Női Eb, 2. nap: száguld a házigazda

A francia nemzeti csapat megint félelmetes védekezésével hívta fel magára a figyelmet, a szerbek 44 pontos vereségbe futottak bele ellenük. Svédek elleni újabb vereségével nagyon nehéz helyzetbe hozta magát a címvédő orosz csapat, ma legalább 6 ponttal le kell győzniük az olaszokat.

A-csoport

Szlovákia-Ukrajna 75-68 (20-28, 24-9, 17-14, 14-17)

Életben, azaz versenyben maradni - ez volt a tét az A-csoportban a nyitó napon vereséget szenvedő két csapat összecsapásán. Bár az ukránok kezdtek jobban, a remek nyitó szakaszt követően roppant erős második negyedének köszönhetően Szlovákia nyert. Északi szomszédaink így versenyben maradtak a továbbjutást illetően, a keletiek viszont nagyon messze kerültek attól, hogy bejussanak a csoportban az első 3 közé. Az ex-soproni Kuraszova (12 pont, 3 gólpassz) ugyan jobban játszott mint a leendő, azonban a hasznosan kosarazó Tetemendová (5 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) segítségével a végén a szlovákok örülhettek.

Legjobb dobók: Lukacicová 23, Kupciková 18, Sujová 11/3 ill. Iagupova 17/6, Kuraszova 12/3.

Törökország-Montenegró 66-57 (12-21, 17-7, 18-10, 19-19)

A nyitó napon diadalmaskodó két együttes összecsapásán a legutóbbi Eb ezüstérmese, a török gárda folytatta menetelését. A félholdasok két remek középső negyedük révén múlták felül a kitűnően kezdő montenegrói együttest, amelyben a három legeredményesebb játékos mellé nem tudott senki felnőni, a többiek együtt szereztek összesen 12 pontot.... A cseresorok összevetésében pedig döbbenetes volt a török fölény: a padról török részről 34, montenegróiról pedig csupán 4 pont érkezett. Hollingsworth, a törökök Győrt is megjárt honosított centere 6 ponttal s 7 pattanóval járult hozzá a sikerhez.

Legjobb dobók: Palazoglu, Tuncluer 12/6-12/6, Tuncluer 12, Caglar 10 ill. Perovanovics 17, Skerovics 16/12, Dubljevics 12.

B-csoport

Spanyolország-Olaszország 71-59 (15-13, 22-10, 16-17, 18-19)

A mediterrán rangadó is a második negyedben dőlt el. Ezt a 10 percet az előző napon a címvédő oroszokat legyőző spanyol együttes nagyon "megpörgette". Hiába küzdött s próbált meg mindent szünet után az olasz együttes, a spanyolok magabiztosan nyerték a meccset s kimondottan jó pozícióban, a két papíron erősebb riválist már legyőzve várják a folytatást.

Legjobb dobók: Lyttle 19, Torrens 15/3, Valdemoro 12 ill. Sottana 13/6, Dotto 12/3

Oroszország - Svédország 57-68 (18-14, 16-18, 7-19, 16-17)

Az oroszoknak életbevágó lett volna a győzelem azok után, hogy az első napon vereséget szenvedtek - azonban a címvédő a második meccsen is elhasalt. Az első félidőben még vezetgetett a gárda a honosított Prince-nek köszönhetően, a harmadik negyedben azonban a labdát kiválóan megosztó és remekül védekező svédek állva hagyták ellenfelüket. Az oroszok már nem tudtak megújulni, ám még így is kezükben van a saját sorsuk: ha a következő meccsen legalább hat ponttal legyőzik az olaszokat, akkor továbbjutnak. Nem lesz könnyű dolguk, mert az olaszok megverték a svédeket - az összecsapást a Sport1-en láthatjuk 18:30-tól.

Legjobb dobók: Prince 16/12, Grisheva 11, illetve Key 14/9, F. Eldebrink 12/9, Egnell-Halvarsson 10-10.

C-csoport

Nagy Britannia - Lettország 69-56 (16-10, 16-14, 16-19, 21-13)

A britek a szerbek után ma a letteket is legyőzték. Az olimpia úgy tűnik óriási lökést adott az angol csapatnak, amelynek gerincét amerikai egyetemeken "pallérozódott" kosaras hölgyek alkotják. A "brit oroszlán" ma is nagyot küzdött: ha nem is látványos játékkal, de hatékony védekezéssel szünetre 8 pontos előnyt szereztek. A harmadik negyedben ugyan kis mértékben a balti válogatott kétségtelenül nagyobb kreativitása érvényesült, de a záró szakaszban újítani tudtak az angol hölgyek s második meccsüket is megnyerték. Az előző szezonban a PINKK csapatában kosarazó Azania Stewart 9 ponttal s 5 lepattanóval zárta az összecsapást.

Legjobb dobók: Leedham 14/9, Butler 14/3, Stewart 9 ill. Krastina 12/6, Jansone 11/3, Steinberga 11.

Franciaország - Szerbia 76-32 (20-8, 18-7, 17-10, 21-7)

A házigazda francia válogatott a lettek elleni sima siker után igazi örömkosárlabdát mutatott be a teljesen összeeső szerbekkel szemben is. 11 játékosuk szerzett pontot, ellenfelük ismét nem tudott 40 pont fölé jutni - a látottak alapján a mai, angolok elleni összecsapás csak névleg dönt majd a csoportelsőségről. A szerbek még mindig továbbjuthatnak, ha legyőzik a letteket - ehhez azonban Ana Dabovicson kívül másnak is el kellene kezdeni pontokat termelni.

Legjobb dobók: Skrela 14/6, Dumerc 10/6, Yacoubou 10, illetve A. Dabovics 15/3, Radocaj 8.

D-csoport

Fehéroroszország-Horvátország 57-43 (15-13, 11-15, 18-7, 13-8)

A fehéroroszok az első napon 89 pontot "termelő" horvát csapat ellen is igazolták: nem véletlenül győztek magabiztosan a csehek ellen, 40 pont alatt tartva Veseláékat. Leucsanka és társai a horvát együttessel szemben is kitűnő védekezést mutattak be - különösen a második félidőben. E meccsen inkább a védekezés dominált, a két együttes együttvéve érte el a kerek 100 pontot. Szünet után Horvátország legjobbjai mindössze 15 pontra voltak képesek s ez megpecsételte a sorsukat.

Legjobb dobók: Leucsanka 13, Liktarovics 12, Sznyicsina 11 ill. Ivezic, Vrdoljak 8/6-8/6, Misura 8.

Csehország-Litvánia 70-51 (14-14, 25-8, 14-9, 17-20)

Egyetlen igazán jó negyed elég volt a cseh csapatnak a magabiztos győzelemhez. A két generációváltás közben lévő együttes összecsapásán az egyoldalú második negyedet követően szünet után már egyértelmű volt, hogy a csehek szerzik meg a továbbjutás szempontjából döntő fontosságú diadalt.

Legjobb dobók: Kulichová 15, Burgrová 13, Bortelová 13/3 ill. Petronyte 13, Nacickaite 12/3

A csapatok nem pihennek, ma 12:30-tól folytatódnak a csoportküzdelmek. A pontos lebonyolítás, a mérkőzések kezdési időpontjai, az élő eredménykövetés a torna hivatalos honlapján találhatóak meg.

A mérkőzésekről várhatóak online streamek – ezek ITT elérhetőek az összecsapások kezdetétől, illetve ma a Sport1 élőben közvetíti a Törökország-Szlovákia összecsapást 15:00-tól, az Oroszország-Olaszország mérkőzést pedig 18:30-tól.

A mérkőzések összefoglalói a FIBA Europe YouTube-csatornáján elérhetőek, itt a tegnapi játéknap 5 legszebb jelenete: