Megvan! Továbbjutott az Olaj!

Egyszerű volt a képlet, mint az egyszer egy, egyetlen pontos győzelemre volt szüksége a magyar bajnoknak idegenben a továbbjutáshoz, a 2 – 3-as mérleggel álló Keravnosz ellen, ami azért nem igyekezett könnyű feladatnak, hiszen hazai pályán 12 ponttal kaptak ki Fodor Mártonék a ciprusiaktól.

Gay triplájával kezdte a derbit a Szolnok, amit egyébként egy nagyszerű védekezés előzött meg. Az Olaj védekezése a gyűrű közelében cseppet sem volt meggyőző az első percekben, így támadó lepattanók és jó benti megoldások segítségével rendszeresen be tudott találni a Keravnosz. Szerencsére Gay és Trepák támadásban tudott korrigálni, az ő belépéseik is rendre kosárral fejeződtek be. A ciprusiak igen nagy mértékben igyekeztek Ales Chan fizikai fölényére építeni, ami teljes mértékben be is jött nekik, a magyar alakulatnál eközben elég szépen megvolt az egyensúly támadásban – közeli, középtávoli, tripla, minden megvolt, ami a széles repertoárhoz tartozik. 6 perc után Horváth Ákos ziccere után akcióját követően kellett először időt kérnie a vendéglátóknak, 18 – 16 arányban vezettek ekkor a mieink.

Remekül működött a periméter védése a Pór Péter legényeinek, de ezzel sajnos valamilyen szinten „fel kellett adni” a festékben való kintről érkező segítéseket. 25 – 18-ra fordított a Keravnosz és a negyed végén kénytelen volt Pór mester is időt kérni. Grebenár révén egy jó tempóval zárta az első periódust a Szolnok, de így sem volt kevés az a 7 pontos hátrány, amit összeszedett a magyar alakulat, az ekkori 11 – 5-ös lepattanó arány sajnos sok mindent elárult, ezen mindenképp változtatnia kellett Trepákéknak.

A második etap jó Olaj védekezésekkel vette kezdetét, de sajnos sok lehetőséget elpuskáztak Grebenárék, amivel esetleg még inkább fel lehetett volna zárkózni. Ami pozitív volt, hogy a személyi hibákat rendre gyűjtötték a hazai játékosok, az már kevésbé, hogy a büntetővonalról sem voltak meggyőzőek a mieink. Egy szép labdaszerzés után Trotter közeli kettese után már 30 – 26 volt az állás, ha lassan is, de egyre közelebb araszoltak Horváthék, a válogatott hátvéd faulttal együtt értékesített duplája után már csak 2 volt oda, de a bónusz büntető megint kimaradt, az ellentámadásból pedig az akkor már 12 egységénél tartó Chan bosszulta meg az elpuskázott helyzetet. Utána Trotter is odaállhatott a vonalra, de kihagyta mindkét kísérletét úgy, hogy a másodikat még vissza is fújták, de az új próbálkozás után sem járt sikerrel. Chan pedig csak termelt és termelt, túlzottan sok lehetőséget hagyott bent a „zsákban” az Olaj, Frazier pedig bevágott egy triplát és már 9-cel mentek a ciprusiak, újabb magyar időkérés következett.

Trotter törte meg a jeget, igaz egy másik vonalon túlról, méghozzá a hárompontosról. Utána viszont elveszett a „momentum”, Chan egy lélekromboló a támadóidő lejártának pillanatában szórt be egy középtávolit, majd Gay vétett támadó szabálytalanságot. Az érthetetlen hibák sorozata folytatódott, Trotter előbb lépéshibát vétett (legalábbis a játékvezetők szerint...), majd két faultot is beütött Hatcheren, így 3 személyivel kénytelen volt leültetni őt Pór Péter. Egyébként miután a vendégek kisembere kihagyta büntetőit, leszedte a támadólepattanót a Keravnosz, és kosarat is dobott belőle ő maga a mi honosított irányítónk újabb faultja után, büntetőkből.

A félidő utolsó két percénél lehetett érezni, hogy döntő fontosságú lesz az egész derbire nézve. Grebenár támadólepattanó utáni pöttyintésével 11 pontos hátrány után már „csak” 7 volt oda, de a körmendi nevelésű center beütötte közvetlenül utána a 3. hibáját is, aztán Fodor Márton kapott egy támadófaultot, majd egy technikait is, ekkor már a 17.(!) büntetőjét dobhatta a ciprusi gárda. Nem volt kicsit tehát az „ellenszél” és még a saját dolgát is meg tudta nehezíteni az Olaj a sok-sok elpuskázott könnyű lehetőséggel és az átengedett lepattanókkal, nem beszélve a személyi hibákról. Horváth Ákos triplája viszont 4 egységnyire hozta fel a magyar csapatot, miután nem talált be közelről a vendéglátó, a nagyszünetre menvén még semmi sem volt veszve, sőt, reménykedhettünk benne, hogy a „nehezét” letudtuk és már nem követjük el azokat a hibákat, melyekkel hátrányba kerültünk (8-ból 2-es, 25 százalékos büntetőzés, 20 – 16-os lepattanó arány oda 20 perc után).

A harmadik negyedet a három faultos Obie Trotterrel kezdte az Olaj, aminek egyszerű indoka volt, az ő cseréje, Fodor Márton már 4-nél tartott ekkorra... Gay és Moore dobópárbajával startoltak el a felek, 6 perccel a játékrész vége előtt egy gyönyörű csapatvédekezés után a vezetésért támadhattak Horváthék, de kimaradt Gay kísérlete, utána pedig triplát kaptunk, Dragicsevics révén, nem tudtunk túllendülni a holtpontokon, ami igen sok energiát emésztett fel, ráadásul Trepák is összeszedte a harmadik személyi hibáját, mikor Grebenár 3-mal ült „mögötte” a kispadon. 3:40-nel a harmadik 10 perc lefújása előtt végre sikerült egyenlíteni az akkor újra becserélt Grebenár közelijével, majd egy jó védekezés és Trotter ziccerével máris vezetett a Szolnok!

A menetrendszerű hazai időkérést követően Horváth Ákos egy szép labdaszerzés után robogott a gyűrűig, majd a „kontra” után Trotter triplájával már 5 pont ide! Aztán két hiba a mieink oldalán, Pilavasz triplájával újra egál... 66 – 63-mal zárult a periódus, 7-tel nyerte ezt a szakaszt Pór Péter legénysége, a záró etapra sikerült a főbb problémákon felülkerekedni, de így sem volt még nyeregben a Szolnok, főleg a rengeteg személyi hiba és a kipontozódások veszélye miatt.

Trotter egy támadó lepattanó után értékesített egy ziccert, amivel már újra 5-tel ment a magyar alakulat, megvolt tehát a jó alaphang, Trepák viszont gyorsan beütötte a 4. személyiét is. Ám pályán maradt a mieink kezdőcentere, egy igen kritikus szakasz végét tudta lezárni az Olaj az ő triplájával, 71 – 67 ide, aztán még egy technikai hibát is vétett a Keravnosz, Horváth pedig értékesítette a büntetőit, aztán Trotter triplát dobott az oldalbedobás után, 9 ponttal vezetett 7 perccel a végső dudaszó előtt a Szolnok! Trepák sajnos a játékrész derekán kiszállt a harcból, de Mills két duplát dobott, majd gólpasszt adott a sarokban álló Horváthnak, aki be is talált kintről, 12 ponttal ment el a magyar csapat, ezzel gyakorlatilag eldöntve a továbbjutás kérdését. Sajnos a különbséget 14 egységnyire növelő Fodornak is el kellett hagynia a pályát 5. személyi hibája után, majd még ugyanebben a percben Grebenár is kiment, elfogyott az összes 5-ös posztos embere a szolnokiaknak, a Nikolov, Gay párossal kellett tartani a frontot a gyűrű alatt, de 10 pontos előny maradt még, amivel "csak" jól kellett gazdálkodni, és szerencsére a ciprusiak sem támadtak tökéletesen.

2 perccel a lefújás előtt Trotter újabb triplája gyakorlatilag el is döntött minden nyitva maradt kérdést, a lepattanó-harcot végül 37 - 33 arányban megnyerő Szolnoki Olaj a legjobb 16 közé jutott, egy nagy lépést téve előre a tavalyi szerepléshez képest! Báder Márton nélkül is sikerült véghezvinni ezt a nem akármilyen teljesítményt, zsinórban három nyert meccsel, a csoport második helyén ment tovább a magyar bajnok! Várhatjuk a leendő ellenfeleket, akik közül az egyik az Antwerp Giants (belga) - Elan Chalon (francia) most is folyó mérkőzés győztese, az Okapi Aalstar (belga) - Etha Engomi (ciprusi) "párharc" nyertese a másik, a Telekom Bonn (német) - Pinar Karsiyaka (török) csata győztese pedig a harmadik ellenfele lesz a szolnokiaknak a Top 16-ban, ahol újabb csoportkör következik, oda-visszavágós, két körös rendszerben és az első két helyezett léphet majd tovább a legjobb 8 közé.

Gratulálunk a Szolnoki Olaj KK-nak!

H-csoport: Keravnosz (ciprusi, 2 - 4) - Szolnoki Olaj KK (magyar, 4 - 2 ) 82 - 91 (27-20, 19-22, 17-24, 19-25)

Keravnosz: Moore 19/6, Hathcer 10/3, Frazier 6, Triszokkasz 8, Chan 22. Csere: Mandache -, Veselovs 2, Pilavasz 8/6, Zsarics -, Dragicsevics 5/3, Kaciamidisz-.

Szolnok: Trotter 22/12, Horváth 14/6, Mills 16/3, Gay 17/9, Trepák 7/3. Csere: Grebenár 8, Nilolov 3, Fodor 4, Soós -.

Kipontozódott: Triszokkasz (39. perc), illetve Trepák (35. perc), Fodor (37. perc), Grebenár (37. perc)

A H-csoport másik mai mérkőzésén: Pau Orthez (francia, 1 - 5) - Artland Dragons (német, 5 - 1) 75 - 76