34 éves Kevin Durant

34. születésnapját ünnepli a Brooklyn Nets klasszisa, a Warriors korábbi kétszeres döntő MVP-je.

1988. szeptember 29-én született, tehát 34 éves lett a mai napon Kevin Durant. 2007/08-ban azonnal megnyerte az Év Újonca díjat, miután 2007 nyarán a Texas egyetemet otthagyva a Seattle Supersonics a draft 1/2-es pickjével kiválasztotta az 2006-07-es év legjobb egyetemi játékosának választott dobógépet.

Hogy milyen szintű scorer, azt jól mutatja, hogy 20 pont alatt egyrészt sosem átlagolt, másrészt első évét leszámítva 57.7%-os TS volt a legrosszabb, amit valaha produkált, az utóbbi nyolc idényében pedig 63.1% volt a "legalja", félelmetesen hatékony támadó - a 2020-21-es évadban egyenesen 66.6%-kal dolgozott. Hogy kontextusba tudjuk helyezni egyáltalán az 57.7%-os TS-t: Carmelo Anthony pályafutása során még sosem érte el ezt a szintet hatékonyságban, Kobe Bryant teljes karrierje alatt egyetlen egyszer, akkor is 58%-ot hozott telibe (Durant tízszer járt összesen 60% fölött), LeBron Jamesnek pedig a hatodik évéig kellett várnia ehhez - az is igaz, hogy Kobe és LeBron is sokoldalúbb játékosok (voltak) KD-nél, de csak a pontszerzést, a mennyiséget és a hatékonyságot együtt figyelembe véve ő az etalon.

Az ezek után nem túl nagy meglepetés, hogy 2010-től sorozatban 10-szer meghívták az All-Star gálára, majd 2021-ben sérülése után visszatért, és a 2022-es gálára is meghívták. 2012-ben és 2019-ben ő lett a főmeccs legértékesebb játékosa. A 2009/10-es és a 2013/14-es szezon között mind az ötször az All-NBA első csapatába választották (2017/18-ban ismét), négyszer pedig a pontkirályi címet is bezsebelte - csak 2012/13-ban nem ő végzett az élen, ebben az idényben azonban csatlakozott az 50-40-90-esek klubjához, minden idők legfiatalabbjaként, akinek ez sikerült (24). A 2013/14-es alapszakasza minden korábbinál jobban sikerült, így megnyerte az MVP díjat is.

Mindeközben az amerikai válogatottal is felért a csúcsra, nem is egyszer. A 2010-es törökországi világbajnokságon is aranyérmet nyert a Team USA tagjaként úgy, hogy az egész torna legértékesebb játékosának választották. Két évvel később pedig Londonban is ott volt az ötkarikás játékokon diadalmaskodó nemzeti csapatban - itt is bekerült a torna első ötösébe, a döntőben pedig 30 pontot szórt Spanyolországnak. Négy évvel később még egy olimpiai bajnoki címet nyert Rióban, majd 2021-ben Tokióban harmadik ötkarikás aranyát is begyűjtötte - ekkor megdöntötte Carmelo Anthony 336 pontos amerikai olimpiai rekordját,  20.7 pontot átlagolt, kérdés nélkül kapta meg az MVP-díjat.

Egy nagy dolog maradt ki karrierjéből sokáig: a legfontosabb, a bajnoki cím, 2012 után nem sikerült még csak a döntőbe sem bekerülnie az Oklahoma City Thunderrel. Rengeteg sérülés sújtotta az együttest, és ebből bizony Durant is kivette a részét, a 2014/15-ös szezonját teljesen tönkretette egy Jones-törés és az, hogy az idény közben újra meg kellett műteni (mindössze 27 mérkőzésen szerepelt). A 2015/16-os éve kifejezetten jól sikerült, miután 28.2 pontja (63.4% TS) és 5.0 gólpassza mellett karriercsúcsnak számító 8.2 pattanót átlagolt, az All-NBA második csapatába tudott bekerülni ezzel. A PO-ban viszont a Golden State Warriors megállította őket, és itt már nemcsak Russell Westbrookot, hanem őt is lehetett hibáztatni, hogy 3-1-es vezetésről három, szinte egál végjátékot nem sikerült behúzniuk, mert többször is a korábban az irányítóra jellemző butaságokat csinált ő is.

2016 nyarán óriási vihart kavart csapatváltása, hiszen pont a Thundert legyőző oaklandi együttest választotta új csapatának, amelynél összeállt a Steph Curry, Klay Thompson, Draymond Green trióval. A Warriors sokak szemében az első számú ellenség lett, Durant pedig a főgonosz. Az is igaz viszont, hogy bejött számára a váltás, hiszen rögtön első évében bajnoki címet nyert az oaklandiekkel, és a döntő MVP-jének is őt választották meg - az All-NBA második csapatába fért be egyébként 25.1 pontos, 8.3 pattanós, 4.8 gólpasszos statisztikáival. 2018-ban duplázott döntő MVP és bajnoki címek számában is (és ahogy korábban említettük, visszakerült az All-NBA első csapatba is). A triplázás azonban nem jött össze, miután a 2019-es rájátszás elején megsérült, a döntő 5. meccsén pedig elszakadt az Achillese.

2019 nyarán újra váltott, miután úgy érezte, hogy továbbra sem ismerik el eléggé - hiába volt kétszeres döntő MVP, a Golden State-et mindenki Steph Curry csapatának tartotta. Ezúttal a Brooklyn Netset választotta, és bár az első szezont teljes egészében kihagyta, a 2020-21-es évadban elképesztő formában tért vissza. Bár az alapszakaszban volt több kisebb, majd egy hosszabb kihagyása is, Irvinggel, majd az időközben csatlakozó James Hardennel és Blake Griffinnel kiegészülve a Nets jó alapszakaszt futott, a playoffban pedig megérkezett Durant is. Az első körben a Celtics ellen akadt 42, 39 és 32 pontos meccse is, majd a Bucks elleni hétkörös drámában is remekelt. Az ötödik meccsen csere nélkül bemutatott 49 pontos, 17 lepattanós, 10 gólpasszos teljesítménye all-time szinten is a legnagyobbak közé emelte, ahogyan a hetedik meccsen látott 48 pontos estéje is - ahol emlékezetes módon egy centin múlott, hogy a rendes játékidő végén eleresztett duplája ne tripla legyen, amivel bejutottak volna a főcsoportdöntőbe. 

A 2021-22-es évadban egyénileg ismét remekelt (29.9 pont, 7.4 lepattanó, 6.4 gólpassz), saját rekordot jelentő 91%-kal büntetőzött, átlépte a 25 ezer pontos határt, All-NBA Második Ötösbe került és a 2012-13-as évad után kis híján másodszor is megcsinálta az 50-40-90-et. Viszont most is csak 55 meccsen léphetett pályára, januárban meghúzta a térdszalagját, ami miatt másfél hónapot kellett kihagynia, ráadásul Kyrie Irving az oltási problémák miatt hagyta ki a szezon jelentős részét, James Harden pedig idény közben távozott a Philly-hez, így az alapszakaszban csak play-in helyen végzett a Brooklyn. Végül hetedik helyen jutottak a rájátszásba, de ott sima 4-0-val lépett át rajtuk a Celtics - Durant csak a negyedik meccsen játszott jól, így nem tudta elhárítani, hogy karrierje során először kisöpörjék a playoffból. A frusztráló szezont követően 2022 nyarán cserét kért, illetve a hírek szerint maradása feltételéül szabta Steve Nash vezetőedző és Sean Marks GM távozását, de végül lecsillapodtak a kedélyek és maradt Brooklynban - nyitott kérdés, hogy kitölti-e 2026 nyaráig élő szerződését, amit 2021 augusztusában kötött és utolsó éve közel 55 millió dollárt juttat számára.

Isten éltesse sokáig!

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus