Heti Top 10 - Clutch statisztika - 15.

A 15. játékhéten az Orlando Magic értékes skalpokat gyűjtött be, Brandon Knight a Bucks második győzelmét szerezte meg 2014-ben, John Wall csapatát egy clutch labdaszerzéssel vitte tovább második hosszabbításba - James Johnson, LeBron James és Wesley Matthews pedig egyszemélyes alakulatként ontották a kosarakat.

1. Orlando Magic (2013-14 alapszakasz 15. játékhét)

A hét legnagyobb meglepetéseit a Magic okozta, mivel az esélytelenek nyugalmával játszva verte el a Nyugati és a Keleti Konferencia első helyezettjeit.

Február 7., Magic – Thunder, 103 – 102:

Clutch időszak kezdete: 97:95 (5:00)

7-én mesébe illő történetként zajlottak le az események. Az utolsó tíz másodpercben a 102:101-re vezető Thundert a félpályáról támadó Durant (a hazaiak nem kezdték el beütni a személyi hibákat) vezette, aki előtt két védő is összezárt, és pechére eredménytelenül engedte el tempódobását. És ekkor jött a feketeleves! Az újonc Victor Oladipo óriási szerencsével megszerezte a lepattanót, Maurice Harkless már javában sprintelt előre, és hozzájuk még Harris is csatlakozott. Jeremy Lamb hirtelen egyedül maradt három támadóval szemben, Oladipo és Harkless pedig nagyon szép megoldásokkal Harrisnak passzolták át a lehetőséget, aki a legeslegutolsó pillanatban buzzer-beater zsákolással zárta az estét.

Top védekezés: Harkless 22 perc alatt csupán egy pontot szerzett, de amit Kevin Duranten művelt védekezés terén, az fenomenális volt. KD-t sikerült távol tartania a gyűrűtől, és a negyedik negyedben hét rádobásából csak egy ült (a clutch szakaszban négyből semmi).

Harris clutch stat: 5 perc, FG: 1/3, 2 pont és 1 lepattanó

Február 9., Magic – Pacers, 93 – 92:

Clutch időszak kezdete: 88:83 (4:17)

Floridában ismételten 17 pontos hátrányból felállva egy ponttal nyert egy konferencia listavezetővel szemben a Magic. A küzdelem legjava a clutch időszak előtt zajlott le, a végén leginkább már a megszerzett előny kibekkeléséről szólt a történet. A maradék kilenc másodpercben Nikola Vučević óriási kockázatot vállal fel David West láb közötti passzával (oldalbedobásból), amelyet a vendégek szereztek meg, és Paul George még egy utolsó rohamra indult három védő sanyargatásában. A dobás sikertelen volt, és Oladipo a nála fejjel magasabb Westtel harcolva Vučević felé ütötte a lepattanót, és ezzel le is telt a rendes játékidő.

Top védekezés: az utolsó negyedben a Pacers 6/19-es mezőnymutatóra volt képes, ebből egy született gólpasszból, és négy labdát szórtak el (ezekből négy pontot profitált az Orlando).

Afflalo clutch stat: 5 perc, FG: 1/2 és 2 pont

Davis clutch stat: 5 perc, FT: 2/2 és 2 pont

2. Denver Nuggets (2013-14 alapszakasz 15. játékhét)

Február 3., Nuggets – Clippers, 116:115:

Clutch időszak kezdete: 99:100 (5:00)

A nem túl erős Nuggets otthonában Randy Foye csodát művelt, mikor 115:113-as Clippers előnynél hozzá került a labda. A hat másodperccel gazdálkodó denverieknél J.J. Hickson elzárta a Foye-t üldöző Jamal Crawfordot, és a ráváltó Blake Griffin zavarásában reptében engedte el buzzer-beater tripláját.

Álom és valóság: Foye nyolc éve pattogtat a ligában, de ez volt karrierjének első győztes kosara.

Foye clutch stat: 5 perc, 3PT: 1/1, 3 pont és 1 lepattanó

Chandler clutch stat: 5 perc, FG: 1/2, FT: 4/4 és 6 pont

Február 5., Nuggets – Bucks, 110:100:

Clutch időszak kezdete: 99:94 (2:52)

A záró negyedben kilenc ponttal is meglógó hazaiak hirtelen behúzták a kéziféket, és a Bucks harcosai (Larry Sanders, Brandon Knight) veszélyes közelségbe kerültek. Három pontnál nem volt kisebb a különbség, de Wilson Chandler utolsó két percben dobott hét pontja hatalmas löketnek számított.

Heti performansz: a hidegvérű Chandler két mérkőzésen is komoly szerephez jutott az izgalmas pillanatokban, melyek csapata győzelmeit hozták meg. Összesen hat és fél perc alatt 12 pontot (FG: 4/6, FT: 4/4) szerzett.

Chandler clutch stat: 1 és fél perc, FG: 3/4 és 6 pont

3. Indiana Pacers (2014. február 7., Pacers – Trail Blazers, 109:101 - hosszabbítással)

Clutch időszak kezdete: 85:89 (5:00)

A rendes játékidő clutch szakasza nagyon izgalmasra sikeredett, mivel hétszer változott a vezető csapat kiléte. George Hill és David West brutális módon szórta a pontokat, majd 22,7 mp-cel a lefújás előtt Nicolas Batum büntetőinek köszönhetően hárompontos vezetésre tett szert a Blazers. A következő indianai offenzíva során Paul George triplakísérlete jött le, melyet Roy Hibbert gereblyézett össze, és ezt Hillnek kipasszolva hárompontos kosár született. A hosszabbításban továbbra is bomba formában pattogtattak Hillék, a festékben egyszerűen megették reggelire Damian Lillardékat. Katasztrofális volt az a helyzet is, mikor LaMarcus Aldridge saját térfelén adta el a labdát, ráadásul Westnek egy fikarcnyit se kellett küzdenie érte, könnyen behúzta a két pontot.

Statisztika: a Pacers utolsó 37 pontjából 28-at a Hill-West páros hozott össze. Ha Hill ebben a szezonban min. 20 pontot dobott (négy mérkőzés), akkor mindig nyertek.

Hill clutch stat: 10 perc, FG: 3/5, FT: 4/5, 11 pont, 5 lepattanó (1 védő /4 támadó) és 2 gólpassz

George clutch stat: 10 perc, FG: 3/8, 7 pont, 1-1 támadó lepattanó, gólpassz és labdaszerzés

West clutch stat: 10 perc, FG: 5/6, 10 pont, 3 lepattanó (1/2), 1 labdaszerzés és 2 blokk

4. Milwaukee Bucks (2014. február 3., Bucks – Knicks, 101:98)

Clutch időszak kezdete: 85:82 (5:00)

A sérültekkel teletűzdelt Bucks a Knicks elleni negyedik negyedben ismét elvesztett egy játékost Caron Butler személyében, plusz erre még rájött Larry Sanders két begyűjtött faultja is, mellyel a magasember végleg kipontozódott. A második félidőben sokáig vezető Milwaukee-t végül befogta a New York, és 19,4 másodperccel a vége előtt Carmelo Anthony egy triplával egyenlített. A házigazdák Brandon Knight kezébe adták a döntést, aki Raymond Feltonnal szemben izolációból bevágta gyilkos trojkáját. Melo az oldalbedobást követően még megpróbálta a lehetetlent (1,4 sec), de idő hiányában és két védővel a nyakán nem jött össze a csoda.

Jó döntés: 45:01-nél Larry Drew vezetőedző Sanders helyére a grúz Zaza Pachuliát küldte be, aki 92:92-es állásnál egy horogdobással, majd 96:95-ösnél egy assziszttal lendítette tovább a szárnyaló Szarvasokat.

Knight clutch stat: 5 perc, FG: 2/3, 5 pont és 1 gólpassz

Middleton clutch stat: 5 perc, FG: 1/2, FT: 2/2 és 5 pont

Pachulia clutch stat: 3 perc, FG: 1/1, 2 pont és 1 gólpassz

5. Cleveland Cavaliers (2014. február 9., Cavaliers – Grizzlies, 91 – 83 - hosszabbítással)

Clutch időszak kezdete: 74:69 (5:00)

A padról beálló James Johnson egyszerűen megőrült, és senki sem számított rá, hogy memphisiek átveszik a vezetést. Öt perc teljes kosárcsend után Kyrie Irving megkongatta a vészharangot, és zsinórban két duplával tudta utolérni a vendégeket, ebből a legutóbbi egy akrobatikus ziccer volt (a lefújás előtt 19,1 mp-el). Dion Waiters utolsó akciója során labdát szerzett, és majdnem kosarat dobott, csak a Macik drukkerei imádkozták ki az extra perceket. A ráadásban a clevelandiek egy sebességi fokozattal feljebb kapcsoltak, és az Irving-Waiters duó megszerezte a győzelmet Mike Brown fiainak.

Top védekezés: a Cavaliers véget tudott vetni Johnson (és a Memphis) nagy menetelésének, a stop gombot Anderson Varejao és Waiters nyomta meg.

Irving clutch stat: 9 és fél perc, FG: 2/4, FT: 2/3, 6 pont, 1-1 lepattanó, gólpassz, labdaszerzés és blokk

Waiters clutch stat: 9 és fél perc, FG: 2/5, 4 pont, 1-1 lepattanó, gólpassz és labdaszerzés

6. San Antonio Spurs (2014. február 5., Wizards – Spurs, 118:125 – kétszeres hosszabbítással)

Clutch időszak kezdete: 94:89 (5:00)

A Spurs 2005 óta veretlen a fővárosiakkal szemben, és ezt a szériát erősítette meg Tim Duncan és Patty Mills, akik a rendes játékidő utolsó perceiben öt pontos hátrányból egyenlítettek ki (utána Marco Belinelli, Tiago Splitter és Mills sem tudta bedobni a meccslabdát). A folytatásban nagyon hamar elhúzott a San Antonio, de 111:104-es állástól kezdve John Wall megállíthatatlanná vált, és két másodperccel a dudaszó előtt egálra hozta az állást. A második turnusban Duncan kipontozódott, de Mills és Bellinelli további remek játékának, illetve a védekezésnek köszönhetően tovább nyújtották washingtoni veretlenségüket.

Top védekezés: a rendes játékidő végén 2:40-en keresztül egyetlen pontot sem szerzett a Washington, a második hosszabbítás folyamán pedig 11 kísérletükből egy kosár sem született.

Green clutch stat: 14 perc, FG: 3/8, 9 pont, 2-2 lepattanó, gólpassz és blokk

Mills clutch stat: 12 perc, FG: 4/6, FT: 4/4, 14 pont, 4 lepattanó (1/3), 2-2 gólpassz és blokk

Duncan clutch stat: 10 perc, FG: 2/4, 4 pont, 2 lepattanó, 3 gólpassz, 1-1 labdaszerzés és blokk

7. Miami Heat (2014. február 5., Clippers – Heat, 112:116)

Clutch időszak kezdete: 97:99 (5:00)

A találkozó folyamán szinte végig vezető Miami 19 pontos előnyt herdált el, és az utolsó negyed hat percében saját nyakára húzta rá a Clipperst. A szoros pillanatokban ellenfelük egyetlen esetben sem tudott fordítást kieszközölni, de a Heatben LeBron James és Ray Allen is tett róla, hogy ne adjanak lélektani előnyt a Los Angelesnek.

Festékbeli problémák: a bajnoki címvédő lepattanózásban még mindig nem áll a helyzet magaslatán. Blake Griffinék 52:31 arányban nyerték meg ezt a csatát, és ez a clutch szakaszra nézve 6:2-re alakult.

James clutch stat: 4 perc, FG: 3/3, FT: 4/4, 10 pont és 1-1 lepattanó és gólpassz

Allen clutch stat: 4 perc, FG: 2/2 és 5 pont

8. Washington Wizards (2014. február 5., Wizards – Spurs, 118:125 – kétszeres hosszabbítással)

A Varázslók a 48. perc közeledtével összeomlottak, és ennek meg is lett a böjtje: texasi egyenlítés. A hosszabbítás első részében hét ponttal is vitt már a vendég alakulat, mikor John Wall először két büntetőt, majd négy egymás utáni kosarat vágott be. Közülük az egyiket kivételes módon szerezte meg: hat másodperc volt hátra, és a Spurs oldalvonali beadásakor Wall nyúlt bele a labdába. A fővárosi labdaszerzést követően villámgyorsan három az egy elleni lefutással találta szembe magát Danny Green, de egymaga édeskevés volt ennek kivédéséhez. Ezzel a klasszis akcióval újabb hosszabbításba torkollott a párharc, de a következő öt percben már nem tudták felvenni a kesztyűt Gregg Popovichékkal szemben.

Top performansz: Wall hosszabbításbeli tíz pontja és életmentő labdaszerzése.

Wall clutch stat: 14 perc, FG: 3/11, FT: 1/2, 7 pont, 2 lepattanó, 1-1 gólpassz és labdaszerzés

Nené clutch stat: 14 perc, FG: 1/5, FT: 4/6, 6 pont, 2-2 lepattanó, gólpassz és 1 labdaszerzés

9. James Johnson (2014. február 9., Cavaliers – Grizzlies, 91 – 83 - hosszabbítással)

A december 16-án összekukázott, egy évre nyavalyás 680 263 dollárért aláíró kiscsatár, James Johnson a padról beállva egyszemélyes showt csinált 41:38-tól kezdődően. Ekkor nyolc ponttal vitt a Cavs, és egyedül ő tudott csak pontokat szerezni (13), sőt fordítani Grizzlies mezben (78:74). A Cleveland védekezésének köszönhetően a hazaiak kiegyenlítettek, majd a hosszabbításban 13:5 arányban földbe döngölték ellenfelüket.

Jó döntés: A negyedik negyedben gyenge játékot felmutató Tayshaun Prince és Zach Randolph helyére Dave Joerger Nick Calathest és James Johnsont állította be. Utóbbiról kiderült, hogy a fontos periódusokban érdemes neki játékperceket nyújtani.

Johnson clutch stat: 9 és fél perc, FG: 2/5, FT: 5/5, 9 pont, 2 lepattanó és 1 labdaszerzés

10. Portland Trail Blazers (2014. február 7., Pacers – Trail Blazers, - hosszabbítással)

A fej-fej melletti csata alatt 44:56-től 46:51-ig Wesley Matthews egyszerűen nem tudott hibázni. A többiek ezt észrevették, és el kezdték adagolni neki a labdát, így két perc alatt tíz nagyon fontos pontot szerzett csapatának. Az ő eredményessége által tudott mindig fordítani a Blazers, de a túloldalon egyszerűen mindig jött az újabb válasz. Nicolas Batum Matthewsnak előkészített labdáival, illetve a hárompontos előnyt kiharcoló büntetőivel tolta a Portland szekerét, de George Hill ezt a hatalmas energiabefektetést teljesen sutba vágta egalizáló triplájával.

Top performansz: Wes keze két percen át nem remegett meg, és a rengeteg melózás alatt zsinórban hatszor emelte rá a labdát a gyűrűre (három büntető, két dupla, egy tripla). Pedig előtte valami csapnivalóan játszott (4/16).

Matthews clutch stat: 10 perc, FG: 3/6, FT: 3/3 és 10 pont

Batum clutch stat: 10 perc, FG: 1/1, FT: 2/2, 4 pont, 2-2 lepattanó (1/1) és gólpassz