B csoport - 20. forduló

Keleten a Tiszaújváros kétszer is közel járt a bravúrhoz a hosszú víkenden, de egyszer sem sikerült átszakítaniuk a célvonalat. Elmaradt a rangadó Salgótarjánban, a Törökbálint kilences győzelmi szériája csúfos véget ért a nógrádi katlanban. Az Eger megszenvedett a Vásárhely ellen, de otthon tartotta a két pontot, a Kaszások simán verték a továbbra is nyeretlen Szerencs gárdáját, míg Debrecenben egy elképesztő teljesítménynek tapsolhattak a szurkolók, apró szépséghiba, hogy a vendég kecskemétiek részéről.

Mozgalmas volt a múlt hét a nyugati csapatok számára. Azzal, hogy a Veszprém legyőzte a SMAFC-ot, a Pécs megverte a Veszprémet, a Győr pedig hazai pályán alulmaradt a MAFC csapatával szemben, csak tovább bonyolódott a helyzet, s  nőtt a"tülekedés" a legjobb négy közé, azaz a felsőházi rájátszásba jutásért folyó harcban.

(Az eredményre kattintva a mérkőzés statisztikája jelenik meg.)

Keleti csoport:

Kecskeméti Főiskola - Tiszaújvárosi Tisza TV 84-71 (18-27, 22-15, 18-15, 26-14)

Egy elhalasztott mérkőzéssel kezdődött a hétvége keleten és majdnem meglepetést is hozott a 14. fordulóból elnapolt derbi. A vendég borsodiak egyik kulcsjátékosuk, Kóthay nélkül is remekül tartották magukat a teljes csapattal kiálló házigazdákkal szemben, ám 35 percnyi remek játék után elfogyott a Tiszaújváros puskapora, Mészárosék pedig átfutottak ellenfelükön a hajrában. A hazaiak húzóembere mellett a Puszta, Gruda, Pongó Máté alkotta trió alkotott maradandót, míg a vesztes oldalon a rutinos Tóth Tamás és az óriás Micic kiugró teljesítménye, valamint Pöstényi hasznos mezőnymunkája kevésnek bizonyultak a bravúrhoz.

Kecskemét: Puszta (24 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz), Gruda (12 pont, 13 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Mészáros M. (19 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz), Pongó Máté (10 pont, 6 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 6 gólpassz)

Tiszaújváros: Micic (13 pont, 11 lepattanó), Tóth T. (22 pont, 6 lepattanó), Pöstényi (8 pont, 9 lepattanó, 6 gólpassz)

Salgótarjáni KSE - MTK Törökbálint 94-62 (19-19, 23-13, 26-6, 26-24)

Hatalmas tétje volt ennek a csatának, hiszen a hazaiaknak legalább 8 ponttal kellett diadalmaskodniuk ahhoz, hogy befoghassák a táblázaton az MTK-t. A Hartvich Tamás nélkül felálló házigazdák már az első félidőben elvesztették Kocsis Tamást, szintén sérülés miatt, de a sokáig szívósan tapadó (sőt, olykor vezető) törökbálintiak kulcsemberei elképesztően gyorsan beütötték a személyi hibákat, Bihari Máté például már a nagyszünet előtt kipontozódott. Ott gyakorlatilag el is dőlt a csata, a fordulás után a Biharival a védekezésbeli keménységét is elvesztő MTK már csak asszisztálni tudott a tarjániak lendületes játékához. Az idényt Törökbálinton kezdő Gorski extrán motiváltan játszott, 26 pontot vert be egykori társai gyűrűjébe. A közönség által nagyon "szeretett" Hajmásy azért egy 30/15-ös produkcióval újfent bizonyította, hogy felfelé lóg ki a másodosztályból, a fiatal Merza Domonkosról pedig még vélhetően sokat fogunk hallani. A végül 32 ponttal diadalmaskodó nógrádiak ezzel jó eséllyel megnyerhetik a Keleti Csoportot, persze amennyiben hozzák a további találkozóiakat is.

Salgótarján: Gorski (26 pont, 10 lepattanó), Surmann P. (9 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 9 gólpassz), Sebők (16 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 8 gólpassz), Godena (8 pont, 13 lepattanó, 4 gólpassz)

Törökbálint: Hajmásy (30 pont, 4 kiharcolt fault), Szabó B. (9 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault)

Szerencsi VSE - Óbudai Kaszások 61-100 (26-23, 16-25, 12-28, 7-24)

Egy félidőig tudta tartani magát a szerencsi együttes alsóházi ”riválisa” ellen, az óbudaiak a fordulás után rendezni tudták a védekezésüket és feljavuló lepattanózásuknak köszönhetően 22 pontos előnnyel várhatták a záró felvonást. A vendéglátók szenvedtek, míg a fővárosiak igazi örömkosárlabdát mutattak be az utolsó etapban, a vége majd 40 pontos zakó lett hazai részről. Hatan jutottak tíz egység fölé a Kaszásoknál, közülük is a legeredményesebb a 18-ig jutó Kollár lett. A lecsorgó labdák gyűjtésében Mike Laci, Dohar István és Nagy Bálint (hárman 25-t a 42-ből) jártak az élen, míg a Jászberényből T-licensszel az óbudaiakhoz csatlakozó Antal Szabolcs hasznos tagja tudott lenni ”új” csapatának. Hazai oldalon ismét Jakab László vitte a pálmát 22 pontjával, utána most is nagy szakadék tátongott a Szerencs együttesénél.

Szerencs: Jakab L. (22 pont, 5 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Takács K. (11 pont, 3 lepattanó), Marton (12 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 4 kiharcolt fault)

Kaszások: Mike (17 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz), Dohar (11 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz), Antal (14 pont, 4 lepattanó, 6 kiharcolt fault), Nagy B. (11 pont, 8 lepattanó,)

EKF-Eger-HÉSZ SE - EnterNet Vásárhelyi KS 80-69 (18-21, 30-21, 17-17, 15-10)

Miután a négy közé jutás már elúszott a Vásárhely számára, így Cziberéék felszabadultan játszhatnak bárki ellen, hiszen vesztenivalója most is csak az első helyre hajtó házigazdáknak volt. A sérült Máté Balázst még mindig nélkülöző egriek főleg bentről operáltak az első félidőben a Kováts, Zsemlye duó irányításával, de a sokat cserélő és ezáltal védekezésben is frissebb vendégek lépést tudtak tartani az esélyesebb hazai gárdával. Térfélcsere után nagyobb iramot kezdett diktálni kisemberei révén a hevesi együttes, ekkor már a triplák is sültek náluk, de az alacsony szerkezetre váltó csongrádiak nem adták egykönnyen magukat és 68-65-ig partiban tudtak maradni. Ezután a kevesebbet hibázó egriek tíz pontra hizlalták előnyüket a végjátékra és már nem is engedték ki azt a kezükből, így egy elég kínkeservesen – a Vásárhely küzdését dicsérendő persze – hozták a ”kötelezőt” Váczi Péter tanítványai.

Eger: Erdei (16/6 pont), Kováts (11 pont), Zsemlye (10 pont), Klepej (9/6 pont)

Vásárhely: Vas P. (17/9 pont), Mócsai (13 pont), Czibere (13 pont), Szilágyi (11 pont)

Nagykőrösi Sólymok KE - Tiszaújvárosi Tisza TV 82-76 (25-22, 9-28, 28-10, 20-16)

Ismét közel állt hozzá, ám újfent lecsúszott a bravúrról a Tiszaújváros együttese, pedig egy félidőn át érett a meglepetés Nagykőrösön. A második negyedben elképesztő tűzzel játszottak a vendégek, mind támadásban, mind védekezésben extrát nyújtott Benőcs Tibor legénysége, a befektetett munkának pedig egy 16 pontos félidei előny lett az eredménye. Persze megtanulhattuk már, hogy a Nagykőröst nem szabad leírni ebben a bajnokságban, pláne hazai pályán, agresszívabb  védekezésre váltottak Lakosáék és tíz percnyi játék alatt eltüntették a két csapat közti távolságot, érdekesség, hogy ebben a harmadik játékrészben mindössze Lajsz tudott kétszer eredményes lenni mezőnyből vendég oldalon, a maradék hat pontot büntetőből hozták össze a borsodiak. Nem engedte leszakadni egyik fél sem a másikat a záró negyedben, a Tiszaújváros bő két perccel a vége előtt vezetett utoljára (71-72), innentől viszont egy 11-4-s futással behúzta a mérkőzést a négy közé jutásra is esélyes házigazda, de ehhez a Kecskemétnek Szerencsen vagy Óbudán kellene kikapnia, a Bajának pedig el kellene buknia mind a két otthoni meccsét. Bár legközelebb pont Lakosáék látogatnak Bács-Kiskun megyébe…

Nagykőrös: Lakosa Zs. (23 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 9 gólpassz), Nagy B. (14 pont, 6 lepattanó, 6 szerzett labda, 5 kiharcolt fault), Angyal (9 pont, 9 lepattanó, 4 eladott labda)

Tiszaújváros: Kóthay (21 pont, 9 kiharcolt fault), Micic (6 pont, 10 lepattanó, 2 blokk), Tóth T. (16 pont, 4 lepattanó, 6 eladott labda, 3 gólpassz)

DEAC - Kecskeméti Főiskola 81-103 (21-32, 21-23, 14-27, 25-21)

Mindkét együttes nélkülözte eddigi legjobb játékosát, ám míg a vendégeknél Mészáros Máté hiányát extra teljesítménnyel pótolta Puszta Dávid, addig a debreceni fiataloknál Nagy Botond kiesése már nagyobb gondot okozott. A kecskemétiek az első perctől a kezükben tartották a mérkőzés irányítását, negyedről negyedre növelték az előnyüket, csak az utolsó játékrészt ”engedték át” vendéglátójuknak, azt is minimális különbséggel. Puszta Dávid szenzációs formában játszott, összesen 42 pontig jutott, közte 10 triplával, 65 %-os hatékonyság mellett, és nem mellesleg dupla-duplával zárta a találkozót 11 lecsorgó labdát begyűjtve. Ugyan több jó teljesítmény is akadt a hazaiaknál, de a tarthatatlan Puszta jelentette a különbséget (és egyben a győzelmet is) a Kecskemét számára.

DEAC: Damu (20 pont, 8 kiharcolt fault), Kiss L. (8 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 2 blokk), Marosi (14 pont, 7 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Bács (15 pont)

Kecskemét: Puszta (42 pont, 10/16 tripla, 11 lepattanó, 4 eladott labda, 47 VAL), Lakits (18 pont, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 6 kiharcolt fault, 3 gólpassz), Gruda (10 pont, 5 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 3 gólpassz)

Nyugati csoport:

A nagy tét kezdetben a hazaiakat nyomasztotta, a nyugodtabb soproni együttes így meg tudott ugrani riválisától. A folytatásban fokozatosan vette át a játék irányítását a Veszprém, a befejező 10 perc pedig már egyértelműen Faragóéké volt, a SMAFC játékosai sok labdát - összesen 18-at - adtak el, így a fordulatos meccsen megérdemelt hazai diadal született.

Érdekességek a statisztikából:

Veszprém: Faragó (27/3 p., 10 kih. f., 3 gp.), Kováts (17 p., 3 szerz,), Nagy R. (15/9 p., 4 lep., 3 szerz.), Horváth R. (11/9 p., 4 lep.)

SMAFC: Balogh G.. (20/6 p., 6 lep., 5 ea.), Kovács B. (18 p. 7 lep., 4  ea.), Szlávik (4/6 p., 4 gp.), Csaplár-Nagy (12 p. 16 lep.)

A négy közé jutás szempontjából igen fontos összecsapás első félideje remek, látványos játékot hozott, a Honvéd felnőtt a feladathoz. A rangadó a harmadik negyedben dőlt el, ekkor már a védekezésre is jobban figyelt a hazai együttes, amelyben hat játékos jutott 10 pont fölé. Szünet után a Honvéd már nem tudott jelentős ellenállást kifejteni, a remek csapatmunkát nyújtó Bonyhád biztosan nyert.

Bonyhád: Lukács (26/15 p., 3 gp.), Rutkai (16/3 p., 5-5 lep. és gp.), Jilling (14/3 p., 5 gp.), Kovács B. (13/6 p., 8 lep., 6 gp.)

Honvéd: Bohanek (18 p., 5 lep. (3 támadó)), Tursics (16/9 p., 4-4 ea. és gp.), Stefán (15 p., 6 lep.)

A hullámvölgybe került listavezető a közelmúltban az élcsapatokat is megszorongató érdi együtteshez látogatott, tehát akár érdekes is lehetett volna az összecsapás. A pályán aztán a Nagykanizsa ezúttal éllovashoz méltó játékkal kezdve az összecsapást, már az első negyedben eldöntötte a maga javára a meccset. Az érdiek ezúttal - Tóthot kivéve - nem tudtak felnőni a feladathoz, alárendelt szerepet játszottak.

Treff: Tóth (25 p., 8 lep.), Drevenka (12 p, 7-7 lep., és gp., 4 ea.), Ipach (10/3 p., 3-3 lep. és gp., 7 szerz., 4 ea.)

Nagykanizsa: Bausz (17/3 p, 4-4 lep. és gp.), Murvai (13 p., 8 lep.), Zsámár 12 p., 5 lep.), Balogh L. (11/3 p., 4 gp.), Stárics (11/3 p., 3 szerz.), Hoffmann (7 p., 12 lep.)

Jól kezdett a hazai csapat, és az első negyed után még vezetett is a sereghajtó Sárvár. A két középső negyedben aztán a hazaiak nem tudtak mit kezdeni a fővárosiak roppant kellemetlen sok apró ütközésen alapuló védekezésével, ráadásul a harmadik negyedben támadásban is villogtak a vendégek, akik mindent egybevetve még a vártnál is jóval biztosabban nyertek.

Sárvár: Kun (12 p., 2 szerz., 3 ea.), Szendi (10 p., 12 lep..), Feigl (10 p., 8 lep, 4 ea.)

TF: Szobi (28/6 p.., 4 szerz., 5 gp.), Katona (28/15 p., 3 szerz.), Moravcsik (13/6 p., 6 lep., 7 gp.)

Meglepetés a javából! A pár hónapja még bravúrt bravúrra halmozó győri gárda úgy tűnik, kissé elfáradt a bajnokság végére. A beteg Pankárt nélkülöző győri együttesen az első félidőben szinte átrohant a paksi kötelékbe tartozó T-licenszes Kovács Ádám vezette MAFC. Úgy tűnik a szünetben Kozma Tamásnak sikerült felráznia fásult együttesét, a győriek Horváth és Hegedűs vezetésével elszántan harcolva fokozatosan dolgozták le hátrányukat, sőt nem sokkal a befejezés előtt egalizáltak. A végjátékban hazai részről visszaütött a hatalmas, hosszú időn át tartó koncentrált játék, a MAFC viszont ekkor újra pontosabb volt, s meglepetésre győzött Győrben.

Győr: Horváth G. (21 p., 4-4 lep. és ea.), Hegedús 20 p., 10 lep., 4 szerz., 3 blokk), Csiszár (12/6 p., 5 lep.),, Simon (7p., 6 gp.)

MAFC: Kovács Á. (31/3 p., 11 lep., 4 ea., 5 gp..), Fodor (12 p., 6 lep.., 3 gp.), Radovics (10 p., 4-4 lep. és gp.), Máté (10/6 p., 5 lep.)

Igazi rangadóvá lépett elő az összecsapás  a remekül szereplő pécsiek jóvoltából, a baranyaiak ezúttal is igazolták, hogy nem véletlenek a jó eredményeik. Szervezett, hatékony védekezésük révén a vendégek dobógépeit 20, az egész veszprémi együttest - amely tagjainak lábában azért nyilván benne volt a hétközi, MAFC elleni csata összes fáradalma - pedig 70 pont alatt tartották. Ennek köszönhetően a pécsiek megérdemelten nyertek.

Pécs: Sipos (18 p., 8 lep., 3 gp.), Horváth B. (16/9 6 lep., 3 ea.), Mihalics (10 p., 7 lep.) Halász (10 p., 4-4 lep. és szerz., 6 ea.,7 gp.)

Veszprém: Faragó (15/3 p., 3 lep, 5-5 ea. és gp.), Horváth R. (15 p., 4 lep.), Fekete (13 p., 7 lep.), Mérész (10/3 p, 6 gp.)

Péntek után vasárnap is játszottak a sárváriak, és ezek után képtelenek voltak ellenállást kifejteni az amúgy is erősebb kerttel rendelkező, s szintén "duplázó", ám két nappal korábban mérkőző bonyhádiakkal szemben. A meccs harmadik negyed "rekordgyanús", már ami a negyedek pontszegénységét illeti...

Sárvár: Szendi (12 p., 7 lep.),, Horváth D. (7 p., 7 lep), Feigl (2 p., 11 lep.)

Bonyhád: Lőrincz (18/12 p., 9 lep.), Lukács (17/9 p., 3 lep.), Tömösváry (10/3 p., 4 lep.)

Fokozatosan őrölte fel derekasan helytálló ellenfelét a pécsi együttes, negyedről negyedre növelve az előnyüket. Hazai oldalon a Halász-Mihalics duó teljesítménye emelkedett ki a többiek közül, míg a vendégeknél a Gémes-Schaffer páros tette a legtöbbet a közösbe, de a pécsieknél több hasznos perfomansz is akadt, így jobb csapatmunkájának köszönhetően, magabiztosan húzta be a baranyai derbit a PEAC.

PEAC: Halász (18 pont, 5 lepattanó, 6 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 6 gólpassz), Mihalics (22 pont, 3 lepattanó), Horváth B. (12 pont, 3 gólpassz)

Kozármisleny: Schaffer (20 pont, 9 lepattanó, 4 kiharcolt fault), Gémes (14 pont, 12 lepattanó, 4 eladott labda, 3 gólpassz), Lánczos (10 pont, 4 lepattanó, 9 kiharcolt fault)