U18: Pompás meccsen magyar siker!

A magyar U18-asok uralták a beloruszok elleni Eb-meccset a negyedik negyedig, ott azonban megrezdült a léc, de végül nagyon okosan és remek küzdőszellemmel behúztuk a derbit. Az ellenfélnél Malakhau 8 triplája sem volt elég a fehérorosz sikerhez. A mieink a 3. helyen zártak a csoportban és szerdán már a középszakaszban lépnek pályára a 9-16. helyért.

Fiú U18-as B divíziós Európa-bajnokság, csoportmeccsek, 5., utolsó kör

2012. augusztus 13. Sarajevo, KSC Ilidza Gym

Fehéroroszország U18 – Magyarország U18
83-84 (22-22, 15-25, 23-22, 23-15)

Fehéroroszország U18: Malakhau 28/24, Patupchyk 18/6, Chumakou 4, Astashou 6/6, Ilyukevich 4. Csere: Aladka, Yeusiyevich, Lialkou, Salenik 4, Vashkevich 13, Bliznets 6. Vezetőedző: Ruslan Baidakou.

Magyarország U18: Perl 18, Velkey 15/3, Váradi B. 17/9, Molnár M. 6, Bognár K. 12/6. Csere: Tóth B. 2, Simon K., Kovács B. 5/3, Varga M., Golomán 4, Jakab P. 5/3. Vezetőedző: Zsoldos András.

Kipontozódott: Vashkevich (39. perc), Patupchyk (39. p.), ill. Varga M. (29. p.)

RÉSZLETES STATISZTIKA IDE KATTINTVA!

VISSZATEKINTÉS a vasárnapi magyar – angol meccsre (hatalmas csatában, a negyedik negyed közepéig vezetve végül 58-63-ra kaptak ki a mieink)! /Utána részletes tudósítás a hétfői fehérorosz – magyar derbiről./

Zsoldos András: - A mérkőzés elején nem dobtuk be a kidolgozott helyzeteket. A 2. negyedben feljavultunk, ötletesen, okosan játszottunk és átvettük a vezetést, szép előnyt is szereztünk. A 3. negyedet is jól kezdtük, de fault problémák, eladott labdák és a kihagyott büntetők miatt szorossá vált a mérkőzés. A 4. negyedben kezünkben volt a lehetőség, de ismét kihagytuk a büntetőket és az üres dobóhelyzeteinket, visszahoztuk az angolokat a meccsbe. A végjátékban pedig ők voltak a pontosabbak. Összességében sokkal jobban játszottunk a csoport győztes ellen az előző napihoz képest. Minimum erre a teljesítményre lesz szükség a következő meccseken is.”

Pethes Csaba technikai vezető az alábbiakkal toldotta meg a visszatekintést a magyar – angolra: - Nem akarok foglalkozni a játékvezetőkkel, de abból azért, hány büntetőt dobhatott az angol vagy a magyar csapat, lehet következtetéseket levonni. Emellett néhány lépéshibát is furán ítéltek meg.

Pethes Csaba arról is ejtett néhány szót, hogy milyenek az esélyek a továbbiakban. Úgy vélte, hogy igazából a szerencse sem volt a mieink mellett, hiszen ez egy valóban nagyon erős csoport. Ha az eredményeket nézzük, s az időközben körvonalazódó erőviszonyokat, van olyan csoport, ahonnan igen könnyen teljesíthette volna a legjobb nyolcba jutást a magyar válogatott, de hát ez is olyan dolog, hogy azt kell szeretni, ami van. Nekünk ez a csoport jutott, benne két, reálisan a dobogóra is esélyes alakulattal. Kíváncsian várjuk, később miként végez az angol és az izraeli gárda.

Mindenesetre a 9. helyet megcélozza a magyar válogatott, ezzel zárta mondandóját a technikai vezető.

Annyit még írjunk le, hogy a tegnapi tudósításból kimaradt, de Zsoldos András technikai hibát kapott, mikor nehezményezte az egyes döntéseket… Mindent egybevéve kijelenthetjük, megérdemelte volna a győzelmet a magyar alakulat. S akkor a nyolc között folytatná, ami nagyon nem mindegy (így a 9-16. helyek egyikéért hajthat reálisan. Ám mindez már történelem, lássuk, mi sikerült a fehéroroszok ellen!

RÉSZLETES TUDÓSÍTÁS (Fehéroroszország – Magyarország, hétfő)

Az utolsó csoportmérkőzésen – az addigi négy derbi tapasztalataiból kiindulva – nagyon bíztunk a magyar sikerben. Ez esetben biztos harmadik helyen végez a magyar alakulat. (Az igazat megvallva, ha kikapunk, vélhetően akkor is, hiszen nem túl esélyes, hogy Izrael alulmaradjon a románok ellen…). Mindenesetre nem árt, ha jó benyomással fejezzük be az Európa-bajnokság ezen szakaszát, s várjuk a helyosztókat. A harmadik termet próbálhatták ki a mieink, hiszen az első két körben a Sport Hall Skenderija, majd újabb két mérkőzésig a Ramiz Salcin-Mojmilo adott otthont a mérkőzéseinknek, most pedig a KSC Ilidzába voltunk hivatalosak. Reméltük, ahogy a másik két csarnokban, úgy itt is lesz győzelmünk…

Ennek megfelelően Bognár talált be messziről - a magasemberünk nem először dobott triplát. Ezzel kezdtük a derbit a fehéroroszok ellen. Igaz, erre 5 ponttal feleltek a beloruszok (5-3). Ezután ki-ki meccset játszott a két gárda a negyedben. Mi mentünk el négy ponttal Jakab hármasa után, majd egyenlítettek a fehéroroszok, s végül a záró duda pillanatában sem tartott előrébb egyik alakulat sem.

A második negyed már több magyar pontot, s jóval kevesebb belorusz kosarat hozott. Malakhau triplája után (25-22) Molnár, Váradi, illetve egy hármassal Kovács Barnabás jelentkezett, s máris 25-29 volt az állás. Sőt, folytattuk hatékony támadásainkat és egy lerohanás után Velkey János kosarával már 11 ponttal vezettünk (28-39). A nagyszünetig hátralévő időben nem is engedtük közelebb ellenfelünket, így jobban is eshetett a srácoknak a pihenés.

A harmadik negyedben Vashckevich, s főleg Malakhau nagyon igyekezett (utóbbi már 16. pontját szórta kevéssel több, mint félmérkőzésnyi idő alatt), de a mieink nem hagyták, hogy fordítás közelbe érjen Fehéroroszország. A magyarok végre mind a büntetőket, mind a hármasokat jól dobták (a triplákat a harmadik negyed közepén majdnem 50%-kal – 7/15), s ez kellett is az atletikus beloruszok ellen. A lepattanók terén közel egyformán teljesített a két alakulat (5-tel többet szedett ellenfelünk), s ami szintén fontos volt, eladott labdákat nézve sokkal rosszabbul álltak Patupchykék, ami a kosárlabda egyik fontos tényezője, mint tudjuk.

Az összeszedett magyar játék azt eredményezte, hogy hosszú távon tartani tudtuk a 10 pont körüli előnyünket, hiába próbáltak bármit a fehéroroszok. Sőt, ahhoz, hogy a negyed végén egy ponttal tízen belülre kerüljön vetélytársunk, kellett az is, hogy egymás után két labdát eladjanak a magyarok és Patupchyk triplát vágjon ezután. mindenesetre kézben volt a meccs (60-69), bár hátradőlni nem lehetett.

A negyedik negyedben Malakhau nagy ijesztgetésbe fogott, hiszen saját maga 19. pontját szerezte hármasból, s kezdett meleg lenni a pite (63-69). Molnár Marci indítás utáni zsákolása megfelelő felelet volt erre, ám innentől felváltva estek a kosarak, tehát nem szakadt le ellenfelünk. Perl Zoltán is zsákolt, de sajnos Malakhau igen nagy formát futott, és rövidesen már 25 egységnél járt, s ami elképesztő, hetedik (!) hármasát szórta. Hihetetlen, de mindehhez csak 9 hármaskísérlet kellett neki, tehát valami olyasmit művelt – persze kicsiben –, mint Carmelo Anthony az olimpián, az USA színeiben, midőn megbokrosodva szórta egymás után a trojkákat Nigériának, szinte hiba nélkül.

MAJDNEM MEGFŐTTÜNK, DE HELYÉN VOLT A MAGYAROK SZÍVE, ESZE

Ha egy üzlet beindul! Astashou is kedvet kapott a hármasokhoz, ráadásul hiába cserélte embereit Zsoldos András, valami megakadt ekkor, hiszen újabb fehérorosz kosarak következtek, így a korábbi biztos magyar vezetésből öt pontos belorusz előny lett (80-75). A lepattanókat is egyre jobban kapkodták odaát, és ellenfelünk 11 hármasával szemben mi „csak” hetet tudtunk felmutatni. Igaz, továbbra is jó százalékkal céloztunk, de a fehérorosz válogatott extrát produkált, amire nehéz mit lépni. Csúnyán fogalmazva, sz.rba nyúltak, de hát van ilyen.

Bognárnak is helyén volt azonban a szíve, s ő is hármast vágott, majd Perl Zoli két büntetőjével 80-80-ra módosítottuk az eredményjelzőt. Előtte, mondjuk nem jött rosszul, hogy az egyik nagy dobálgató, Vashkevich kipontozódott. Ám volt még vissza nem egészen 2 perc.

Sőt, picivel utána Patupchyk is idő előtt fejezte be, ami után Perl ismét dobhatott, s egy be is ment (80-81). Majd Astashou rossz passza Golomán labdaszerzését jelentette, Aladka odaütött, Perl ismét büntetőzött (ilyen ez már az efféle végjátékokban), s újra csak egyet dobott be (80-82). Belorusz időkérés, 46 másodperccel a vége előtt.

Ez olyan jól sikerült, hogy Malakhau egy újabb triplát szórt, visszavette Belorusszia a vezetést (83-82). Az izgalmak és Perl „magánszínháza” azonban nem álltak le! Golomán rontott dobása után támadólepattanót szedett a szombathelyi legény, miután faultolták. S most mindkét büntetőt bedobta (83-84). Vissza 7 másodperc.

S ez lett a vége, Malakhau az utolsó dobását végre elhibázta (elnézést, de kezdett elegünk lenni belőle…).

Szuper! Szép volt srácok!

A magyarok az „A” csoport 3. helyén végeztek, az éllovas Angliától csak nagy balszerencsével kikapva. Folytatás augusztus 15-én, amikor is 20:00-tól a „B” csoport 4. helyezettjével játszanak (később kiderül, melyik ez a gárda). Utána játszanak a „B” csoport harmadikjával is (augusztus 16-án szintén 20:00-tól, s ugyanitt, a Ramiz Salcin-Mojmiloban, ahol az angolokkal és az izraeliekkel vívtunk meccseket), illetve ennek a középszakaszi csoportnak (jele „G”) tagja még Románia is, hiszen a mi mostani csoportunkban biztos, hogy a 4. helyre érnek oda (nem kis meglepetésre, hiszen ezt az igencsak erős fehérorosz gárdát megelőzik). A románok elleni eredményt nyilván visszük magunkkal, tehát ellenük a „G” csoportban már nem kell meccselni.

A magyar válogatott tehát picivel, de lemaradt a legjobb nyolcról, ám a 9-16. helyért még vannak találkozói, s a látottak alapján nem kis esélye van a srácoknak, hogy ott a 9. pozíciót megcsípjék.

Természetesen erről is írunk még itt a Kezdő5-ön!

A B divíziós Eb lebonyolításának folyamatábráját IDE KATTINTVA érhetitek el! /A magyarok az "A" csoportban kezdték a tornát./

Fotó: a válogatott saját képe a megnyitóról