Playoff-percek: amikor elszabadul az MVP

Curry egymaga túldobta a Cavst a hajrában - a small-ball új szintre lépett - James teljesítménye számokban - újabb csőd a Knicks-duótól

 

Ezért lett Curry MVP

Bár a második, majd a harmadik meccs után is sokan beszéltek arról, hogy Steph Curry nem tud a Warriors élére állni és Dellavedova minden levegőt elszív előle, már akkor, az első clevelandi találkozó végén látszott, hogy ez nagy mértékben múlik az MVP-n – az utolsó negyedben extra dobóteljesítménnyel rukkolt elő. Teljesítménye az ötödik meccsen kicsúcsosodott, pontosan az ilyen előadások miatt lett kérdőjel nélkül az alapszakasz legértékesebb játékosa: 37 pont hét triplával, amiből legalább négy hatalmas és szinte bárki más számára lehetetlen dobás volt. Az említett harmadik meccsen is eljutott hét trojkáig, a „minden üres helyzetet is mellédobok” második derbi óta 51,7%-kal tüzel mezőnyből, 54,7%-kal pedig kintről. Az utolsó kilenc és fél percben egymaga 17-16-ra verte a Cavst – ha ezt a hatodik meccsen is hozni tudja, gyakorlatilag borítékolhatjuk a bajnoki címet is a Golden State számára…

A small-ball lett az alapértelmezett

A negyedik meccsen újított Steve Kerr és száműzte nem csak a kezdőcsapatból, de nagyjából a rotációból is Andrew Bogutot – bekerült Andre Iguodala, a centerposztot pedig Draymond Green töltötte be. Erre reagált David Blatt is: alig játszott (bár kezdő volt) Mozgov, sokszor Thompson volt a center, de jó pár percet töltött „ötösként” a pályán James is. Jól jellemezte a helyzetet az első negyed hajrája, amikor a Barbosa-Curry-Livingston-Iguodala-Green sor játszott a Shumpert-Miller-Jones-Smith-James szekció ellen. Sem erőcsatár, sem center nem található ezekben az ötösökben, a GSW-nél echte kiscsatár sem, a Cavsnél pedig négy dobóhátvéd vette körül LeBront – ilyenkor mindig eszembe jut Tőrös Balázs egyik korábbi mondata, miszerint azt várja a jövő kosárlabdájától, hogy eltűnnek a klasszikus posztok. Ez a döntő elég markáns példa erre, hiszen pl. az említett Cavs-sornál James egyszerre volt irányító, center és erőcsatár minimum…

LeBron teljesítménye értelmezhetetlen

Az egy nap extra pihenő jót tett a Cavs vezérének, a gyengébb negyedik meccs után ismét a „megszokott” ellenállhatatlan formáját hozta – ugyan nem nagyon érdemes összehasonlítani a döntős meccseit, de a káprázatosabbnál is káprázatosabb teljesítményt rakott le az asztalra. James 77 pontot dobott vagy készített elő, ez a Clevaland pontjainak 70%-a – egészen elképesztő adat, ennyi 1970 óta senki nem produkált NBA-döntőben. Az első negyedben 22-ből 19-et, a másodikban 28-ból 24-et, a harmadikban 17-ből 6-ot, a negyedikben pedig 24-ből 21-et „tett magáévá” ily módon. Egyébként a 40 ponttal NBA-döntőben szerzett tripla-duplák sora is meglehetősen rövid, Jamesen kívül egyedül Jerry West, még 1969-ben volt ilyenre képes.

A kiegészítők teljesítménye értékelhetetlen

Ugyan az ötödik meccs elején azt hihettük, hogy bekapcsolódik a sorozatba JR Smith is és ha mással nem, legalább triplákkal képes segíteni csapatát. Ez végül tiszavirág-életűnek bizonyult, a dobóhátvéd az utolsó hét (!) hármasát elrontotta és korábbi Knicks-csapattársával, Iman Shumperttel együtt újabb vállalhatatlan estét produkált. Azok után, hogy a negyedik összecsapáson ők ketten 4/21-es (!) mezőnymutatót szenvedtek ki magukból, ezúttal a nagyszünetet követően 1/7-tel és három ponttal zártak – az egy kosár Shumpert hármasa volt.

A hatodik meccsen vége lesz?

Nagyjából öt perccel a vége előtt lépett meg a GSW ezúttal, Curry dobásaira ugyan válaszolt James, de az irányító most több tölténnyel dolgozott a hajrában – ezek után kérdés, hogy mi lesz a hatodik meccsen. Eddig volt két hosszabbítás, egy nagyon szoros meccs, egy sima GSW-siker és a mostani, szintén szoros, fordulatos találkozó, így sima mérkőzésre aligha számíthatunk. Otthon még egyszer meg kell magát zárnia a Clevelandnek, még egy nagyot kellene védekeznie a már kifulladt Dellavedovának,a kinti dobóknak pedig legalább fele olyan jól tüzelni, mint ahogy képesek rá, ebben az esetben még lehet esélye az ohiói gárdának. A GSW szempontjából viszont ismét jól jön, hogy „csak” két nap a szünet, hogy ők állnak egy lépésre a bajnoki címtől és hogy bombaformába lendült a legjobb játékosuk…

 

 

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus