Siker Léván, szép játékkal.

Ma este, a szlovákiai Léván lejátszotta harmadik tesztmérkőzését az Európa-bajnoki selejtezőkre készülő magyar férfi kosárlabda válogatott. A keretben hiába volt több sérült, mivel rendhagyó módon, nem 12 fős csapatokkal vágtak neki a felek a találkozónak, így egyedül Trotter Obie maradt ki a nemzeti együttesből sérülés okán.

Első támadásunkat rögtön ponttal zártuk, melynek végén Lóránt Péter értékesített középtávoli tempót. Két akcióval később, jól kidolgozott figurából Horváth Ákos megszerezte az első triplánkat. Marko hárompontosával, valamint ziccerével tartotta magát a szlovák gárda. (5-8) A negyed derekáig azonban már nem tudott vendéglátónk a gyűrűbe találni. Ellenben mi Horváth és Hanga Ádám révén is eredményesek tudtunk lenni. (5-12) Védekezésünk nehéz feladat elé állította a szlovákokat. Labdaszerzéseink után rendre eredményesen, hatékonyan fejeztük be az indításokat, támadásokat. Hanga szép leindítást fejezett be kosárral, majd Lóránt Péter emelt be egy triplát, mellyel már több mint tíz egységnyi különbséget mutatott az eredményjelző, a mi javunkra. (5-17) Első padról érkező pontunkat Szabó Miklós jegyezte egy szép támadópattanó után, szükség volt a pontjaira pár pontatlan, kosárszegény perc után. Büntetőből, illetve egy betörés utáni ziccerből feljebb jöttek a fehér mezesek, de Szabó Miklós két sikeres büntetőjével már húsz pont felett járt a magyar csapat az első negyed végén. (11-21)

A magyar válogatott türelmesen, hosszan játszva vezette akcióit, egyedül a dobások sikerességével akadt némi problémánk a második játékrész elején. Vojtek négy büntetővel nyithatott két támadás alatt, melyből hármat helyre is küldött, felzárkózásba kezdett a vendéglátó gárda. (14-21) Hosszabb kosárcsendünket vasi akció törte meg, Ferencz Csaba gólpasszából Szabó Zsolt dobott be egy hárompontost, ismét visszaállt a tíz pontos differencia. Ferencz duplából, Wittmann pedig triplából szerezte meg első pontjait gyors egymásutánban. Nuber két komoly triplát vállt be és értékesített is, meccsben tartva ezzel együttesét. (20-29) Jó ritmusban támadtunk a Szabó Zsolt - Ferencz Csaba duó pedig szállította a pontokat a magyar csapat számára. (20-34) Bőkezűen rotálta csapatát Rátgéber László, a fiúk pedig folyamatosan építették az előnyt, szép játékkal szereztek a félidőre közel húsz pontos előnyt. Mind a szerzett labdák, mind a gólpasszok száma nagyon magas volt magyar oldalon, emellett támadólepattanók terén is ellenfelünk fölé nőttünk. (22-40)

Hanga Ádám büntetőivel végződött az első félidő, ő nyitotta a harmadik játékrész pontjainak sorát egy rendkívül nehéz középtávolival. Labdaszerzésünk után Horváth fejezte be ziccerrel a leindítást, majd Pandula hármasát követően Hanga volt ismét eredményes, saját kihagyott dobása utáni támadólepattanót tette a gyűrűbe. (25-46) A vendéglátóknak egyáltalán nem ízlett az magyar fiúk által bemutatott védekezés. Dobóhelyzetig többször el sem jutottak, egy-egy büntetőből gyarapították pontjaik számát. (30-50) A pályára visszatérő Szabó Miklós megszakítás nélkül, három kosarat szerezve, hat ponttal terhelte meg a szlovák gyűrűt, ezzel már 10 pontnál járt a Szolnok újdonsült magasembere. Válogatottunk pedig tartotta húsz pontos előnyét. (36-56)

Pontokat tekintve a szlovák válogatott volt hatékonyabb a záró negyed kezdetén, sikerült három perc alatt bejönniük a húszas határon belülre. Viszont nálunk Hanga nagyszerűen lepattanózott, Szabó Miklós pedig továbbra is aktív maradt gyűrűk alatt. Hosszú ideig nem dobtunk triplát, ezt a rossz szériát egy sarokból behintett triplával Lóránt szakította meg. Tóth Ádám megszerezte első kosarát Hanga alley-oop passzából, a két gárda közötti különbség újra húsz fölé ment, a hazaiak pedig időt kértek a sorok rendezésére. (42-65) Az időkérés után teljesen szétmorzsoltuk a szlovák válogatottat. Wittmann előbb triplát, majd leindítást befejezéseként ziccert vállalt magára. A differencia már a harminc pontos határt ostromolta, amit el is értek a fiúk Horváth duplájánál. (42-72) A záró percekben már csak az eredmény kozmetikázására futotta vendéglátóink erejéből, melyhez bőséggel hozzájárultak a véleményes játékvezetői ítéletek is. Egy szép játékot végrehajtó Wittmann - Tóth Ádám duó utóbbi tagja fejezett be zsákolással. Két szerzett labdát mutatunk még fel, előbbit Horváth, utóbbi a dudaszó pillanatában mutatott zsákolással Vojvoda Dávid fejezett be, mellyel beállította a mérkőzés végeredményét. (51-78)

A felkészülési időszak felénél tartó válogatottunk - az elmúlt és jelenlegi terhelést figyelembe véve - szép játékkal, határozott védekezéssel alapozta meg magabiztos sikerét. Jól működtek a kizárások, kevés támadólepattanót engedtek a fiúk a szlovákoknak. Emellett a külső dobásokkal sem álltak hadilábon a fiúk.  Amennyiben a sérüléssel bajlódó játékosok teljesen felépülnek, akkor az a helyzet nagy bizakodásra adhat okot az előttünk álló európa-bajnoki selejtezőkre nézve.

Férfi válogatott felkészülési mérkőzés - 2012. augusztus 3., Léva (Szlovákia)

Szlovákia 51 - 78 Magyarország (11:21; 11:19; 14:16; 15:22)