NBI/B: ezúttal az OSE tartott erődemonstrációt

Az Oroszlány és a Veszprém is igazolta a papírformát idegenben, míg a MEAFC második nagy arányú győzelmével őrzi veretlenségét. A Piros csoport rangadója a Nyíregyházáé lett nagy csatában, míg a MAFC hasonlóan szoros találkozón verte az MTK-t. Tovább menetel a Baja és a Vásárhely a Zöldeknél, padlóra küldte az Újpestet a Kaszások, az Egert pedig a Fehérvár, Sopronban pontzuhatag volt a hétvége zárómeccsén.

Piros csoport

Nagykőrösi Sólymok KE - OSE Lions 73-116 (21-27, 13-30, 20-32, 19-27)

Az első negyedben még kicsit visszafogta az OSE rohamait a Nagykőrös zónavédekezése, de már ekkor is a vendégek akarata érvényesült elsősorban, köszönhetően egészen extra százalékkal értékesített külső dobásaiknak (16/26, 62%). Az emberfogásra visszaálló házigazdákat ezután már könnyedén őrölte fel a terheket remekül elosztó oroszlányi egylet, 25 percnél többet nem is kellett egyik húzóembernek sem a parketten töltenie, miután hatan értek el legalább tíz pontot, és 11 játékosuk zárt tízes teljesítményindex felett. A nagykőrösieknél a tripla-dupla közelben pattogtató Mácsai (9/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 7 gólpassz, 4 blokk), illetve a csapat pontjainak csaknem felét jegyző Lakosa-Candido duó (18, ill. 17 pont) próbálta tűzerőben tartani a lépést esélyesebb vendégeikkel, de egyelőre roppant magabiztos produkcióval nyitott a bajnokesélyes Krasovec-legénység.

Legjobb dobók:

Nagykőrös: Lakosa 18/6, Candido 17, Fehér 12/6, Molnár M. 11/6

OSE: Hegedűs 15/9, Abell 14/3, Zsíros 13/9, Kiss K. 12/6, Sömenek 12/6, Nshimba 10

MEAFC-Miskolc - PVSK-Kronosz Kiadó 85-58 (28-11, 25-18, 16-17, 16-12)

Egy percnyi esélyt sem adott a pécsi fiataloknak a Miskolc együttese, Takács (16/9 pont, 6 gólpassz) villanásaival pillanatok alatt magához ragadta a kezdeményezést a sokkal koncentráltabban és nagyobb fordulatszámon pörgő házigazda. Az első negyed el is döntötte a lényegi kérdéseseket, ezután már nem tudott látótávolságon belülre kerülni a Popgyákunik (19/9 pont, 6 lepattanó) fémjelezte PVSK, amely ismét rengetegszer szórta el a játékszert (20 eladott labda). Takács mellett a rutinos Tóth Viktor (15/3 pont, 5 gólpassz) és a gyűrű alatt ficánkoló Lippai (21 pont, 2 szerzett labda) is remekelt a MEAFC színeiben, a helyenként a látványosságot sem elhanyagoló házigazda pedig újabb könnyebb győzelemmel maradt veretlen két fordulót követően.

MEAFC: Lippai 21, Takács D. 16/9, Tóth V. 15/3, Kopasz 10/6

PVSK: Popgyákunik 19/9

MAFC - MTK Törökbálint 74-66 (18-15, 17-19, 20-14, 19-18)

A 7-0-s kezdés után kevés jel utalt arra, hogy ebből egy szoros derbi kerekedik, de az MTK zónavédekezése sikeresen fogta meg – főleg az első félidőben – a MAFC rohamait, amely nem igazán tudta távolról feltörni a Vámos-Jakab-Bognár trió pontjaira támaszkodó törökbálintiak hátsó alakzatát. A fordulást követően pörgött fel Hencsey Tamás legénysége, agresszívabb védekezésre váltva, a támadólepattanókat (12) keményen támadva fokozatosan sikerült ellépnie egyre jobban fáradó vendégeitől, amely csak a harmadik negyed hajrájára omlott kicsit össze, így ha a vártnál nehezebben is, de hozta első hazai bajnokiját a MAFC gárdája.

MAFC: Katona 15/9, Misek 10, Csapai 10

MTK: Bognár 14/9, Vámos 13/9, Jakab P. 12/6

Nyíregyháza Blue Sharks - Budapesti Honvéd SE 72-64 (17-15, 17-15, 17-20, 21-14)

Nagy csatát hozott a forduló talán legszorosabbra várt mérkőzése, ugyan a Nyíregyháza többször is ellépett a fővárosiaktól, ám a mindössze 17 esztendős Valerio Bodon Vincent (12 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda) és a 18 éves Mucza Tamás (12 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda, 6 kiharcolt fault) agilis játékára alapozva mindig vissza tudott kapaszkodni vendéglátója nyakára a Honvéd. Azonban a nyírségieknél is főszerepet játszottak a fiatalok, Sitku Márton egy perccel a vége előtt pörkölt be egy kulcsfontosságú triplát 60-60-as állásnál, majd a kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtó Fazekas (17/3 pont, 3 szerzett labda, 5 gólpassz) gól jó plusz egyes akciójával dőlt el végleg a találkozó. A Kék Cápák sikerében kulcsszerepe volt a két új érkezőnek, Tóth Gergellyel (18/3 pont, 7 lepattanó) végig meggyűlt a Honvéd magasembereinek a baja, de Bazsó Brunó (14/6 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda) is remek játékkal debütált új csapatában.

Nyíregyháza: Tóth G. 18/3, Fazekas 17/3, Bazsó 14/6

Honvéd: Valerio V. 12, Mucza 12, Horváth Á. 10/6

Knipl Kft. Bonyhádi KSE - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 70-86 (23-22, 9-23, 20-21, 18-20)

A Bonyhád megmutatta a bajnokesélyes Veszprém ellen, hogy nem szabad őket leírni, a dupla-duplát szállító Somogyfoki Szabolcs (13/3 pont, 10 lepattanó, 2 szerzett labda) vezérletével alaposan feladta a leckét a sok hibával játszó bakonyiaknak. A vendégek csak a második negyed derekán rázták meg magukat, az ekkor kiépített több, mint tízpontos előnyüket tudták végül végig maguk előtt tolni a mérkőzésen. A rutinos Tömösváry (14/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda) mellett az új érkezők közül Pupp (10 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda) és Dorogi (15 pont, 5 lepattanó, 2 blokk) is vezérré tudtak előlépni, ám a hullámzó játék ellenére így is több tűzerő volt a vendég oldalon. A Szabó-Völgyi-Körtélyesi trió 49 pontja segítette át a veszprémieket a holtpontokon, akik meglepő módon elbukták a lepattanócsatát (45-39), ám így is hozni tudták a ”kötelezőt” Bonyhádon.

Bonyhád: Dorogi 15, Tömösvráy 14/3, Somogyfoki Sz. 13/3, Pupp 10

Veszprém: Szabó P. 22/6, Völgyi 15, Körtélyesi 14/6, Kovács Á. 12

Zöld csoport

Tiszaújvárosi Phoenix Kosárlabda Klub - Vásárhelyi Kosársuli 69-86 (21-19, 17-15, 18-28, 13-24)

Az első 20 percben egészen jól tartotta magát a házigazda Tiszaújváros, elég nagy teret is kaptak a dobásaikhoz a vásárhelyi védőktől, de összességében abszolút partiban voltak esélyesebb vendégeikkel. Főleg Gáspár (22/6 pont, 8 lepattanó, 11 kiharcolt fault, 2 blokk) volt elemében, de a 18-ig jutó Pongrácz és a 17-tel záró Pöstényi is kulcsszerepet játszott a kiegyenlített első félidőben. A fordulást követően kapcsolt nagyobb sebességi fokozatba a Salgótarjánban is a nagyszünet után robbantó csongrádi alakulat, Molnár Bence (26/6 pont, 2 szerzett labda, 7 kiharcolt fault, 4 gólpassz) kapta el a fonalat, majd rövid időn belül Béres (19/3 pont, 9 lepattanó) és Kelemen (12/3 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) is megszórta a borsodiakat, miközben Pavlovic a dupla-duplát ostromolta (8 pont, 12 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz). Innentől nem is tudott már visszakapaszkodni a Tiszaújváros, a különbség pedig folyamatosan nőtt a lefújásig a legjobbkor ritmust váltó Vásárhely javára.

Tiszaújváros: Gáspár 22/6, Pongrácz 18/6, Pöstényi 15/9

Vásárhely: Molnár B. 26/6, Béres 19/3, Kelemen 12/3, Vas P. 10/3

Óbudai Kaszások - Újpest-MT 65-46 (17-9, 23-14, 9-10, 16-13)

Sokkal összeszedettebb és kiegyensúlyozott produkcióval rukkolt elő hazai pályán a Kaszások gárdája, mindössze egyetlen egyszer, 0-2-nél játszott hátrányban az előzetesen nagyobb ellenállás kifejtésére predesztinált Újpesttel szemben. Gyors 10-0-lal fordított a Takács kimagasló lepattanózására (8 pont, 17 lepattanó, 2 szerzett labda) és Meleg 14 pontjára építkező óbudai együttes, és ezután már nem is engedte tízen belülre fővárosi riválisát. Egyedül Surmann Péter (15/6 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 4 gólpassz) mozgott olajozottan az akadozó vendég gépezetben, amely mindössze 26%-kal tüzelt mezőnyből, de így is majdnem visszazárkózott házigazdájára a harmadik negyed elején bemutatott 7-0-s kezdéssel. A Kaszások azonban egy 9-0-s válasszal lerendezték gyorsan a lényegi kérdéseket, a végjáték már izgalommentesen alakult.

Kaszások: Meleg 14/3 pont, Farkas 11/6

Újpest: Surmann P. 15/6

Concordia Motax KC Pápa - KTE-Duna Aszfalt 57-48 (21-9, 9-4, 14-19, 13-16)

Kisebb gólcsenddel kezdődött a találkozó, majd a Kecskemét talált be elsőként Fülöp (12 pont, 8 lepattanó) révén, de 4-7-es vendég vezetés után beragadt Váradi Kornél legénysége, a Pápa pedig az egyaránt 12 pont, 8 lepattanóval záró Grebenár-Sonyák duó vezetésével kivágott egy meccset eldöntő 23-2-es rohamot. Tíz pont alá innentől csak az utolsó két percben tudott benézni az újonc együttes, így a házigazdáknak a 32%-os dobóteljesítmény is belefért a győzelembe.

Pápa: Sonyák 12/3, Grebenár 12, Murai 11, Cook 10/3

Kecskemét: Vukcevic 12/6, Fülöp 12, Molnár D. 10/3

EKE Eger KOK - Alba Fehérvár 59-86 (15-15, 9-20, 26-28, 9-23)

Egy negyedig estek be az egriek kinti dobásai, valamint a palánk alatt is csak az első tíz percben tudta felvenni a versenyt a fehérváriakkal Váczi Péter együttese, a második etaptól már a vendégek látótávolságon kívül tudták tartani a hevesieket. Varga (23/12 pont, 3 szerzett labda, 3 eladott labda, 4 gólpassz) volt nagyon elemében a sötét mezeseknél, de a Takács ikrek is bepakoltak agilis játékukkal együttesen 25 egységet, nem beszélve Lukács szolidabb, de annál fontosabb mezőnymunkájáról (8 pont, 8 lepattanó, 2 szerzett labda). Egyelőre teljes kerettel minimum rájátszásra esélyes gárda formálódik Fehérváron, az Egernek pedig javítania kell a játékán, hogy ne legyen ez is egy hosszúnak tűnő szezon.

Eger: Varga I. 16, Máté B. 13/6, Papp B. 12/6

Fehérvár: Varga M. 23/12, Takács Ma. 13/3, Takács Mi. 12/3

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - Bajai Bácska FKE 72-101 (17-16, 18-21, 20-31, 17-33)

A félidőig abszolút rangadó hangulata volt a találkozónak, hazai oldalon Domsitz (16 pont, 8 lepattanó) ezúttal is jól mozgott a gyűrű közelében, mellette Geiger 15 ponttal tartotta a lépést, az akadozó bajai játékot kihasználva pedig nyílt is volt a találkozó. A fordulás után azonban elkezdte büntetni a győriek kihagyott helyzeteit a bácskai együttes, sorra indította le riválisát a vendég gárda, amire már nem volt válasza Kozma Tamás alakulatának. Pongó (15 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz) mellett Goldring (10 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 gólpassz) is sokoldalú játékkal rukkolt ismét elő, Vukicevic és Jakab beszórtak fejenként 18-18 pontot, utóbbi ráadásul lekapkodott mellé 10 lecsorgót, de Nagy Dániel sem mozgott rosszul a 12 pont, 4 gólpasszával. A Baja ismét bizonyította, hogy bajnokesélyes, még egy hullámzó játékkal is könnyedén hozta el a két pontot egyik riválisa otthonából.

Győr: Domsitz 16, Geiger 15/6, Nagy T. 10/6

Baja: Jakab P. 18/3, Vukicevic 18, Pongó 15, Nagy D. 12, Ágfalvi 10/6, Goldring 10

SMAFC – DEAC U23 107-104 (22-26, 23-37, 31-14, 22-21, 9-6) – hosszabbítás után

A védekezés szerelmesei nem ebből az összecsapásból fognak ihletet meríteni, de mindenképp közönségcsalogató derbit játszott egymással a két együttes. A SMAFC főleg a palánk közelében próbálta érvényesíteni fölényét, Kovács Benedek elképesztő estéje (47 pont, 25 lepattanó, 2 szerzett labda, 6 eladott labda, 8 kiharcolt fault, 56 VAL) mellett szinte eltörpült Czukor (23/3 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda, 12 kiharcolt fault) és Füzi (19/3 pont, 10 lepattanó) teljesítménye, ám a büntetőkkel hadilábon állt a hazaiak magasembere (5/12), így csapatszinten sem fényes a 19/34-es mutató. A DEAC ezzel szemben mezőnyben érvényesült leginkább, itt Tóth Bence repesztett emberfelettit (40/18 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 gólpassz, 11 kiharcolt fault, 41 VAL), a 17 bedobott debreceni triplából Asszúval (25/21 pont, 9 lepattanó, 2 szerzett labda) együtt 13-at vállaltak, és összességében – egészen hihetetlen csapásszámmal – 92 (!!!) mezőnydobást eresztettek el a hajdúságiak… A középső két negyed hozott ellentétes tíz-tíz percet, a végjátékra azonban egállal fordultak, ahol mindkét félnek volt lehetősége eldönteni a találkozót, de dobásaik célt tévesztettek. A hosszabbításban végig a SMAFC járt előrébb egy-egy kosárral, majd hárompontos hátrányban három triplakísérlete is volt a DEAC-nak, de mindegyik lejött a gyűrűről, ami hazai győzelmet eredményezett.

SMAFC: Kovács B. 47, Czukor 23/3, Füzi 19/3

DEAC: Tóth B. 40/18, Asszú 25/21, Csomor 14/6

Fotó (1., slide): oselions.hu
Fotó (2.): kosarsport.hu