Győzelemmel kezdett az U16-os válogatott

altGyőzelemmel kezdte meg szereplését az olaszországi Cagliariban zajló A-divíziós U16-os leány Európa-bajnokságon a magyar válogatott. A Peresztegi Nagy Ákos irányította nemzeti együttes a bennmaradás szempontjából kulcsfontosságú összecsapáson 59-42-re győzte le Finnország korosztályos válogatottját. A mieink a következő játéknapon a házigazda olaszok ellen lépnek pályára.

Egyetlen A-divíziós válogatottunk Finnország ellen kezdte meg szereplését az Európa-bajnokságon. A D jelzésű csoportban szereplő nemzeti együttesünk másik két ellenfele igen egyoldalú összecsapást játszott a csoport nyitó összecsapásán. Az olaszok finoman szólva sem tudták kihasználni, hogy hazai pályán szerepelhettek ugyanis a jóval esélyesebb spanyolok kiütéses, 87-27-es verést mértek rájuk.

Az U16-os válogatott edzője, Peresztegi Nagy Ákos a felkészülés utolsó napjaiban elárulta: a mieink számára létfontosságú a nyitány, hiszen a finnek elleni győzelem esetén óriási lépést tehetünk a hőn áhított bennmaradás érdekében.

Ennek megfelelő intenzitással kezdett a csapat. A kezdeti – érthető – idegeskedés követően Bodnár Fanni négy pontjával sikerült megszereznünk a vezetést. Nem alakult ki nagy különbség a két együttes között, ám a mieink folyamatosan őrizték 2-4 pontos előnyüket. Peresztegi Nagy Ákos pedig igyekezett frissen tartani a csapatot, így már az első negyedben kilenc játékos jutott lehetőséghez.

A rendkívül jó védekezést jelezte, hogy a finnek zsákszámra adták el a labdákat (a félidőre 16-ig jutottak, szemben az 5 magyarral), így bár a második játékrész kezdetekor ugyan egy rövid ideig átvették a vezetést az északiak (12-13), de Bodnár gyors öt pontjával már újfent nálunk volt az előny. A 14. percben Sikora leindításból szerzett ziccerével már 23-15 állt az eredményjelzőn, így időt is kért a finn edző. Ekkor úgy tűnt rendezték soraikat, ám hiába zárkóztak fel újfent egyetlen kosárnyira, 24-22-es magyar előnyt követően a negyedből hátralevő több mint négy perc alatt már nem született újabb finn kosár. Sőt Mellár Rebeka negyed végi pontjaival tíz pontra nőtt a magyar előny a nagyszünetre (32-22).

A fordulást követően meglehetősen sok hibával kezdtek a csapatok, a nagy kérdés az volt melyikük tud elmozdulni a holtpontról. Dobos Ágnes remek horogdobását követően a mieink törték meg a kosárcsendet. Bár a magyar lányok is pontatlanul kosaraztak ekkor, de a finnek az első félidőt lezáró négy perces góltalanságot a harmadik negyedben további hét perccel (!) toldották meg. Ekkor ráadásul Nagy Dóra a mieink első tripláját is megszerezve 15 pontra növelte az előnyt. Az irányító ráadásul kétszer is jól szolgálta ki Bodnár Fannit, így hiába jött két finn hárompontos, három negyedet követően 43-30-re vezettünk.

A záró szakasz gyors finn kosárral indult, de Sikora Emőke igyekezett gyorsan lehűteni a kedélyeket. Az eladott labdák számánál is érdekesebb statisztika volt, hogy míg azokból a finnek egyetlen egy pontot sem szereztek, addig a mieink 15-öt. A negyed derekán még egy időkéréssel próbálta visszahozni a meccsbe csapatát a finnek edzője, ám Nagy Dóra újabb hármasa végleg eldöntötte a találkozót.

Magyarország – Finnország 59-42 (12-11, 20-11, 11-8, 16-12)
Magyarország:
Nagy D. (11/6), Mellár (12), Bodnár (15), Varga B. (2), Sikora (8). Csere: Dobos (4), Böröndy (5), Szabó B. (-), Kalocsai (-), Gocsman (-), Mojzes (-), Szabó D. (2). Vezetőedző: Peresztegi Nagy Ákos
Finnország,
legjobb dobó: Rantanen (8/6), Dolivo (7/3).

Érdekességek a statisztikából:
Gólpasszok: 14 – 6
Labdaeladások: 17 – 29

Lepattanók: Mellár (8), Bodnár (7), Varga B. (6), Sikora (5)
Gólpasszok: Nagy D., Böröndy, Bodnár (3-3)
Labdaszerzések: Mellár, Varga B. (4-4)
Blokkok: Gocsman (2)

A magyar válogatott holnap (augusztus 12.) 16:45-kor a házigazda Olaszország ellen lép pályára.

Forrás: Rázd meg a bikát blog