Egy jó negyed kevés az Euroligában

A várakozásnak megfelelően kikapott a Sopron a Fenerbahce otthonában. Az első és a harmadik negyed közepe táján az Uniqa Euroleasing játékába "beállt" egy-egy hosszabb, pár perces rövidzárlat, s ezeket könyörtelenül kihasználva a Fenerbahce a vártnál könnyebb győzelmet aratott. Vajda Anna csapata, a címvédő spanyol Avenida igencsak megszenvedett odahaza a nyeretlen Tarbes ellen.

Fenerbahce - Uniqa Euroleasing Sopron 91-60 (30-12, 9-18, 29-12, 23-18)

Nem igazán jött jól a soproniaknak, hogy a Fenerbahce a múlt hét végén hazai pályán elvesztette bajnoki mérkőzését, 84-77-re a nem igazán neves, az Európa-kupában szereplő Optimum TED ellen. Bár az első percekben partiban voltak ellenfelükkel Székely Norbert tanítványai,  a negyed középső szakaszában az ausztrál világbajnok, Penny Taylor vezérletével átrohant a soproniakon a Fener, s az első negyed végén 30-12-re vezetett. A második szakaszban, mivel több támadást is kosárral fejezett be a Sopron, nem tudott futni, indulni a Fenerbahce, s amúgy is rendezte védekezését a magyar bajnok. Támadásban elsősorban Zavecz ügyes és eredményes játéka révén e negyedben 9 pontot tartva a világsztárokkal teletűzdelt Fenerbahce együttesét, megfelezte az első tíz percben összeszedett hátrányát (39-30).

A második félidő hasonlóan kezdődött,mint a meccs. Közel 3 perc kiegyenlített játék, s 43-34-es hazai vezetés után egy 15-0-s három percet produkált a Fener. Ennek a rohamnak Angel McCoughtry volt a főszereplője, de Vardarli is hozzájárult triplákkal. A záró szakasz előtt 68-42-re vezetett a török sztárcsapat.

A záró szakasz elején a Fener két világbajnoka,Taylor és McCoughtry már a kispadon ült, s ott is maradtak végig. Ez a játékrész kiegyenlített játékot hozott, de a meccs a harmadik negyed közepén, azzal a huszáros Fenerbahce rohamnál eldőlt, simán nyert a hazai csapat.

A meccs fényesen rávilágított a hazai és a nemzetköz nívó közötti igen markáns eltérésre. A múlt hét végén a Diósgyőr, s most a Fenerbace ellen is csupán egyetlen negyedben játszott jól a Sopron. Akkor biztosan nyert, most pedig... tudtuk, nem a Sopron az esélyes, de azért ennél valamivel nagyobb ellenállást reméltünk.

Érdekességek a statisztikából.

Fenerbahce: Taylor (18 p., 6/6 dupla, 1/3 tripla, 3/3 büntető, 4 lepattanó, 2 gólpassz), McCoughtry (17 p 4/6 dupla, 9/11 büntető, 8 lepattanó, 4 gólpassz), Tamane (14 p., 6/7 dupla, 2/3 büntető, 2 lepattanó, 1 gólpassz), Yilmaz (10 p., 4/6 dupla, 2/3 büntető, 5 lepattanó, 2 gólpassz)

Sopron: Zavecz (15 p., 6/11 dupla, 0/1 tripla, 4/4 büntető, 5 lepattanó, 2 gólpassz), Krivacsevics (12 p., 6/16 dupla, 0/1 tripla, 5 lepattanó, 1 gólpassz), Kuraszova (10 pont, 4/7 dupla, 0/3 tripla, 1 lepattanó)

Hogy milyen nehéz lehet egy érkező új játékos beépítése egy hónapok óta együtt készülő csapatba, azt jól példázta a címvédő Avenida Salamanca meccse a csoport eddigi nyeretlen sereghajtója, a Tarbes ellen. Az első negyed közepén 10-4-re vezetett a spanyol csapat. A most csatlakozó brazil Erika pályára lépése után valami megtört, megszakadt a csapatjáték folyamatossága. A második negyed közepén már a veszítenivaló nélkül kosarazó Tarbes vezetett 26-19-re. A félidő végére feljött a Salamanca 28-25-re.

A második félidő aztán még a kínkeserves első félidőnél is ijesztőbben indult Vajda Annáék számára, a Tarbes egy 6-0-s rohammal indítva 9 ponttal ellépett. Ezt követően aztán Erika, és az ekkor már a Sopronban látott formáját idéző Bonner vezérletével egy 20-3-as öt percet produkált, s nemcsak fordított, de el is lépett ellenfelétől a Salamanca. A címvédő a negyedet végül 33-17-re nyerte, s megnyugtató előnnyel várhatta a befejező tíz percet. A záró szakaszban már 16 pont is volt a spanyol együttes előnye, ám a negyed közepén 10 pontra a feljött a Tarbes. Ekkor - rövid 2 perces első félidei játék után - edzője újra pályára küldte Vajda Annát, aki két ügyes kosarával tolt egyet csapata átmenetileg elakadó szekerén. Csak játszott szurkolói idegeivel a Salamanca, hiszen bő 2 perccel a vége előtt 5 pontra engedte feljönni ellenfelét. Nusi a végén még egy büntetőt is bedobott, s összességében nem egészen 7 percet játszva, mindkét mezőnykísérletét értékesítve, ám a vonalról bizonytalankodva (1/4 büntetőből) a végjátékban 5 fontos ponttal járult csapata 78-70-es sikeréhez.

Ujhelyi Petra és Németh Bernadett csapatának csoportjában a krakkóiak brnói veresége után még kaotikusabb lett a helyzet. A képet az tette még zavarosabbá, hogy a Szpartak legyőzésével a múlt héten első diadalát arató spanyol Rivas Ecopolis a veretlenségét egy hete Krakkóban elveszítő Montpellier otthonában tudott nyerni.

Fotó: sport.hir24.hu