U18: Hármasokkal nyert Portugália

A magyar U18-asok javuló játékkal, de mégis kikaptak Portugáliától az Eb-n. Az ellenfél 14 hármasát nem sikerült a jobb palánk alatti teljesítménnyel kompenzálni. Vasárnap 15:15-től újra Ausztria ellen játszunk, utolsó meccsünkön tét a 11. hely megszerzése.

ELŐZMÉNYEK

Az a portugál válogatott várt a magyarokra szombat este, amelyik elég hektikusan szerepelt eddig. Kezdte a tornát azzal, hogy elkapta a hollandokat (csoportmeccs) – hasonló játékerőt képviselnek hozzájuk képest, sőt, ahogy elnézzük, nagyjából a mi szintünk is itt van valahol jelenleg. Aztán viszont két sima vereséget összeszedtek a luzitánok a házigazda, igen erős Bosznia-Hercegovinától, illetve Belgiumtól. Róluk annyit, hogy Belgium az 5-8-ba jutott, míg Bosznia ma este a csehekkel döntőt vív, és már biztosan feljutott az A divízióba. Jegyezzük meg a teljesség kedvéért, hogy Bosznia azt az Angliát győzte le az elődöntőben 1 ponttal, akit mi majdnem legyűrtünk a csoportban (ennyit számít egy-egy meccs, kicsit több koncentráció vagy éppen nagyobb szerencse, netán egy-két bírói ítélet a kulcspillanatokban).

Visszatérve Portugáliára, ők a kezdő csoportjukban végül 2 sikert és 2 vereséget elérve a 4. helyen éppen csak becsúsztak a 9-16. helyekért küzdők mezőnyébe (míg a magyarok éppen csak lecsúsztak az 1-8-ról) . Ezek után, a középszakaszban 12 ponttal verték a svédeket (mi ugyanekkor arattunk fölényes győzelmet a másik ágon Szlovákia ellen). Aztán érdekes módon hasonló eredményt ért el a két gárda, hisz Portugália 2 ponttal múlta felül Izlandot (igen, ott is kosárlabdáznak), a magyarok viszont kettővel kikaptak Ausztriától (írtunk róla…).

Így kerültünk össze, s az előjeleknek megfelelően szoros mérkőzést vívtunk egymással. Végül portugál sikerrel. Öttel kikaptunk tőlük, ezért legjobb esetben is a 11. helyen végezhetünk a 22 csapatos B divíziós Európa-bajnokságon. Leírva nem túl fényes eredmény, ám ahogy láthattuk, itt is van elég sok jó csapat, remek kosaras egyéniségek bontogatják (vagy már ennél is előrébb tartanak) szárnyaikat a mezőnyben. Ráadásul azt is tapasztalhattuk, hogy valóban egy-egy meccs egy-egy perce akár gyökeresen megváltoztathatja a torna későbbi menetét egy alakulat számára. Nem mondjuk, hogy ez a magyar együttes az A divízióba egyértelműen feljutásra esélyes lenne, de simán bekerülhetett volna a legjobb nyolcba. Ott meg, nagyobb motivációval, esetleg picivel több szerencsével biztosan nem lógott volna ki lefele a sorból a Zsoldos-csapat. Ám ez a „mi lett volna, ha” kategóriája.

Lássuk a szombati meccs tudósítását!

Fiú U18-as B divíziós Európa-bajnokság, helyosztó a 9-12. helyért

2012. augusztus 18. Sarajevo, Ramiz Salcin-Mojmilo

Portugália U18 – Magyarország U18
88-83 (22-21, 25-19, 16-16, 25-27)

Portugália U18: Marques 9/6, Bastos 18/12, Ventura 12/6, Grosso 4, Insaly 8. Csere: Gallina 7, Miguens 25/15, Miranda 5/3, Vezetőedző: Carlos Seixas.

Magyarország U18: Perl 31/3, Velkey 13/9, Jakab P., Váradi B. 5, Bognár K. 15. Csere: Tóth B., Simon K. 5, Kovács B. 7, Varga M. 7, Golomán, Vezetőedző: Zsoldos András.

Kipontozódott: -

RÉSZLETES STATISZTIKA IDE KATTINTVA!

Zsoldos András: - A srácok felszívták magukat a meccsre, mindenki odatette magát, nem volt probléma a küzdeni tudással. Az előző napihoz képest sokkal jobban játszottunk. Az első félidőben nem tudtuk megakadályozni a portugálok 3 pontos dobásait, amit a korábbiaknál is sokkal jobb %-kal értékesítettek. A 3. és 4. negyedben ledolgoztuk a hátrányunkat, védekezést váltottunk, sikerült az ellenfelet kizökkenteni, átvettük a vezetést. Ekkor két extra hármast dobtak, amivel eldöntötték a meccset.”

ALACSONY A PORTUGÁL, DE MARHA JÓL DOB MESSZIRŐL

Kezdjük a tudósítást egy meglepő adattal, hiszen U18-ban már azért általában minden alakulatnál vannak jól megtermett kosarasok. Ellenfelünknél a legmagasabb ember 197 centis volt, de 193-mal is center lehetett náluk valaki…  A mérkőzésen gyakorlatilag három irányítóval, vagy legalábbis annak is használható emberrel kezdett Portugália.

Viszont mi elég jól rajtoltunk. A portugálok szemszögéből nézve 2-5-re, majd 8-13-ra is vezettünk, de mindig visszaküzdötte magát ellenfelünk az első negyedben, amit végül csekély előnnyel zárt a távolról erős ibériai alakulat. Itt érdemes is kitérni a rövid statisztikai áttekintésre, majd folytatjuk a tudósítást.

Szóval Bastos és Miguens tartotta „jó” szokását a találkozón, és a teljes mezőny tripladobói lajstromának immár 4. és 6. helyezett kosarasa ezúttal is elképesztően jól tüzelt messziről. Előbbi 50%-os mutató mellett 4 hármast vágott be nekünk, míg utóbbi 70% fölé ment, miközben 5-öt szórt – ketten 9 hármast termeltek az összesen 14 (!) portugál triplából. Ezt ellentételezte (volna) a magyarok 4 darab trojkája…

Ehhez képest viszont uraltuk a kétpontosok területét (22 ponttal dobtunk többet kettesből, mint vetélytársunk), ám hiába voltunk közelről jobbak, s hiába kaptuk ezúttal mi a valamivel több büntetődobási lehetőséget, hiszen 24-ből 9 kimaradt.

Ez egyébként a legkevésbé sem vonatkozik Perl Zoltánra, aki alig hibázott dobást. 10/11 büntetője jó volt, mezőnyből pedig 9/13 duplát és 1/1 triplát dobott, ami összességében (mezőnyből) 71% feletti produkció. Ehhez jött nála még 6 lepattanó és 8 kierőszakolt fault. Igaz, 4 labdát eladott, ám mindez – az összesen elért 31 pontjával az élen – kiváló egyéni teljesítmény. Kár, hogy a csapat ettől még kikapott, s ugyebár az a lényeges.

MÁSODIK NEGYED - A HAJRÁ NEM A MIÉNK

Visszatérve a mérkőzés alakulásához, a második negyedben Kovács és Simon pontjaival visszavettük a vezetést, amit tartottunk is egy darabig, ám a játékrész derekához közeledve már megint amott volt a fór. Aztán megint itt. Ez ment a lefújásig szinte, mégis látni kell, mennyit számít egy pillanatnyi kihagyás vagy balszerencse, hiszen ebben az egyébként kiegyenlített negyedben volt végül a legnagyobb különbség a két gárda között, és sajnos nem a mi javunkra. Egyébként akár a fontos hármasok negyede is lehetne ez, hiszen amikor 4 ponttal „elmentek” a portugálok, akkor Velkey egy triplával hozott vissza minket, majd a legvégén viszont a portugálok időzítettek számukra jól két trojkát (s nem a két nagy dobó, hanem az egyébként szintén elég pontosan célzó irányító, a 173 centis Marques jegyezte mindkettőt – ennyit arról, hogy a mai kosárlabdában szinte a teljes csapatnak jól kell dobnia messziről, de legalábbis képesnek kell lenni rá, ha úgy hozza a helyzet), s ezzel alakult ki a viszonylag nagyobb (7 pontos) különbség a nagyszünetre.

KAPASZKODUNK, FORDÍTUNK, A HAJRÁ (megint) NEM A MIÉNK

A harmadik negyedben voltak labdaeladásaink és Portugália tartotta 4-6 pontos előnyét. Mi kapaszkodtunk, közelítettünk mindig, aztán vagy egy hármas érkezett odaátról vagy másként értek el pontot a portugálok, de stabilan megmaradt végig a pár pontos előnyük (63-56).

A negyedik negyedben jó darabig nem sikerült igazán közelbe hoznunk a győzelmet. Igaz, a portugálok nem dobálták már a hármasokat, s végül a magyarok akarata sikert hozott. Kovács, majd Perl révén átvettük a vezetést (75-76). Aztán – egy portugál dupla után – Velkey hármasával már kettővel mentünk (77-79), ami, mivel már nem sok volt hátra,nagyon bíztatóan hatott. Lehet, hogy a portugálokat végül a saját fegyverükkel győzzük le?

Hát, nem! Könnyelműen jelentettük ki, hogy addig a negyedik negyedben nem szórták a távoliakat a portugálok, hiszen Miguens, Bastos, majd Ventura is beszórt egyet-egyet, mintegy 60 másodperc alatt, s ezzel – bár közben Perl büntetőkből eredményes volt – 86-81-re fordított Portugália. 17másodperc volt hátra…

Aztán újra Perl büntetői (86-83), Ventura erőszakolt ki két büntetőt (amit be is dobott), majd vége. Váradi hármasa kimaradt még.

Utolsó meccs (11-12. helyért): vasárnap 15:15, Ramiz Salcin-Mojmilo csarnok, AUSZTRIA – MAGYARORSZÁG

A minapi osztrák – magyar után Pethes Csaba technikai vezető elküldte a meccsel kapcsolatos gondolatokat a stáb részéről. Ebben kifejtette, hogy az volt az úgynevezett „gödör-nap” a magyarok számára. Tompa kezdés és szinte védekezés nélküli első negyed végére elment ellenfelünk. Amikor a 2. és a 3. negyedben nagy erőfeszítések árán visszajöttünk, sőt, 8 ponttal átvettük a vezetést, néhány kulcspillanatban újra hibáztunk, ziccereket rontottunk, nagy védekezési bakikat vétettünk. Ettől függetlenül még a legvégén is kezünkben volt a győzelem, de újra hiba következett. Néhány emberünk megmagyarázhatatlanul lélektelenül játszott. A következő meccseken be kell bizonyítani, hogy ez csak kisiklás volt.” Ehhez azt is hozzátette, hogy cél továbbra is a 9. hely, de ez sajnos már nem válik valóra, hisz a 11. pozícióért szállunk harcba ma, s újra Ausztria az ellenfél.

Pár szót ejtsünk az osztrákok előző derbijéről (az a Hollandia verte őket simán, amely Portugáliától az EB első körében még vereséget szenvedett – ennyit a körbeverésekről). Szóval a hollandok megadták a receptet arra, hogyan kell legyűrni az osztrákokat. Nyilván leírni könnyű, mégis: remek kezdés, a lepattanóharc  sima megnyerése, egy csomó tripla (10/27-et produkáltak a hollandok) és Jakob Pöltl viszonylag kevés ponton (13) tartása. Ha azt vesszük, hogy a néhány nappal ezelőtti osztrák – magyaron mi csodálatosan rosszul céloztunk messziről és az ottani kulcsembert hagytuk élni, akkor kijelenthető, ha ezeken javítunk, visszavághatunk Ausztriának.

Igaz, bravúrral, de szerettek volna a mieink a legjobb 8-ba kerülni ezen az Eb-n. Ehhez tényleg nem kellett sok, de az angolok elleni kulcsmeccsünkön nem mi voltunk a kedvezményezettek a kint lévő magyar stáb szerint. Utána a legjobb, nem első nyolcas helyet céloztuk meg, ami reálisabb is volt talán. Ez a 9. pozíció. Efelé haladt öles léptekkel a magyar válogatott, de most Portugália útját állta ebben (vagy korában Ausztria, ha ellene nyerünk, más ellenfelet kapunk, bár az igazat megvallva, nem biztos, hogy a hollandokkal jobban jártunk volna, ki tudja…). Szóval ezután a legvégső cél nem is lehet más, mint a 11. hely, s ami talán nagyobb motiváció lehet a magyar fiúknak, hogy adjuk vissza a „kölcsönt” az osztrák együttesnek, hisz elég rosszul teljesítve is majdnem megvertük őket anno. Most a „majdnem”-et vegyük el onnan!