózás nem működik.

- S a végén volt még esély?

PP: - A negyedik negyedben igazából toltuk magunk előtt az eredményt. Kicsit előtte, még valamikor 52-46 környékén felcsillant az esély, ott lehetett volna még jobban közelíteni, de ennyi volt, utána megint a lettek pillanatai következtek.

- Van valami, ami az újdonság erejével hatott a számodra, számotokra a lettek elleni mérkőzés kapcsán, s amiből sok mindent lehet hasznosítani akár a második meccsre, akár a jövőre nézve?

PP: - Nem igazán újdonság, mert itt az EC-ben már korábban is megtapasztaltuk, de most is előjött annak az igazsága, hogy ha valaki nem koncentrál 40 percen keresztül, s van akár csak egy rövidebb megingása is, azt az ellenfelek nem hagyják kihasználatlanul. A lettek a Balti ligában, a saját bajnokságukban és itt az Euro Challenge-ben edződve ehhez már jobban igazodnak, mint mi, bár azért mi is fejlődünk e tekintetben.

- Egy edző elsősorban csapatban gondolkozik, de valakit egyénileg netán elmarasztalsz a Szolnok együtteséből?

PP: - A fiúk küzdöttek, akartak, nagyon szerettek volna nyerni, ez látszott mindenkin, tehát nem lehet senkit sem elmarasztalni. Egyszerűen így jött össze. Sajnos rosszul, huszonvalahány százalékkal dobtunk távolról. Ez, ha jobban megy, szorosabb lehetett volna a meccs. Tudtuk, hogy elég sok kinti dobásunk lehet majd a hazaiak védekezése miatt, de sajnos most nem ültek túl jól a távoli kísérleteink.

- Van valami, amivel meglepetést okozhattok a második mérkőzésen a lett BK Ventspils gárdájának?

PP: - Ilyen rövid idő nem sok mindenre elég, de azért persze, van, amiben mondjuk rosszabbul teljesítettünk a vártnál, s azon javítunk kicsit, illetve változtatunk.

- Mi lesz a menetrend az elkövetkező egy-két napban?

PP: - Rövidesen hazaérünk, este lesz egy rövid átmozgató edzés, aztán csütörtökön jön a visszavágó. Pontosabban a második meccs.

- Gondolom, azt le sem kell írni, hogy hazai pályán számítotok a szolnoki publikum fergeteges szurkolására, jelenlétére, arra, hogy olyan hátteret adjon a csapatnak, amiben szinte bármire képes a csapat?

PP: - Egyértelmű. Nagyon nagy szükség lesz remek közönségünkre csütörtökön is!

Fotó: szegedma.hu