NB I/B: Veszprém-OSE és Baja-Salgótarján aranycsaták

Az OSE nem kegyelmezett hazai pályán a MAFC-nak és megküzdhet a Veszprémmel a feljutásért. A Baja és a Salgótarján is idegenben vívta ki a Piros csoportos tagságot, utóbb Vásárhelyen egy utolsó másodperces kosárral tudott győzedelmeskedni.

Piros csoport

Elődöntő:

OSE Lions – MAFC 93-69 (19-23, 22-18, 24-13, 28-15)

Washington (29/6 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 8 eladott labda, 14 kiharcolt fault, 7 gólpassz) és Csapai (13/6 pont, 7 lepattanó) révén a MAFC kezdte jobban a számukra az életben maradásról szóló derbit, meg is léptek a fővárosiak 3-15-re rögtön a találkozó elején. Mohácsi (16/12 pont) és Hegedűs (12 pont, 5 lepattanó) fújt ébresztőt a házigazdáknál, majd Kiss Kornél (10/3 pont, 4 szerzett labda, 6 gólpassz) találatával érték utol riválisukat a második negyedben, hogy aztán a lendületüket kihasználva el is lépjenek kicsit Hencsey Tamás tanítványaitól. Washington pontjaival tartotta magát MAFC az első félidő utolsó perceiben, majd a térfélcsere után is főleg az amerikai légiósra építették a támadásikat, de ezt már jól tudta lereagálni az OSE, és a tripla-dupla közelben pattogtató Abell (20/6 pont, 10 lepattanó, 8 gólpassz) vezérletével tíz fölé tornászta a különbséget a vendéglátó együttes. Egyszer még bejött tízen belülre a sötét mezes alakulat, de az oroszlányiak vezetése még ekkor sem forgott veszélyben, a záró etapot végig kézben tartva, szigorú védekezés mellett ötletes támadásokkal operálva magabiztosan húzta be a második győzelmet is a Krasovec legénység, amivel csatlakozott a Veszprémhez a fináléban.

Legjobb dobók:

OSE: Abell 20/6, Mohácsi 16/12, Bán 14/12, Hegedűs 12, Kiss K. 10/3, Nshimba 10

MAFC: Washington 29/6, Csapai 13/6

A párharc győztese: az OSE, 2-0-s összesítéssel.

Keresztjáték az 5-8. helyért:

Budapesti Honvéd SE – Vasas Akadémia 73-64 (17-20, 21-13, 21-19, 14-12)

Nem akarta a véletlenre bízni a Vasas a továbbjutást, ennek megfelelően 2-10-es nyitánnyal esett neki házigazdájának, előnyét pedig sokáig tudta is maga előtt tolni. 13-20-nál indult meg a Honvéd, egy negyedet átívelő 9-0-s rohammal hozta vissza a párharcot, majd a félidő hajrájához közeledve Stefán Dávid (10/3 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda) vezetésével már öt ponttal ők jártak előrébb. Az irányító poszton ponterősen pattogtató Tichov (15/9 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda) triplájával először volt meg a kellő különbség (40-33) a Puskás alakulatnak a nagyszünetet követően, ami után gyakorlatilag ”egylabdás” meccsé alakult a találkozó. Hazai részről Horváth Ákos (21/12 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda, 7 eladott labda), a vendégeknél főleg Andrássy Géza (16 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda, 7 kiharcolt fault) vitték a hátukon a csapatukat, a végjátékig nem is jutottak dűlőre a felek. Itt Tichov öt pontja bizonyult döntőnek, volt még lehetősége válaszolnia a Vasasnak, de nem jártak sikerrel, így a Honvéd nyerte a párharcot, három ponttal.

Honvéd: Horváth Á. 21/12, Tichov 15/9, Stefán 10/3

Vasas: Andrássy 16, Kovács B. 12/3

A párharc győztese: a Honvéd 149-146-os összesítéssel.

BKG-Príma SE – PVSK-Kronosz Kiadó 98-82 (20-17, 27-17, 28-23, 23-25)

Tanács és Halász távollétében sem okozott gondot a pécsi fiatalok legyőzése a BKG-nak, a mérkőzésen érződött, hogy mér az első derbin eldőlt a továbbjutás sorsa, de a házigazdák így is magabiztosan hozták otthoni fellépésüket is. A derekasan küzdő vendégeknél Olasz produkciója (18 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz, 2 blokk) volt a legüdébb színfolt, de még ő sem tudta felvenni a versenyt a három dupla-duplázó hazai húzóemberrel, Berger (33 pont ,12 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 eladott labda) mellett ugyanis Nagy Botond (22/12 pont, 4 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 12 gólpassz) és Nagy Benedek (17/9 pont, 10 gólpassz) extrát hoztak, ami kettős győzelmet, és könnyed továbbjutást ért a BKG-nak.

BKG: Berger 33, Nagy Bo. 22/12, Nagy Be. 17/9

PVSK: Olasz 18, Popadic 12/3, Fülöp 11/3, Mezei 10

A párharc győztese: a BKG, kettős győzelemmel.

Keresztjáték a 9-12. helyért:

BUDAFOK – Nagykőrösi Sólymok KE 104-68 (35-14, 24-16, 23-23, 22-15)

Esélyt sem adott a több sebből vérző Nagykőrösnek a Budafok gárdája, gyakorlatilag öt perc alatt el is döntötte a továbbjutás sorsát Károly Máté együttese a 22-6-os kezdésével. Az olló innentől csak folyamatosan nyílt a házigazdák javára, remekeltek a kulcsjátékosaik, hatan értek legalább tíz pontot, 58 %-os mezőnymutató mellett 32-n tartották a Sólymokat, akiknél Fehér Péter a tripláival (17/12 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda), Mácsai Károly pedig a dupla-duplájával (11/3 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz) próbálta menteni a menthetőt, de egy pillanatig sem volt sanszuk Budafokon a győzelemre.

Budafok: Lados 16/3, Varga D. 16, Siklós 16, Kiss M. 14/6, Jilling 12/12, Fehér Cs. 10

Nagykőrös: Fehér P. 17/12, Mácsai 11/3

A párharc győztese: a Budafok, 2-1-s összesítéssel.

Rájátszás a 13. helyért:

OMNIA Pub & Food Békés – Knipl Kft. Bonyhádi KSE 106-104 (23-24, 24-30, 26-31, 33-19)

Pontzáporos és feszültségektől sem mentes derbit vívott egymással a Piros csoport két búcsúzója, ahol a Bonyhádnak állt a zászló egészen a negyedik negyed derekáig, amikor is már 21 ponttal járt előrébb a Baki (25/6 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda), Pupp (20/9 pont, 4 lepattanó, 8 eladott labda), Somogyfoki Szabolcs (19 pont, 8 lepattanó) trió fémjelezte tolnai alakulat. Ekkor azonban némi közjáték zavarta meg a mérkőzést, többen is idő előtt mehettek zuhanyozni, a Békés pedig felszívta magát a hátralévő időben és folyamatosan dolgozta le a hátrányát. Koma (32 pont, 6 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 3 blokk) és Krstic (30/12 pont, 2 szerzett labda, 5 eladott labda) volt a két fővezér hazai oldalon, de a döntés végül Nagy Balázs (17/6 pont) kezében maradt, aki egy sikeres közelivel megszerezte a győzelmet csapata számára. A Békés 33-10-ra nyerte a közjátékot követő szakaszt, érdekesség, hogy csak Baki tudott ebben az időszakban betalálni vendég részről.

Békés: Koma 32, Krstic 30/12, Nagy B. 17/6, Farkas 14/12

Bonyhád: Baki 25/6, Pupp 20/9, Somogyfoki Sz. 19

A párharc állása: 1-0 a Békés javára.

Zöld csoport

Elődöntők:

Óbudai Kaszások – Bajai Bácska FKE 63-66 (13-18, 23-17, 12-16, 15-15)

Óriási küzdelmet hozott a Kaszások és a Baja második találkozója, ahol bár a vendégek a Pongó (22/9 pont, 8 lepattanó, 6 szerzett labda, 5 eladott labda), Nagy (20/6 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz) duó által vezérelve többször is meg tudtak lépni, a faital óbudaiak mindannyiszor visszajöttek a nyakukra, újra izgalmassá téve a párharcot. Ennek megfelelően a végjátékban is a fővárosi gárda futott az eredmény után, egy 9-0-s rohammal le is dolgozta hátrányát az utolsó percre, ám a bácskaiak rutinja aranyat ért ezen a napon, Pongó pecsételte meg a sorsukat egy biztos duplával, ami egyben a Baja feljutását is jelentette a Piros csoportba.

Kaszások: Molnár L. 16/3, Farkas 11/6, Ondima 10/3

Baja: Pongó 22/9, Nagy D. 20/6, Vukicevic 14

A párharc győztese: a Baja, 2-0-s összesítéssel.

Salgótarjáni KSE – Vásárhelyi Kosársuli 96-81 (27-32, 24-19, 20-17, 25-13)

A tét a Salgótarjánt nyomta jobban a mérkőzés első perceiben, a Vásárhely pedig ezt kihasználva kiváló dobóformával kontrollálta szinte a teljes első félidőt. Egy 10-0-s hajrával sikerült visszahozniuk magukat a meccsbe a nógrádiaknak még a nagyszünet előtt, ami után már kiegyenlítettebb küzdelmet hozott a harmadik periódus. Herendic (24 pont, 10 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 4 gólpassz, 2 blokk) és Piukovics Bálint (26/12 pont) vették a hátukra a gárdát a záró etapban, a dobások terén visszaeső és kissé tanácstalanná váló Vásárhely pedig nem tudott reagálni az új erőre kapó tarjániak játékára, ami végül sima hazai győzelmet eredményezett.

Salgótarján: Piukovics B. 26/12, Herendic 24, Joó 14/3, Boinitzer 10

Vásárhely: Perák 10, Varga Z. 13/9, Béres 12/6, Pavlovic 12/3

Vásárhelyi Kosársuli – Salgótarjáni KSE 78-80 (21-20, 17-17, 19-16, 21-27)

Drámaibb módon nem is dőlhetett volna el a másik feljutó kiléte sem, egy roppant hullámzó első félidőt követően ugyanis a Vásárhely már szinte nyeregben érezhette magát hét pontos vezetésénél, de a nagyot hajrázó Salgótarján visszahozta a reményt az utolsó percben is. Csabák (15/6 pont, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 7 gólpassz) triplájával a vezetést is átvették 76-77-nél, amit Herendic (28/6 pont, 8 lepattanó, 5 szerzett labda) büntetője fejelt meg, de jött Varga (24/6 pont, 11 lepattanó, 3 szerzett labda, 2 eladott labda, 8 kiharcolt fault) egyenlítő találata és 1,8 másodperc az órán. A vendégeknek azonban ez az idő is elég volt arra, hogy Herendic oldalbedobásából Csabák egy befutást követően értékesítse a mindent eldöntő ziccert, feljuttatva a Salgótarjánt a Piros csoportba.

Vásárhely: Varga Z. 24/6, Vas P. 19/9

Salgótarján: Herendic 28/6, Csabák 15/6, Joó 14/6

A párharc győztese: a Salgótarján, 2-1-es összesítéssel.

Újpest-MT – DEAC U23 93-56 (18-12, 17-15, 32-10, 26-19)

Ahogy a másik ágon a Pápa továbbjutása, úgy az Újpesté sem forgott veszélyben a hazai visszavágón, bár az első félidőben még tartotta magát az ismét legjobbjai nélkül érkező DEAC, a harmadik negyedben már a becsületgyőzelem esélyei is végleg elszálltak a több lábon álló fővárosiakkal szemben. A tripla-dupla közelben pattogtató Surmann Gábor (12 pont, 13 lepattanó, 8 gólpassz) mellett ugyanis majd fél tucat jó egyéni teljesítménynek tapsolhatott a hazai publikum, míg a túloldalon egyedül a 17 esztendős Neuwirth Bence 16 pontja volt számottevő.

Újpest: Nárai 16/3, Durasevic 13/3, Surmann G. 12, Franczva 12, Takács G. 11/3, Nyikos 11/3

DEAC: Neuwirth 16/3, Opre 9/6

A párharc győztese: az Újpest, kettős győzelemmel.

Rájátszás a 9. helyért:

Alba Fehérvár – KTE-Duna Aszfalt 81-54 (29-18, 15-13, 15-11, 22-12)

Nem hagyott esélyt kecskeméti riválisának az Alba Fehérvár együttese, már az elejétől kézben tartotta a meccset Persztegi Nagy Ákos alakulata, a 46 %-os mezőnymutató és a mindössze öt eladott labda mellett még a pontatlanabb büntetőzés is belefért (11/22), pláne, hogy a túloldalt eközben 31 %-os tartották mezőnyből. Fülöp dupla-duplája (15 pont, 11 lepattanó) dicsérhető leginkább a vesztes félnél, Plézer és Molnár ponttermésén az eladott labdák és a dobószázalék rontanak leginkább, míg hazai részről Peringer (17 pont, 8 lepattanó) mellett a Lukács-Varga-Takács Martin trió is hatékony muzsikált, nem is forgott veszélyben a hazaiak győzelme.

Fehérvár: Peringer 17, Varga M. 12/9, Lukács 12, Takács Ma. 11/3

Kecskemét: Plézer 16, Fülöp 15, Molnár D. 14/6

A párharc állása: 1-0 a Fehérvár javára.

Rájátszás a 11. helyért:

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub – EKE Eger KOK 90-95 (23-18, 23-12, 21-30, 23-35)

Az első félidőben a Pöstényi (35/12 pont, 8 lepattanó) Tiszaújváros akarata érvényesült, nem tudott érdemben közelebb kerülni hozzájuk az Eger, és a fordulást követően is tudta még hizlalni előnyét Szendrey Zsombor legénysége. 18 pontos hátrányban fújt riadót a hevesi gárda, a rutinos Máté Balázs (29/15 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 eladott labda) mellé fellépő Szabó (22/18 pont), Szatmári (14/6 pont) duónak köszönhetően újra meccsben voltak az egriek, és a végjátékban kihasználva a lélektani előnyüket, el is hozták az első meccset Tiszaújvárosból.

Tiszaújváros: Pöstényi 35/12, Kovács Z. 17/9, Kiss B. 14, Pongrácz 12/3

Eger: Máté B. 29/15, Szabó G. 22/18, Szatmári 14/6, Papp B. 11/6

EKE Eger KOK - Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub 83-79 (22-29, 19-19, 14-17, 28-14)

Az elvesztett pályaelőny után sem adta fel a párharcot a borsodi együttes, sőt, kísértetiesen hasonló forgatókönyvvel próbált meg kiegyenlíteni a 18 pontig jutó Pöstényi mellett ezúttal Kiss Balázs (17/3 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 gólpassz) segítségével. Vezetett is sokáig a vendég gárda, de a Papp (25/15 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 5 gólpassz), Szicsák (18 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 blokk) páros elindította a hajrát hazai oldalon, amire ismét nem tudott válaszolni a végjátékban a Tiszaújváros, így az Eger odahaza zárta le a párharcot.

Eger: Papp B. 25/15, Szicsák 18, Szabó G. 10/6

Tiszaújváros: Pöstényi 18/12, Kiss B. 17/3, Gáspár 12/6, Pongrácz 10/6, Kovács Z. 10/3

A párharc győztese: az Eger, 2-0-s összesítéssel.

Fotó: oselions.hu