Simán nyert a Szolnok a Holon ellen

A EuroChallenge második csoportkörének ötödik fordulójában a magyar bajnok Szolnoki Olaj KK ellenfele az eddig a csoportban nyeretlen izraeli Hapoel Unet Holon volt. A vendégek állománya minőségben és mennyiségben sem közelíti meg a kvartett másik három csapatáét, ez a mai napon is egyértelműen látszott, hiszen mindössze az első pár percben voltak méltó ellenfelei az Olajnak, utána a negyedik negyedbeli kiengedés ellenére is könnyed edzőmeccs jelleget öltött a dolog a szolnokiak számára, akik végeredményben 81-66 arányban nyertek, így 3-2-es mérleggel várhatják az utolsó fordulót.

EuroChallenge, második csoportkör, J csoport, 5. forduló
Szolnoki Olaj KK (magyar, 3-2) - Hapoel Unet Holon (izraeli, 0-5) 81-66 (28-16, 16-7, 24-19, 13-24)

Szolnoki Olaj KK: Florence 20/18, Németh 4, Sehovics 13/3, Szabó 9, Báder 11.
Csere: Horváth -, Gay 8, Simon 7, Fodor 3/3, Trepák 6/6, Mándoki -.

Hapoel Unet Holon: Rosen 6/3, Dyson 6, Waters 5, Hill 18, Hassell 24.
Csere: Harrush 7/3, Elias-Pour -.

A hírek szerint (olajkk.hu, Ultras Liberi) a szolnoki rendezőség nem engedte be a szurkolói csoportok drapériáit és a magyar, illetve a székely zászlót sem a meccsre, így a találkozó a három szolnoki szurkolói csoport nélkül zajlott, a négy külföldi közül pedig most is a lett Ernests Kalve maradt ki. A várakozásoknak megfelelően már a legelején jóval erősebb volt az Olaj. Két percig, 4-4-ig volt szoros az összecsapás, aztán Szead Sehovics 7 pontjával elhúzott a vendég együttes a harmadik perc végére (11-4). Innen még volt felállás a vendégek számára, hiszen az ötödik perc kezdetére két pontra visszajöttek (11-9), ám ez volt a meccs utolsó pontja, amelynél látótávolságon belül voltak hozzájuk képest a magyarok. James Florence nagy pillanatai következtek, hiszen két és fél perc alatt három triplát vágott be az amerikai kisember zsinórban, így a hetedik perc végén 13 pontos hátrányban időt is Dan Shamir, a vendégek trénere (22-9). A legnagyobb különbség 15 pont volt ezt követően, de az izraeliek némileg megállították ezzel a játékmegszakítással a hazaiakat, büntetőkkel közelebb lopóztak ellenfelükhöz, de a ma is több lábon álló Olaj ellen ez csak arra volt elég, hogy az első 10 perc végére 12 pont hátrányban legyenek (28-16). Az egyetlen fejfájást talán Florence 3 személyi hibája okozta, de a bő keret miatt valószínűsíthető volt, hogy ez sem hátráltatja majd annyira a szolnokiakat.

A második felvonás első két és fél percében egy 8-1-es futással indult a Szolnok, ennek köszönhetően már 19 ponttal vezettek ekkor Báder Mártonék (36-17), és itt kicsit meg is álltak. Innentől kezdve ugyanis mindössze másfél percenként esett egy-egy kosár/pont hazai oldalon is. Pontatlanabbak lettek a Olaj játékosai, pár dobás is kimaradt, úgyhogy a hatékonyság mindenképpen lejjebb esett. Nem volt ez azonban véletlen, a vendégek ugyanis semmilyen ellenállást nem tudtak kifejteni. 36-27-et követően ugyan dobott négy pontot centerük, Franklin Hassell, amivel visszajött 15 pontra a Holon, ám a fennmaradó majdnem 7 percben összesen egy Lawrence Hill által szerzett duplát jegyezhettek fel a statisztikusok melléjük, így a Szolnok visszafogott teljesítménye ellenére is folyamatosan növelni tudta nem csekély előnyét. A 20 pontot először három és fél perccel a vége előtt érte el a különbség (41-21), és az első 20 perc után 21 ponttal vezetett már a magyar együttes (44-23), kérdés nem volt, hogy melyik a jobb együttes.

A félidei statisztikákban leginkább a dobószázalékokban volt óriási különbség. A lepattanókat nyerte az Olaj (27-22), viszont több eladott labdája is volt a hazaiaknak (7-4), azonban a kettesek viszonylag kevéssel (9/22 vs. 8/28), a triplákat (6/11 vs. 0/8) és a büntetőket (8/10 vs. 7/14) viszont sokkal jobban értékesítették a szolnokiak. Statisztikailag Sehovics (9 pont, 2 pattanó, 2 gólpassz), Florence (9 pont, 3 pattanó) és Báder (8 pont, 6 pattanó, 3 kih. fault) voltak a legjobbak, de mindenkit lehet dicsérni. A túloldalon Hassell (8 pont, 8 pattanó, 4 kih. fault) és Hill (8 pont, 3 pattanó, 2 szerzett labda) voltak a legjobbak, de teljesítményük nagyjából semmit nem ért a többiek gyenge játéka, és az izraeliek sokkal rövidebb, gyengébb minőségű rotációja miatt.

A fordulás után semmi változás nem állt be a játék képében, nagyon langyos mederben csordogált már a találkozó. Az Olaj a harmadik negyed közepére elhúzott 28 ponttal is (59-31), és Szabó Miklós, Brandon Gay és Florence vezetésével ugyanennyi volt a különbség fél perccel a negyed vége előtt is (68-40).

Itt jött egy kis hullámvölgy, ugyanis a harmadik játékrészt végét, és a negyedik elejét összesítve egy 12-0-ás futást kapott a magyar együttes, 68-52-nél időt is kért Neno Ascserics mester nyolc perccel a záró sípszó előtt. Ebben a periódusban ki is engedtek a magyarok, de emellett semmi nem sikerült nekik. Támadásban öt perc alatt mindössze egyetlen Báder pontra volt képes a Szolnok, a vendégek pedig egyre inkább másztak fel rájuk, hat perccel a vége előtt már csak 11 pont volt a különbség a két fél között (69-58). Florence egy triplával jelentkezett pontosan a negyed felénél, nagyon jókor, ugyanis ezután kezdett kicsit éledezni a hazai együttes, és ha nem is pörögtek már úgy támadásban, mint az elején, pár kosárnak köszönhetően azért biztosították az összecsapást, mielőtt még valami fatális nem történt volna. Az izraeliek is visszaestek Florence tripláját követően, úgyhogy végül egy sima, izgalommentes meccsen 81-66-ra nyert a Szolnok, és 3-2-vel várják az utolsó fordulóban a Paris-Levallois együttesét (a két francia csapat később kezdte egymás elleni összecsapásukat, arról a későbbiekben beszámolunk még természetesen).

A meccs teljes statisztikáját ezen a linken eléritek!

A csoport másik találkozóján a két amerikai sztárja nélkül játszó Paris-Levallois az első negyedben hátrányba került, ám a második negyedtől fej-fej mellett haladtak ellenfelükkel a szintén francia BCM Gravelines Dunkerque-kel. A negyedik negyedben aztán átvette a vezetést a friss francia kupagyőztes, de ahogy Szolnokon, úgy itt sem sikerült megtartaniuk előnyüket, így 76-76 után hosszabbítás következett. Itt is a vendégek voltak a jobbak, de az utolsó percben fordult a kocka, egy zsákolással egy pontos előnybe került a Paris-Levallois, ami a szolnokiak számára azt jelentette volna, hogy legalább 23-mal kellett volna nyerniük az utolsó fordulóban. Egy kihagyott Dunkerque-i dobást követően azonban Yannick Bokolo az utolsó pillanatban tette vissza a lepattanót, ezzel 87-86-ra nyert a francia listavezető.

A Gravelines vezeti és jó eséllyel meg is nyeri a csoportot, az Olaj pedig óriási lehetőséget kapott az élettől, hiszen elég egyetlen ponttal nyerniük jövő héten hazai környezetben a Paris ellen ahhoz, hogy továbbjussanak a csoportból, és megint ott legyenek a legjobb 8 között a EuroChallenge-ben.