Jó az öreg a háznál

Az idősebb és rutinosabb csapatok is kezdenek ébredezni, a fiatalos hév ma több esetben is kevés volt a veteránokkal szemben - és az is kiderült: a Denver padja félelmetes.

Toronto Raptors - Cleveland Cavaliers 92 - 77

A vártnál végül jóval simábban nyert hazai pályán a Raptors, mely egy hete már idegenben is elintézte a Cavs-t. Ha egyszerűen szeretnénk fogalmazni, akkor annyiban megállapíthatjuk a két gárda közti különbséget, hogy míg dobásban minden beesett a kanadaiaknak, addig Kyrie Irving és társai a legkönnyebb helyzeteket is rendre elpuskázták, 29,6 százalékos mezőnymutatóval zártak, ami azért nem hétköznapi. Az 1/1-es is megállt 12 egységnél, a másik újonc reménység, az éppen Kanadából származó Tristan Thompson pedig 1 pontot, 3 lepattanót és 1 blokkot tudott kiizzadni. Így hiába Jamison 19 pontja és Varejao 13 lepattanója, a Calderon, DeRozan, Bargnani trió extra erős performanszt hozott, ez a Toronto már emlékeztet egy kompetens kosárcsapatra, pedig milyen érdekes, hogy döntően a tavalyi játékosokra épül a keret... A találkozón nagyjából végig tudta tartani 10 körüli fórját a Raptors, a Cleveland pedig ilyen dobóteljesítménnyel hiába próbálkozott, ha közelebb is férkőztek, jött két DeRozan tripla a félidő előtt, majd a fordulás után Barbosa szerezte meg egyetlen kosarát 13 méterről, elképesztő ívvel megküldött kísérlet után. Ezek a lélekölő hármasok elvették a vendégek minden energiáját.

A Raptors legjobbjai:
Bargnani (31 pont, 16-ból 11 mezőny, 7 lepattanó, 3 gólpassz), DeRozan (25 pont, 8-ból 5 tripla, 5 lepattanó), Calderon (13 pont, 8-ból 6 mezőny, 6 lepattanó, 11 gólpassz)

A Cavaliers legjobbjai: Jamison (19 pont, 6 lepattanó), Irving (12 pont, 13-ból 3 mezőny, 3 lepattanó, 4 gólpassz), Casspi (10 pont, 4-ből 2 tripla, 5 lepattanó)

Orlando Magic - Washington Wizards 103 - 85

A végeredményből annyira egyértelműen nem jön le, de mint macska az egérrel, úgy játszott a hazai pályán veretlen Orlando a ritmust teljesen elvesztő Washingtonnal. Howard-nak most láthatóan nagyon nagy kedve volt, már az első félidő végére megvolt neki a dupla-dupla, amit gyakorlatilag meg is duplázott a fordulás után. Ryan Anderson továbbra is a legnagyobb nyertese a Stan Van Gundy rendszernek, nem nagyon tud hibázni a jókezű magasember, ráadásul most igen figyelemreméltó 15 lepattanót is összekapart. Ha a látványos támadások mellett egy kicsit jobban odafigyelt volna a Magic, akkor ebből egy jóval nagyobb KO is lehetett volna, de a szezont még soha ilyen rosszul nem kezdő fővárosiak megúszták 20 alatt az orlandói túrát. A floridaiaiknál eddig Turkoglu is a legjobb formáját hozza, de a 7 pontja mellett 9 gólpasszt is kiosztó Nelson-t is csak dicsérni lehet a mai este után. A másik félnél John Wall most is korán feladta, ahogy ezt kihangsúlyozta a csapat kerékkötője, maga az edző, Flip Saunders is egy pár nappal ezelőtti nyilatkozatában, nehéz megítélni, hogy merre lehet a kiút a Jan Vesely-t még mindig nélkülöző Wizards számára.

A Magic legjobbjai: Howard (28 pont, 13-ból 11 mezőny, 14-ből 6 büntető, 20 lepattanó, 3 blokk, 4 eladott labda), Anderson (23 pont, 5-ből 3 tripla, 15 lepattanó), Turkoglu (14 pont, 9-ből 7 mezőny, 5 lepattanó, 8 gólpassz, 3 eladott labda), Redick (14 pont)

A Wizards legjobbjai: Young (17 pont, 4 lepattanó, 2 blokk), Wall (14 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz), Blatche (10 pont, 6 lepattanó)

Boston Celtics - New Jersey Nets 89 - 70

A Nets-nél egyre nagyobb gondok vannak, gyakorlatilag mára oda értünk, hogy az összes(!) használható játékosukat elérte a vég és sérülés miatt harcképtelen minden olyan kosárlabdázó, aki ebben a gyengécske keretben értékként tartható számon. Brooks lehet, hogy nem is játszhat az idén, Deron Williams és a dupla-dupla gép, Kris Humphries kisebb fájdalmak miatt civilben volt kénytelen végignézni, ahogy a társak küzdenek a rutinos bostoni gárda ellen, majd az ezen az estén elsőrangúan produkáló Marshon Brooks a fordulás után bicegve hagyta el a pályát egy elég csúnyának látszó bokaficam után. Addig 17 pontjával szinte egyedül tartotta versenyben a vendégeket az eredetileg hivatalosan a Celtics által draftolt, de a börze éjjelén azonnal el is cserélt újonc. Ízlelgessük a Sundiata Gaines, Marshon Brooks, Damion James, Shelden Williams, Mehmet Okur kezdő ötöst, ilyen első sort nem sokat fogunk látni többet az NBA-ben...

A Boston immáron hagyományosan megteszi azt gyengébb ellenfeleivel szemben, hogy egyszerűen lehúzzák magukat az aktuális rivális szintjére, ezt láthattuk most az első félidőben, ahol 24 perc után vezetett a Nets, nem kis meglepetésre. Jermaine O'Neal visszatért kisebb sérülése után, de Ray Allen nem öltözött be betegségre hivatkozva (valójában inkább pihentetési szándékkal). A zöldek idei talán legjobbjuk nélkül két negyednyi szenvedés utána  harmadik etapban lelépték a kiscsapatot, a 29 - 12-es periódus után már Brooks nélkül nem lehetett esélye a New Jersey-nek. Paul Pierce megint javított a formán, a 3 vereséggel rajtoló, most pedig 4-es győzelmi szériát építő "lóherések" szépen játékba hozták a korábban sérülés miatt nem játszó, sőt, nem is edzőtáborozó bedobót.

A Celtics legjobbjai: Pierce (24 pont, 5-ből 3 tripla, 6 lepattanó, 5 gólpassz), Bass (15 pont, 10-ből 7 mezőny, 13 lepattanó), Garnett (14 pont, 7-ből 6 mezőny, 12 lepattanó, 3 eladott labda), Bradley (11 pont, 2 szerzett labda), Rondo (8 pont, 12 gólpassz, 3 szerzett labda, 3 eladott labda)

A Nets legjobbjai:
Brooks (17 pont), Farmar (11 pont, 6 gólpassz, 3 eladott labda)

New York Knicks – Charlotte Bobcats 110 – 118

A sérülésektől is sújtott New York Knicks fogadta a jól kezdő, de az utóbbi időben visszaeső Charlotte Bobcats gárdáját. A sérülések mellett azért a New Yorknak más problémái is voltak már a találkozó előtt is: játékuk minimális mértékben sem hasonlított arra, amit elvárnak tőlük. A jó hír az volt, hogy Amare Stoudemire és Iman Shumpert is visszatérhetett, így legalább elég játékosuk volt ahhoz, hogy eséllyel vegyék fel a küzdelmet egy NBA meccsen. A papírforma azonban nem igazolódott, mert a korábban nem éppen a támadásáról híres Charlotte kihasználta minden védekezésbeli gyengeségüket (volt belőle bőven) és gyakorlatilag akkor szerzett pontot, amikor akart.

Nem nagyon vezettek nagy különbséggel a vendégek, de szinte végig a kezükben volt a találkozó, a Knicks egyszerűen képtelen volt támadásokat kivédekezni, így nem is volt csoda, hogy állandóan loholtak az eredmény után. A Bobcats 55% fölött dobott mezőnyből és 63% fölött triplából, ráadásul jól mutatja a két csapat összjátéka közötti különbséget, hogy ugyanannyi mezőnykosárra a vendégek másfélszer annyi gólpasszt jegyeztek. Ezek után nem meglepő, hogy az Anthony vezette Knicks újabb vereséget könyvelhetett el és már 2-4-gyel állnak. Nem is a mérleg, hanem a mutatott játék miatt Mike D’Antoni alatt valószínűleg inogni kezd a kispad hamarosan.

Knicks: Anthony (32 pont, 6 pattanó, 5 gólpassz), Stoudemire (25 pont, 12 pattanó), Shumpert (18 pont, 5 pattanó)

Bobcats: Henderson (24 pont, 10/13 mezőnyből), Diaw (27 pont, 6 gólpassz, 5 eladott labda 12/15 mezőnyből), Mullens (16 pont, 5 pattanó, 6/8 mezőnyből), Augustin (14 pont, 10 gólpassz, 6 pattanó), White (10 pont, 9 pattanó)

Miami Heat – Indiana Pacers 118 – 83

Egy előzetesen rangadónak ígérkező találkozót játszottak Floridában, ahova a Pacers látogatott a Heat vendégeként. A hazaiaktól Dwayne Wade hiányzott kisebb sérülés miatt, míg a vendégek teljes kerettel vághattak neki az ütközetnek. A harc aztán nem tartott sokáig, nagyjából egy negyedig, ahol aztán robbantott a Heat és már a félidőben is 22 ponttal vezettek, a vége pedig kiütés lett. A védekezés hazai oldalon megint pazar volt, emiatt sok gyorsindításos kosarat tudtak szerezni, a Pacers pedig képtelen volt megállítani őket. Támadásban az Indiana megint alulmúlta önmagát, 35% alatt mezőnyből és alig 26% triplából, ezen sürgősen változtatniuk kell, mert az NBA leggyengébben dobó csapatai közé tartoznak (és így is 4-2-vel állnak, igaz, ez azért köszönhető eddigi kedvező sorsolásuknak is). A túloldalon most látszott, hogy egy sztár kiesése nem okoz gondot, LeBron James ma is pazar volt, Bosh hozta a jó átlagot, de a Wade-t helyettesíti Jones is megtette a magáét (4/8 tripla). A Pacersnél a jó mérleg ellenére sürgősen rendbe kell tenni a dolgokat a fejekben, Danny Granger idén kritikán aluli, ma is csak 6 pont, 2/13-as mutatóval, ráadásul West és Hill továbbra is pocsékul céloznak, a 23 eladott labda csapat szinten pedig elképesztően sok még akkor is, ha tudjuk, hogy a Heat az egyik legjobban védekező alakulat a ligában.

Heat: James (33 pont, 13 gólpassz, 8 pattanó), Bosh (22 pont, 6 pattanó), Chalmers (14 pont, 6 pattanó), Jones (14 pont), Cole (10 pont, 5 gólpassz, 6 eladott labda, 4/12 mezőnyből)

Pacers: Hibbert (16 pont, 12 pattanó), George (13 pont), Hansbrough (14 pont, 2/8 mezőnyből)

Detroit Pistons – Chicago Bulls 83 – 99

Fix 2-esnek lehetett venni ezt a meccset már a kezdő sípszó előtt is és ennek megfelelően alakult az egész mérkőzés. A vendég Bullsnál visszatért Rip Hamilton ágyéksérüléséből és rögtön a kezdőben is találta magát. A hazaiak teljes kerettel indultak neki az ütközetnek és valahol ők is tudták, hogy hiába szenvedett egy nappal korábban a chicagói alakulat, itt ma nincs sok esélyük. Ennek megfelelően két negyed alatt 16 pontos hátrányba kerültek és nem is volt visszaút innen, egy lagymatag, egyoldalú meccset játszottak egymással a csapatok, a Pistons még csak ellenállást sem tudott kifejteni a jobb erőkből álló és jobban összerakott ellenfele ellen. A Detroit mindössze 41%-kal dobott a mezőnyből és csak egy hármast süllyesztett el egész meccsen, ezért aztán hiába adott el több labdát Tom Thibodeau legénysége, sokkal jobb dobószázalékának köszönhetően tükörsima találkozón arattak diadalt és viszik tovább ötmeccses győzelmi sorozatukat, a Heattel karöltve pedig 6-1-es mérleggel vezetik az egész ligát. A Pistonsnál Greg Monroe teljesítménye nagyon örömteli, a többieket viszont meg se említsük.

Pistons: Monroe (19 pont, 13 pattanó, 5 gólpassz), Jerebko (13 pont, 5/13 mezőnyből), W.Bynum (10 pont), Wilkins (10 pont)

Bulls: Boozer (19 pont, 7 pattanó), Rose (17 pont, 10 gólpassz), Noah (13 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz, 5 eladott labda), Hamilton (14 pont, 5 gólpassz), Gibson (12 pont, 7 pattanó, 4 gólpassz)

New Orleans Hornets – Philadelphia 76-ers 93 - 101

A Hornetsnek igencsak fontos lett volna egy hazai győzelem, mert visszajöhetett volna 50%-ra, és ennek megfelelően kezdték is a meccset: a sérüléséből visszatérő Eric Gordon és Carl Landry vezetésével 11 pontos előnyt építettek fel az első negyedben. A középső két negyedben a Sixers próbált felállni a padlóról, és a harmadik menyed közepén a kisemberek (ma elsősorban Holiday és Turner) kiváló játékával sikerült is 50-50-nél utolérni ellenfelüket. A Hornets ekkor még lenyomott egy kisebb futást és 6 pontos előnyre tett szert a negyed végére, ekkor azonban kifogyott a kakaó, egyre többször hibáztak védekezésben (specialistájuk, Trevor Ariza húzódás miatt nem lehetett ma a pályán), az ellenfél gyors emberei (Holiday 14 pontot szerzett az utolsó játékrészben) ezt kíméletlenül kihasználták. A negyed felénél ismét utolérték a Hornetset, és ezúttal már nem néztek vissza, hanem lendületből behúzták az újabb sikert.

Hornets: Gordon 22/3 (6 lp., 3 labdaszerzés, 2 blokk), Landry 21 (8 lp.), Jack 19 (11 gp.), Kaman 10 (8 lp.), Smith 9/3.

Sixers: Holiday 23/9 (8 gp.), Turner 21 (8/12 mezőny, 6 lp., 4 gp.), Hawes 17 (7 lp., 8/12 mezőny), Brand 12 (12 lp.), Young-Williams 10-10.

Minnesota Timberwolves – Memphis Grizzlies 86 - 90

A Wolves 2 nyugati óriást (Dallas, Spurs) vert meg az elmúlt napokban, és furcsa leírni, de esélyesként készülődhetett a Grizzlies ellen, ahol Zach Randolph, a gárda legjobbja a hírek szerint 8 hetet lesz kénytelen kihagyni térdszalaghúzódása miatt. Ehhez képest a vendégek nyitottak egy 8-0-s rohammal, a kezdeti percekben Gay vitte hátán a csapatot. A Wolves Ridnour, majd Rubio megoldásaival zárkózott, és 20-5 után 9-0-s futással jött látótávolságon belülre. A második negyed közepén folytatódott ez a húzd meg-ereszd meg játék, ismét 10 pont fölé ment a vendéggárda, Love azonban beindult, így félidőre maradt a hat pont.

Love 7 pontjára támaszkodva villámrajtot vett a Wolves a 3. negyed elején, a 9-0-s rohanással a meccs során először előnybe került a Minnesota. A negyed közepén továbbra is gyengélkedett a vendégcsapat, 4 percig nem találtak gyűrűbe, ám a hazaiak nem tudták kihasználni a hullámvölgyet – sőt most ők nem tudtak 4 percig betalálni, Young jó játékával visszavette a vezetést a Grizzlies. Az utolsó negyedet Rubio sokadik nagyszerű passzával és pontjaival jobban kezdte a Minny, ám ekkor közel 5 perces rövidzárlat következett (Ridnour még flagrant faultot is elkövetett zavarában) - OJ Mayo parádéjával elhúzott a Memphis, és az utolsó percben 8 büntetőt is a helyére küldve rutinosan behúzták a meccset. A vendégeknél ki kell emelnünk Tony Allent, a kiváló védőjátékos ezen az estén 20 pontot szerzett a nem éppen gyenge Minnesota-hátvédek mellett.

Wolves: Love 27/6 (14 lp., Ridnour 13/3, Rubio 12/6 (10 gp.), Beasley 11/3 (10 lp.), Randoplh 8 (3/3 mezőny).

Grizzlies: Allen 20 (8/8 mezőny, 4/4 büntető), Gay 19/3 (8 lp., 3 labdaszerzés), Mayo 14/3, Conley 12 (8 gp., 3 labdaszerzés).

Dallas Mavericks – Phoenix Suns 98 - 89

Zsinórban hétszer verte meg a Mavs a Sunst, és most is erre készülődött az 1000. alapszakaszmeccsét játszó Dirk Nowitzki vezette bajnokcsapat. Egykori játszótársa, Steve Nash 2 gólpasszával és kosarával azonban a Suns kezdett jobban, a Dallas azonban az ünnepelt vezetésével gyorsan magához ragadta a kezdeményezést, és fej-fej mellett haladtak a csapatok az első negyedben. A második játékrészben Odom és Mahinmi pontjaival ellépett a hazai csapat – Nash és Dudley erőfeszítései csak arra voltak elegendőek, hogy 10 ponton belül maradjon a Suns.

A harmadik játékrész elején hiába dobott Grant Hill sorozatban 6 pontot, a Dallas Marion és Nowitzki révén 62-49-re ellépett. Amikor a Suns próbált felzárkózni, az öreg ágyúk is megszólaltak: Terry és Kidd is bevert egy triplát – Terry buzzerével 11 pontos előnyt épített fel a Mavs. A Mavs jolly jokere a negyedik negyed elején még háromszor köszönt be kintről, Odom is felzárkózott mellé - a Mavs pedig 20 pontos előnybe került. A végén még Gortat kozmetikázott egy kicsit a végeredményen, de ez már nem osztott-nem szorzott: a Mavs megszerezte 3. győzelmét.

Mavericks: Nowitzki 20 (7 gp., 6 lp.), Terry 18/15 (5 gp.), Odom 15/3, Marion 13 (7 lp.).

Suns: Gortat 22 (10 lp.), Nash 15/6 (12 gp., 3 labdaszerzés), Hill 14, Dudley 10/3, Warrick 9/3.

San Antonio Spurs – Golden State Warriors 101 - 93

A Spurs kezdte jobban a meccset, Duncan pontjaira azonban Monta Ellis duplán felelt, a nagymamája temetése miatt az előző meccset kihagyó hátvéd láthatóan extázisban kosarazott, 12 pontot rámolt be az első negyedben. A Spursbe visszatért Gary Neal (vakbélműtét után), és rögtön egy hárompontossal jelezte: készen áll Ginobili pótlására.

A második negyedben a Curry-Ellis kettős alig tudott hibázni, a negyed közepére 7 pontos hátrányba került a Spurs, és hiába dobott szinte hibátlanul a Parker húzta hazai csapat, a Warriors ellen ez kevés – 8 pont volt közte a nagyszünetben. A Warriors falán az első repedések a 3. negyed közepén jelentkeztek, Blair és Jefferson révén a Spurs át is vette a vezetést. Ezt a rohamot még vissza tudta verni az újonc Thompson és Ellis vezérletével a Golden State, sőt 88-80-nál, 6 perccel a vége előtt úgy tűnt, a Spurs a kispad nagyszerű teljesítménye ellenére sem bírja el Ginobili hiányát. Ekkor azonban Ford és Green pontjaival, Parker triplájával (!) 11-0-s futást csinált a San Antonio, és Ellis újabb nagyszerű kosarai ellenére már nem engedte túl közel ellenfelét – a higgadt Parker utolsó percben beszórt 6 pontjával behúzta a meccset. A Warriors számára aggasztó, hogy Curry-nek megint gondjai voltak a bokájával – ez most a győzelembe került.

Spurs: Parker 21 (8gp.), Jefferson 17/15 (5/5 tripla, 5 lp.), Duncan 15 (11 lp.,), Blair 12 (9 lp.,), Neal 7/3, Ford 9/3 (8 gp.), Green 8/3.
Warriors: Ellis 38/12 (7 gp.,), Curry 20/9 (8 gp.), Lee 13 (10 lp.), Thompson 10/6.

Denver Nuggets – Sacramento Kings 110 - 83

A Nuggets kicsit rápihenhetett a meccsre, ami hamar meg is mutatkozott. 10-9-re még a Kings vezetett, ekkor azonban pusztító 12 denveri perc következett: 28-7-es rohanást bemutatva a Nuggets 20 ponttal elhúzott, és előnyét megtartotta a meccs végéig. Cousins és Thornton mellett mindenki csak vergődött az újabb és újabb friss embereket bevető hazaiak ellen: Nene távollétében mind a 12 pályára lépő játékosuk elérte a 6 pontot! Ismét bebizonyosodott, hogy a hihetetlenül mély kerettel rendelkező Denvernek nagyon feküdni fog a rendkívül sűrű alapszakasz. Beszédes adat: a hazaiak 60% felett dobtak, és 5-2-vel állnak egy nagyon erős nyugaton!

Nuggets: Harrington 15/3, Fernandez 12/3, Mozgov-Afflalo 11-11, Koufos 10 (11 lp.).

Kings: Cousins 26, Thornton 23/3.

Los Angeles Clippers – Houston Rockets 117-89

Nem kellett sokat utaznia a Rocketsnak, hiszen előző este a Lakers ellen léptek pályára. A Clippersben munkálhatott a bizonyítási vágy a felemásan sikerült idényrajt miatt –ezt a frusztrációt kiengedték az első negyedben, 41 pontot szórva tulajdonképpen eldöntötték az érdemi kérdéseket. A vendégeknél Scola, Lowry és Budinger is sokkal haloványabb volt a megszokottnál, ezt pedig ez a Rockets nem bírja el, pláne nem egy olyan lendületes csapat ellen, mint a Clippers. Chauncey Billups is visszatért a kezdőcsapatba a hazaiaknál, így teljes volt az öröm, a cserék is kijátszhatták magukat – Kevin McHale, a vendégek edzője ugyanis az utolsó bő egy negyedben csak a pad legvégén ülőket játszatta, így a Clipsben például Randy Foye 16 pontig jutott.

Clippers: Griffin 22 (9 lp.), Paul 20/6 (10 gp.),  Foye 16/3, Billups 13/3, Butler 11/3.

Rockets: Lowry 17/9, Martin 14, Scola 12, Parsons 11/3, Dragic 9/3.

A nap hősei: a Denver Nuggets teljes kerete. Fantasztikus csapatjátékot mutattak be, élmény volt nézni az NBA-ben európai szemnek kissé szokatlan, kiegyensúlyozott támadó- és védőjátékot.

A nap lúzere: 1. a Minnesota Timberwolves. Idén már sokadszorra fordul elő, hogy egy kézben lévő meccset elszórakoznak a végén. Persze ez valahol dicséret is, hiszen megnőttek velük szemben az elvárásaink. 2. Stephen Curry bokája, ami sokadszorra adta fel a szolgálatot, most kifejezetten rossz pillanatban.